Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Uzaktan Kumandalı Kızı okudum.Güzel ve sıkmayan bir kitap.Reklamların yasak olduğu bir distopyada geçiyor.Kısa ama çok şey anlatıyor kitap.Günümüzden de kesitler bulabilirsiniz.

8 Beğeni

Yakma Zevki’ni okuyorum. Mükemmel bir eser. Ray gerçekten de kendisinin ne kadar mükemmel bir yazar olduğunu gözler önüne seriyor.

7 Beğeni

Ben de şu sıralar Fernando Pessoa’dan Huzursuzluğun Kitabı’nı okuyorum. Henüz %20’sine ancak geldiğim için hakkında kapsamlı şeyler dile getiremeyeceğim ancak bütün kitabın altını bir anda çizebilecek bir teknolojiye ihtiyacim olacak sanırım. Biraz otobiyografik biraz da Pessoa’nın hayalinde yarattığı baş kahraman üzerinden kimlik, varoluş, bunalım ve tabii ki huzursuzluk hakimdi kitabın su ana kadar okuduğum sayfalarına. Ayrıca yazarın kozmik cikarimlari ve paralel evrenlerle ilgili beyin fırtınası yaptığı kısımlar, kelimelerin anlamlarını bozup onlara kendi gerçekliklerini yukleyip size de bunu mutlak gerçekliklermiş gibi aktarması ziyadesiyle zevk veriyor okurken. Biraz kurgu dışı sayıldığı biraz da fazla buhranlı havası ve biraz da uzunluğu kıtabı sindire sindire okumanızı talep ediyor ve şimdiden bunu söylemek ne derece doğru bilemiyorum ancak batırdığı onca igneye rağmen inanılmaz keyif verici bir okuma deneyimi sunuyor.
Herkese iyi okumalar. :nerd_face:

9 Beğeni

En son bu kitabı okudum.Kitabı şimdiye kadar okuduğum anı ve seyahatnamelerden en büyük farkı yazarının kadın olması. Arkeolog eşiyle Anadolu’yu özellikle İç Ege kısımlarını gezen A.D Ramsey’in döneminin şehir tasvirlerinin aksine köyler,köyde yaşam ve kadınlar üzerine gözlem ve anıları bu kitabı farklı kılmış. Kitap sayesinde ülkemizden kaçırılan bir yazıttan daha haberdar oldum ilk dönem Hıristiyanlığında önemli bir yer tutan Hieropolis’li(Denizli) Abercius yazıtını bir hamamda buluyorlar eşiyle.Hamam da bulunca yazıtı kızamıyorsun da adamların ülkeden kaçırmalarına. İnternette Abercius of Hieropolis yazdığımda ne yazik ki Türkçe bir kaynak bulunmuyor.Yazıtın şu an Vatikan müzesinde oldukça önemli bir eser konumunda sergilendiği anlaşılmakta.

5 Beğeni

İthaki’nin yeni serisi Karanlık Kitaplıktan Uykulu Kuytu Söylencesini okudum.

Çok fazla korku öyküsü/romanı okumamıştım bugüne kadar ama bu kitaba bayıldım. Yazarın tasvirlerini ve dilini çok beğendim. 7 tane öyküden (2 tanesi epey kısa) oluşan bir kitap. Normalde 1 günde bitebilecek bir kitap fakat ben 4 günde okudum bazı aksiliklerden dolayı. Bu kitabı alıp okuduktan sonra gotik öyküler adlı kitabı da sipariş ettim. Yeni temamı buldum sanırım. Bilim kurgu ve fantastik edebiyattan sonra korku temalı kitapları da kütüphaneme eklemeye karar verdim.

9 Beğeni

Michael Moorcock - İşte İnsan

Bu kitaba ne kadar bilimkurgu denebilir bilemiyorum Çünkü kitaptaki bilimkurgu öğeleri, toplamda 1-2 sayfa bile yer tutmayan zaman makinesi betimlemesinden ibaret. Kitap aslında inanç, kimlik, kader gibi öğeler ile insan psikolojisini de irdeleyen Tarihi Kurgu (Historical Fiction) türünde. Boş bir gününüzde okuyup bitirebileceğiniz kadar kısa.

Kitabın arkasında yazdığı gibi M.S. 28 yılına İsa Peygamberin çarmıha gerilmesini görebilmek için test aşamasındaki bir zaman makinesine binmeye gönüllü olan Karl Glogauer’ın hikayesini anlatıyor. Kitap boyunca hem Karl’ın çocukluğundan yetişkinliğine kadar olan hayatını hemde geçmişe gittiğinde yaşadıklarını iki koldan okuyoruz.

Hikaye genç yaştaki okuyuculara uygun olmadığı gibi hassas yetişkinler için dahi fazlasıyla rahatsız edici olabilir.

10 Beğeni

Sissoylu 2. Kitap

Kitabın ebatı okumayı zora sokuyor bence. Kocaman yahu :confused: ilk kitabı okuyalı da iki sene oldu biraz hevessizlik var içimde sanırım sebebini bilemediğim. :confused:

4 Beğeni

Evet sonunda kralları yollu bitti hemde krallara yakışır bir şekilde .

Iyi yanları:

1. kaladin in geçmişi çok iyi bir şekilde aktarılmış

2. Yaratılan dünya aşırı derecede özgün

3. Bomba ve merak uyandırıcı son 100 sayfa ( yazar şöyle bir son 200 sayfada bir olayla kapıyı yokluyor son 100 sayfada da veriyor bombardımanı veriyor şoku öyleki artık bundan sonra bir şey olmaz diyorsunuz ancak son 50 sayfada bile en az 2-4 şok geçiriyorsunuz.

4. Mühteşem kurgu sistemi

5. kitabın sayfalarına yerleştirilmiş o dünyaya ait canlıları ,bitkilerin şehirlerin çizimleri.

Kötü yanları :
Garip bir şekilde kitabın tek sıkıntısı insana okurken :muscle: yaptırması :slight_smile:

Evet kitabın son 100 sayfasını okurken öyle çok heycanlanmadım yada boşluk hisside oluşmadı ama bazı yerlerde ciddi şok oldum. Öyleki boynumu oradan bir soğukluğum yayıldığını hisse tim mesela.shallan in babasını öldürdüğünü öğrendikten sonra

Spoiler !!!spoiler!!!

Özet

whoissanderson

5 Beğeni

Uzaktan Kumandalı Kız kitabını okudum.

Yorumum: Yazarın anlatmak istedikleri güzel ama kullandığı dil çeviriden mi olsa gerek okurken çok zorlandım. Kısa bir hikaye olduğu için olaylar çok çabuk gerçekleşti ve keyif alamadım açıkcası ama bazı cümlelerde şirketlerin, medyanın ve teknolojinin insan üstündeki etkisini iyi açıklamış yazar.

5 Beğeni

Kara Kule’ye Roland için dayanıyorum, üçüncü kitaptayım. Çok da kötü gitmiyor ve çeviri olarak da ikinci kitaptan daha iyi. İkinci kitap inanılmaz kötü bir çeviriyle sunulmuş bizlere. Keşke kapakları değiştirirken bir göz atsalarmış, İthaki gibi.

4 Beğeni

Ahmet Haşim’in Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları kitabını okuyorum. Kitap yayıma çok güzel hazırlanmış. Kitap, Ahmet Haşim’in İkdam gazetesinde yazdığı denemeleri ve tefrika olarak yayımladığı seyahat notlarını içeriyor.

Haşim, yazılarını bir kitapta birleştirmek isteyince metinleri kontrol edip gerekli yerleri sadeleştirmiş. Kitabın editörleri, cümlelerin nasıl bir değişime uğradığını görmemiz için değişen cümleleri numaralandırmış ve kitabın sonuna eklemiş. Bir yazarın sadeleşme işlemini nasıl yaptığını göstermek istemişler bize. Varolsunlar. Aynı zamanda kitapta küçük bir sözlük de mevcut.

Okurken Haşim’e hayran kalıyorum. Cümleleri, bilhassa subjektif tasvirleri çok etkileyici (bir şairden bekleneceği üzere). Ve çeviri kitaplarda muzdarip olduğum o yapaylık yok.

Forumun büyük çoğunluğunun çeviri kitaplara yoğunlaşması üzdü beni. Ki aralarında bir şeyler yazmaya çalışanlar da var. Bu beni daha da üzüyor. Çeviri kitap okuyarak ancak çeviri bir üsluba kavuşacağımıza inanıyorum.

6 Beğeni

John Scalzi - Hayalet Tugay

Malesef aksiyon haricinde çoğu yönden ilk kitabın (Yaşlı Adamın Savaşı) çok altında kalmış. İkinci kitapta John Perry’nin hikayesinin devam etmesini beklerken, bambaşka bir antalım tarzı ve bambaşka bir baş karakter ile adeta bir spin-off havasındaydı.

4 Beğeni

Eser benim gözümde sosyal bilimkurgu. İthaki BK Klasikleri serisinde ağırlıklı olarak hard scifi denilen ve katı bilimkurgu olarak çevrilen, fen bilimlerine dayalı eserler yer alıyor. Ancak arada Le Guin’in Sürgün Gezegeni de var. O eser de benim gözümde sosyal bilimkurgu. Başka bir gezegende geçiyor, fakat temeli sosyoloji üzerine kurulu.

Öte yandan, sondaki uyarıya katılıyorum :slight_smile:

5 Beğeni

“Star Wars: Karanlık Mürit” okuyorum şu an. Tüm öncül üçleme filmlerinden başarılı olduğunu düşünmekteyim.

4 Beğeni

John Fowles’tan Fransız Teğmenin Kadını’nı okudum en son. Viktorya devrinin baskıcılığının, tutuculuğunun, sınıf farklılıklarının, her şeyin “görev bilinciyle” yapıldığının; sıradışı karakterler üzerinden anlatıldığı postmodern bir roman.

İlk kırk elli sayfa zorlasa da içine girmeyi başardığınız zaman nasıl okunduğu, zamanın nasıl geçtiği fark edilmiyor ve bunu çağına aykırı, gizemli bir aşk hikayesiyle yapıyor.

Yazarın üslubunu, dilini, sürekli hissedilen o ince ironiyi fazlasıyla sevdim. Herkese tavsiye edebileceğim harika bir romandı.

9 Beğeni

Sandman 1. kitabını okudum. İllüstrasyonlar çok güzel ve içinde geçen şarkılar da dinlenmeye değer. Hikaye örgüsü de sürükleyici :droll:

4 Beğeni

Yakma Zevki’ni okudum. Ray Bradbury’den yine muhteşem öyküler.Kısa ama çok şey anlatan öyküler.Bradbury ile yolculuğa çıktığınızda korkutucu, insanlığın geçmişiyşe koptuğu , duyarsızlaştığı gibi dünyalara uğrayacağınız kesin .Kendi çapımda ufak bir çeviri karşılaştırması :smiley:

Kitaptaki 2 öyküyü daha önceden başka kitaplarda okumuştum.Bir tanesi Resimli Adam kitabında orada öykünün adı Sürgünler’di.Bu kitapta ise Mars’ın Çılgın Büyücüleri.
“Boş bir denizin kıyısında sarhoşça dans ediyorlardı.Dilleri havayı zehirliyor, alev alev yanan kedi gözleri ortalığı kasıp kavuruyordu.” Yakma Zevki.
"Boş bir denizin sahilinde sarhoşça dans ediyor, dilleriyle havayı bozuyor, habisçe parlayan kedi gözleriyle de yakıyorlardı."Resimli Adam.

Diğer öykü ise Metis Yayınları’nın çıkarmış olduğu Korkunun Bütün Sesleri kitabından.Bu kitapta Tebessüm diğer kitapta Gülümseme.Öncelikle öykü kaç yılında geçiyor hangisi doğru acaba merak ettim :smiley: çünkü Metis’te ‘2061 yılındayız!’ İthaki’de ‘2251 yılındayız ya.’ Diye geçiyor.
‘Tom, ileriye, bombalanmış duvarın ötesinde,kuyruğun bittiği yere baktı.’ Yakma Zevki .
‘Tom ön tarafa, kuyruğun başladığı yere, bombalanıp yıkılmış bir taş duvarın ötesine baktı.’ Korkunun Bütün Sesleri.
Çeviriyi ben beğendim.Aslına hangisi daha yakındır bilemem tabi ama Yakma Zevki’nin çevirisi biraz daha hoşuma gitti bu öykülerde.

7 Beğeni

İş Bankası Kültür Yayınlarının Türk Edebiyatı klasiklerinden Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç’ı okudum.

Yorumum: Kitabın başındaki mahalle kadınları bölümünde eski bir Türk filmi havası sezdim. İrfan Galip (baş karakter) romana dahil olunca ve kuyruklu yıldızın anlatıldığı bölümlerde hafif bir bilimkurgu havası vardı. O bilimkurgu, dünyanın nasıl yok olacağına dair teoriler güzeldi. Kitaptaki birçok astronomi terimi sadeleştirilerek güzel bir Türkçeyle aktarılmış. En sonunda ise ters köşe olarak mutlu bir şekilde kitabı bitiriyorsunuz.

7 Beğeni

Elinizin altında yazarın aynı serideki “Efsuncu Baba” varsa direk onla devam edin derim. Biraz rötarlı olarak Kuyrukluyıldız’dan baya sonra elime aldım. Yani biraz önce başladım ve Kuyrukluyıldız’ın başındaki gibi gülümseten sahneler çokça bulunuyor. Sonu nasıl olur bilemem ama şimdilik bir tık daha keyifli olduğunu söyleyebilirim. :krs:

3 Beğeni

Ben daha ona :point_up: başlamadım ama “Efsuncu Baba” sayfa sayısı olarak aradan çıksın dedim :grin: Bu arada seriye iki eser daha katılmış. :man_dancing: :tada: :confetti_ball: :krs:

5 Beğeni