Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Rüzgarın adı çok güzel bir giriş kitabı. Hatta harika ama zevkin doruk noktasında kala kalıyorsun.

2 Beğeni

Amerika da yapılan kitap fuarında mıydı yada Comiccon damıydı neydi bir masa kurdular. Masada ağır yazarlar var. Steven Erikson dan tut Robin Hobb’a kadar. Tabiki Rothfuss da var aralarında. En çok o konuşuyor, bir Steven Erikson övüyor bir digerini, biraz şaklabanlık, biraz espri derken, ortaya ne şunu yapacam ne şu proje var gibi içi dolu hicbir sey aktarmıyor. Steven Erikson da çok ağırbaşlı ve konuşması etkileyici. Video altında ki yorumlar çok iyiydi :smiley: boş yapma Erikson yanında şeklinde :laughing:

2 Beğeni

O kadar da absrtılacak bir kitap değil.

2 Beğeni

Linki bulursanız izlemek isterim.

Uzun süren, sıkıntılı bir okuma döneminin ardından Kitab-ı Mukaddes üçüncü bölümü tamamlayarak Eski Ahit’i bitirdim. Özellikle Büyük ve Küçük Peygamberler’in anlatıldığı bu son kısım bir hayli yorucu oldu. Bölümler farklı peygamberlerin görüleri ve metinlerinden oluşuyor olsa da hemen hemen her bölümde uzun uzun halkın tanrıya baş kaldırması, tanrının öfkelenmesi sürgün ve sürgünden dönüş ana temayı oluşturmakta. Farklı kelimeler ve imgelerle üst üste aynı şeyi tekrar tekrar okuyorsunuz. Haliyle Yaratılış kitapları ve Tarih kitaplarından çok daha zor okunan bir bölümle karşılaşıyorsunuz. Ancak bazı peygamberlere değinmekte fayda var ki okuması da bir hayli keyifli… Hezekiel kısmı bunların içinde en dikkat çekici olanı. Zira olay Tanrı ile İsrail ve Yahuda Krallıkları arasında ilişkiden çıkıp ban başka bir hal alıyor. Ne demek istediğimi belki bir resim çok daha iyi anlatır:
image

Evet, bu bölümde sık sık uçan iç içe geçmiş tekerleklerden ve dört ayaklı uçan cisimlerden bahsediliyor…

Benzer şekilde Yunus Peygamber ve Habakkuk kısımlarıda rahat okunan ve ilgi çeken hikayelerle dolu kısımlar.
image

Geriye okumadığım " Yeni Ahit" denilen İncil kaldı sanırım o kısımı da kışa doğru bitirerek Kitab-ı Mukaddes’in tamamını bitirmiş olurum.

***İlk bölümleri merak eden arkadaşlar bu bölümde Ctrl+F ile Kitab-ı Mukaddes yazıp bir aratma yaparlarsa incelemelerimi bulabilirler. Tamamını bitirdikten sonra belki forum yönetimi ile de konuşup okuma rehberi tarzında bir yazı hazırlayabilirim. Herkese iyi okumalar

12 Beğeni

Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade kitabı bitti. Okuduğum ilk Uğur Mumcu kitabı oldu. Kitapta 12 Mart Muhtırası’ndan sonra Mumcu’nun askerlikte, mahkemede ve cezaevinde başına gelen trajikomik olayları konu alıyor. Yazarın üslubu çok iyiydi ve kitap zaten otobiyografik bir eser olduğu için merakla kendini okuttu. Kitapta Mumcu’nun geçmişi dışında 12 Mart Muhtırası dönemine dair de fazlasıyla bilgi edindiğim için bu kitabı sevdim.

10 Beğeni

Sesler- Ursula Kroeber LeGuin

Kitabımız işgal altındaki bir şehirde, işgal sırasında tecavüz sonucu dünyaya gelmiş Memer adında bir çocuğun başından geçenleri anlatıyor.

Hikaye, Yerdeniz serisinin 2. kitabı olan Atuan Mezarları gibi başlıyor, Mülksüzler kitabı gibi bitiyor. Bu açıdan önceki kitaplarının tekrarı gibi gelse de yer yer karakterler ve hikaye beni serinin ilk kitabı olan Marifetler’den daha çok çekti. Her ne kadar Marifetler’de, atmosfer ve gerilim daha iyi de olsa hikayenin geneli ve kurgulanması Sesler’de daha iyiydi.

Ben severek okudum. Çok çok beğenmesem de hoşuma gitti. Güçler’i okuduktan sonra görüşmek üzere.

8 Beğeni

Yarın Bizimdir Yoldaşlar - Manuel Tiago

Roman Portekiz’de Salazar faşizmine karşı mücadele yürüten Portekiz Komünist Partisinin (PCP) bölgesel bir örgütüne bağlı köylü militanların mücadelesini anlatıyor.

Romanla ilgili yayıncının notunda romanın yazarının kim olduğunun bilinmediği, Romanın bulunduğu defterin yıllar sonra PCP’nin gizli evrakları arasında çıktığını ve romanın yazarı olarak görülen Manuel Tiago isminin kimin tarafından kullandığının hala ortaya çıkmadığını söylüyor. Muhtemelen baskının eski olmasından kaynaklı (1996) bir bilgi bu önceleri kim olduğu bilinmiyorsa 2005’de PCP genel sekreteri Alvaro Cunhal’ın ölümünden sonra Manuel Tiago’nun Alvaro Cunhal oldğu açıklandı. Roman PCP’nin çok uzun yıllar genel sekreterliğini ve 74 karanfil devrimi sonrası bakanlık yapan Alvaro Cunhal tarafından yazılmış .

Ben kitabı ilk olarak 2001 Eylül ayında okumuşum, Dün sabaha karşı yıllar öncesinden aldığım kitaplarımı düzenlerken, kitabı hatırlamak için biraz okuyayım dedim, bir şey hatırlamadığımın farkına varınca kitabın tamamını okudum.

Tarihsel bir gerçeğe dayanan romanı kaleme alan PCP genel sektreteri Cunhal muhtemelen kurgunun içindeki olayları ve karakterleri kendi tanıklıklarından esinlenerek yazmış. Salazar faşizminin ülkede özellikle işçi ve köylüler üzerinde kurduğu diktaya karşı PCP’nin bölge örgütlülüğü ve köylü militanlarının örgütlediği mücadelenin anlatılmakta olduğu romanda, PCP’nin gerçekleştirdiği genel grev ve partiye bölgeden katılımların yoğun olarak artması üzerine Salazar’a bağlı paralı askerlerin bölgede terör estirmeleri, köylülerin ve işçilerin baskı ve işkenceye uğramaları anlatılmakta.

12 Beğeni

Sonsuzluğun Sonu - Isaac Asimov

Asimov sadece hikayesi için değil diyalogları içinde okunabilecek harika bir adam. Bu kitapta da karakterler arasında zekice yazılmış konuşmalar bana çok keyif verdi.

Kitabı okurken başlarda biraz sabretmek, konuyu anlamaya çalışmak gerek. Hikayeye dahil olmanızla birlikte oldukça güzel bir okuma oluyor. Hele ki bir noktadan sonra akıp gidiyor. Asimov bence bu kitapta zamanda yolculuk olayı değil bir adım ötesini anlatmak istemiş. Zamanda yolculuk Asimov’un anlatmak istediğinin yanında basit kalıyor. Kitapta anlatmak istediğim çok şey var aslında. Ama bunları hikayesinden bahsetmeden nasıl yapacağımı bulamadım :slight_smile:

Dikkatli okunmazsa satır aralarında bazı noktalar kaçabilir. En sevdiğim kısımlardan biri de Asimov’un karakterlere kendi yaptıkları işi sorgulatması ve o kısımlardaki karakterler arası diyaloglarla bana yaşattığı şaşkınlıktı. Hikaye de bol bol şaşırtıyor Asimov.

Dili oldukça anlaşılır, çevirisi güzel, bilimsel terim nerdeyse hiç olmayan çok rahat okunabilecek bir kitap. Dizgi hatasıyla falan da karşılaşmadım. Robot serisi kitaplarını bulabilirsem onlarla devam etmeyi düşünüyorum.

27 Beğeni

Kıyamete Bir Milyar Yıl kitabını okudum.

Strugatski Biraderlerden okuduğum 2. kitap oldu. 11 bölüm ve 21 parçadan oluşan kitap bana biraz karışık geldi. Yazarın diğer kitabı olan Uzayda Piknik bir nebze anlaşılırdı ama bu kitap konusu ilginç olmasına rağmen okumakta zorlandım. Olaylar bir sonuca bağlanmadı gibi geldi bana.

Konuya gelecek olursak; bir teknoloji geliştirmeyen çalışan bilim insanına esrarengiz bir şekilde engel olunmaya çalışılıyor. Bunun nedenini ise bu gelişmenin insanlığa vereceği zarar kabul ediliyor.

Sonuç olarak; Rus bilimkurgusuna belki bir şans daha verebilirim ama biraz ara vermem gerekecek. İleride yazar biraderlerin kalan 2 kitabını da okurum artık. Puanım 7/10.

12 Beğeni

ZÇ 5 kitabını yarım bırakıp Barut Büyücüsü 2 Kızıl Sefer kitabını okuyorum. Aksiyonu bol olsa da yaratılan evrenin kötü olduğunu düşünüyorum. Barut Büyücüleri Hariç.

Kitapta ciddi anlamda betimleme eksikliği var. Yazar kitaptaki şehirleri filan hiç betimlemiyor. Hiç değilse Asopest şehrini biraz betimleseydin. Nedir bu şehri diğer şehirlerden ayıran? Çeşmeleri mi ünlü yoksa heykelleri mi? Bana o evrenin ayrıntılı bir şekilde anlatılmasını beklerdim.

IRKLAR:

Bir diğer sıkıntıysa yazarin adam akılı bir dünya yaratamaması, kitapta Zebellah diye bir ırk var bu ırk Orc yada Trolloc gibi ırklarla aynı işlevi görüyor. Ancak o kadar sıradan bir ırkı ki hiç bir ilgi çekiciliği yok. Mesela Sissoylu evreninde ki Çelik Sorgucuları gördüğümde beynimden vurulmuşa dönmüştüm.

BÜYÜ SİSTEMİ:

Biraz da büyü sistemini anlatayım. Kitapta şimdilik 3 tane büyü sistemi var bunlar; Barut Büyücüleri, İmtiyazlılar ve Maharetliler olmak üzere üç’e ayrilıyor. Barut Büyücüleri barutu çekerek daha güçlü bir hale gelebiliyor kendilerini daha dinç ve güçlü hissediyorlar. Aynı zamanda yakındaki bir Barut fıçısını tutuşturup patlatabiliyorlar. Tüfeklerinden sıktıkları misket mermilerini zihinleri ayrılacılığıyla yönlendirebiliyorlar; bu kısım Sandersonun Alomansi büyüsüne benziyor. Barut Büyücülerinin son özelliğiyse 3. göz, Büyücüler bu gözü açınca etrafı pastele renklerle görüp, etraftaki büyüyü sezebiliyorlar. Bu büyü sistemi de yine Sissoylu kitabından aşırma.

İmtiyazlılar adı verilen büyücüler ise bildiğimiz klasik büyücülerden farkları yok ellerinden alev filan çıkarabiliyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam Barut Büyücüleri nefret ediyordu bunlardan.

Son büyücü türü ise maharetliler bunların herhangi bir tek özelliği olabilir. Mesela birisinin uykuya ihtiyacı olmazken bir başkası çok güzel yemek yapabiliyor. Bu tarz şeyler yanı.

TEKNOLOJİ:

Kitapta buharlı makinelere ve fabrikalardan açıkça bahsediliyor. Hatta bir yerde buhar gücünün gemilerde de kullanıldığı söyleniyor. Ancak kitapta hiç şimdiye kadar bu tarz şeyler görmedim. Şahsen ben bir fabrika yerleşkesinde çatışma sahnesi görmeyi çok isterdim. Buharlı gemileri de ve Trenleri de tabii.

AKSİYON:

Kitaptan eksik olmayan tek şey aksiyon ve bu yönünü çok seviyorum kitabın. Ancak 2. kitabın savaş sahnelerini okurken keşke top güllelerini savaşta daha etkin kullansalar dedim. Daha doğrusu savaş sahnelerinin daha iyi anlatılmasını beklerdim. Top ve bombaların görevi daha iyi aktarılsaydı keşke.

1. Kitabını okurken kendime hep şunu demiştim:
    Yazar üzerinde daha çok çalışsa daha iyi bir kitap olabilir demiştim. Aynı şeyleri 2. Kitap içinde söyleyebilirim. Her açıdan daha iyi bir kitap olabilecek bir seri. Ancak serinin barutlu yapısı ve aksiyonu seriyi büyük zevk alarak okuma mı sağlıyor.

Biraz daha ayrıntılı ve özgün bir dünya ile yazar çok iyi bir iş çıkarabilirmiş. Bu durumda öğretmeninin arkasına sığınan bir yazar gibi duruyor.

7 Beğeni

100 kurşun çizgi romanını okuyan varmı nasıl bir seri?

Vertigo dan çıkan bir şeyi sorgulamaya gerek duymayan biri olarak, yine bir Vertigo klasiklerinden olan 100 kurşunun mükemmel olduğunu bildirmekten övünç duyarım.

Gelecek muhtemel sorular için önemli not: Fable, DMZ, Y Last Man, Hellblazer, American Vampire, Swamp Thing, Preacher, Sandman içinde aynı şey geçerli.

2 Beğeni

Devamı gelir mi sizce.Çünkü 13 cilt’miş.

Sanmam en son 100. sayı yayınlandı çünkü 2009 da.

İsmine yakışır şekilde :wink:

Yok yaw Türkçe devamı gelir mi?:joy:

Edit:80tlye aldım 6 kitabı bu arada.1-2-3 bu hafta 4-5-6 artık diğer hafta gelir.:slight_smile:

1 Beğeni

Bu arada Vertigo’dan Türkçeye hangi çizgi roman’lar çıktı bilgin varmı?

Paralelevren’de bunlar göxüküyor ama hepsi mevcut.Bunların hariçinde varsa bilgi verirseniz sevinirim.:slight_smile:

1 Beğeni

Hellblazer? Gerçi DC evrenide çıkarmışlar :slight_smile: ( Çizgi Düşler )

Türkçeye çevrilenleri hiç bilmiyorum. Genelde orijinallerini indirip ComicRack den okuyorum.

Konstantin Paleologos kitabı bitti.
Kitap beklediğimden çok daha iyiydi. Ben taraflı bir kitap bekliyordum ama yazar olabildiğince tarafsız kalmış. Kitapta çoğunlukla Rum tarihçilerden alıntı yapıldığı için taraflı bir kitap izlenimi verebilir bazılarına ama yazar olayları bu durumdan kurtarmak için çok fazla Türk kaynaktan da alıntı yapmış.

Kitapta İmparator’un yaşamına yer verildiği gibi yaşamından sonra İmparator üzerine yazılan eserlerden de bahsediliyor . Ayrıca yazar İmparator’dan sonra Paleologos Hanedanı’nın yaşayan fertleri üzerine de uzunca duruyor ve bununla birlikte insanları dolandırmak için kendisini Paleologos Hanedanı mensubu olarak tanıtan şarlatanlara da kitapta yer verilmiş. Daha iki hafta önce kendisinin Paleologos olduğunu iddia eden bir adamın ölümüyle ilgili haber okuyup gülüp geçmiştim, ama kitapta anlatılanlara göre bu eylemi yapan tek kişi değilmiş.

Kitabı beğendim. Kitapta ilk defa duyduğum çok fazla şey öğrendim. Bu nedenle Biyografi Serisi kitaplarının okumaya devam edeceğim.

12 Beğeni