Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Arthur C. Clarke - Çocukluğun Sonu kitabını bitirdim. Birkaç kelimeyle ‘‘harikanın bir tık altı’’ diyebilirim. Bir çırpıda bitti. Kendinizi oralarda, gökyüzüne bakarken ve ‘‘ne hissederdim acaba?’’ diye düşlerken buluyorsunuz. Okuyan anlayacak. :smiley:

(Kerem) #3501

Şuanda Chuck Palahniuk’un Görünmez Canavarlar adlı kitabını okuyorum ve yarısından çoğu bitti.
Okuduğum ilk Yeraltı Edebiyatı romanı ama beni oldukça etkiledi,herkese öneririm

(Mertcan Kurnaz) #3502

Bilim kurgu’ya giriş kitabım oldu kendileri. İçinde ki siyaset olsun, din olsun, ticaret olsun daha çok uzak bir geleceğin tarih kitabını okuyor hissi de vermedi değil. Sonuçta tarihin yazılışını okuyorsunuz. Zaman atlamalarına kitabın sonuna doğru anca alıştım-ya da belki alışmadım en uzun kısmı son kısımdı sonuçta- ama hafif koparan atlamalara rağmen akıcılığını korudu ve aktı gitti resmen. Benim için geç kalınmış bir kitaptı sizin için olmamasını diyorum, okumayı düşünenlere geciktirmeden keyifli okumalar diliyorum :krs: .

(Ahmet Boyraz) #3503

İkinci kitap ile kurguya daha çok alışacaksınız emin olun. :slight_smile:

(Kadir) #3504

Katır faktörü. Seriyi tekrar okuyasım geldi.

Yüce Tanrı Pan da bugün bitti. Çok hızlı okuduğumdan mıdır yoksa tam kitabın içine giremediğimden midir bilmiyorum ama söylendiği kadar korkutucu gelmedi bana. Ürperticiydi ama o kadar. Belki bir kez daha okursam fikrim değişir. Lovecraft’ ın okuduğum üç beş eseri daha korkutucuydu (ki ilk onunla başladım korkuya). Ama kesnlikle okunmalı bir kitap. :slight_smile:

(Ahmet Boyraz) #3506

Bazı eserlerin yazıldıkları dönemini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Şimdi korkutucu gelmese de bazı kısımlarının ürpertici gelmesi kitabın gerçekten de etkili olduğunu gösteriyor. Bir de yazıldığı dönemde okusaydık ne olurdu acaba?

(Hanife Aldemir) #3507

Dün bitti. Okurken gerçekten çok üzüldüm Kafka adına…

Arkadaşımın kuzeni yazmıştı kitabı bana da o hediye etti zaten. Şimdilik güzel ilerliyor. Daha başındayım tam hakim değilim ama konusu türk bir astronot ve yeni keşfedilen bir gezegene gitmesiyle ilgili. Olaylar nasıl gelişecek merak ediyorum.

(Yasin) #3508

Bir Kalbin Çöküşü-Stefan Zweig

Bu kitabın ismini Vesvese İnsanı Nasıl Öldürür? olarak da koyabilirmiş Zweig. Anlatımı akıcı 40 küsur sayfa bir hikaye bu. Kitap boyunca bir babanın hezeyanlarını, kuruntularını okuyoruz. Kitabın sonunda ise babanın bu kuruntularında haklı olup olmadığını anlayamıyoruz. Bu durum sinirimi bozdu. Kısacık kitap olmasına rağmen okumak stresliydi benim için.

images%20(1)

Dişi Kurdun Rüyaları-Cengiz Aytmatov

Aytmatov için ne kadar övgüler düzsem az kalır. En sevdiğim yazarlardan birisi. Sade ama zengin ve şiir gibi diliyle olsun, değindiği meseleler olsun işlediği konular olsun her eseri bir şölen adeta. Öznel bir anımı da anlatmadan geçemeyeceğim. Üniversiteyi bir yıl uzatmamın sebebi Aytmatov'un bir tiyatro metnidir. Bitirme tezi olarak aldığım tiyatro metnini zamanında çevirememiş ve okulu uzatmıştım.

Yazarın bu kitabına gelecek olursam, okuduğum kitapları içinde en özellerinden ve güzellerinden birisiydi diyebilirim. Çevre sorunlarından özellikle insanların çevreye verdikleri zarardan inanç meselelerine kadar birçok konuyu harmanlamış Aytmatov. Kitapta birbirleriyle ilintili ya da bir şekilde birbirine temas eden dört ayrı hikaye var. Bunlardan birisi kurtların hikayesi. Zaten yazar kitaptaki diğer olayları da kurtların hikayesiyle birbirine bağlamış. Yazarın betimlemelerini okurken inanılmaz zevk aldım. İyi ki böyle bir yazar Türk dünyasından çıkmış ve eski masalları, mitosları eserlerinde işlemiş dedim. Ayrıca Sovyetlerin yanlış politikalarına da epey giydirmiş yazar. Öte yandan Aytmatov'un Nobel alamadığı bir dünyada bende zaten pek bir hükmü olmayan Nobel'in artık hiçbir değeri kalmadı. Keza Yaşar Kemal de almalıydı. Ama büyük romancımız Orhan Pamuk aldı ya yeter. Yakında Elif Shafak da alır tam olur. :slight_smile:

Velhasılıkelam iyi bir roman okumak isteyenlere öneririm. Aytmatov okumamışlar içinse önce beyaz Gemi veya Cemile'den başlamalarını öneririm.

NOT:Ötüken baskısından okudum. Çeviri çok hoşuma gitti.

(Mertcan Kurnaz) #3509

Okuduktan sonra tekrar yorum atabilir misiniz zahmet olmazsa? Konusu ilgimi çekti anlatımı da güzelse okuyabilirim. :krs:

-KOMA-

(Hanife Aldemir) #3510

Tabii :blush: Bitirince yorum atarım.

(muhammettopcu.com) #3511

image

Barut Büyücüsü Serisi’nin ilk kitabı Kan Yemini’ni yarıladım. Monarşik yönetime yapılan darbenin gecesinde başlıyor kitap. Devletin başka bir devletin manda ve himayesine girmesini önlemek amacıyla - ki böyle bir anlaşma yapılmak üzere - ülkenin kralını giyotinden geçiriyorlar. Devlet içerisinde güç sahibi birçok güruh var, anladığım kadarıyla hemen hepsinin de kendine göre amaçları var. Düzenli ordunun başındaki isim Feldmareşal Tamas’ın bile darbeyi yaparkenki amacı saf ülkenin ve vatandaşların çıkarına değil, içeride bir yerlerde gizlenmiş intikam duygusu da var.

Evrenin büyü ve büyücülük sistemi çeşitli, hâlâ kavramaya çalışıyorum. Barut büyücüleri Sissoylu’da gördüğümüze benzer bir şekilde barutu tüketerek fiziksel özelliklerini arttırıyorlar, uzaktan baruta müdahale edebiliyorlar. Meziyetliler denen güruh ise Platonvari bir evrende bulunan elementlerin alyalarına dokunarak onları bu dünyaya çekip kullanabiliyorlar. Şimdiye kadar gördüğüm en güçlü büyücüler bunlar. Bir de maharetliler denen bir kesim var ki bunlar ise doğuştan bir özellikle doğuyorlar, kimisi hiç uykuya ihtiyaç duymamak ya da dokunmadan kapı kilidi açmak gibi belirli meslekler için çok işe yarar özellikler olsa da, tırnaklarının hiç uzamaması gibi çok alelade ve lüzumsuz şeyler de olabiliyor.

Gördüğüm kadarıyla gizemi oldukça bol, farklı amaçlara sahip çeşitli güçlere sahip toplulukları ve aksiyonu bol bir seri. Karakterler ilgi çekici ama derinlikleri konusunda henüz bir yorumda bulunamayacağım. Şimdilik beğendiğimi belirtmek istiyorum.

(Orhan Abi) #3512

Rıhtımda çok konuşulduğunu görüp biraz okuyayım demiştim. İlk sayfada klasik popüler fantastik roman izlenimi verdiği için kapağı yavaşça kapatıp usulca uzaklaşmıştım.

Sırf şu yazının etkisiyle bir daha okumayı deneyeceğim.

Seriyi okuyan hikayesi, karakterleri, yaratılan evreni ve alt metinleri ile seriyi seven okurlardanım. Yazarın kendi ülkesinde okur tepkisi nasıl bilmiyorum ama biz de çok ilgi görmedi, fantastik okuru pek ilgi göstermedi gibi geliyor bana.

(muhammettopcu.com) #3514

Bitirdiğimde sizinle serinin başlığında iki lakırdı etmek isterim.
Bu konuda iş biraz da yayınevine düşüyor bence. Bıçağın Kendisi kitabı başta kayıprıhtım olmak üzere çeşitli adreslerde reklam aracılığıyla insanların gözleri önüne getirildi. Barut Büyücüsü’nü ise ben ilk defa yabancı yayıncılarda duyup Türkçe’ye çevrilmiş mi acaba deyip şöyle bir araştırarak öğrendim. Seriyi bitirince sizi etiketlerim.

Sizin gibi bir kitap kurdunun asıl Zaman Çarkı hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. Hiç başlamayı düşünmüyor musunuz? ^^

ZÇ tüm kitapları toplayalı 3-4 yıl oldu ama hep bir bahane ile okumayı erteliyorum. Artık okusam iyi olacak :slight_smile:

(Yasin) #3517

0001686687001-1

Blaze-Stephen King

Birkaç yıldır King okumamıştım. Yazarın çoğu kitabını okuduğum için son yıllarda kitaplarını okumaya ara vermiştim. Her zaman okunacak King kitaplarım olsun diye. Bu arada yazar maşallah her sene en az bir bazen iki kitap yazdığı için bir sürü okunmamış kitap var benim için.

Kitap King'in 1970'li yılların başında yazdığı ve sonra beğenmeyip bir köşeye attığı kitabı 2000li yıllarda yeniden yazmasıyla ortaya çıkmış. Richard Bachman mahlasıyla yazılan kitapların sonuncusu diyor yazar bu kitap için. Bu mahlas adı altında yazdığı kitaplardan bazıları benim en sevdiklerimden olduğu için bu kitabını da çok seveceğimi düşünerek okumaya başladım ve çok sevdim. Kitap yarım akıllı (geri zekalı) bir karakter olan Blaze'in trajedisini anlatıyor diyebilirim. Aslında bir suç hikayesi. Ama King'e özgü bir suç hikayesi. Blaze'in geçmişi de -flashback-'lerle anlatılıyor. Kitabı çok sevdim. Hatta konusu pek benzemese de özellikle sonu ve hikayenin gidişatı açısından Ateş Yolu'na benzettim. Ateş Yolu birçoklarına göre pek iyi bir King kitabı değildir. Ben ise çok severim Ateş Yolu'nu. Dolayısıyla Ateş Yolu'nu seven özellikle bunu sever.

Sizin kitap kaçıncı baskı acaba? Bende meziyetliler diye değil imtiyazlılar diye geçiyor bu güruh.

İlk kitabı 2 gün önce bitirdim. Seriyi bitirince de düşüncelerimi yazmayı planlıyorum. İlk kitap çok güzeldi. Aksiyon, diplomasi ve siyaseti birbirine iyi yedirmiş yazar. Betimlemeler biraz zayıf kalmış sadece.

(Wifhty Zet) #3519

Sizi üzmek istemem ama afterearth çok kötüydü hocam :confused:

(Lanfear ) #3520

İlk kitap iyiydi de ikinci fena sıkıcıydı. Zorla bitirmiştim. O yüzden üçü okuyasım gelmedi.