Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

3.cü kitap’dan sonra İmparatorluk serisini oku,sonsuzluğun sonunu oku,ben robotu oku belki 4.cü kitap çıkar:)

1 Beğeni

image
İnsan ne ile yaşar - Tolstoy
Bildiğiniz üzere kitap kısa 6 hikayeden oluşuyor. Bu şekilde kısa, sade ve rahat okunan hikayeleri uzun zamandan beri okumamıştım. Kitabı iş bankası yayınlarından okudum ma birşey dikkatimi çekti. Kitapta defalarca sobanın üzerinde yatan insanlardan bahsediyor. çeviri hatasıdır diye düşündüm ama defalarca yazınca başka birşey mi var diye düşünmedim değil. Bu kadar ünlü bir eserde iş bankası yayınları tarafından böyle bir hata olması üzücü.

image
Zaman Makinesi - H.G. Wells
Yazarın okuduğum ikinci kitabı jules verne ile çağdaş olmalarına rağmen bilimkurgu anlayışları oldukça farklı. Dikkatimi çeken şey ise o dönemin evrim anlaşıyışı oldu. Şu an bakınca baya bir garip geliyor.

7 Beğeni

Oblomov okurken uşağı Zahar’ın sürekli sobanın üstünde yatmasından bahsettiğinde bende yanlış çeviri olabilir mi diye düşünmüştüm. Fakat Rus romanlarının çoğunda geçen bir şey bu.

dnap6uvw4aacvnn

Böyle bir şey sanırsam.

12 Beğeni

Neden Robot Serisini öneriyorsunuz acaba? Robot serisinde ise bir kitap eksik. :smiley: :smiley:

@Husey Sonsuzluğun Sonu, Ben Robot kitaplarını okudum. :slight_smile:

Daha kolay açıklayabilmek için şöyle bir örnek vereyim. Filmleri izlemedim ama Robot’u okumadan devam ederseniz alacağınız tat, Iron Man izlemeden Avengers izlemeye benzer.

1 Beğeni

İlginç bir bilgi bunu da görmüş olduk :slight_smile:

1 Beğeni

Şimdi bir şeyler yerine oturdu.

1 Beğeni

Rusyanın eksi 30-40 derecelere varan soğuğunda mantıklıymış.

1 Beğeni

Evet, tam da böyle bir şey. Ben de ilk okurken tereddüt etmiştim, sonra o buz gibi coğrafyada sobanın üzerine yatak yapma gerekliliğini öğrendim. :slight_smile:

3 Beğeni

vakıf ilk 3 kitabı okuduysanız devam etmeden önce mutlaka robot serisini okuyun, robot serisi, vakıf’ın sonraki kitaplarına ve özellikle öncesinin anlatıldığı Vakıf Kurulurken’e daha çok anlam kazandıracak :see_no_evil::hear_no_evil::speak_no_evil:

3 Beğeni

O zaman dediğiniz gibi yapayım. Fakat Robot serisinde dediğim gibi bir eksiğim var onu tamamlamam gerekecek.

Peki Galaktik İmparatorluk bu akışı bozar mı?

:slight_smile: bozmaz, birbirleriyle de alakası olmayan tekil kitaplardan oluşuyor

3 Beğeni

image

D-DAY @Husey’in adından bahsetmesiyle haberdar olduğum bir seri. Seri alternatif tarih üzerinden giden bir çizgi roman serisidir. Serinin ülkemizde baskısı yok ama internetten indirebilirsiniz.

İlk sayıyı okudum ve çok beğendim. Bölüm beklediğimden çok farklı bir şekilde ilerledi ve çarpıcı bir sonla sona erdi. Çeviri de gönüllü çeviri olmasına rağmen iyiydi. Seri çabuk bitmesin diye peş peşe okumayacağım haftada ve ya iki haftada bir sayı okumayı planlıyorum.

4 Beğeni

herhalde Kurtarıcı yoktur, tesadüfen Akmar’da bir tezgahta görüp almıştım ben de, nadir kitapta 70 tl’ye görmüştüm, ithaki telif problemlerini çözüp en kısa zaman da yeni baskı yapar umarım

Kurtarıcı var. :slight_smile: Güneşin Tanrıları yok maalesef.

Galaktik İmparatorluk’u Robot’tan sonra okumanız gerekiyor. Robot’a dair spoilerlar içeriyor. Ayrıca Trantor’un kuruluşu da anlatılıyor seride.

3 Beğeni

imparatorluk robotla vakıf arasındaki dönemde geçen ve bana göre her iki seriye de herhangi bir spoiler vermeyen bir seri, o yüzden okuma sıralamasındaki yeri de önemli gelmiyor, forumda şöyle bir başlık var, belki yardımcı olur

2 Beğeni

Robot Serisi’nin son kitabına dair spoiler içeriyor. İmparatorluk Vakıf’tan önce okunabilir ama Robot’tan önce okunmamalı.

İmparatorluk ve Robot Serisi'nden Spoiler

Robot’un son kitabında nükleer bir bozunumla Dünya yavaş yavaş yaşanmaz hale gelmeye başlıyordu. İmparatorluk Serisi bu nükleer felaket nedeniyle neredeyse yaşanmaz hale gelen Dünya’da geçiyor.

1 Beğeni

Peki Robot serisini önce okuyup sonra Vakıf okusak sorun olur mu?