Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Dünyaya Orman Denir bitti. Uzun zamandır Le Guin okumuyordum, özlemişim. Kitap çok kısa olduğu için hakkında bilgi vermeyeceğim ama kitap çok güzel onu bilin yeter.

13 Beğeni

Kısa Kısa

Canavarın Çağrısı by Patrick Ness

Canavarın Çağrısı - Patrick Ness

Çok beğendim. Duygusal bir kitap insanı etkiliyor. İnsanı içine çeken bir hikaye ve yazarın üslubunu çok başarılı buldum. Orijinal bir konusu var kitabın.

5/5

Değişim Sürecinde Türkiye by Mahfi Eğilmez

Değişim Sürecinde Türkiye: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme - Mahfi Eğilmez

Halkı eğitmek için kitap yazan yüksek eğitimli akademisyenleri çok taktir ediyorum. Mahfi Hoca herkesin anlayabileceği kaliteli bir kitap yazmış, severek okudum. Son derece eğitici bir eser.

5/5

Fahrenheit 451 by Ray Bradbury

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Çok sevdiğim bir kitap oldu. Uyarı niteliğinde bir kitap. Bu kadar kaliteli diyalogları en son Buz ve Ateşin Şarkısı’nda okumuştum. Bence herkesin okuması gereken bir kitap.

5/5

Kabulleniş by Jeff VanderMeer

Kabulleniş - Jeff VanderMeer

Bu seride kitap isimleri hikayeyi mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Bu kitapta anlatılan hikaye kabulleniş ile tamamlandı. Her şeyi bilemeyeceğimizi kabulleniş, anlayamayacağımızı kabulleniş. Bu hikayeye böyle bir son yakışırdı. Postmodern edebiyatın kıymetli eserlerinden diye düşünüyorum bu seri için.

5/5

İşte İnsan by Michael Moorcock

İşte İnsan - Michael Moorcock

Doğrusu bu kitabı çok fazla beğenmedim. Hikayede bir tane twist var onun dışında oldukça sıradan bir hikaye. Bu kitap neden çok beğenilmiş ve ödül almış anlamadım. Benim için kitapta kıymetli olan şey hristiyan dünyasında böyle bir kitap yazılabiliyor ve yazarı kimse öldürmeye çalışmıyor. Aynı hikaye … peygamber için yazılsaydı kim bilir yazarın başına neler gelirdi.

2/5

12 Beğeni

İşte İnsan hikayesini özel yapan bir kaç neden var. Tarihsel İsa ve Gerçek İsa dışında bir İsa daha olabilir. İncil’de anlatılan ve hristiyanların peygamber olarak kabul ettikleri İsa, Pavlus’un İsa’sı, tarihsel bir mit ve gerçekliği tartışmalı bir karakter. Gerçek İsa ise ne Hristiyandı ne de pergamberlik iddiası vardı. Bir fahişenin oğluydu, tecavüzcü ve hırsızlara uygulanan çarmıha germe ile idam edildi.

Moorcoock İsa miti ile bireye yüklenen, bireyi tanımlayan kimliğin onun kaderi olduğunu ve gerçek İsa’nın olmayabileceğine dair kurgusal bir yorum yapıyor.

13 Beğeni

Iste insanin arka kapak yazısını çok beğenmiştim. Çok kaliteli bir kitaba benziyordu.

Bu seri Fablehaven’a göre daha durağan, daha yetişkin. O da aklınızda olsun ama. :slight_smile:

Peregrineleri okudunuz mu? :no_mouth::no_mouth::no_mouth:

1 Beğeni

Şu Peregrine hakkında ufak bir inceleme paylaşabilir misiniz ? Ben çok görüp merak ettiğim seri. Hep aklımda ergen genç işi diye kalmış.

Öncelikle ergen/genç işi kitapların arasından da muhteşem şeyler çıkabiliyor. Onu unutmamakta fayda var:)))

Serinin çevirmeni ben olduğumdan tarafsız bir inceleme yapmam pek mümkün değil ama @alper beyciğim serinin şimdiye kadar çıkan tüm kitaplarını okumuştu. Kendisi belki iki kelam etmek ister. [enterhere:tahakküm]

Seriyle ilgili görüşüm ise çocuk kitabı olmadığı yönünde. Bentham’ın kim olduğunu, Panoptikon’un ne olduğunu bilen çocuk varsa tanışmak isterim tabii :slight_smile: Ana karakterlerin çocuk olması bir kitabı (bence) çocuk kitabı yapmaz.

Ekleme: “Çocuk kitabı değil” derken “yetişkin kitabı” olduğunu değil, “her yaştan okura uygun” olduğunu söylemeye çalışıyorum esasen. Lakin yeni uyandığımdan beynim henüz kendi ifade edebilecek seviyeye gelmemiş:)

9 Beğeni

Ramtha - UFO’lar ve Realitenin Doğası

J.Z. Knigt adlı bir kadının Ramtha adlı bir bir varlığa kanallık (medyum) etmesi ile aktarılan bilgilerden oluşan bir kitap. Ramtha birkaç on bin yıl önce yaşamış ve bilinç düzeyini yükseltebilmiş birisi. Kitapta Uzaylıların neden buraya geldiklerini, insanları nelerin beklediği gibi konulardan bahsediyor. Kısaca, maddi ve yapay bağımlılıklarınızdan kurtulup asıl önemli olan iç/ruhani/bilinç gelişimine önem vermemiz ve Dünya’ya ve çevremizdeki canlılara değer verip korumamız gerektiğinden, yoksa geleceğin hiç de hayra alamet olmadığından bahsediyor.

Gelen bilginin kaynağı kanallık olduğu için referans falan yok, ama verilen bilgiler dünyanın şu anki probleminin gerçek bir özeti. Okumakta ve uygulamakta fayda var.

4/5 :star:

Berrin Yıldızoğlu - Belirsizliğin Çekiciliği

Kitapyurdu’ndan aldığım kitapların yanında hediye edilen bir kitaptı aldığımda ne olduğunu bilmiyordum sadece adı ilgimi çekmişti. Yazarın anlatımı güzel ancak anlatılan şey çok vasat geldi bana. Başına ve sonuna biraz gizem eklenmiş sıradan bir aşk hikayesi aslında. Karakterin geçmişinde yaşadığı aşk maceraları (Kitabın çoğunluğunu oluşturuyor) gayet sıradan ve kitabın başındaki öyküye çok fazla bir şey katmıyor. Kitap zaten 232 sayfa ve kitaptan 100 sayfa çıkarsanız çok da bir şey kaybetmez aksine daha akıcı olurmuş. Okudum (başladığım bir kitabı aşırı sıkıcı ve boş olmadığı takdirde yarım bırakmayı sevmiyorum) ama okumasam da olurmuş.

2/5 :star:

4 Beğeni

Peregrineleri okumadım. Ciltli kitaplara karşı antipatim var, rafa dikine yerleştirince bel vermelerinden nefret ediyorum çünkü… :grinning: Aklımda olan bir seri, ciltsiz edisyonlarının çıkmasını bekliyordum…

Yani bir “İthaki Yayınları Soru Hattı” değilim ama o serinin ciltsiz çıkacağını hiç ama hiç sanmıyorum. Dış tasarımı içiyle bir bütün çünkü.

3 Beğeni

Cilti çok güzel duruyorlar seri yanlış değilse 6 kitap olacak değilmi @Asli_Dagli . En kısa süre alıp kütüphaneme katacağım seriyi.

1 Beğeni

Evet, bildiğimiz kadarıyla öyle. Beşinci kitabı 2020 Ocak ayında yayınlayacağını duyurdu yazar. Ondan birkaç ay sonra da çevirisi burada yayınlanmış olur:) Henüz altıncı kitaba dair bir bilgim yok.

Lakin ara kitap niteliğindeki Tuhaf Masallar unutulmasın :slight_smile: Tuhaf Masallar herhangi bir arada derede okunabilecek olsa da bence en doğru okuma sırası 2’inci kitaptan sonra.

2 Beğeni

“Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları” anladığım kadarıyla şu an için dört kitaptan oluşuyor. Bunun yanında iki de yan kitap var (yan kitap olduklarını tahmin ediyorum):

1. Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları
  2. Gölge Şehir
  3. Ruhlar Kütüphanesi
  4. Günler Haritası
  • Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları (Günlük)
  • Tuhaf Masallar

İlk üç kitap kutulu olarak ilknokta’da satılmakta. Ederi de 74,25 TL; 75,00 TL olsa kargo bedava olacak ama ilknokta cinlik yapmış tabi… :wink:

Dizinin toplam kitapları bu kadar mı?

2 Beğeni

Bu bir günlük. Kitap değil. Aralarda alıntılar olan boş, düz bir defter. Nasıl Harry Potter logolu defterler varsa bu da öyle. Dolayısıyla onu almanıza gerek yok :slight_smile: İlknokta’daki o kampanya bitmeden yakalanmalı zira yeni baskılarda tanesi 40 liraları geçiyor. Yanına minik bir kitap alıp kargoyu bedavaya getirmek muhteşem olur.

Yukarıda da yazdığım gibi ana seriye 5 ve 6 gelecek.

3 Beğeni

Biraz iş yoğunluğum var, detay isterseniz akşam yazarım. Seri okumaktan hoşnut olduğum bir seri. Karakterler evet çocuk ama 1-2 isim hariç, diğerleri yaşlı ama bir nedenle görünümleri çocuk. Çocuk kitabı demek haksızlık olur.

Özel ve çok güzel bir baskısı var. Kitabın içinde hikaye ile uyumlu fotoğraflar var.

12 Beğeni

Çok güzel tanıtım alper… Teşekkürler…

2 Beğeni

Ölü Gezegen - Isaac Asimov

Robot serisinin ilk kitabı Altın Kitap etiketiyle 1984’de dilimize kazandırılmış. Dile kolay 35 senelik bir kitap. Benden 9 yaş büyük. Abi diyesim geliyor.

Vakıf Serisinden sonra hız kesmeden Robot Serisine geçiş yaptım. Fakat ilk 100 sayfadan sonra araya birkaç işin girmesiyle kitaba ara vermek zorunda kalmıştım. Nihayet bugün serinin ilk kitabını bitirebildim.

Mükemmel bir Polisiye-Bilimkurgu kitabı olan Ölü Gezegen’de her şey uzaycı bir robot uzmanının öldürülmesiyle başlar. Gerçekleşen bu cinayet sonrası Arz gezegeninde polis olan dedektif Baley görevin başına geçirilir. Fakat Dedektif Baley bu görevde tek başına değildir. Dedektife bir de yardımcı olması için uzaycı bir dedektif robot eşlik edecektir.

Soluksuz okuyacağınız gizemi hat safhada harika bir öykü. Seriye başlamak isteyenlere şiddetle önerilir.

18 Beğeni

Uzun uzadıya musait bir zaman diliminde yazacağım ama okumayanlar için Ursula Le Guin’in Vahşi Kızlar kitabını öneririm. Özellikle hikaye bittikten sonra olan söyleşisi ve röportajı için almalısınız. Kendisi bu okunma oranları ile bazı önemli noktalara değiniyor. Tavsiye ediyorum fakat Ayrıntı gerçekten hoşlanmadığım şeyler yapmış. Çeviri kötü, editörlük yok gibi, anlatım bozukluğu gırla… Yampirik yumpirik olmuş.

7 Beğeni

Belki de ben bu yüzden (kötü çeviri, anlatım bozukluğu, vb) kitaptan sıkılıp yarım bıraktım… Ayrıntı Yayınları’ndan da uzak duruyorum artık…

Çok üzücü gerçekten. Az çok Türkçe bilen birisi olsa okuduğunda anlar saçmalıkları ve düzeltirdi. Ciddi olarak son zamanlarda açık ara bu anlamdaki en kötü kitaptı. Yazım hataları bir yana anlatım bozuk. Cümlenin başı başka sonu bambaşka. Hikaye çok çarpıcı aslında. İnançlar, kölelik vb üzerine yazılmış garip bir hikaye. Beni çok etkiledi.

3 Beğeni