Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Yok ya nerde ingilizce:) Ben ordan grafiklere bakmak için hep indiriyorum.Bilsem zaten çizgi romana bir kuruş bile vermezdim.Nedeni malum çok pahalı :slight_smile:

1 Beğeni

:joy::joy::joy: Anlasam ben normal kitaba bile para vermem.:joy: Bu arada DDAY 30. bölüm çıkmış.

1 Beğeni

Kitap, uzun süredir bacağında bulunan ağır bir yaradan muzdarip 15 yaşında bir erkek çocuğunun psikolojisinin derinliklerine iniyor. Okurken, ciğerlerime o acı hastane kokusunun dolduğunu hissettim. Çok şükür ufak tefek sorunlar dışında hiçbir büyük hastalıkla mücadele etmedim şimdiye değin. Her yeni sayfayı çevirdikçe içimin burkulduğunu gördüm, beyaz önlükler ve bağırıyor mu yoksa türkü söylüyor belli olmayan hastalar geldi gözlerimin önüne. Hala etkisindeyim. Sevdiği kızla olan ilişkileri de bir haylı sinir yıpratıcı, hastalığının onun yaşantısı ve halet- i ruhiyesi üzerindeki etkisi kadar olmasa da.

Tek sıkıntım, dilime yabancı gelen kelimlerle alakalıydı. Onun dışında ipincecik bir kitap, bir oturuştu bitirip o koridorları düşünebilirsiniz.

Daha çok şey yazmak geliyor içimden fakat siz değerli Rıhtım ailesi fertleri olarak bu kitabı birinci elden tecrübe etmenizi yeğlerim. Sadece, eğer zamanında bu denli büyük bir hastalık geçirmiş olan kimseler varsa dikkatli olmalarını öneririm.

Unutmadan: Büyük bir hastalık geçirmeyenler, her şeyi anladıklarını iddia edemezler.

11 Beğeni

Deliliğin Dağlarında - H.P. Lovecraft

Ne desem bilemiyorum. Bu kitabı hiç sevemedim, sadece fikir gerçekten güzeldi o yüzden bir Lovecraft daha okuyacağım ama yakın zamanda değil. Arka kapakta yazan kaçış, yüzleşme ve yabancılaşma öyküsünü bu kitapta bulamadım. Ben bu kitabı okurken herhangi bir duygu bile hissetmedim, korku, dehşet bir yana. Nasıl desem, uzun tasvirler okuyucunun hissedebileceği bu olay gerçekten korkunç hissini öldürüyor -çünkü bayılıyordum sıcak çarpması geçirmiş gibi, ama Lovecraft çarpması daha doğru olacak- ve paleontoloji terimleri normal zamanda bu detaycılık gerçekten çok hoşuma giderdi hele Eskiler’in tarihine de değindiği zaman.

Ama bu kitapta hoşuma giden tek şey Antarktika’ya araştırmaya gidilmesi fikri ve 1920’lerde teknolojinin beklemediğim kadar ileri olduğunu görmüş olmak. Bu yazıyı daha detaylı yazabilmek için kitabın ilk sayfalarına dönmek istiyorum ama iki haftayı geçtiği için pek aklıma gelmiyor ve daha demin kitabı açmamla kapatmam bir oldu. Resmen okuma şevkimi öldürdü ana karakterlerin korkudan öldüğü gibi -keşke ben de korkudan ölme noktasına gelebilseydim okurken halbuki Barut Büyücüsü’nde Zebellahlardan bile daha çok korkmuştum herhalde ki pek detaylı anlatılmamışlardı o zaman bu kitabı daha farklı anabilirdim- bundan sonra ne okuyacağıma dair hiçbir fikrim yok. Bu kitabı okumaya iki hafta harcadım 150 sayfa bile değil ya niye böyle oldu hiç anlamıyorum.

9 Beğeni

Ben öneririm kesinlikle ama tabii herkesin farklı beklentileri ve beğenileri var. Yazarın anlatımı iyi, yarattığı dünya ve karakterler başarılı aynı zamanda ilgi çekici. İlk kitap olmasına rağmen oldukça da akıcı. İndirimi kaçırmayın bence.

1 Beğeni

Teşekkür ederim, hemen sepetime ekleyeyim :slight_smile:

1 Beğeni

Lovecraft’a bir şans daha vermelisin bence de. Innsmouth Üzerindeki Gölge ve artık klasikleşmiş olan Cthulhu’nun Çağrısı isimli öyküleri çok iyidir.

Yetki - Jeff Vandermeer

Bu kitapta hikaye farklı bir açıdan devam ediyor. Hikayenin gözünden anlatıldığı karakterimiz değişiyor ve yeni karakterler hikayeye dahil oluyor. İlk kitaptaki bazı gizemler çözülürken bu çözümler yeni gizemlere kapı aralıyor. Bilinmezlik ilk kitaptakinden çok büyük bir hale geliyor ve bir o kadar anlaşılmaz. İnsanın kendisiyle mücadelesi üst seviyeye ulaşıyor, aile ile yüzleşme de alt metin olarak işleniyor.

Seriyi özgün olduğu için çok beğeniyorum. Yazar acaba hikayeyi nasıl tamamlayacak çok merak ediyorum.

Goodreads puanım 5/5

9 Beğeni

Benim de çok sevdiğim bir seri, henüz 3. Kitabı okumadığınız için benzettiğim diğer kitaplardan sadece ikisini yazacağım. Değişen doğa nedeniyle bana Darwinya’yı ve ölümün içinde yeni yaşam nedeniyle Ballard’ın Kristal Dünya kitabını anımsattı. Ama çok daha fantastik ve bilinmez bir doğa var seride.

Serinin Netflix filmi olmasına rağmen pek biz de okurun ilgisini çekmedi. Ben de hikayenin büyük ölçüde özgün olduğunu düşünüyorum ayrıca merak ve gizem duygusu sürekli hikaye boyunca canlı kalıyor.

5 Beğeni

Filmi ben de biliyorum ama film sadece 1. kitabı mı ele alıyor yoksa 3 kitabı komple mi anlayamadım. Onun için filmi izlemeyi 3. kitabı okumanın ertesine bırakıyorum.

Öneriler için çok teşekkürler göz atacağım mutlaka.

1 Beğeni

Film o kadar kötü ki kitabı okuyasım gelmiyor. Natalie Portman oynamasa daha da kötü olurmuş film.

Filmi ben de izlemedim. Kitabın güzelliğini, büyüsünü bozmamak için genelde kitap uyarlaması film ve dizilerden uzak durmaya çalışıyorum.

2 Beğeni

Serinin tamamını okumuş ve filmi izlemiş biri olarak,

Film, ilk kitabı baz alıyor. Onu da güzel yapamıyor. Epey epey değiştirilmiş durumda. Sonu falan tamamen senaryonun kendisine ait bir kurgu.

Filmin sevenlerine saygı duyuyor, kitabı okumuşlara çok da tavsiye etmiyorum.

7 Beğeni

Filmin konusu ilgi çekici geldiği için hemen izlemiştim. Açıkcası kitaptan uyarlama olduğunu ve türkçede baskısı olduğunu da bilmiyordum. Bilsem muhtemelen izlemezdim. Filmin sonunu hiç sevemediğim için kitaplarını alıp almamada kararsız kalmıştım. Ancak kitaplar aynı şekilde değilse rahatladım çünkü konusu çok güzel bence.

3 Beğeni

İzleme sakın, çok kötüydü :slight_smile:

Kitapları film yüzünden alıp okumak istemiyorum.

@Firtinakiran filmi izledikten sonra kitaptan keyif alabilir miyim? İyi mi o kadar?

1 Beğeni

Alabilirsiniz. Kitabın birçok gizemi filmde işlenmiyor bence. Her karakter de aktarılmamış. Bir de mesela kitapta ben çok daha fazla gerildim.

Favorim ilk kitap bu arada.

3 Beğeni

Serinin ikinci kitabını Katır’ın da olaylara dahil olmasıyla keyifle okudum diyebilirim. Önceki kitabında belirttiğim her şey bu kitap için de geçerli. Seri, kalitesinden bir gram dahi olsun ödün vermiyor.

Spoiler

Hari Seldon’un psikotarihsel çıkarımlarıyla neredeyse yenilmez gözüyle bakılan bir topluluk haline gelen Vakıf, yen bir krizin ortaya çıkmasıyla çöküşün eşiğine gelir. Vakıf’ın çöküşüne neden olan en büyük etken ise Hari Seldon’un bile tahmin edemeyeceği, kendine Katır adını veren, insanların duygularıyla oynayabilen ve onları hissedebilen bir mutantın ortaya çıkışı olur.

Katır’ın galaksideki görkemli fetihlerinin yanında Vakıf’ın çökmesiyle beraber Vakıf vatandaşı olan Bayta ve Toran İkinci bir Vakıf’ın olduğu söylentileriyle geri dönüşü olmayan bir arayışa çıkarlar. Zorlu geçecek bu yolda ise yanlarında Magnifico isimli bir soytarı da yer alacaktır.

4 Beğeni

Katır olmasa Vakıf bu kadar muhteşem olmazdı.

2 Beğeni
  1. kitap çok daha iyi olacak gibime geliyor. Fakat 3. kitabı bitirince 4. kitabı almak zorunda kalacağım gibi. Yeni baskı söylentileri ortalarda yok nedense. :frowning:

Evet 3. kitapta çok güzeldir. İlk 3 kitabın kendi içinde ayrı bir finali var. 3’ten sonra Robot’a geçmenizi öneririm.

1 Beğeni