Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Siz bide binlerce yıl sonrasını görün…

(Buyici) #3380

Gece gece Dune aşerdim. 5 ve 6 bir an önce çevrilse de okusam.

(Lanfear ) #3381

Neler olacak neler. Hatırlatınca heyecanlandım. İlk üçe bile yükselebilir haberiniz olsun :wink:

Yapı olarak ilk kitaba benziyordu, konu olarak ise beklemediğim yerlere gitti. Yine heyecanlı, yine aksiyon dolu. Ek olarak üçgensiz ve dramasız ilişkiler var(umarım öyle kalır).

(Hazal Çamur) #3383

Yavaş ama emin adımlarla ilerliyorum :slight_smile:

Logen’ın bölümleri Mecuslar’ın İlki fiziken olaya dahil olunca ilgi çekici bir hale geldi.

Evrende aynı anda pek çok şey oluyor. Savaş patlak vermek üzere, iç işler iç politika ile sallantıda ve bu sırada dünyadaki büyü ölüyor. Her birinin içinde 3 ana karakterden biri var. Güzel gidiyor :slight_smile:

Şu ana dek sadece Jezal gibi bir çapkının, şımarık adamın bu kadar kısa sürede kadınlar hakkında daha mantıklı düşünür hale gelmesini yadırgadım. Elbette nedeni başka bir kadın. Onun dışında mantıksal açıdan beni rahatsız eden bir şey olmadı.

Favorim halen Sand dan Glokta :heart: Adam zaten 2 sene cehennemi yaşamış. Bu adamı ne korkutabilir? Buna rağmen bu kadar kibar olması da onu ayrıca ilgi çekici yapıyor.

Bunu neden yapıyorum?

(Murat Yılmaz) #3384

Merhaba,

Toplu olarak kısa kısa okuduklarımı yazmak istedim.

Belgariad Serisi:

Bu seriye Sayın modumuz, leydimiz @Agape tavsiyesiyle başladım. Ben gayet sıradan, klasikleşmiş bir şeyler bekliyordum. Gayet klasikleşmiş bir şey çıktı fakat kesinlikle sıradan değildi. Yaklaşık 20 yıl önce Yüzüklerin Efendisi serisinde yaşadığım heyecanı uzun zamandan sonra bana yaşatan seri oldu. Belki çok tahmin edilebilir, belki çok kült şeyleri barındırması bazı insanları hayat kırıklığına uğratmış olabilir fakat kesinlikle okumanız gereken bir seri olduğunu düşünüyorum. Gerçekten o kadar sevdim ki @Kandra hocamdan şimdiden yazarın diğer serilerinin rezervasyonunu yaptırdım.

Sissoylu 1-2

Kralların Yolu ve Elantris okuduktan sonra bende bir Brandon Sanderson hayranlarını oldum. Sissoylu serisine başladım ve ilk kitabı gerçekten hızlı bir şekilde okudum. Sanderson ilk kitabında bize bambaşka bir dünyaya götürüyor ve o bizi o dünyada yaşatıyor. Kitabı okurken hissetmeyi çok nadir yaşadım şuana kadar ve Sissoylu bana o hissi yaşattı. Özellikle kitabın sonlarındaki tempo ve ters köşeler muhteşemdi. İkinci kitabı ilk kitaba göre biraz daha zayıf olduğunu düşünüyorum fakat sonunda yine bizleri üzmedi. Okuduğum serileri peşpeşe okumak yerine araya başka kitap koyuyorum. Böylece serileri birazda özlüyorum. Okuduğum kitaptan sonra 3. kitabı okuyup ilk üçlemeyi bitiricem. Umarım kafamdaki tüm sorular çözümlenir.

Bitmeyecek Öykü

Sevgili leydimiz @Agape en sonunda bu kitapla ilgili bir öykü yazınca bende vay be neymiş bu kitap diyip okuma sıralarında torpil yapıp ilk sıraya koydum ve okumaya başladım. İlk 50 sayfayı okuyunca eyvah dedim bu kitabı ıkına sıkıla bitiriceksin belli. Sevgili dostlarım hayatımda bu kadar beni tokatlayan başka bir kitap daha görmemiştim. Benim açımdan 50. sayfadan sonra kitap muhteşem bir öyküye dönüşüyor. Benim gibi Disk Dünya’nın ilk kitabından sıkılan adam (linçleri bekliyorum) bunu sevdiyse, bu türe biraz bile ilgisi olan kişinin de seveceğini düşünüyorum (2 kitabın ne alakası var demeyin ben biraz benzettiğim için bu örneği vermek istedim.) Yani kısaca bu kitabı okuyun okutturun dostlarım.

(Hiçliğin bekçisi…) #3385

Beğenmene sevindim. Zamanla seni de Diskdünya evrenine alıştıracağım. Büyülerimi yavaş yavaş gönderiyorum. :blush:

Düzenleme: Bitmeyecek Öykü bittiğine göre bulabilirsen Momo ve Özgürlük Hapishanesi Kabalcı baskı öneririm. Özgürlük Hapishanesi’ne çok para istiyorlar üzülüyorum ama güzel işte…

(Yasin) #3386

Özgürlük Hapishanesi muhteşemdir. Yazara bu tek kitabıyla hayran oldum. Bitmeyecek Öykü’nün filmi ise çocukluğumun en sevdiğim filmlerindendir. Momo’yu yıllardır okuyacağım sözde ama bir türlü alamadım. İnşallah kısa zamanda alıp okuyacağım.:slight_smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #3387

Momo’yu kesinlikle öneririm. Özellikle bu çağda mutlaka okunmalı. Neyse şimdi susmayacağım. Bu da başka bir hikaye başka bir zaman anlatılmalı. :heart_eyes:

(Murat Yılmaz) #3388

Aaaa filmi mi var hocam? Nasıl güzel mi nerden bulabilirim :slight_smile:

(Yasin) #3389

Çocukluğumun en güzel filmlerindendi. Her karşıma çıktığında tekrar izlerdim. Yanılmıyorsam Kanal D veya Show Tv sık sık yayınlardı. Yıllardır izlemedim, şimdi izlesem aynı etkiyi uyandırmaz muhtemelen ama izlenir yine de. Nette bulunur sanırım.

(Ezgi) #3390

Vakıf ve İmparatorluk okuyorum ama çevirisi o kadar kötü ki bazı cümleleri anlayabilmek için internetten Altın yayınlarının çevirisine bakmak zorunda kaldım. Ayrıca bazı yerlerde aynı cümlede İthaki baskısında ‘yok’ derken Altın yayınları baskısında ‘var’ diyor :woman_shrugging:
İthaki:

Altın:

(Hiçliğin bekçisi…) #3391

Film var fakat şöyle bir durum da var; yazar bu filmi hiç beğenmiyor. Bu konu hakkında fikirlerini belirtmişti. Zamanın şartları düşünülürse fena sayılmaz. :blush:

(Carai an Caldazar!) #3392

Ahh ah!!! sissoylunun 3. Kitabınin sonu hakkında spoiler vermeyi ne kadar çok isterdim. Ben yandım herkes yansın. :smiling_imp:

2 yıl oldu nerdeyse acîsı hala geçmedi.

(İbrahim Şahin) #3393

Madde 22 - Joseph Heller

Çok büyük umutlarla aldığım kitabı zorlanarak okuyorum. 200. sayfaya geldim ama hala kitabı okumak için bir sebep göremiyorum. Kitabı okurken bir sonraki olayı merak etmiyorum, sırf ileride açılır diye okuyorum ama bu çok canımı sıkmaya başladı.

Daha önce okuyan arkadaşlar yorumlarını benimle paylaşabilir mi? Kitap hep böyle devam mı ediyor yoksa bir noktadan sonra kopup gidiyor mu?

Profesör Challenger`ın Tüm Maceraları. Elips Kitaptan yayınlanmış. Yazar Arthur Conan Doyle. Ilk 100 sayfayı geçtim. Uzun zamandır okuma listemde olan bu kitabi neden daha önce elime almadığıma hayıflandım doğrusu. Kurgusu gayet iyi. Gizemli olaylar, macera, espriler derken kaptırdım kendimi 100 sayfayı okumuşum. Çeviride oldukça başarılı. Tavsiye etmekte çekince görmüyorum. Keyifli okumalar herkese.

a

Shannaran’ın kılıcına başladım 1 hafta önce. Ama bir türlü okuyamadım. Çok sıradan geldi. Bilindik evren, troller, elfler, insanlar var. Sadece içine ufak tefek kötü karekterler eklemiş. Beni sarmadı ve bırakmaya karar verdim aynı şekilde miras döngüsü 3. Kitaba kadar geldim. 3. Kitabın ortalarında bırakmıştım.

Şu altta görünen kitaba başlamaya karar verdim.
Bunlar beni hiç sıkmıyor . Çünkü gerçekçilikleri var , çünkü gerçekler, yaşanmışlıklar var içinde. Gerçek savaşlar gerçek insalar var :slight_smile:

(42. Mehmet) #3396

Genelde ben fantastik seviyorum dediğimde aksine fantastik sevmeyenlerin bana karşı kullandığı argüman bu. :worried:

Ben fantastik seviyorum ama tarihi daha çok seviyorum. Zaman çarkı, barut büyücüsü, kral katili güncesi ve daha nicesi var elimde

Hocam benim en keyif alarak okuduğum kitaptır Madde 22 ve en sevdiğim 4 5 kitaptan biridir. Bence okurken çok keyif veren bir kitap komik olmasıyla garip olaylar zinciriyle ve lineer olmayan anlatımıyla. Bunlar kafa karıştırıcı ve sıkıcı da gelebilir kimisine. Tabi bir de kitap kelime oyunlarıyla dolu olduğundan çeviride bazı detaylar kayboluyor. Örneğin:

Binbaşı Major karakteri İngilizce düşünülmüş bir kelime oyunu aslında.

Bana göre gerçek bir başyapıt çünkü okuyucuya mizahın yanında sunulan çok sağlam bir savaş eleştirisi var. Yavaş bir kitap olduğuna katılıyorum ancak okumaya devam etmenizi öneririm çünkü kitap neredeyse son sayfaya kadar sürprizlerle dolu diyebilirim.