Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(İbrahim Şahin) #3399

Bilmiyorum, sanırım kitaptan beklentim çok yüksek olduğu için böyle oldu. Açıkçası kitaptaki mizah bana komik de gelmiyor. Anlatılan absürtlükler pek güldürmüyor.

Kitap yarım bırakmayı da hiç sevmiyorum, biraz daha dişimi sıkacağım. Belki ileride açılır.

Eğer şimdiye kadar güldürmediyse ilerde de güldürmesi zor biraz. Kitap benzer bir tonda ilerliyor çünkü. Yalnız ilerledikçe mizahın yanında diğer öğeler de artmaya başlıyor.

Bu arada benim de beklentim çok yüksekti, kitabı ararken baskısı yoktu sahaflar da yüksek fiyat çekiyordu ve gidip ingilizcesini almıştım. Dediğiniz gibi bayağı da yavaş okumuştum ancak o kadar beğendim ki bir de türkçesini alıp okudum geçen yıl. Hatta şimdi İthaki modern versiyonunu da almayı düşünüyorum kütüphanemde bulunsun diye.

(Şeyma) #3401

Ben Özgürlük Hapishanesi’ne bayılmıştım. İlk okuduğum kitabıydı. Sonra Dilek Şurubu ve Momo’yu okudum. Onlar da güzeldi. Şu anda ise Bitmeyecek Öykü’nün bitmesine 100 sayfa falan kaldı. Başları çok güzeldi ama bende de kitabın sonu gelmiyor bir türlü. Halbuki kitaba aşık olmak istiyordum :frowning:

(Hülya) #3402

Ray Bradbury’den Güneşin Altın Elmalarını okuyorum.Tam olarak Bradbury tarzı öyküler.Birkaç tane öyküsü yazarın diğer kitaplarında mevcut.Bradbury her türlü okunur.

(Yasin) #3403

ozgurluk-ulkesi68c2e35ce46231313c90018a3c6eb4f6
Ken Follett'i ilk The Pillars of the Earth adlı dizisiyle tanıdım. Dizi izlediğim en iyi tarihi dizilerdendir. Yıllar önce izlemiş ve bu yazarın kitaplarını da merak etmiştim. Ancak yazara bir türlü başlayamadım. Ta ki bu kitaba kadar.

Kitap İskoçya,İngiltere ve ABD'de üç ayrı bölümde geçen bir tarihi macera kitabı. Esasen özgürlük konusunu işleyen kitabın anlatım dili mükemmel. Su gibi akıyor. Su gibi akmasının yanında kuru ve çok basit de değil. Yazar kitabın geçtiği dönemi yansıtmakta oldukça başarılı. Kitaptaki cinsel sahneler oldukça yoğun. Küçük yaştaki okuyucular ve bu sahnelerden rahatsız olanlar için biraz sıkıntı yaratabilir bu durum. Kitaptaki karakterler iyi işlenmiş. Özellikle Mack ve Lizzie karakterleri oldukça sivri bir şekikde göze batmakta. Bu kötü birşey değil. Onları kendileri yapan bu sivri özellikleri zaten. Kısacası tarihi bir macera-aşk romanı okumak isteyenlere önerebilirim bu sürükleyici kitabı.

(Orhan Abi) #3404

12 yaşımdayken bir arkadaşım bu seriyi çok sevmiş bana da okumam için ilk kitabı vermişti. O zaman okuduğumda beğenmemiştim ve dördüncü bölümde sıkılıp arladaşa iade ettim.

Şimdi 19 yaşımdayım , kütüphanede bütün seriyi görünce bir şans daha vereyim dedim.
İki günde bitirdim.
O yaşlarda belki siz de benim gibi sevmeyebilirdiniz.

(Emre Ceylan) #3405

İlber Ortaylı’ nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır? adlı kitabı okudum. İlber Ortaylı ile röportaj yapılmış bunu kitap haline getirmişler.

Hobsbawm ın bu serisine ne zamandır başlamak istiyodum sonunda fırsat bulabildim. Dünya tarihiyle ilgilenenlerin okuması gereken kitaplardan bence. İlk kitap olan devrim çağında tarihlerden de anlaşılacağı gibi fransız devrimi ve endüstri devrimi işleniyor. Kitap genel olarak iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde dönemin atmosferi ve yaşanan gelişmeler anlatılırken ikinci bölümde meydana gelen olayların her alanda sebep olduğu sonuçlar anlatılıyor. Karamazov kardeşlerle eş zamanlı okuduğum için çok hızlı ilerleyemedim ben ama dil olarak da sıkıntılı bir kitap değil tavsiye ederim.

Bu seriyi de alacağım. Çünkü Fablehaven’ı önermiştiniz ve çok beğenmiştim; sanırım bunu da beğeneceğim…

Şu an Isaac Asimov’ un Sonsuzluğun Sonu kitabını okuyorum.

(Serkan) #3409

Elantris… Tanrıların şehri. Arelon ülkesinin büyük, parıldayan ihtişamlı başkenti. Refahın merkezi. Büyünün merkezi. Arelon’un, doğunun işgalci Fjorden İmparatorluğuna karşı en büyük silahı. Ama o silah 10 yıl önce yok oldu. Kimsenin anlamadığı bir sebeple geçmişin ihtişamlı şehri şimdinin lanetli şehrine dönüştü. Bu olaya Reod dediler. Shaod (Dönüşüm), Reod’dan önce insanları aldığında derileri altın renginde parlayan, beyaz saçlı, Aon ları kullanarak büyü yapabilen tanrı gücünde insanlara dönüşürlerdi ancak artık hiç bir gücü olmayan birer ucubeye dönüşüyorlar. Neden? Ne oldu da bu cennet şehir birden cehenneme dönüştü?

Kitapta bunun üzerinden devam ediyor. Kitap üç karakter üzerinden yürüyor. Raoden, Arelon Krallığının prensi, Elantris ile ilgili kısımları bu karakter üzerinden öğreniyoruz. Sarene, Arelon’un kuzeyinde yer alan ve aynı dili konuşan (Aonik) Teod Krallğı’nın prensesi, Raoden ile evlilik sözleşmesi ile Arelon’a geliyor ve buradaki olaylar onun gözünden öğreniyoruz. Ve Hrathen (en sevdiğim), Fjorden İmparatorluğundan gelen kırmızı zırhlar içindeki heybetli gyorn (baş rahip). Bu kısımlar en sevdiklerimdi çünkü karaktere bayıldım.

Genel anlamda kitabı sevdim ama bir kaç eleştirim de olacak. Kitapta Sarene kısımları devamlı gözlerimi devirmeme sebep oldu. Şöyle bir örnek vereyim. Sarene bir kadın ve Brandon amca kitabında devamlı Elantris dünyasında kadınların yerinin erkeklere göre aşağıda olduğunu belirtiyor (özellikle Arelon ülkesinde). Ancak Sarene başka bir ülkeden gelip, geldiği ülkedeki yılların kurtları olan dük, baron vs… gibi asilleri daha ilk başka ve çok ciddi bir olay için çok kolayca ikna edebilmesi… Buraları biraz saçma buldum. Bir de kitabın sonu (son 30 sayfası) oldu bittiye geldi. Bunlar dışında akıcı ve güzel bir kitap kesinlikle tavsiye ederim.

(Kadir) #3410

Dünyaya Orman Denir bitti. Uzun zamandır Le Guin okumuyordum, özlemişim. Kitap çok kısa olduğu için hakkında bilgi vermeyeceğim ama kitap çok güzel onu bilin yeter.

(Vulcan) #3411

Kısa Kısa

Canavarın Çağrısı by Patrick Ness

Canavarın Çağrısı - Patrick Ness

Çok beğendim. Duygusal bir kitap insanı etkiliyor. İnsanı içine çeken bir hikaye ve yazarın üslubunu çok başarılı buldum. Orijinal bir konusu var kitabın.

5/5

Değişim Sürecinde Türkiye by Mahfi Eğilmez

Değişim Sürecinde Türkiye: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme - Mahfi Eğilmez

Halkı eğitmek için kitap yazan yüksek eğitimli akademisyenleri çok taktir ediyorum. Mahfi Hoca herkesin anlayabileceği kaliteli bir kitap yazmış, severek okudum. Son derece eğitici bir eser.

5/5

Fahrenheit 451 by Ray Bradbury

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Çok sevdiğim bir kitap oldu. Uyarı niteliğinde bir kitap. Bu kadar kaliteli diyalogları en son Buz ve Ateşin Şarkısı’nda okumuştum. Bence herkesin okuması gereken bir kitap.

5/5

Kabulleniş by Jeff VanderMeer

Kabulleniş - Jeff VanderMeer

Bu seride kitap isimleri hikayeyi mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Bu kitapta anlatılan hikaye kabulleniş ile tamamlandı. Her şeyi bilemeyeceğimizi kabulleniş, anlayamayacağımızı kabulleniş. Bu hikayeye böyle bir son yakışırdı. Postmodern edebiyatın kıymetli eserlerinden diye düşünüyorum bu seri için.

5/5

İşte İnsan by Michael Moorcock

İşte İnsan - Michael Moorcock

Doğrusu bu kitabı çok fazla beğenmedim. Hikayede bir tane twist var onun dışında oldukça sıradan bir hikaye. Bu kitap neden çok beğenilmiş ve ödül almış anlamadım. Benim için kitapta kıymetli olan şey hristiyan dünyasında böyle bir kitap yazılabiliyor ve yazarı kimse öldürmeye çalışmıyor. Aynı hikaye … peygamber için yazılsaydı kim bilir yazarın başına neler gelirdi.

2/5

İşte İnsan hikayesini özel yapan bir kaç neden var. Tarihsel İsa ve Gerçek İsa dışında bir İsa daha olabilir. İncil’de anlatılan ve hristiyanların peygamber olarak kabul ettikleri İsa, Pavlus’un İsa’sı, tarihsel bir mit ve gerçekliği tartışmalı bir karakter. Gerçek İsa ise ne Hristiyandı ne de pergamberlik iddiası vardı. Bir fahişenin oğluydu, tecavüzcü ve hırsızlara uygulanan çarmıha germe ile idam edildi.

Moorcoock İsa miti ile bireye yüklenen, bireyi tanımlayan kimliğin onun kaderi olduğunu ve gerçek İsa’nın olmayabileceğine dair kurgusal bir yorum yapıyor.

(Carai an Caldazar!) #3413

Iste insanin arka kapak yazısını çok beğenmiştim. Çok kaliteli bir kitaba benziyordu.

(Aslı Dağlı) #3414

Bu seri Fablehaven’a göre daha durağan, daha yetişkin. O da aklınızda olsun ama. :slight_smile:

Peregrineleri okudunuz mu? :no_mouth::no_mouth::no_mouth:

(Buyici) #3415

Şu Peregrine hakkında ufak bir inceleme paylaşabilir misiniz ? Ben çok görüp merak ettiğim seri. Hep aklımda ergen genç işi diye kalmış.

(Aslı Dağlı) #3416

Öncelikle ergen/genç işi kitapların arasından da muhteşem şeyler çıkabiliyor. Onu unutmamakta fayda var:)))

Serinin çevirmeni ben olduğumdan tarafsız bir inceleme yapmam pek mümkün değil ama @alper beyciğim serinin şimdiye kadar çıkan tüm kitaplarını okumuştu. Kendisi belki iki kelam etmek ister. [enterhere:tahakküm]

Seriyle ilgili görüşüm ise çocuk kitabı olmadığı yönünde. Bentham’ın kim olduğunu, Panoptikon’un ne olduğunu bilen çocuk varsa tanışmak isterim tabii :slight_smile: Ana karakterlerin çocuk olması bir kitabı (bence) çocuk kitabı yapmaz.

Ekleme: “Çocuk kitabı değil” derken “yetişkin kitabı” olduğunu değil, “her yaştan okura uygun” olduğunu söylemeye çalışıyorum esasen. Lakin yeni uyandığımdan beynim henüz kendi ifade edebilecek seviyeye gelmemiş:)

(Tansel Diplikaya) #3417

Ramtha - UFO’lar ve Realitenin Doğası

J.Z. Knigt adlı bir kadının Ramtha adlı bir bir varlığa kanallık (medyum) etmesi ile aktarılan bilgilerden oluşan bir kitap. Ramtha birkaç on bin yıl önce yaşamış ve bilinç düzeyini yükseltebilmiş birisi. Kitapta Uzaylıların neden buraya geldiklerini, insanları nelerin beklediği gibi konulardan bahsediyor. Kısaca, maddi ve yapay bağımlılıklarınızdan kurtulup asıl önemli olan iç/ruhani/bilinç gelişimine önem vermemiz ve Dünya’ya ve çevremizdeki canlılara değer verip korumamız gerektiğinden, yoksa geleceğin hiç de hayra alamet olmadığından bahsediyor.

Gelen bilginin kaynağı kanallık olduğu için referans falan yok, ama verilen bilgiler dünyanın şu anki probleminin gerçek bir özeti. Okumakta ve uygulamakta fayda var.

4/5 :star:

Berrin Yıldızoğlu - Belirsizliğin Çekiciliği

Kitapyurdu’ndan aldığım kitapların yanında hediye edilen bir kitaptı aldığımda ne olduğunu bilmiyordum sadece adı ilgimi çekmişti. Yazarın anlatımı güzel ancak anlatılan şey çok vasat geldi bana. Başına ve sonuna biraz gizem eklenmiş sıradan bir aşk hikayesi aslında. Karakterin geçmişinde yaşadığı aşk maceraları (Kitabın çoğunluğunu oluşturuyor) gayet sıradan ve kitabın başındaki öyküye çok fazla bir şey katmıyor. Kitap zaten 232 sayfa ve kitaptan 100 sayfa çıkarsanız çok da bir şey kaybetmez aksine daha akıcı olurmuş. Okudum (başladığım bir kitabı aşırı sıkıcı ve boş olmadığı takdirde yarım bırakmayı sevmiyorum) ama okumasam da olurmuş.

2/5 :star:

Peregrineleri okumadım. Ciltli kitaplara karşı antipatim var, rafa dikine yerleştirince bel vermelerinden nefret ediyorum çünkü… :grinning: Aklımda olan bir seri, ciltsiz edisyonlarının çıkmasını bekliyordum…