Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Kadir) #3132

Daha kolay açıklayabilmek için şöyle bir örnek vereyim. Filmleri izlemedim ama Robot’u okumadan devam ederseniz alacağınız tat, Iron Man izlemeden Avengers izlemeye benzer.

İlginç bir bilgi bunu da görmüş olduk :slight_smile:

(Kadir) #3134

Şimdi bir şeyler yerine oturdu.

(Erdem) #3135

Rusyanın eksi 30-40 derecelere varan soğuğunda mantıklıymış.

(Damla Göl) #3136

Evet, tam da böyle bir şey. Ben de ilk okurken tereddüt etmiştim, sonra o buz gibi coğrafyada sobanın üzerine yatak yapma gerekliliğini öğrendim. :slight_smile:

(gülseren) #3137

vakıf ilk 3 kitabı okuduysanız devam etmeden önce mutlaka robot serisini okuyun, robot serisi, vakıf’ın sonraki kitaplarına ve özellikle öncesinin anlatıldığı Vakıf Kurulurken’e daha çok anlam kazandıracak :see_no_evil::hear_no_evil::speak_no_evil:

(Ahmet Boyraz) #3138

O zaman dediğiniz gibi yapayım. Fakat Robot serisinde dediğim gibi bir eksiğim var onu tamamlamam gerekecek.

(Buyici) #3139

Peki Galaktik İmparatorluk bu akışı bozar mı?

(gülseren) #3140

:slight_smile: bozmaz, birbirleriyle de alakası olmayan tekil kitaplardan oluşuyor

(Kadir) #3141

image

D-DAY @Husey’in adından bahsetmesiyle haberdar olduğum bir seri. Seri alternatif tarih üzerinden giden bir çizgi roman serisidir. Serinin ülkemizde baskısı yok ama internetten indirebilirsiniz.

İlk sayıyı okudum ve çok beğendim. Bölüm beklediğimden çok farklı bir şekilde ilerledi ve çarpıcı bir sonla sona erdi. Çeviri de gönüllü çeviri olmasına rağmen iyiydi. Seri çabuk bitmesin diye peş peşe okumayacağım haftada ve ya iki haftada bir sayı okumayı planlıyorum.

(gülseren) #3142

herhalde Kurtarıcı yoktur, tesadüfen Akmar’da bir tezgahta görüp almıştım ben de, nadir kitapta 70 tl’ye görmüştüm, ithaki telif problemlerini çözüp en kısa zaman da yeni baskı yapar umarım

(Ahmet Boyraz) #3143

Kurtarıcı var. :slight_smile: Güneşin Tanrıları yok maalesef.

(Kadir) #3144

Galaktik İmparatorluk’u Robot’tan sonra okumanız gerekiyor. Robot’a dair spoilerlar içeriyor. Ayrıca Trantor’un kuruluşu da anlatılıyor seride.

(gülseren) #3145

imparatorluk robotla vakıf arasındaki dönemde geçen ve bana göre her iki seriye de herhangi bir spoiler vermeyen bir seri, o yüzden okuma sıralamasındaki yeri de önemli gelmiyor, forumda şöyle bir başlık var, belki yardımcı olur

(Kadir) #3146

Robot Serisi’nin son kitabına dair spoiler içeriyor. İmparatorluk Vakıf’tan önce okunabilir ama Robot’tan önce okunmamalı.

İmparatorluk ve Robot Serisi'nden Spoiler

Robot’un son kitabında nükleer bir bozunumla Dünya yavaş yavaş yaşanmaz hale gelmeye başlıyordu. İmparatorluk Serisi bu nükleer felaket nedeniyle neredeyse yaşanmaz hale gelen Dünya’da geçiyor.

Peki Robot serisini önce okuyup sonra Vakıf okusak sorun olur mu?

(Kadir) #3148

İlk Robot Serisi’ni okuyabilirsiniz ama Robot’un ilk iki kitabı biraz sıkıcı diye hatırlıyorum. İlk önce Vakıf Üçlemesi’ni okuyup daha sonra Robot Serisi’ne geçmeniz daha iyi olur.

Vakıf ilk kitabı okumuştum ama hiç bir şey hatırlamıyorum. Tekrar okumakta en sevmediğim iş :expressionless: Ne yapsam bilemedim.

(Kadir) #3150

Seri tamamlansın bir, acele etmenize gerek yok. Asimov kitapları peş peşe okununca daha fazla keyif veriyor.

(Serkan) #3151

Daha çıkacak hangi kitaplar var?