Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

“ekmek parası” orhan hakalmaz

4 Beğeni

Hayvan Mezarlığı’nı okudum.Çok güzeldi.Sürekli bir merak içindesiniz bazı şeyleri tahmin ediyorsunuz.Ama sonuna kadar kitaptan kopamıyorsunuz.Çocukken okusam baya korkardım.Hatta gece bile dışarı çıkamazdım kesin.Şuanda bile ses duyunca acaba diye kitaptan şeyler aklıma geliyor :cat2::cat2::cat2: :grin:

7 Beğeni

Boğulmamak İçin - George Orwell
Kitabı yeni bitirdim. İlk 50 sayfası ağır geçiyor fakat sonrasında mizah ve gerçekçiliği harmanlayan değişik anlatımıyla kitap kendini okutuyor. Ama yine de 1984, Hayvan Çiftliği gibi bir beklentiye girmemenizi tavsiye ederim.

5 Beğeni

‘‘İşte İnsan’’ Michael Moorcock .Çok değişik bir kitap okudum diyebilirim.Arka kapakyazısını hiç okumadan başladım kitaba sizde öyle yapın bence.Arka yazıyı kitap bitince okudum baya bir süprizi kaçıyor. :books::+1:t6:Ufak bir şekilde belirtmek gerekirse kahramanımız Glogauer zamanda yolculuk yapar ve M.S. 29 yılına gider birini bulması gerekmektedir.Ama olaylar hiç beklenmedik bir şekilde gelişir.:books::+1:t6:

5 Beğeni

Sen onu okumamışmıydın yahu? Kitabın son kısımlarına doğru heyecanı doruğa çıkartıyor brandon babamız parlayan sözlerde’de böyle oldu. Bu sayede diğer kitabı heyecan ile bekliyoruz. Kas yaptırması lafına katılıyorum eşek ölüsü gibi valla ama bide parlayan sözleri al :smiley:

5 Beğeni

İş Bankası Kültür Yayınları serisi olan Türk Edebiyatı Klasiklerinden 2 numaralı kitap olan Mürebbiye’yi okudum.

Yorumum: Aşk-ı Memnu gibi dizisi çekilse reyting rekorları kıracak kitap. Anjel’in (Mürebbiye) Fransa’da hayat kadını iken İstanbul’da kendini hanımefendi gösterip çalıştığı konakta işleri karıştırmasnı konu alıyor. Konaktaki erkekleri baştan çıkarıp birbirinden habersiz hepsi ile oynuyor resmen. Aşçıbaşı’nın gerçekleri anlatmasıyla büyük hayal kırıklığına uğrayan Şemi (konak sahibi Dehri Efendi’nin oğlu) Anjel’i öldürmek için odasına girer ama asıl süpriz ile karşılaşır. Okunması gereken güzel bir kitap.

Not: Ayrıca sansüre uğrayan ilk Türk filmi olduğu söyleniyor.

6 Beğeni

İş Bankası Kültür Yayınları serisi olan Türk Edebiyatı Klasiklerinden 3 numaralı kitap olan Efsuncu Baba’yı okudum.

Yoruma geçmeden önce kitabın sadeleştirilmesi gerçekten çok faydalı olmuş. Yoksa kitaptan fazla bir zevk alınmazdı. Çok fazla din terimleri ve kitap isimleri olduğu için açıklanması güzel olmuş.

Yorumum: İlk başta Agop ve Kirkor karakterleri ile kitaba başlıyoruz. Bu Ermeni arkadaşların karşılıklı cümleleri tam bir orta oyunu havasında ilerliyor. Devamında Efsuncu Baba ile tanışıyoruz. Üçü biraraya gelerek define işine girişiyorlar. İlk denemedeki başarısızlıktan sonra Efsuncu’nun kızının sevgilisinin yaptığı oyun ile olaylar çok değişik yerlere gidiyor ve komedi tamamlanıyor. Ayrıca kitapta geçen “Hemen her yerde ve hele ilim ve irfanın zayıf bulunduğu memleketlerde hile, aldatmacayla daha çok iş görülür” kitabın özeti sanırım.

Not 1: Ermeni karakterlerin melek olduğu bölümlerde kimin hangi melek olduğunu ilk başta hiç anlamadım. Dedim ben mi bir şey kaçırdım yoksa yazılmamış mı diye. Kitabın sonlarında yazıyor.

Not 2: Bızdık (ermenice) kelimesinin küçük çocuk anlamına geldiğini öğrendim ayrıca.

5 Beğeni

Fahrenheit 451’i okuyorum. Henüz başlardayım ama çeviri hoşuma gitmedi, okumayı zorlaştırıyor.

4 Beğeni

Kırmızı kapaklı olanı mı okuyorsunuz acaba?

4 Beğeni

Evet. Kırmızı kapaklı yeni basım, Dost Körpe çevirisi.

4 Beğeni

Pierce Brown’ın Red Rising üçlemesinin son kitabı olan Sabah Yıldızı’nı okuyup ilk üçlemeyi bitirdim.

Okuduğum temposu ve aksiyonu en yüksek serilerden biriydi. 50 sayfada 50 farklı olay oluyor. Yeryüzü savaşları, uzay savaşları, ihanetler, cinayetler, katliamlar, kuşatmalar, diplomasiler, idamlar, düellolar, örgütlenmeler, yalanlar, aşk, dostluk, başkaldırı, isyan, acı, işkence vs. vs. vs. biraz abartılı derecede dolu bir seriydi.

Ve haliyle bol bol “Tanrı Makinası” dediğimiz olayda vuku buluyor. Serinin 3 kelimelik özeti “Deus Ex Machina” bile olabilir :smile:

5 Beğeni

Benim hoşuma gitmişti bir gün sürmemişti okumam.Çeviride normal gelmişti.

4 Beğeni

PKD - Bay Uzay Gemisi

Kristal Mezar öyküsüne kadar muazzam öyküler okudum. Fakat Kristal Mezar bitirmekte en çok zorlandığım öykü oldu. Umarım başka cıkmaz bu şekilde.

4 Beğeni

Çeviri nasıl acaba Alfadan çıkanı mı okudunuz yoksa büyülü fenerden çıkanı mı?

4 Beğeni

Üç Cisim Problemi-Cixin Liu

3 yıl önce alıp anca şimdi okuyabildiğim kitaplardan biri. Ama buna pişman değilim çünkü 2015 yılında aldıktan sonra hemen okusam kitabı beğenmezdim muhtemelen. İlk kez Çinli bir yazar okuyorum ve isimler de çince falan kafa karıştırıcı olmasının yanı sıra kurgu da sofistike ilk yüz sayfayı geçmek için baya azmettim inanıyorum bomba bir yere çıkacak bunlar diye.

Bomba yerlere çıktı çıkmasına ama astrofizik matematik falan bilimle baya içli dışlı bir kitap haliyle alakası olmayan benim gibi biri için anlaması biraz zor yavaş gidiyor. Onun dışında Çin’in yakın tarihiyle ilgili baya birşey öğrendim gibi kitap kültür devrimi zamanına baya değiniyor ve başka küçük tarihi referanslar da var kitabı daha enfes hale getiren küçük ayrıntılar. İlk defa okurken zorlandığım bir kitabı bu kadar seviyorum umarım sonu hayal kırıklığına uğratmaz.

9 Beğeni

Alfadan çıkan ciltli baskısını okuyorum. Ufak tefek hatalar var ama genel anlamda sizi yoracak ve can sıkacak bir çeviri yok ortada.

5 Beğeni

Joe Hill (Owen King) - Kadife Kutudaki Hayalet’i (Heart Shaped Box) okuyorum. Çok iyi bulmadım ama güzel ilerliyor. Kendini okutturuyor.

4 Beğeni

Bence yerin dibine sokulacak bir öykü değildi ama herkesin beğenisi farklı tabii. Ben onu beğenmiştim fakat nispeten daha az beğendiğim öyküler de yok değildi. Genel olarak okuması keyifliydi ama.

5 Beğeni

Teşekkürler en kısa zamanda vereceğim siparişi.

4 Beğeni

Yerin dibine sokma değil de bilemedim diğer öykülerin uzunluğu olsun ya da olmasın çok güzeldi. Lakin bu öykü kısa olmasına rağmen çok ağır ilerledi ve sıktı. Konu güzeldi ama pek sevmedim. Belki karakterlerindendir. :slight_smile:

4 Beğeni