Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Önce Zeplin’i okuyanlar da aynılarını Amatka için söylüyorlar. Şimdi benim fikrim: Tidbeck eserlerinde üzerine koyamıyor. İlk okuduğumuz eserde onu seviyor, ikincide bir beklentimiz olduğundan beğenmiyoruz çünkü üzerine ekleyemiyor. Neyse ben Zeplin’i de aşırı sevmemiştim.

(İbrahim Şahin) #3460

Bence en iyisi siz bir Amatka’yı okuyun, görüş belirtin. Bakalım size nasıl nasıl gelecek. Ben ilk Zeplin’i okusaydım Amatka’ya vakit ayırmazdım muhtemelen.

@milenya Dediğin gibi olabilir, bir kaç eserini daha okumak lazım.

(42. Mehmet) #3461

Muhtemelen ilk siparişime ekleyeceğim. Belki biraz geç okurum ama okuyunca burada fikrimi belirtirim.

(Erdal) #3462

İngiltere’de yaklaşık 2 bin nüfuslu, ufak, önemsiz ve sakin bir köy Midwich. Bir gün köyde bulunan tüm insanlar bir anda uykuya dalıyor, ani ve derin bir uykuya. Daha sonra onlar bu güne “Boş Gün” ismini takacaklar. Uyandıklarında kimse hiçbir şeyin farkında olamıyor. Şaşırtıcı gerçekse köydeki bekar, evli, genç hatta orta yaşlı bütün kadınlarınım hamile olduklarını öğrendiklerinde ortaya çıkıyor. Doğan 30 erkek, 28 kız çocuk ise birbirinden tuhaf oluyor. Hem de genetik özellikleri dahil birbirlerinin aynısı olacak şekilde.

Guguk Kuşları çok asalak canlılar olması ve yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakarak onlar tarafından beslenip büyütülmesini sağlamaları nedeniyle kitaba kaynak olmuşlar sanırım.

Satır aralarında küçük bir kasabanın ahlakından, dünya siyasetine; evrimden, dine kadar pek çok şey sıkıştırılmış. Ben çok severek okudum. Ayrıca kitabın filmide var.

Bende yazarın Krizalitler kitabını okuyup beğendim. Diğer kitaplarını da merak ediyorum. Bunu niye ciltli basmadılar ki yazarın diğer kitapları ciltli.

(Erdal) #3464

Bu kitapta çok güzeldi. Diğerlerini attım sepete. Ciltsiz olmasını bende merak ettim. Çok fiyat farkıda yok diğerleriyle.

Isaac Asimov’ un Sonsuzluğun Sonu kitabı yeni bitti. Akıcı bir kitaptı ve bir kaç solukta bitti. :slight_smile: Ters köşe yapan bir hikaye, sonuna kadar okumak lazım.

(Carai an Caldazar!) #3466

@annihilator’un tavsiyesi ile King’in Medyum kitabını okuyorum. Bu okuduğum 2. King kitabi daha önce Silahşorü okumuş beğenmemistim. Ove ove bitiremedikleri King bu mu demiştim. Ancak bu kitap duşumcelerimi biraz degistirmeye yeti. Her ne kadar ilk 70 sayfa sıkicı olsada ondan sonra kitap açildi. Daha önce hiç korku kitabı okumadım. Bu korku gerilime giriş kitabım o yüzden. Bir yazar okuyucuyu kelimlerle nasıl korkutur çok merak ediyorum doğrusu.

Hee bu arada King’in diğer kitaplarina gonderme yaptıgını biliyorum. O yüzden acaba kitaptaki aşcı Dick Yesil yoldaki siyahi adam mi diye süphelenmedim değil. King’in1408 filminden de benzerlikler yakaladım.

(Yasin) #3467

Bu kitabı okuyup beğenmene çok sevindim. King efsanedir. Seversen bırakamazsın bir daha.

Hocam bir şey soracağım; Mazzanti’nin bu kitabına baktım da boyut olarak 13.5x19.5 yazılmış. 21 değil yani. Kitabın boyutu küçük mü?

(Ki Ng Of The Ci Ty) #3469

arkadaslar bunlar hediye geldi bunlar serimi okunuyor yoksa tek kitapmi

Silahşoru serinin başlangıç kısmı olarak düşünmek lazım sıkıcılığı stephen kingden değil kule evrenine giriş olduğundan kaynaklı tıpkı sıradan bir kitaptaki başlangıç kısmı gibi serinin devamı mükemmel bence. Ama stephen king okumaya kuleden başlamamak lazım bence uzun bir yol çünkü. Bi kaç kitap okuduktan sonra king i sevince insan kendiliğinden kuleyi okumaya başlıyo zaten :slight_smile:

Seri değil diye biliyorum. Ama başlangıç için daha uygun olabilecek kitabı @Erdal_Hellacoglu önerebilir.

(Erdal) #3472

Doğrudur hocam diğer kitaplarından daha kısa boyutu kitabın.

@KiNG_of_The_CiTy Yanılmıyorsam bu kitapların hepsi tekli. Sırasız okuyabilirsin. Ateşin Şarkısı başlangıç için güzeldir.

Hayret, yayınevi de değişmedi, neden küçük boyutlu çıkarmışlar anlamak zor. Teşekkür ederim

(Erdal) #3474

Yazarın yayınevinden 5-6 kitabı var kimi küçük, kimi büyük basılmış malesef. İçerik olarak hepsi şahane ama boyutta malesef var bir kusur.

(Carai an Caldazar!) #3475

Medyumdan sonra Hayvan çifliği,Mahşer,O diye devsm ederim artık. Kule diğer King kitaplarindaki oğlanüstü séylerin temelini oluşturuyormuş. yani King evrenin merkezinde olan bir seriymiş.

(Kadir) #3476

King kitaplarında gerçekleşen tüm fantastik olayların nedeni Kara Kule’yi ayakta tutan ışınların bozulması ve akabinde yıkılmasıdır. King Evreni’nde iki tane ana dünya ve sayısız tane paralel dünyalar var. İki ana dünyadan birisi Orta Dünya diğeri de bizim dünyamız, bu iki dünyada gerçekleşen olaylar da diğer dünyaları etkiliyor. Bazı kitaplar aynı paralel dünyada geçtiği için aralarında bazen ufak bazen de büyük bağlantılar yer alabiliyor.

Kara Kule ise iki ana dünyayı ve sayısız paralel evreni birbirine bağladığı için evrenin merkezi konumunda.

(Carai an Caldazar!) #3477

Adam bildiğin korku evreni yaratmış.

(Erdem) #3478

Öyle zaten, kitapta olaylar Castle Rock kasabasında geçiyorsa bir durup düşünmek lazım.