Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

İlk Robot Serisi’ni okuyabilirsiniz ama Robot’un ilk iki kitabı biraz sıkıcı diye hatırlıyorum. İlk önce Vakıf Üçlemesi’ni okuyup daha sonra Robot Serisi’ne geçmeniz daha iyi olur.

1 Beğeni

Vakıf ilk kitabı okumuştum ama hiç bir şey hatırlamıyorum. Tekrar okumakta en sevmediğim iş :expressionless: Ne yapsam bilemedim.

Seri tamamlansın bir, acele etmenize gerek yok. Asimov kitapları peş peşe okununca daha fazla keyif veriyor.

Daha çıkacak hangi kitaplar var?

Seri tamamlanması zor, artık vazgeçtim ben. Robot serisini toplayacağım. Vakıf ilk 3 -Robot -İmparatorluk serisi baya bi kitap ediyor zaten anca okurum. Sonra belki Vakıf serisinide tamamlarım eskilerden.

4 Vakıf, 4 de Robot çıkacak. Birde öykü derlemelerinden oluşan kitaplar var bunlar. Öykü kitaplarında bazı kitaplar Robot Serisi’yle bağlantılı ama bu kitapları ne zaman okuyacağınız fark etmez.

@Ufuk Malesef süreci çok uzattılar. Ben eski baskıların e-kitap hallerinden okudum kitapları çevirilerinde sıkıntı yoktu.

1 Beğeni

Ben Robot serisinin ilk kitabını aldım geri kalanları da yakın zamanda tamamlarım. 3+4+3 V+R+İ 10 kitabı okuyalım da sonrasına bakarız. Ama Asimov konusu sıkıntılı zor yeni baskılar.

1 Beğeni

image

Jules Verne - Dünyanın Merkezine Seyahat

Kitabı alıp okuma macerama bir kaç ay önce hangi yayınevinden alsam diye karar verme süreci ile başladım. Bir gün DR mağazasında Alfa, Çınar ve Nar yayınlarının tam metin baskılarını buldum. İş bankasını illüstrasyonlu olmadığı için elemiştim. Nar yayınları, illüstrasyonları en net ve güzel basan yayıneviydi. Ancak çevirmeninin çok bol devrik cümle kullandığını ve kitap akıcılığını bozduğunu fark ettim. Geriye Alfa ve Çınar kaldı. Çevirileri karşılaştırdım ve bana göre Çınar Yayınlarının çevirisi daha akıcı ve daha hoştu. Ayrıca Alfa’nın kitap ebatlarını hiç sevmediğimi de eklemeliyim. Kitapların eni bu kadar kısa tutulmamalı. Çınar baskısı 13,50 x 19,50 seve seve okudum açıkcası. Bir de fiyattan bahsetmem lazım çünkü çok büyük fark var arada. Çınar baskısına ben şu an baktım kitapyurdunda 4,63 TL. Bence elinizde başka versiyonu varsa bile alabilirsiniz.

Baskı eleştirisini bitirip kitaba geçersek Jules Verne’in bu klasik eserini tekrar okumak çok güzeldi. Kitap madenbilimci bir profesörün bulduğu şifreli bir notu çözerek yola düşmesi ile başlıyor. Düştüğü yol tabi ki kitabın adındaki gibi dünyanın merkezi. Süreçte yeğeni ve rehberleri ile dolu dolu maceralar bulunmakta. Okumayan veya okumayı düşünen herkese öneririm.

8 Beğeni

Kitapyurdu Yorumum;

Çok sürükleyiciydi, hekesin kitaplığında bulunmalı. Cildi çok kaliteli.

1000kitap Yorumum;

OMG!!! WTF!!! NE OKUDUM BEN YHAAA, SONU VARYA TEK KELİMEYLE ŞHOOKKK!!! 5000 YILLIK KİTAPMIŞ HACI BORU DEĞİL…TAKİPE TAKİP!!! BEĞENİYE BEĞENİ!!!

Youtuber Yorumum;

Sürükleyici değildi o yüzden gerçekten hiç beğenmedim. Zaten çok eski bi kitap. Karakter derinliğini gerçekten hiç yok. Yazar kurguyu gerçekten hiç iyi yapmamış. Sonu da gerçekten oldu bittiye gelmiş. Bir Kötü Çocuk derinliğini kesinlikle bulamadım. Yeni bi kitapda değil zaten. Gerçekten hiç sevmedim.

Ekşisözlük Yorumum.;

Hayatında kitap okumamış cahillerin göklere çıkardığı bir başka kitap diğeri için (bkz. jsvere d’glediances coeur)

Bu ayıda böyle kapattım :slight_smile:

31 Beğeni

:joy: Çok güzel bir yorum sınıflaması, bir tane de benden.

Goodreads Yorumum:
I have read the English edition, the Turkish edition is not enough for my intellectual profundity.

Myths are traditional stories that address the various ways of living and being. The well-known myth of Gilgamesh has been cited in many sources as one of the first stories in our recorded human history originating from Mesopotamia, Iraq today, though some maintain it was not just a fairytale but was based on some elements of truth. Only a few tablets have survived from the original Sumerian texts dating back to 2000 BC and written in cuneiform language. The Babylonian version is, however, two thirds complete and dates back to 13th to 10th century BC. Some of the best copies weren’t discovered until the 7 th century in the library ruins of the Assyrian king, Ashurbanipal. For our modern accounts, it was only after the First World War that the Gilgamesh myth reached a wider audience, and only after the Second World War that it began to feature in a variety of genres.

6 Beğeni

Yi%C4%9Fit%20%C3%96zg%C3%BCr%20Hunililer

kitap için yorumum ahahahahhahahh zuhauahuahauha :rofl: :joy:

Yiğit Özgür’ün karikatürleri çok güzel zaten bir çok kişi biliyor. Elinde topluca bulunmasını isteyenler tercih edebilir. Baskısı da güzel. Sırada karikatürler 1-2-3 ve çizgi öyküler var.

3 Beğeni

Kurdun Ağzında - Michael Morpurgo

resim

Francis Cambridge’den mezun olup öğretmen olarak çalışmaya başlamıştır. Bu sırada 2. Dünya savaşı devam etmektedir. Ateşli bir savaş karşıtı olan Francis, askerlik yapmayı reddedince bir çiftliğe savaşmaya gönderilir. Küçük kardeşi ise asker olmayı seçmiş, 1941 yılında Kraliyet Hava Kuvvetleri’ndeki görevi sırasında ölmüştür. Kardeşinin ölümü ve masum bir ailenin ölümüne şahit olması sonucu Francis savaştan daha fazla uzak kalamayacağını anlar. Roger kod adıyla gizli ajan olarak Özel Harekat Timi’ne katılır. Bundan sonra onun yaşadıklarını, arkadaşlıklarını okuyoruz.

Bütün bu hikaye aslında diğer (benzer dönemi anlatan) okuduğum kitaplarla benzerlik gösterse de kitaptaki her karakterin gerçekte var olması ve olayların gerçek olması işi çok değiştirdi. Keyifle kısa sürede okunabilecek bir kitaptı, çizimleri de beğendim.

10 Beğeni

Belgariad serisine başladım yakın zamanda. Üçüncü kitaptayım şu anda. Karakter arasındaki ilişkiler konusunda Eddings bir usta! Pol Teyze ve Garion arasındaki ilişki, o anne anaçlığı, koruma duygusu; çocuğun ergenlik hırçınlığı, bir şeyleri anlama arzusu her şey mükemmel. Enfes bir seri gerçekten. Çevirisi de harika sahiden, editörlüğe biraz daha dikkat edilebilirmiş. Bir alıntı yapayım;

"Ben ne olacağım Pol Teyze?"
"Sen de el ulağım olursun."
"El ulağı ne iş yapar?"
"Getir-götür işlerimi yapar."
"Zaten hayatım boyunca başka ne yaptım ki! Adı bu muymuş?"

Bay Kurt’a “İnsanlar neden bu kadar mutsuz?” diye sordu.
"Çok katı ve talepkâr bir tanrıları var da ondan," dedi Kurt.
"Hangi Tanrı?" diye sordu Garion.
"Para," diye cevap verdi Kurt. "Para, Torak’tan bile beter bir tanrıdır."

Ayrıca Sandman’in ilk cildini bitirdim. O da fena bir başlangıç yapmadı ancak daha da iyileşmesini umuyorum ilerleyen ciltlerde. Kötü olmasa da ortalamanın üstünde olduğunu da söyleyemem şimdilik. Oradan da bir alıntı yapayım madem başladım;

*Kahramanımız Morpheus bir iblisle laf mücadelesine girer, sürekli iddia edilen var oluşun üstünde bir şey söylemelidir karşı taraf. İlk iblis başlar.

• Dehşetli bir kurdum ben, avının peşinde, sinsi gezen.
  • Bir avcıyım ben atının üstünde, kurt deşen.
  • At sineğiyim ben, atı sokan, avcıyı fırlatan.
  • Örümceğim ben, sinek yiyen, sekiz bacaktan.
  • Bir yılanım ben, örümcek yiyen, dişlerim zehirli.
  • Bir öküzüm ben, yılan ezen, ayaklarım kurşun gibi.
  • Bir şarbonum ben, cani bakteri, sıcak yaşamı yok eden.
  • Bir dünyayım ben, uzayda süzülen, yaşamı besleyen.
  • Bir novayım ben, her şeyi patlatan, gezegen yakan.
  • Kâinatım ben, her şeyi kapsayan, bütün yaşamı kucaklayan.
  • Yaşamın zıttıyım ben, kıyamet canavarıyım, her şeyin sonundaki karanlığım. Kâinatların, tanrıların, dünyaların, her şeyin sonu… Şimdi ne olacaksın bakalım, düş lordu?
  • Umudum ben.

Şöyle bir şey var mı ya, müthiş!

14 Beğeni

Hayatı Emen Karanlık’ı bitirdim. Özellikle kurgusu ve olay örgüsü çok başarılı. King’in en iyi eserlerinden diyemem ama okuması gayet keyifliydi. Özellikle King’in yaptığı göndermeler hoşuma gitti.

6 Beğeni

images

Hellboy Vahşi Av

2019 yapımı Hellboy filminin uyarlandığı 8 sayılık çizgi roman.Filimde ki hikayede çok iyi işlenmesine rağmen çok Gcı ve modern bir tarzda ele alınması yüzünden fazla sevilmemişti ama çizgi romanı cidden güzel.Çizgidiyarı adlı sitede 7.ci sayı hariç 1-2-3-4-5-6-8’inci sayılar Türkçe mevcut.

Edit:unnamed-5-7

Karanlığın Çağrısı
6 sayılık kaliteli ve iyi hikayeye sahip bir Hellboy kitabı.Konusu Hellboy ile Baba yaganın intikam mücadelesini ele alıyor.2019 yapımı Hellboy ismini bu kitaptan almış.

7 Beğeni

THE FALL OF HYPERION(HYPERION CANTOS 2)

Son 2-3 gündür stres içinde yaşıyorum, acaba sonu güzel bağlanacak mı, sorularıma cevap alacak mıyım diye düşünmekten. Sonu gayet güzel bağlandı, sorularımın da hemen hepsine cevap aldım. Bir iki noktayı oturup düşünmem lazım ama mantığıma oturtamasam bile önemli değil, sonuçta işin içinde zaman yolculuğu var.

Yapı olarak ilk kitaptan çok farklıydı. İlkinde 100 sayfa tek bir gözden okuyorduk bunda 8-10 sayfada bir farklı karaktere atlıyoruz. Takip etmek yorucuydu ama değdi diyebilirim.

10 Beğeni

Bu ayın ilk kitabı olarak Manly P. Hall - Tüm Çağların Gizli Öğretileri’ni okuyorum.

Mitoloji, sembolizm, felsefe, parapsikolji, kadim toplumlar ve inanışları hakkında oldukça kapsamlı hazırlanmış merak uyandırıcı bir kitap. İlk basımı 1928 yılında yapılmış. Bildiğimiz sözlük veya akedemik makale gibi hazırlanmamış, daha çok ansiklopedi ayarında. Birbiriyle ilgili konular bir arada tutulmuş. Bol bol görsellere ve açıklamalı notlara yer verilmiş. Ayrıca kitabın ortasında 30-40 sayfalık renkli kuşe kağıda basılmış bir bölüm de bulunuyor.

24 Beğeni

DÜNYANIN GÖZÜ - ROBERT JORDAN
Eleştiride bulunmak için belki çok erken ama dayanamadım yazıyorum :grinning: Hikayenin başında o kadar betimlemeyi bir arada görünce sararıp solmuştum neyse ki bu süreci atlattım. Favori karakterim, inatçı yapısı ve duygularını bastırabilmesi sebebiyle Egwene (İnşallah çabuk ölür de daha çok bağlanırım amin. Bkz. Ned Stark) Seri Rand üzerinden ilerleyip ters köşe yapacak gibi hissediyorum haddinden fazla abanılmış bu karaktere… Konu içerisinde canımı sıkan nokta; herkes herkesi tanıyor ama neden nicin tanıyor? Hikayeye şakkadanak dahil oluyorlar vee “aaa Moiraine eski dostum falan” umarım düzelir. Şimdilik eyyorlamam bu kadar.

7 Beğeni

hellboy a christmas underground

Çok güzel bir Hellboy hikayesi idi.Konusu ruhu öldükten sonra iblis tarafından tutsak tutulan bir kızın annesinin son isteği ile Hellboy tarafından kurtarmasını ele alıyor Çizgidiyarın da Türkçe çevirisi var.Tavsiye ederim.Anladım ki Batman dan sonra en sevdiğim karekter Hellboymuş:)

Edit:Karanlık ve bunaltıcı çizgi roman okumak isteyen varsa:
images%20(2)
Cilt 1 ve 2 mevcut durumda.Çeviri ve çizimler güzel ve bol bol h.p.lovecraft öyküsü içerir.

5 Beğeni

Margaret Weis - İlk Bahar Şafağı Ejderhaları
Bitirmek için okuduğum bir kitap. Madem başladım, bitsin artık. Serinin 2.kitabı yeni bitti, hemen 3.ye geçtim ama aynı hata (tabi benim bakış açıma göre)
1.si bölümler arası, konular arası geçiş çok ilginç ve birbirinden alakasız. Bölümler arası geçişte en çok sevdiğim, bu işi gözümde en iyi yapan James Dashner - Labirent serisiydi. Ona yakın bile değil (kitapların konuları farklı olsa bile bölümler arası geçişlerde bi düzen olmalı)

2.si; hadi yukarıda bahsettiğim çok önemli olmayabilir, belki ben biraz farklı bakıyorum buna, ama bu ana karakter ne ya. Tanis sözde lider ve herkes ona güveniyor ama 2.ve 3.kitapta bu karakterin tek bir “vayy, tam bi lider, tam bi ana karakter, tam bi oyun kurucu” dediğim tek bir hareketi olmadı. (ill kitabı çok uzun zaman önce okudum, o yüzden ordaki halini hatırlamıyorum, ama yine de daha iyi olduğunu sanmıyorum). 3.kitabın daha başlarındayım ve bu karakter tam bi hayal kırıklığı.

1 Beğeni