Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Son Eşik’i okumaya başladım fakat kitabı okurken sanki başka bir yazarın kitabını okuyormuşum gibi hissediyorum. Salvatore her zaman akıcı yazan, kolay okunan bir yazar olmuştur benim gözümde. Serinin önceki kitaplarını defalarca okumuş biri olarak kitabın çevirisini (şimdilik) pek başarılı bulamadım. Bu kadar yıl bekledikten sonra müşkülpesentlik yapmaya niyetim yok lakin aklıma takıldı. İlk defa İthaki baskısı bir Salvatore okuyorum. Eski baskılarını da okuyanlardan diğer kitaplarda böyle hisseden oldu mu acaba?

1 Beğeni

image

Neil Gaiman’ın Yokyer kitabını okudum. Neil Gaiman benim bir türlü sevip sevmediğime karar veremediğim bir yazar, yazarın bir kitabını beğenip öbür kitabını beğenmeyebiliyorum. Elimde okunmamış 2 kitabı olmasına rağmen kitaplarını satışa koymuştum ama Good Omens dizisinden sonra yazara bir şans daha vermeye karar vermiştim. Bu yüzden Yokyer’i okumaya karar verdim ve okudum.

Yokyer araştırdığım kadarıyla yazarın yazdığı ilk romanmış. Yazar daha önce çizgi roman yazarlığı yaptığı için bu kitap biraz çizgi roman ile normal roman arasındaki geçiş dönemi veya bir çeşit ara form olduğu hissini verdi bana. Konusu çok iyi olmasına rağmen kitaptaki yazım tarzı yazarın kendi yazım standartının altında kaldığını düşünüyorum. Tüm bunlara rağmen kitabı genel olarak beğendim ama kitap benim için bir başyapıt değil.

Kitabı bitirdikten sonra bu kitabın bir serinin başlangıcı olduğunu hissetmiştim ve Goodreads’te kontrol edince yazarın bu evrenle ilgili iki tane ara kitap çıkardığını ve bu sene serinin 2. kitabının çıkacağını öğrenince hiç şaşırmadım.

Elimde okunmamış Amerikan Tanrıları ve Sandman 1 var, bu kitapları da okuduktan sonra Neil Gaiman kitaplarını satıştan kaldırıp kaldırmamaya kesin karar vereceğim.

11 Beğeni

Drizzt Efsanesi- Göç

Her hafta birer kitabını okuduğum Drizzt efsanesinin ilk üçlemesinide böylece bitirdim. Her kitabı ayri sevdim. Bu kitap için karanlikaltinin kasvetinden çıkmak gayet tadında oldu. Her kitap için eklenen yan karakterler ve hikaye çizgisi çok doyurucu. Hiçbir sayfasında sıkıldığımı hatırlamıyorum. Drizzt ile seviniyor, onun ile üzülüyoruz. Karanlıktan çıkıp kendini aydınlığa kabul ettirmeye çalışması gerçekten heyecan verici. Karakter ve ırk bolluğu, mekan tasvirleri Drizztin çelişkileri, kara panterimiz ve daha nice dostluklar. Aksiyonun ve şiddetin bolluğu, bir o kadar da duygusallık… Bu seride her okuyucuya birşeyler var. Kimsenin okuyupta " Aaa ne b#k bir seri" diyeceğini sanmıyorum. Bu kitap içinde puanim 9/10. Sanırım Drizzt efsanesi serisinin büyük bir fanı olacağım.
Zaman çarkı ilk 3 ciltinden sonra, 4.cilti bulana kadar ki bir aylık süreçte Drizzt üçlemesini bitirdim ve nihayetinde Zaman çarkı 4.cilte kavuştum. Bugün itibari ile Zaman çarkına geri dönüyorum. Elimde 4,5 ve 6.cilt var. Kurban bayramına kadar en az 2 cilti bitirmek istiyorum. Zaman çarkı içinde 3 5 birşey söylemek isterim. Başlarda çok kıyaslama yaparak ve çok şikayet ederek okudum. 3.cilt ile kitap beni kendine bağladı. Özellikle 4.cilti bulmak isterken ki geçen 1 ay beni o dünyaya hasret bıraktı. Kendimi küçükken Harry Potter okurken ki 2 kitap arasında beklediğim zamanlar gibi hissettim. O zamanlar da yeni bir Hp kitabı ile Hogwartsa girişim ve o dünyaya gitme isteğim çok fazlaydı. Her seferinde aynı heyecanı yaşardım. Şimdide Zç de aynı heyecanı yaşıyorum. Bir an önce bu seriyi bitirmek ve taze taze hazmetmek istiyorum. Bana iyi okumalar. :sweat_smile:

13 Beğeni

Gözün aydın :grin: nereden temin ettin. :wink:

3 Beğeni

Devam kitaplarımı geliyor hiç haberim yoktu ya.Valla çok sevindim ama ben kitabı bitirince devam kitabı geleceğini hiç düşünmemiştim.

Yeni kitabın adıda YEDİ KIZKARDEŞLER’MİŞ.

Çıkış tarihi:15 Eylül 2019

Duy @irbis sesimizi:)

2 Beğeni

Forumdan bir arkadaş sağolsun acılarıma derman oldu. :slight_smile:

2 Beğeni

Serinin en güzel kitaplarından biri 4. kitap, tez zamanda okursun. Bu arada Drizzt’in ikinci üçlemesi Buzyeli Vadisi de çok iyidir tavsiye ederim ama satışı varmı bilmiyorum açıkçası

2 Beğeni

2 tane de kısa öykü yazmış. Serinin 2. kitabını ise 23 yıl aradan sonra yazmaya karar vermiş. Yokyer’deki karakterler tekil bir kitap için fazlasıyla sağlam karakterlerdi ve sonuyla da seri olduğuna kanaat getirmiştim. Ben devam kitaplarını İthaki çıkarmıyor (Yazarın Ara Dünya kitabı da bir seri ve 2 tane devam kitabı var ama İthaki kaç yıldır çıkarmadı.) diye zannetmiştim ama meğerse yazar daha yeni yazıyormuş. :joy:

1 Beğeni

İkinci üçlemede var bende. Sıra sıra. :slight_smile: Aslında onuda çok merak ediyorum fakat Zç daha ağır bastı.

3 Beğeni

Ara dünyayı okumuştum.Neil gaiman’ın bir çok kitabı diğer fantastik kitaplardan daha iyi geliyor bana.Fazla karmaşık değil ,okuması kolay ve bir o kadar eğlenceli.Bu çıkacaklar da aynı kalitede iyi olur diye düşünüyorum.Yayın hakkı İthaki de ve sanırsam hepsini çıkarır ama kim bilir ne zaman :)Dört gözle takipçisi olacam bu kitapların.Haber vermen çok iyi oldu.:grin:

2 Beğeni

Kitapların fazla karmaşık olmaması ve rahat okunması güzel ama ben yazardan hep çok fazla şey beklediğim için bazı kitaplarını hiç sevemedim. Eğer Sandman’i seversem sadece çizgi romanlarını takip edebilirim yoksa kitaplarının sıkı takipçisi değilim.

1 Beğeni

Zaman Çarkı serisinde çeviri ve editörlük bir tek beni mi rahatsız ediyor diye merak etmeye başladım. :sweat_smile: İlk dört kitabını okumuştum ve hiç memnun kalmamıştım ben. Niran Elçi çevirmiş gibi değil kitaplar hiç. Umarım bir gözden geçirilir yakın zamanda tekrar baskı yapmadan.

2 Beğeni

Beklentiyi yüksek tutarsan sevecegini sanmam Sandmanı.Niyeyse forumda iki üç kişiye tavsiye ettim sevemediler.Hikayede olması gereken herşey fazlasıyla var ama yine de istediklerini çoğu kişi bulamıyor.:slight_smile:

2 Beğeni

Bende varim. Cümleler bit tuhaf geliyor okurken. Belkide yazarın tarzı öýledir. Bu gün tamda 5. Kitabı okurken bunu düşünüyordum.

1 Beğeni

Yeni ince baskılarda baştan bir düzenleme yapılacak denmişti.

@Muhammed_Deger O istediğin şey imkansız gibi.Sıfırdan çevirir mi o kadar kitabı İthaki ama düzenleme yapılabilir.

2 Beğeni

Bakalım. Umarım severim.

1 Beğeni

Sende sevmessen gel sorun sende değil Sandman bende de diğerleri gibi :slight_smile:

2 Beğeni

Her üçlemenin çevirmeni farklı. Belki sıkıntı bundan kaynaklıdır.

İngilizce ön okuma kısmı ile karşılaştırdığımda çevirinin birebir yapılmaya çalışıldığını farkettim. Yazarın devrik cümleleri türkçeye aynı şekilde çevrilmiş. İngilizcede gözüme batmasa da dilimizde biraz garip geliyor okurken. İlk elli sayfadan sonra azaldı. Forumdaki çevirmen arkadaşlara danışmak lazım sanırım. Yanıtınız için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Birebir çeviri yapmak değil, üslubu korumak istenmiş. Olmuş da. Çeviride sorun yok bence.