Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Ben öneririm kesinlikle ama tabii herkesin farklı beklentileri ve beğenileri var. Yazarın anlatımı iyi, yarattığı dünya ve karakterler başarılı aynı zamanda ilgi çekici. İlk kitap olmasına rağmen oldukça da akıcı. İndirimi kaçırmayın bence.

(Erdem Atik) #3113

Teşekkür ederim, hemen sepetime ekleyeyim :slight_smile:

(Bahri Doğukan Şahin) #3114

Lovecraft’a bir şans daha vermelisin bence de. Innsmouth Üzerindeki Gölge ve artık klasikleşmiş olan Cthulhu’nun Çağrısı isimli öyküleri çok iyidir.

IMG_4966

Yetki - Jeff Vandermeer

Bu kitapta hikaye farklı bir açıdan devam ediyor. Hikayenin gözünden anlatıldığı karakterimiz değişiyor ve yeni karakterler hikayeye dahil oluyor. İlk kitaptaki bazı gizemler çözülürken bu çözümler yeni gizemlere kapı aralıyor. Bilinmezlik ilk kitaptakinden çok büyük bir hale geliyor ve bir o kadar anlaşılmaz. İnsanın kendisiyle mücadelesi üst seviyeye ulaşıyor, aile ile yüzleşme de alt metin olarak işleniyor.

Seriyi özgün olduğu için çok beğeniyorum. Yazar acaba hikayeyi nasıl tamamlayacak çok merak ediyorum.

Goodreads puanım 5/5

Benim de çok sevdiğim bir seri, henüz 3. Kitabı okumadığınız için benzettiğim diğer kitaplardan sadece ikisini yazacağım. Değişen doğa nedeniyle bana Darwinya’yı ve ölümün içinde yeni yaşam nedeniyle Ballard’ın Kristal Dünya kitabını anımsattı. Ama çok daha fantastik ve bilinmez bir doğa var seride.

Serinin Netflix filmi olmasına rağmen pek biz de okurun ilgisini çekmedi. Ben de hikayenin büyük ölçüde özgün olduğunu düşünüyorum ayrıca merak ve gizem duygusu sürekli hikaye boyunca canlı kalıyor.

Filmi ben de biliyorum ama film sadece 1. kitabı mı ele alıyor yoksa 3 kitabı komple mi anlayamadım. Onun için filmi izlemeyi 3. kitabı okumanın ertesine bırakıyorum.

Öneriler için çok teşekkürler göz atacağım mutlaka.

(Kadir) #3118

Film o kadar kötü ki kitabı okuyasım gelmiyor. Natalie Portman oynamasa daha da kötü olurmuş film.

Filmi ben de izlemedim. Kitabın güzelliğini, büyüsünü bozmamak için genelde kitap uyarlaması film ve dizilerden uzak durmaya çalışıyorum.

(Hazal Çamur) #3120

Serinin tamamını okumuş ve filmi izlemiş biri olarak,

Film, ilk kitabı baz alıyor. Onu da güzel yapamıyor. Epey epey değiştirilmiş durumda. Sonu falan tamamen senaryonun kendisine ait bir kurgu.

Filmin sevenlerine saygı duyuyor, kitabı okumuşlara çok da tavsiye etmiyorum.

Filmin konusu ilgi çekici geldiği için hemen izlemiştim. Açıkcası kitaptan uyarlama olduğunu ve türkçede baskısı olduğunu da bilmiyordum. Bilsem muhtemelen izlemezdim. Filmin sonunu hiç sevemediğim için kitaplarını alıp almamada kararsız kalmıştım. Ancak kitaplar aynı şekilde değilse rahatladım çünkü konusu çok güzel bence.

İzleme sakın, çok kötüydü :slight_smile:

Kitapları film yüzünden alıp okumak istemiyorum.

@Firtinakiran filmi izledikten sonra kitaptan keyif alabilir miyim? İyi mi o kadar?

(Hazal Çamur) #3123

Alabilirsiniz. Kitabın birçok gizemi filmde işlenmiyor bence. Her karakter de aktarılmamış. Bir de mesela kitapta ben çok daha fazla gerildim.

Favorim ilk kitap bu arada.

(Ahmet Boyraz) #3124

Serinin ikinci kitabını Katır’ın da olaylara dahil olmasıyla keyifle okudum diyebilirim. Önceki kitabında belirttiğim her şey bu kitap için de geçerli. Seri, kalitesinden bir gram dahi olsun ödün vermiyor.

Spoiler

Hari Seldon’un psikotarihsel çıkarımlarıyla neredeyse yenilmez gözüyle bakılan bir topluluk haline gelen Vakıf, yen bir krizin ortaya çıkmasıyla çöküşün eşiğine gelir. Vakıf’ın çöküşüne neden olan en büyük etken ise Hari Seldon’un bile tahmin edemeyeceği, kendine Katır adını veren, insanların duygularıyla oynayabilen ve onları hissedebilen bir mutantın ortaya çıkışı olur.

Katır’ın galaksideki görkemli fetihlerinin yanında Vakıf’ın çökmesiyle beraber Vakıf vatandaşı olan Bayta ve Toran İkinci bir Vakıf’ın olduğu söylentileriyle geri dönüşü olmayan bir arayışa çıkarlar. Zorlu geçecek bu yolda ise yanlarında Magnifico isimli bir soytarı da yer alacaktır.

(Kadir) #3125

Katır olmasa Vakıf bu kadar muhteşem olmazdı.

(Ahmet Boyraz) #3126
  1. kitap çok daha iyi olacak gibime geliyor. Fakat 3. kitabı bitirince 4. kitabı almak zorunda kalacağım gibi. Yeni baskı söylentileri ortalarda yok nedense. :frowning:

(Kadir) #3127

Evet 3. kitapta çok güzeldir. İlk 3 kitabın kendi içinde ayrı bir finali var. 3’ten sonra Robot’a geçmenizi öneririm.

(Hüseyin gök) #3128

3.cü kitap’dan sonra İmparatorluk serisini oku,sonsuzluğun sonunu oku,ben robotu oku belki 4.cü kitap çıkar:)

image
İnsan ne ile yaşar - Tolstoy
Bildiğiniz üzere kitap kısa 6 hikayeden oluşuyor. Bu şekilde kısa, sade ve rahat okunan hikayeleri uzun zamandan beri okumamıştım. Kitabı iş bankası yayınlarından okudum ma birşey dikkatimi çekti. Kitapta defalarca sobanın üzerinde yatan insanlardan bahsediyor. çeviri hatasıdır diye düşündüm ama defalarca yazınca başka birşey mi var diye düşünmedim değil. Bu kadar ünlü bir eserde iş bankası yayınları tarafından böyle bir hata olması üzücü.

image
Zaman Makinesi - H.G. Wells
Yazarın okuduğum ikinci kitabı jules verne ile çağdaş olmalarına rağmen bilimkurgu anlayışları oldukça farklı. Dikkatimi çeken şey ise o dönemin evrim anlaşıyışı oldu. Şu an bakınca baya bir garip geliyor.

(Erdal) #3130

Oblomov okurken uşağı Zahar’ın sürekli sobanın üstünde yatmasından bahsettiğinde bende yanlış çeviri olabilir mi diye düşünmüştüm. Fakat Rus romanlarının çoğunda geçen bir şey bu.

dnap6uvw4aacvnn

Böyle bir şey sanırsam.

(Ahmet Boyraz) #3131

Neden Robot Serisini öneriyorsunuz acaba? Robot serisinde ise bir kitap eksik. :smiley: :smiley:

@Husey Sonsuzluğun Sonu, Ben Robot kitaplarını okudum. :slight_smile: