Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

İşte İnsan’ın konusu biraz farklı galiba o döneme ve dine ait biraz bilgi sahibi olmak gerekiyor, bende okurken zorlanmıştım. Ama bir arkadaşım sürekli kurgu dışı okur ona önerdim okudu, normalde Bilimkurgu okumadığı halde çok beğenmişti. Benimle de paylaşmıştı görüşlerini onun çıkarımlarının hiç birini ben yapamamıştım mesela okurken. Ön bilgilerin yeterli olursa bazı kitaplar daha keyifli oluyor herhalde.

1 Like

İşte İnsan, okuması, anlaması ve yorumlanması zor bir kitaptı açıkçası. :smiley: :smiley: Ara vermeniz doğal.

2 Likes

Eğer Afganistan hakkında bir şeyler okumak isterseniz Khaled Hosseini tam size göre. En son Ve Dağlar Yankılandı romanını bitirdim. Sanki aceleye gelmiş bir kitap gibiydi. Üzerinde düşünülse iki hatta üç cilt bile yazılabilrmiş diye düşündüm. Kurgu da zaman da iç içe geçmişti. Hatta dağınıktı bile diyebilirim. Şimdi anlatılırken birden geçmişe dönebiliyordunuz. Bu da tahmin edeceğiniz gibi okumayı hayli güçleştiriyordu. Arka plandaki Afganistan diğer kitaplarda olduğu gibi iyi işlenmişti. Karaktelerin dünyaya bu kadar dağılması ve bu kadar hareketli olması bana gerçek olamayacakmış gibi gelmişti. Ama dörtyüz küsur sayfalık bir kitapta dini ve tarihi bağlarımızın olduğunu düşündüğüm bir ülkeden söz edilirken Türklerden hiç bahsedilmemesi -ya bir ya iki yerde Türk adının geçtiğini hatırlıyorum- bana garip geldi. Afganistan’ın yeniden kurulması veya inşa edilmesi söz konusu olduğunda Yunanlı gönüllüler bile vardı ama ilaç için bir Türk yoktu.
Yine de zorlansanız da okumaya çalışmanızı tavsiye ediyorum.

5 Likes

Kozmik Kuklalar - Philip K. Dick

resim

Okuduğum PKD kitapları arasında okuması çok akıcı, kolay anlaşılabilir ve gene yazara başlamak isteyenler için uygun bir kitaptı.

Eşiyle yollara düşen Ted Barton doğup büyüdüğü kasabasını 18 yıl sonra ziyaret etmek, anılarını hatırlamak ister. Fakat kasabada hiç bir şey hatırladığı gibi değildir. Millgate kasabasındaki caddeler, dükkanlar, yaşayan insanlar değişmiş hatta kendisi 9 yaşında salgın bir hastalık sonucu ölmüştür. Kitap buradan sonra çok hızlı sıkmadan devam ediyor. Çarpıtılmış gerçeklik, farklı boyutlar, özel güçler ne ararsanız var.

Kitapta çeviri konusunda okurken herhangi bir sorun yaşamadım gayet akıcı bir okuma oldu. Yalnız oldukça basit yazım hataları gözüme çarptı. Okumayı etkilemiyor ya da kitabı anlamanıza engel değil ama insan gene de bu kadar basit hatalar nasıl atlanmış, dikkat edilmemiş diye soruyor.

17 Likes

R.A Salvatore - Son Eşik

Kitabı dün bitirdim. Genel olarak güzel bir kitap, okurken keyif aldım. Serinin önceki kitaplarına nazaran aksiyonu düşük dramı yüksek bir kitap olmuş. Daha çok karakterler arasındaki ilişkiler önplanda bu kitapta ve bu ilişikiler güzel bir şekilde anlatılmış. Kitabın başlarında karakterler biraz fazla boş vakit geçiyor gibi geldi bana ve zorlama birkaç aksiyona giriyorlar, hikaye içinde Enteri de bu durumlara sürekli laf çakıyor. Beklemediğim bir sonla da bitti kitap.
İthaki tarafında kitap biraz aceleye gelmiş gibi, ilk başlarda daha çok olan bozuk cümleler sonlara doğru azalıyor. Birkaç yerde de yarım cümle var. Kitabın geneline yayılmış az da olsa yazım hataları var. Bu hatalarda anlamadığım bir nokta var; “kol” yerine “kal” yazılırsa bunu otomatik olarak bulamazsınız gözle görmek lazım ama “kpl” yazıldığında yazılım ile çok kolay bulunabilir, bu hatalar nasıl hala kalabliyor? Bana garip geliyor bu durum. Kitabın sonlarına soğruda kelimlerin içine sıkışmış “>” karakterleri var.

14 Likes

Yine çıkar çıkmaz aldığımıza pişman ettirdi İthaki. Her seferinde “ulan bir daha alırsam n’olayım” diyorum kendi kendime ama işte yine buradayız…

1 Like

THE NAME OF THE WIND (KINGKILLER CHRONICLES 1)

Kitap yağ gibi akıyor ve sürükleyici, bunda beklediğimden daha fazla gençlik kitabı seviyesinde olmasının etkisi var. 10 tane plotline tanıtıldıysa 1 tanesi çözüldü(?) bu yüzden kalınlığına rağmen tek başına bir kitap olarak yetersiz buldum. İkinci kitaba da bugün başlayacağım büyük ihtimalle ama üçüncü kitabın olmaması ve ilk kitabın böyle bitmesi beni endişelendirdi. Rothfuss’un kalemi güzel olsa da kitap genel olarak beklentilerimin altında kaldı, ikinci kitap fikrimi değiştirir umarım.

11 Likes

Dracula’yı okuyorum. Poe’nin hikayeleri gibi, gotik perspektifle yazılmış, harika bir anlatımı var.

5 Likes

Pantagruel - François Rabelais

resim

Rönesans’ın ilk dönem eserlerinden olan Pantagruel, Gargantua’dan önce yazılmasına rağmen Gargantua’nın devamı olarak sayılıyor. Baba Gargantua ve oğlu Pantagruel’in maceralarının anlatıldığı eserler toplamda beş kitaptan oluşuyor. Yalnız bu eserler özellikle Gargantua ve Pantagruel kendi içinde okunabilir seri olarak okunmasına gerek yok. Ben yazılma sırasına göre ilk olarak Pantagruel okuyarak başladım.

Kitaplarda baba oğul dev olan Gargantua ve Pantagruel’in maceraları anlatılıyor. Tabi ki sadece macera kitabı değil aslında anlattıklarıyla din, devlet, sistem eleştirisi yapan bir kitap. Yazar oldukça sivri dilli ve lafını hiç esirgemeden yazmış, zaten her yazdığı kitap zamanında sansürlenmiş. Okurken çeşitli konularda bilgi sahibi değilseniz konuya yabancı kalabiliyorsunuz. Ben yazarın bilgisine, zekasına hayran kaldım. Özellikle Panurge ile tanışması ve Fransa’daki yerleşim yerlerinin neden birbirine yakın olduğunu açıkladığı kısımlar da çok güzeldi. Oldukça bilgilendirici, gülümseten, yaptığı eleştirilerle şapka çıkarttıran bir kitaptı. Ben yazarın kendine ait bir türü olduğunu ve bu türde oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Daha önce böyle bir kitap okumamıştım, çok beğendim.

Yazarın şimdilik iki kitabını basan tek yayınevi Everest, böyle olunca da İş Kültür yerine Everest baskısını tercih ettim. Bu baskının çevirmeni Birsel Uzma çeviri dipnotlar konusunda sıkıntı görmedim, gayet akıcı bir okuma sundu.

9 Likes

Hangi yayınevinden? (20 karakter)

WITCHER 3 ELFLERİN KANI #1

Baya vakit oldu okuyalı ama bahsetmek istedim şimdi.

Öncelikle kitap orjinal witcher efsanesinin ilk kitabi ama pegasus once ilk 2 hikaye kitabını bastığı için Türkçe’de 3. kitap olarak geçmiş.

Kitap kendi içinde bir sonuca varmıyor, bitmiyor devamı geleceği belli çünkü her şey havada kalıyor. Anlatılanlar fırtına öncesi sessizlik gibi hiçbir şey gerçekleşmiyor ama tabii sonrası yani devam kitapları için gereksiz bir kitap olduğunu söylemiyorum.

Önümüzdeki hafta 4. kitabı okuyacağım inşallah ondan da bahsetmek isterim ama diğer 3 kitabı nasıl okurum bilmiyorum çok pahalılar.

5 Likes

Kesinlikle değiştirecek. Bu güne kadar okuduğum (açık ara farkla) en güzel kitap Bilge Adamın Korkusu. Ayrıca sizin yerinizde olmayı çok isterdim. Kitap hakkında tüm bildiklerimi unutup yeniden başlamak harika olurdu. :grin:

2 Likes

Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami

Haruki Murakami son derece beğendiğim ve kitaplarını büyük keyifle okuduğum bir yazar. Öyleki 1Q84 en beğendiğim romandır diyebilirim ama Murakami “Kumandanı Öldürmek” ile bambaşka bir şey yapmış. Murakami’yi diğer yazarlardan ayıran en büyük özelliği bir hikaye anlatmıyor sanat yapıyor olması bence ve bu kitap onun sanatının zirvesi olmuş diyebilirim. Murakami edebiyatı yeniden yeniden tanımlıyor ve bunun canlı şahidi olma şansı yakaladığım için çok heyecanlıyım!

Goodreads puanım 5/5

Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke

Tek kelimeyle mükemmel. Arthur C. Clarke ile bu kitapla tanıştım ve aşık oldum diyebilirim. Şimdiye kadar neden okumamışım diye hayıflanmakla birlikte yazarın hayal gücüne hayran olmamak elde değil. Diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.

Goodreads puanım 5/5

16 Likes

Değiştirmeyebilir de. Ben ilk kitabı daha çok sevmiştim şahsen ^^

Pegasus doğru sırayla bastı aslında. Önce o iki hikaye kitabı basılmalıydı ki Blood of Elves bir mana kazansın. Mesela Sword of Destiny’i basmayan Gollanz İngiliz hayranlarının okuma zevkine feci bir ket vurmuştu.

Pegasus bu hatayı yapar diye çok korkmuştuk. Yapmadı, mutlu etti :slight_smile:

Serinin devamında olaylar, olaylar. Öte yandan daha uyguna almak için n11’de yayınevinin kendi satıcısından (direkt pegasusyayinlari diye geçiyor) bakabilirsiniz. Ama bütçenizi bilmiyorum tabii.

Umarım en yakın sürede karşınıza büyük bir indirim fırsatı çıkar :slight_smile:

7 Likes

Ahmet Ümit Kavim kitabını az önce bitirdim. Yine bir Başkomiser Nevzat macerasıydı.Başlığa sadece kitabın sonunda olan kaynakçaları paylaşmak için yazıyorum. Bir kurgu kitabında göremeyeceğimiz şekilde Ahmet Ümit kitabının sonunda kurguyu oluştururken faydalandığı kitapları kaynakça olarak belirtmiş.

Polisiye ve gizem kurgularını sevenlere Başkomiser Nevzat’ı ve Ahmet Ümit’in kitaplarını okumasını tavsiye ederim.

7 Likes

Ahmet Ümit…Yüz akımız. Ben de şu an Kar Kokusu’nu okuyorum. Bence politik polisiye diyebileceğim bir tür.

1 Like

Evet Kar Kokusu politik polisiye. Olaylar, karakterler vb değil ama çevre ve detaylar Ahmet Ümit’in kendi deneyimleri. Sovyetler dağılmadan giden son dönem öğrencilerden birisi Ahmet Ümit,

ikinci-vakif

Verdiğim kısa bir aradan sonra serinin üçüncü kitabını da bitirmiş oldum.

İkinci kitapta Katır ve onun tüm galaksiyi fethetme çabalarını soluksuz okuduktan sonra üçüncü kitapta da Katır’ın İkinci Vakıf’ı arayışını ve daha nice sürprizlerle dolu gelişen olayları pür dikkat bir halde okudum diyebilirim. Özellikle son 100 sayfası nefes kesiciydi. Kitabın finali ise beni beynimden vurdu açıkçası.

Harika bir son, mükemmel bir anlatıcılık…

Sırada 4. kitap var diyemiyorum. Neden mi? Çünkü, forumdaki bazı arkadaşların önerisiyle robot serisine başlamayı düşünüyorum. Güneşin Tanrıları kitabını henüz bulamadım. Umarım en kısa sürede bulur seriyi bitiririm.

10 Likes

Okumak için çok sabırsızlandığım bir seri ama önce robot serisini bitir dediler, sonbaharda okul kütüphanesinden robotu okumayı planlıyorum.