Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Kerem Keskin) #334

Sandman 1. kitabını okudum. İllüstrasyonlar çok güzel ve içinde geçen şarkılar da dinlenmeye değer. Hikaye örgüsü de sürükleyici :droll:

(kimyager _ferhat gürdoğan) #335

Yakma Zevki’ni okudum. Ray Bradbury’den yine muhteşem öyküler.Kısa ama çok şey anlatan öyküler.Bradbury ile yolculuğa çıktığınızda korkutucu, insanlığın geçmişiyşe koptuğu , duyarsızlaştığı gibi dünyalara uğrayacağınız kesin .Kendi çapımda ufak bir çeviri karşılaştırması :smiley:

Kitaptaki 2 öyküyü daha önceden başka kitaplarda okumuştum.Bir tanesi Resimli Adam kitabında orada öykünün adı Sürgünler’di.Bu kitapta ise Mars’ın Çılgın Büyücüleri.
“Boş bir denizin kıyısında sarhoşça dans ediyorlardı.Dilleri havayı zehirliyor, alev alev yanan kedi gözleri ortalığı kasıp kavuruyordu.” Yakma Zevki.
"Boş bir denizin sahilinde sarhoşça dans ediyor, dilleriyle havayı bozuyor, habisçe parlayan kedi gözleriyle de yakıyorlardı."Resimli Adam.

Diğer öykü ise Metis Yayınları’nın çıkarmış olduğu Korkunun Bütün Sesleri kitabından.Bu kitapta Tebessüm diğer kitapta Gülümseme.Öncelikle öykü kaç yılında geçiyor hangisi doğru acaba merak ettim :smiley: çünkü Metis’te ‘2061 yılındayız!’ İthaki’de ‘2251 yılındayız ya.’ Diye geçiyor.
‘Tom, ileriye, bombalanmış duvarın ötesinde,kuyruğun bittiği yere baktı.’ Yakma Zevki .
‘Tom ön tarafa, kuyruğun başladığı yere, bombalanıp yıkılmış bir taş duvarın ötesine baktı.’ Korkunun Bütün Sesleri.
Çeviriyi ben beğendim.Aslına hangisi daha yakındır bilemem tabi ama Yakma Zevki’nin çevirisi biraz daha hoşuma gitti bu öykülerde.

(fatih çetin) #336

İş Bankası Kültür Yayınlarının Türk Edebiyatı klasiklerinden Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç’ı okudum.

Yorumum: Kitabın başındaki mahalle kadınları bölümünde eski bir Türk filmi havası sezdim. İrfan Galip (baş karakter) romana dahil olunca ve kuyruklu yıldızın anlatıldığı bölümlerde hafif bir bilimkurgu havası vardı. O bilimkurgu, dünyanın nasıl yok olacağına dair teoriler güzeldi. Kitaptaki birçok astronomi terimi sadeleştirilerek güzel bir Türkçeyle aktarılmış. En sonunda ise ters köşe olarak mutlu bir şekilde kitabı bitiriyorsunuz.

Elinizin altında yazarın aynı serideki “Efsuncu Baba” varsa direk onla devam edin derim. Biraz rötarlı olarak Kuyrukluyıldız’dan baya sonra elime aldım. Yani biraz önce başladım ve Kuyrukluyıldız’ın başındaki gibi gülümseten sahneler çokça bulunuyor. Sonu nasıl olur bilemem ama şimdilik bir tık daha keyifli olduğunu söyleyebilirim. :krs:

(fatih çetin) #338

TÜh ya ben de şimdi aynı seriden 2 numaralı kitap olan Mürebbiye’ye başlamıştım sırayla gideyim diye. Hatta şimdi 20 sayfa okuyup mola vermiştim. Efsuncu Baba kitabına geçeyim bari ne yapayım :slight_smile:

Ben daha ona :point_up: başlamadım ama “Efsuncu Baba” sayfa sayısı olarak aradan çıksın dedim :grin: Bu arada seriye iki eser daha katılmış. :man_dancing: :tada: :confetti_ball: :krs:

(fatih çetin) #340

Kitapsahaf sitesinde sisteme eklenmiş yeni kitaplar. 2 temmuz’da çıkacağı yazıyor. hemen sepete ekledim. 4-5 tane kitap ile aylık 50 tl’lik kitap alışverişimi yapacağım.

(SAVCI BEY) #341

“ekmek parası” orhan hakalmaz

(kimyager _ferhat gürdoğan) #342

Hayvan Mezarlığı’nı okudum.Çok güzeldi.Sürekli bir merak içindesiniz bazı şeyleri tahmin ediyorsunuz.Ama sonuna kadar kitaptan kopamıyorsunuz.Çocukken okusam baya korkardım.Hatta gece bile dışarı çıkamazdım kesin.Şuanda bile ses duyunca acaba diye kitaptan şeyler aklıma geliyor :cat2::cat2::cat2: :grin:

(Yiğithan) #343

Boğulmamak İçin - George Orwell
Kitabı yeni bitirdim. İlk 50 sayfası ağır geçiyor fakat sonrasında mizah ve gerçekçiliği harmanlayan değişik anlatımıyla kitap kendini okutuyor. Ama yine de 1984, Hayvan Çiftliği gibi bir beklentiye girmemenizi tavsiye ederim.

(kimyager _ferhat gürdoğan) #344

‘‘İşte İnsan’’ Michael Moorcock .Çok değişik bir kitap okudum diyebilirim.Arka kapakyazısını hiç okumadan başladım kitaba sizde öyle yapın bence.Arka yazıyı kitap bitince okudum baya bir süprizi kaçıyor. :books::+1:t6:Ufak bir şekilde belirtmek gerekirse kahramanımız Glogauer zamanda yolculuk yapar ve M.S. 29 yılına gider birini bulması gerekmektedir.Ama olaylar hiç beklenmedik bir şekilde gelişir.:books::+1:t6:

(Eren Diakotra) #345

Sen onu okumamışmıydın yahu? Kitabın son kısımlarına doğru heyecanı doruğa çıkartıyor brandon babamız parlayan sözlerde’de böyle oldu. Bu sayede diğer kitabı heyecan ile bekliyoruz. Kas yaptırması lafına katılıyorum eşek ölüsü gibi valla ama bide parlayan sözleri al :smiley:

(fatih çetin) #346

İş Bankası Kültür Yayınları serisi olan Türk Edebiyatı Klasiklerinden 2 numaralı kitap olan Mürebbiye’yi okudum.

Yorumum: Aşk-ı Memnu gibi dizisi çekilse reyting rekorları kıracak kitap. Anjel’in (Mürebbiye) Fransa’da hayat kadını iken İstanbul’da kendini hanımefendi gösterip çalıştığı konakta işleri karıştırmasnı konu alıyor. Konaktaki erkekleri baştan çıkarıp birbirinden habersiz hepsi ile oynuyor resmen. Aşçıbaşı’nın gerçekleri anlatmasıyla büyük hayal kırıklığına uğrayan Şemi (konak sahibi Dehri Efendi’nin oğlu) Anjel’i öldürmek için odasına girer ama asıl süpriz ile karşılaşır. Okunması gereken güzel bir kitap.

Not: Ayrıca sansüre uğrayan ilk Türk filmi olduğu söyleniyor.

(fatih çetin) #347

İş Bankası Kültür Yayınları serisi olan Türk Edebiyatı Klasiklerinden 3 numaralı kitap olan Efsuncu Baba’yı okudum.

Yoruma geçmeden önce kitabın sadeleştirilmesi gerçekten çok faydalı olmuş. Yoksa kitaptan fazla bir zevk alınmazdı. Çok fazla din terimleri ve kitap isimleri olduğu için açıklanması güzel olmuş.

Yorumum: İlk başta Agop ve Kirkor karakterleri ile kitaba başlıyoruz. Bu Ermeni arkadaşların karşılıklı cümleleri tam bir orta oyunu havasında ilerliyor. Devamında Efsuncu Baba ile tanışıyoruz. Üçü biraraya gelerek define işine girişiyorlar. İlk denemedeki başarısızlıktan sonra Efsuncu’nun kızının sevgilisinin yaptığı oyun ile olaylar çok değişik yerlere gidiyor ve komedi tamamlanıyor. Ayrıca kitapta geçen “Hemen her yerde ve hele ilim ve irfanın zayıf bulunduğu memleketlerde hile, aldatmacayla daha çok iş görülür” kitabın özeti sanırım.

Not 1: Ermeni karakterlerin melek olduğu bölümlerde kimin hangi melek olduğunu ilk başta hiç anlamadım. Dedim ben mi bir şey kaçırdım yoksa yazılmamış mı diye. Kitabın sonlarında yazıyor.

Not 2: Bızdık (ermenice) kelimesinin küçük çocuk anlamına geldiğini öğrendim ayrıca.

Fahrenheit 451’i okuyorum. Henüz başlardayım ama çeviri hoşuma gitmedi, okumayı zorlaştırıyor.

(Kenan Ulusoy) #349

Kırmızı kapaklı olanı mı okuyorsunuz acaba?

Evet. Kırmızı kapaklı yeni basım, Dost Körpe çevirisi.

(fatih çetin) #351

ben de okurken çok zorlanmıştım. eski çeviriler nasıldı bilmiyorum fakat benim hoşuma gitmedi bu çeviri. zorlayarak 1 haftada bitirebilmiştim.

Pierce Brown’ın Red Rising üçlemesinin son kitabı olan Sabah Yıldızı’nı okuyup ilk üçlemeyi bitirdim.

Okuduğum temposu ve aksiyonu en yüksek serilerden biriydi. 50 sayfada 50 farklı olay oluyor. Yeryüzü savaşları, uzay savaşları, ihanetler, cinayetler, katliamlar, kuşatmalar, diplomasiler, idamlar, düellolar, örgütlenmeler, yalanlar, aşk, dostluk, başkaldırı, isyan, acı, işkence vs. vs. vs. biraz abartılı derecede dolu bir seriydi.

Ve haliyle bol bol “Tanrı Makinası” dediğimiz olayda vuku buluyor. Serinin 3 kelimelik özeti “Deus Ex Machina” bile olabilir :smile:

(kimyager _ferhat gürdoğan) #353

Benim hoşuma gitmişti bir gün sürmemişti okumam.Çeviride normal gelmişti.