Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Çeviri ilk başta beni de çok yormuştu, baya denemiştim ilk kitabı okumayı buraya falan da yazdım epey. Sonra ben de sizin gibi orijinalinden karşılaştırmıştım, okumaya başladıkça alışılıyor yine de.

Amerikan Tanrılarına bir şans verebilirsin. Çok beğendiğim bir kitaptır. Eski tanrılar vs yeni tanrılar :slight_smile:

1 Beğeni

Şu anda Sandman’i okuyorum ve iyi gidiyor. Bir sonraki kitabım Amerikan Tanrıları olacak.

1 Beğeni

Sandman çok özel bir çizgi roman, eskiden sürekli niyetlenip bir türlü alamadığım Absolute Sandman ların fiyatı şimdi 58 dolar. Ama bir gün alacağım bunları. Ekstra bir sürü şey içeriyor yanlış hatırlamıyorsam cildi de deriden.

the-absolute-sandman-bound-in-leather-awesome-1345673466

8 Beğeni

Fasikülleriyle arasında baya bir fark varmış. Ciltli baskılarda renklendirmeler üzerinde değişiklikler yapılmış. Baskı genel olarak güzel duruyor. 58 dolar Amerika için bile normal bir fiyat değilken, bizim gibi fakirleşmiş bir ülke için çok yüksek bir fiyat.

Bu tarz güzel baskılar keşke bizim ülkemizde de yapılsa. Dandik bir mukavva ekleyip bize ciltli diye yutturuyorlar. Kütüphane de İngilizce ciltli kitapları incelemiştim yok böyle bir kalite, Türkiye’de benzer kalitede bir ürüne hiç rastlamadım.

Kitaplarda standart bir kalite belirlemişler hepsi aynı şekilde basılmış ve yan yana koyulduklarında çok güzel duruyor.

1 Beğeni

Her Absolute Sandman 20 sayı içeriyor. İthaki’nin bastıkları hakkında çok bilgim olmadığı için kıyaslama yapamıyorum fiyat karşılaştırmasında. Gerekli şeylerde 638 lira. Şu an çok pahalı evet, eskiden hesaplayınca 200 tl geliyordu ama o zamanlar işsizdim şimdi iş var ama malum dolar.

Tek cildi mi 638 liraya denk geliyor? Normal fiyatı 99 dolarmış, Amazonda indirimle 58 dolara satıyorlar. Eğer tek cilt 638 lira ise demek ki Gerekli Şeyler 99 dolardan satıyor demektir. 58*6 348 yapıyor, fena geçiriyorlar.

Aynen öyle, eğer orijinal dilinde alınacaksa gerekli şeylerden bir şey almak saçma oluyor zaten. Amazon bu konularda daha avantajlı olabiliyor.

1 Beğeni

@muaet @AeroKnight-sama yanıtlarınız için teşekkür ederim. Diğer yayınevleri geçmişte bu şekilde çevirmediği için garipsiyor da olabilirim. Dediğiniz gibi alışılıyor. Fırsat bulduğumda örneklendirmeye çalışacağım.

1 Beğeni

Sandman’in ilk cildi Prelüdler ve Noktürnler bitti. Sandman’i beğendim, diğer kitaplarını da okumak istiyorum ama büyük ihtimalle seri tamamlanmadan seriye devam etmem.

Öncelikle çizimleri değerlendireyim genellikle, manga okuduğum için ve şu ana kadar çok az çizgi roman okuduğum için soldan sağa doğru okumakta zorlansamda kitaptaki çizimleri çok beğendim. Ayrıca Dream ve Death’in çizimleri çok hoşuma gitti. Çizim olarak bir tek Lucifer garibime gitti ama daha önce sadece dizisini izlediğim için fazla umursamadım.

Hikayeye gelecek olursam 1. hikaye de ilk başta garip geldi ama kitabı bitirdikten sonra Sandman’i anlatmak için mükemmel bir başlangıç noktası olduğuna karar verdim. 2. hikayede Habil ve Kabil’e yaklaşım tarzı çok güzeldi ve Macbeth’den tanıdığımız Üç Cadı da hikayeye güzelce yedirilmiş. 3. hikayede John Constantine var, zaten sevdiğim bir karakter olduğu için okuması keyifli bir bölümdü. 4. hikayede Lucifer’i bek beğenmedim ama düello güzeldi. 5. hikaye bir geçiş bölümü olduğu için pek beğendiğim söylenemez. 6. hikaye değişik bir hikayeydi, hoşuma gitti. 7. hikayenin sonu güzeldi, Dream’in karakteriyle ilgili bazı şeyler öğrendik. 8. ve son hikayede ise Dream’in ablası Death ile tanıştık ve Death’i Dream’den daha fazla sevdim.

Karakterle ilgili konuşacak olursak en çok Death’i sevdim. Dream yani diğer adıyla Sandman’in değişik bir espri anlayışı olduğunu duymuştum ama bu kitapta espri yaptıysa da ben fark edemedim. Dream’i de genel olarak sevdim. Başka da üzerine konuşacak karakter yok zaten.

Şimdi de baskı hakkında konuşayım. Kitap okurken dağılmadı ve kağıt kalitesini beğendim ama baskı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bazı sayfalar soluk çıkarken bir sayfada ise heralde mürekkep bittiğinden sayfa mor çıkmış. Ayrıyeten kitapta eksik basıldığını düşündüğüm sayfalar da var. Bu arada bendeki 1. baskı.

Soluk sayfa:

Yanlış renk:

Boş sayfa:

Çevrilmemiş yazı:

Bu alttakilerde hata var mı bilmiyorum. Hikayenin sonunda bölüm isimleri yazılmış ama bir sonraki hikaye farklı isimle basılmış. Wiki’den kontrol ettiğim kadarıyla hikayenin başında yazan isimler doğru ama hikaye sonlarında yazan isimlere dair bir şey bulamadım.

3 Beğeni

Bende yakın zamanda okudum ama hatırladığım kadarıyla bu cilt sorununun hiçbirisi bende yoktu.

Benim şansıma o zaman. :joy: Alalı 1 yılı geçti iade etsem alırlar mı acaba? Ya da kitabı satsam mı? Seri tamamlanınca 10 kitabı birden çekerim.

1 Beğeni

Resimdeki gibi cümleler ara ara mevcut. Editörlükten de geçmiş olması garip.

2 Beğeni

Benim o cümlem Sandman’e idi. Karışıklık olmuş ^^

1 Beğeni

Bıçağın Kendisi kitabını okuyan varsa önerir mi? Biliyorsunuz yarın Kitapyurdu’nda İthaki %50 yapıyor, fikir sahibi olayım dedim :slight_smile:

Ben de rıhtım incelemesini bekliyorum, bir sonraki alışverişime eklemeyi düşünüyordum. Goodreads yorumları ve youtube videoları hep övüyor ama bakalım rıhtım ne diyor. :thinking:

1 Beğeni

Bir tek çeviri ve kedi dışındakiler aynı :joy:

Bence hata dan ziyade orjinal hali böyle ama ben getcomic’de indirip kontrol ederim şimdi.Bendeki 2.ci baskı

Edit:Orjinal comic versiyonuda aynı.Hata yok.

6 Beğeni

Evet beğenilen bir kitap, yine de bir rıhtıma sorayım dedim :slight_smile: bu kitabı almazsam Istrancalı Abdülharis Paşayı almak istiyorum :slight_smile:

H.G.Wells-Tanrıların Tohumu

Okuduğum diğer Wells kitaplarıyla karşılaştırınca üslup olarak farklı olduğunu düşünüyorum. Bi tık daha zor okunuyor. Konuyu ve işleyişi çok beğendim. Hele ki yazıldığı dönemler düşünülürse. Yalnız okudukça sinirleniyorum bir yandan da. Ne meraklıyız varolan dengelere müdahale etmeye, kendi sonumuzu kendi elimizle getirmeye.

9 Beğeni

Orjinalinin de aynı olması iyi oldu ama garip bir seçim olmuş mor renk. Neyse hata yok yani benim kitapta. Satışa koymuştum kaldırayım hemen. :joy:

Şu sitede güzel, indirmeden okutuyor. Getcomic’den İngilizce mi okuyorsun? Eğer okuyorsan dil açısından orta derece çizgi roman önerebilir misin?