Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

image

Barut Büyücüsü Serisi’nin ilk kitabı Kan Yemini’ni yarıladım. Monarşik yönetime yapılan darbenin gecesinde başlıyor kitap. Devletin başka bir devletin manda ve himayesine girmesini önlemek amacıyla - ki böyle bir anlaşma yapılmak üzere - ülkenin kralını giyotinden geçiriyorlar. Devlet içerisinde güç sahibi birçok güruh var, anladığım kadarıyla hemen hepsinin de kendine göre amaçları var. Düzenli ordunun başındaki isim Feldmareşal Tamas’ın bile darbeyi yaparkenki amacı saf ülkenin ve vatandaşların çıkarına değil, içeride bir yerlerde gizlenmiş intikam duygusu da var.

Evrenin büyü ve büyücülük sistemi çeşitli, hâlâ kavramaya çalışıyorum. Barut büyücüleri Sissoylu’da gördüğümüze benzer bir şekilde barutu tüketerek fiziksel özelliklerini arttırıyorlar, uzaktan baruta müdahale edebiliyorlar. Meziyetliler denen güruh ise Platonvari bir evrende bulunan elementlerin alyalarına dokunarak onları bu dünyaya çekip kullanabiliyorlar. Şimdiye kadar gördüğüm en güçlü büyücüler bunlar. Bir de maharetliler denen bir kesim var ki bunlar ise doğuştan bir özellikle doğuyorlar, kimisi hiç uykuya ihtiyaç duymamak ya da dokunmadan kapı kilidi açmak gibi belirli meslekler için çok işe yarar özellikler olsa da, tırnaklarının hiç uzamaması gibi çok alelade ve lüzumsuz şeyler de olabiliyor.

Gördüğüm kadarıyla gizemi oldukça bol, farklı amaçlara sahip çeşitli güçlere sahip toplulukları ve aksiyonu bol bir seri. Karakterler ilgi çekici ama derinlikleri konusunda henüz bir yorumda bulunamayacağım. Şimdilik beğendiğimi belirtmek istiyorum.

13 Beğeni

Rıhtımda çok konuşulduğunu görüp biraz okuyayım demiştim. İlk sayfada klasik popüler fantastik roman izlenimi verdiği için kapağı yavaşça kapatıp usulca uzaklaşmıştım.

Sırf şu yazının etkisiyle bir daha okumayı deneyeceğim.

3 Beğeni

Seriyi okuyan hikayesi, karakterleri, yaratılan evreni ve alt metinleri ile seriyi seven okurlardanım. Yazarın kendi ülkesinde okur tepkisi nasıl bilmiyorum ama biz de çok ilgi görmedi, fantastik okuru pek ilgi göstermedi gibi geliyor bana.

4 Beğeni

Bitirdiğimde sizinle serinin başlığında iki lakırdı etmek isterim.
Bu konuda iş biraz da yayınevine düşüyor bence. Bıçağın Kendisi kitabı başta kayıprıhtım olmak üzere çeşitli adreslerde reklam aracılığıyla insanların gözleri önüne getirildi. Barut Büyücüsü’nü ise ben ilk defa yabancı yayıncılarda duyup Türkçe’ye çevrilmiş mi acaba deyip şöyle bir araştırarak öğrendim. Seriyi bitirince sizi etiketlerim.

Sizin gibi bir kitap kurdunun asıl Zaman Çarkı hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. Hiç başlamayı düşünmüyor musunuz? ^^

3 Beğeni

ZÇ tüm kitapları toplayalı 3-4 yıl oldu ama hep bir bahane ile okumayı erteliyorum. Artık okusam iyi olacak :slight_smile:

3 Beğeni

0001686687001-1

Blaze-Stephen King

Birkaç yıldır King okumamıştım. Yazarın çoğu kitabını okuduğum için son yıllarda kitaplarını okumaya ara vermiştim. Her zaman okunacak King kitaplarım olsun diye. Bu arada yazar maşallah her sene en az bir bazen iki kitap yazdığı için bir sürü okunmamış kitap var benim için.

Kitap King'in 1970'li yılların başında yazdığı ve sonra beğenmeyip bir köşeye attığı kitabı 2000li yıllarda yeniden yazmasıyla ortaya çıkmış. Richard Bachman mahlasıyla yazılan kitapların sonuncusu diyor yazar bu kitap için. Bu mahlas adı altında yazdığı kitaplardan bazıları benim en sevdiklerimden olduğu için bu kitabını da çok seveceğimi düşünerek okumaya başladım ve çok sevdim. Kitap yarım akıllı (geri zekalı) bir karakter olan Blaze'in trajedisini anlatıyor diyebilirim. Aslında bir suç hikayesi. Ama King'e özgü bir suç hikayesi. Blaze'in geçmişi de -flashback-'lerle anlatılıyor. Kitabı çok sevdim. Hatta konusu pek benzemese de özellikle sonu ve hikayenin gidişatı açısından Ateş Yolu'na benzettim. Ateş Yolu birçoklarına göre pek iyi bir King kitabı değildir. Ben ise çok severim Ateş Yolu'nu. Dolayısıyla Ateş Yolu'nu seven özellikle bunu sever.

9 Beğeni

Sizin kitap kaçıncı baskı acaba? Bende meziyetliler diye değil imtiyazlılar diye geçiyor bu güruh.

İlk kitabı 2 gün önce bitirdim. Seriyi bitirince de düşüncelerimi yazmayı planlıyorum. İlk kitap çok güzeldi. Aksiyon, diplomasi ve siyaseti birbirine iyi yedirmiş yazar. Betimlemeler biraz zayıf kalmış sadece.

2 Beğeni

Sizi üzmek istemem ama afterearth çok kötüydü hocam :confused:

İlk kitap iyiydi de ikinci fena sıkıcıydı. Zorla bitirmiştim. O yüzden üçü okuyasım gelmedi.

Yok siz doğrusunuz, ben karıştırdım. İmtiyazlı olacak.

2 Beğeni

En son Ctulhu’nun çağrısını okumaya başladım fakat bırakmayı düşünüyorum zira meramımı açmak için de iyi bir fırsat geçti elime. Kitaba başlamadan önce H.P Lovecraft’in ırkçı bir birey olduğunu biliyordum o yüzden ilk birkaç hikayedeki ırkçı söylemler çok dikkatimi çekmedi.
Sonrasında’’ Re-animator’’ isimli hikayeye sıra geldi. Bilmiyorum belki ben fazla rahatsız oldum ama hikayenin ortasında durup siyahi bireylerin bedeninin ne kadar çirkin olduğunu anlatan büyük paragraflar ve italyan göçmen tiplemesine biraz alındım bırakmayı düşünüyorum kitabı o yüzden. Okuyan var ise tartışmayı ve daha da bilgilenmeyi çok isterim

1 Beğeni

Ben 2. Kitabı bir çirpida bittirdim. Sebebi 1 yıldir kitap okumamiş olmam. Artık nasil bir açlıkla saldirdiysam.

1 Beğeni

Hırsızlar Cumhuriyeti
Scott Lynch
Benim için bir hayal kırıklığı olan ikinci kitaptan çok daha iyiydi ama benden önce üçüncü kitabı okumuş olan arkadaşların dediği gibi birinci kitabın o çok üst olan seviyesine de çıkamıyor.
Kitapta birçok sorunun cevabını alıyoruz ama birçok yeni soru da bu cevaplarla birlikte geliyor.
Mekanı,konuyu, geçmişteki hikayesini oldukça beğendim. Birinci kitaptan en önemli eksiği ise karmaşık, zekice, planlanmış dalaverelerin çok az olmasıydı. Dördüncü kitabı bekleyen güruha da katılmış oldum böylelikle.

12 Beğeni

Yaşar Kemal’in Kimsecik serisini okuyorum, 3. kitabın büyük bir kısmını okudum, muhtemelen bu gece seriyi bitirmiş olurum.

Kimsecik serisi korkunun romanı Yaşar Kemal’in bir diğer serisi Akçasazın Ağaları gibi bireyin değil, bir köyün, bir kasabanın hatta bir bölgenin can korkusu.

Kitapta anlatılan coğrafyanın yakın geçmişine, Bazı gelişmelerin sırf farklı inanç veya milliyette oldukları için komşuları bile birbirine düşman etmesine, yerlerinden, yurtlarından göç etmek zorunda kalanlar, katliamlara uğrayanlar, sürgün edilenlerin hikayesi.

Bir çok cümle yerel ağızla yazıldığı için belki ilk anda anlaşılmaz gelse bile cümlenin kendisinde ve paragrafın tamamından ne demek istendiği anlaşılabilir. Yine de anlaşılmaz geliyorsa “Adanaca” bilen bir arkadaşınız varsa o yardımcı olabilir belki :slight_smile:

Çok uzun yıllar önce Toros Yayınları baskısını okumuştum, bu ikinci okuyuşum oldu. Sayfalarca masalsı bir anlatıma sahip olan roman serisini diğer Yaşar Kemal romanları ve roman serileri gibi ( Dağın Öte Yüzü, Kimsecik, Akçasazın Ağaları, Fırat Suyu Kan Akıyor, İnce Memed) mutlaka okumanızı öneririm.

17 Beğeni

Öncelikle belirteyim, son zamanlarda buraya yazmak istediğim 6 - 7 kitap oldu. Bu nedenle üşenmezsem hepsini bu mesajda toplamayı düşünüyorum.

Aslan Asker Şvayk - Jaroslav Hasek

Jaroslav Hasek’in klasiği Aslan Asker Şvayk, aslında 6 kitap olarak düşünülmüş ancak yazarın ölümüyle 4. kitapta yarım kalmış bir eser. Zaten kitabın bir anda bıçakla kesilir gibi bitmesinden de yazarın kitabı toparlamaya bile vakit bulamadığı anlaşılıyor. Buna ve İngilizce’ye tam metin olarak ancak 1973 yılında çevrilmiş olmasına rağmen klasikleşebilmesi ise eserin seviyesini anlatmaya yeter aslında. Kitap Şvayk isimli, bakış açınıza göre salak veya salak taklidi yapan inanılmaz zeki bir askerin başından geçenlerin öyküsünü anlatıyor.

Kitabın ortalarına kadar kitabı zaten fazlasıyla beğenmiştim ancak özellikle son 250-300 sayfasında beni güldüren kuvvetli mizahıyla ve bu mizahla beraber esere yedirilen güçlü mesajlarıyla en sevdiğim kitaplar arasına girdi. Kitap 880 sayfa olmasıyla sizi hiç korkutmasın, temposu hiç düşmüyor, hatta kitap ilerledikçe daha da kuvvetleniyor anlatım. Bu nedenle bence okuması kesinlikle kolay ve eğlenceli.

Kitap savaşın hemen üstüne savaş psikolojisiyle yazılmış bir kitap ve mizahın yanında kuvvetli bir realizmi de var. Hasek Savaş ortamını öyle bir dille anlatıyor ki o ortamı yaşıyorsunuz diyebilirim. Ayrıca yazar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bitişini ve nedenlerini de kitapta kendi açısından açıklamış bence. Ordunun dağınıklığı ve iş bilmezliğinin geldiği noktada, emir komuta zinciri ve anlamsız emirlerle doğru düzgün hareket etmekte bile zorlanan bir ordu görüntüsü de var. Pislik, hastalık ve yokluk da kitapta dikkatimi çeken diğer öğelerden. Bu tarz çok ağır İmparatorluk ve savaş eleştirileri bütün kitap boyunca hakim.

Forumdan biri Joseph Heller’ın Madde 22’yi yazarken bu kitaptan çok etkilendiğini belirtmişti. Kitabı okurken bu fazlasıyla hissediliyor, 2 kitap özellikle yapısal bakımdan benziyor bayağı. Örneğin merkezdeki bir karakter ve arada bir küçük hikayelerle desteklenen yan karakterler bunun bir örneği.

Ayrıca çeviriyi de editörlüğü de çok beğendiğimi söylemeliyim. Kitapla ilgili belki de tek eleştirim Çekçeden değil de İngilizceden çevrilmiş olması, ancak bunu da günümüz şartlarında beklemek abartılı olurdu diye düşünüyorum. Çevirmen Celal Üster de önsözünde umarım bir gün orijinal dilinden çevirilir diye not düşmüş zaten.

----------

The Bourne Identity - Robert Ludlum

The Bourne Identity, ülkemizde Matt Damon’un başrolünde olduğu filmleriyle bilinen meşhur Bourne Serisinin ilk kitabı. Türkçe baskısı bulunmayan seriyi bayağı bir süredir okumayı düşünüyordum, bir ihtimal Türkçesi tekrar çıkar diye bekledim. Çıkmayınca ve geçenlerde bir sahafta İngilizcesine denk gelince aldım. Bu arada, Ankara Kitap Fuarı’nda Altın Kitaplar standına Robert Ludlum kitaplarını sordum ve telifi bizde değil cevabını aldım. Zaten telifi onlarda olunca da metni kısalttıkları için çok da üzülmedim :sweat_smile: Belki bir süre sonra Türkçesi yeniden çıkar.

Kitabın konusu kısaca Jason Bourne isimli bir adamın hafızasını kaybedip kendi geçmişini ortaya çıkarma çabasından ibaret.

Kitaba gelirsek, kesinlikle edebi ağırlığı olan bir kitap değil. Daha çok kafa dinlemek için çok da üzerinde durmadan rahatça okunabilecek bir kitap. Konu ilgi çekici ve bence filmden de güzel. Aksiyonlu bir kitap, her sayfada istisnasız bir olay oluyor. Ölümler, dayaklar, silahlar gırla. Zaten kitap olduğu gibi çevrilseymiş tek kitaptan belki 2 3 film çıkarmış, öyle yoğun ve aksiyon dolu. Kitap diyaloglar açısından ise zayıf diyebilirim. Bazı diyaloglar o kadar bayağı ki, öğlen kuşağında yayınlanan pembe dizi seviyesinde. Hatta kitaba girmesine bile şaşırdım diyebilirim.

Bir de aksiyon filmlerinin ve kitaplarının olmazsa olmazı, ana karakterin bir kadınla yaşadığı aşk da var kitapta. Ancak yazar bu aşkı o kadar eforsuz ve basitçe kurguluyor ki neredeyse göze batıyor bu ilişki. Bu durum da pek kafama yatmadı diyeyim, bu işler böyle basit değil Ludlum Bey. :grin:

Tabii bu kadar eleştiriyorsun nesini beğendin kitabın o zaman diyebilirsiniz. Bence bu kitap tatil kitabı. Aksiyon filmlerini seviyorsanız, polisiye ve uluslararası polisiye türleri hoşunuza gidiyorsa, casusluk filmleri hoşunuza gidiyorsa seversiniz. Ayrıca kitap neredeyse film temposunda, yani heyecanı azalmıyor ve 600 sayfalık bir kitap için büyük başarı bence bu. Özetle, diyalogları zayıf ama kurgusu fena olmayan bir eser diyebilirim.
Filmini de beğendiyseniz düşük bir beklentiyle okuyun derim, pişman olmazsınız. Son olarak, Goodreads’te okuduğum bir yorumu paylaşayım: Robert Ludlum havalimanlarında zaman öldürmek isteyen orta yaşlı beyaz erkekler için kitap yazıyor demişti bir kullanıcı. Bana da çok haksız gelmedi.

Bence bu tarz eserlerin beğenilme kriterleri zaten benim eleştirdiğim kısımları pek kapsamıyor. Tabii ben yine de eleştirilerimi esirgemek istemedim :grin:

16 Beğeni

Mihail Bulgakov’un çok büyük bir yazar olduğunu düşünüyorum , kitaplarındaki öykülerin gerek altmetinde yatan gerek hikayenin akışında karşılaştığımız sosyalizme ve Sovyetler Birliğinin işleyişine yapılan iğnelemeler kitapların 1962’ye kadar sansürlenmesine sebep oldu.
Bu kitapta da genel olarak yazarın meramı bir şeyin serbest piyasa değerinin onu bireyselleştirmesi ve bu bireyselleşmenin ne kadar gerekli olduğudur bence. Hikaye Sovyetler Birliğinin kurulduğu ilk yıllarda geçiyor. Karakterlerimiz arasında iki aristokrat tıp doktoru var, bu karakterler bir deney sonucunda bir köpek vücudu içerisinde alt tabakaya mensup bir bireyin var olabilmesini sağlıyor. Bunun üzerine hikayemiz başlıyor. Sosyal sınıfların hiç olmaması aristokratlar ve proleterler arasında bir çatışmaya sebebiyet veriyor ve bu sıkça gözlemleniyor kitapta.Aristokrat karakterler kitapta insanın bireysel alana duyduğu arzuyu temsil ediyor bir diğer deyişle var olabilmek için ihtyaç duyduğumuz alanı (ki bu alan her zaman için fiili bir alan değil çoğu zaman seçim yapabilme özgürlüğüdür) temsil ediyor, devlet memuru olarak görev yapan karakterler ise üretkenliğin sınırlarını temsil ediyor(yani ucuz maaliyet bir insanı en fazla ne kadar çalıştırabilirim gibi bir bakış açısıyla hareket ediyorlar) ve bu karakterler üretkenliğin hat safhada olması ve masrafın minimum olması için insanların evlerini tanımadığı insanlarla paylaşmasını devletin dağıttı giyisi ve besin çeşitleriyle yetinilmesini ve bunlara bir alternatif aranmaması gerektiğini savunuyorlar yani aslında bir şeyi çeşitlendirmeden ( çünkü çeşitlendirmek de masraftır) en ucuza maal edip herkes tarafından kullanılması ve yine bu bireylerin bedenlerinin sağlık limitlerinin en uç noktalarına kadar da beden işçiliği yapmasını gerekli görüyorlar. Alt tabaka ise bu şekilde işleyen sistemin birey olabilmesini lüks görüp engellediği tek başına bir anlam ifade etmeyip bir grup olabildiklerinde bir şeye belki dönüşebilen kayıp insanlardan oluşuyor. Kitap kısa olmasına karşın böyle ciddi konuları oldukça güzel ve net bir şekilde ele alıyor ve barındırdığı mizahi bakış açı da kitaba ayrı bir tat katıyor.

18 Beğeni

Yu Hua/Yaşamak

%C5%9Flkjhgvfc

Bu kitap hakkında ne diyeceğimi bilmiyorum. Aynı anda hem klasik ve abartılı bir dram olduğunu, hem de okuduğum en etkileyici kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Fazla duygusalsanız ve ağlatan kitapları sevmiyorsanız, ya da hayatı sorguladığınız depresif bir dönemdeyseniz bence uzak durun. Ama uzun süredir aynı tarz okuyorsanız ve sıkıldıysanız, “Hiç okumadığım bir tarz olsun -dram okumadığınızı varsayıyorum-, yağ gibi de aksın” diyorsanız alıp okuyun derim.

Josh Malerman/Kafes

asdfghj

Filmini kitaptan önce izlemiştim. Bence çoğu ayrıntı filmde çok daha güzel olmuş.

Genel olarak çok akıcı ve merak uyandırıcı, sürükleyici bir kitap. Bazı yerlerde çok çarpıcı bir dil kullanırken bazı yerlerde dilinin basitleşmesi bana biraz tuhaf geldi ama tarzı böyle sanırım. Çoğu zaman görülen tek paragraflık, alt alta sıralanmış cümleler beni yorsa da kitabı beğendim. Yalnız roman bittikten sonra “Bobby Kapıyı Çalıyor” diye bir öykü var ki, hayatım boyunca okuduğum en iyi öykülerden biri olabilir. Bence kitabı bile gölgede bırakmış.

11 Beğeni

“İlk İmparatorluğun Efsaneleri” serisinin ilk kitabı olan Destanlar Çağı’nı okudum.

Aldığımda kitabın 100 sayfasını tamamlamıştım ama bitirmek son 3 güne kısmetmiş. Zaten heyecanlı bir kitaptı ama tekrar başlayınca başından kalkamadım resmen. Kalan 300 sayfayı 3 günde okudum. Detaylı incelemeye geçmeden önce kitabın kapağını, çevirisini ve editörlüğünü çok beğendim. Boyut olarak normal kitaplardan bir tık büyüktü. Orijinali nasıldır bilemem ama bu boyutta basılması güzel düşünülmüş. Kitabın başındaki harita, sonundaki terimler sözlüğü de güzel olmuş. Böyle uzun soluklu serilerde harita ve sözlük benim hoşuma gidiyor. Bu kitabı takas ile elden çıkaracağım fakat devam serilerini yine almaya devam edeceğim. Okumayı bekleyen arkadaşlara da şimdiden tavsiye ederim.

Kitabın detaylı incelemesine geçecek olursam; kitap aslında daha önce basılan serinin 3000 yıl öncesini ve olayların nasıl başladığını anlatıyor. Dureya’lı Raithe’nin ölümsüz olarak ve Fhrey olarak bilinen Shegon adlı bir tanırıyı öldürmesi ile başlıyor. Burada karşılaştığı ve sonradan yoldaşı olacak Malcom ile büyük bir maceraya atılıyor. Suri isimli bir karakter daha devreye giriyor kitap içerisinde ve sonradan olayın seyrini değiştirecek bir sürü hamle yapıyor. Bu arada Suri bu serinin kilit karakteri olacak bence. İlerleyen sayfalarda ilkel olarak kabul edilen insanlara sıra geliyor. Kabile lideri kocası ölünce dul kalan Persephone kabileyi bir arada tutmaya başlıyor. Yeni kabile lideri Konniger ile arasındaki çekişme olayların fitilini ateşleyen olay oluyor. Fhrey Tanrıları, Tanrı olan arkadaşlarının öldürülmesi üzerine ilkel insanlar olarak gördükleri insanlara savaş açıyorlar ama işler istedikleri gibi gitmiyor. Burada Suri ve daha sonra saf değiştiren Arion (Mitralyit insanı) devreye gidiyor. İlk kitabın sonu ise büyük bir pilot twist ile bitiyor. Burada hiç yazmayacağım ama devam kitaplarında son 2 sayfadaki olay büyük rol oynayacak sanırım. Kitapta bir de iblis olduğu söylenen ve insanları yiyen bir Boz Grin adlı bir ayı bulunmaktadır. Karakterler daha çok var, özellikle Tanrı kısmında ama uzatmamak ve okuma zevki azalmasın diye kısa keseceğim.

Kitabın okunmasını tavsiye ederim. Puanım 10/10.

11 Beğeni

Öykü bence de çok güzel, sırf bu öykü için kitabı 2. kez satın aldım ama bence kitabı okumamış, hikayenin bütününü bilmeyenler için etkileyici bir öykü olmayabilir.

2 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum, romanın üstüne okunduğu için çok anlamlı geliyor. Romandan önce öyküyü okumak doğru olmaz.

1 Beğeni