Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Ahmet Boyraz) #354

PKD - Bay Uzay Gemisi

Kristal Mezar öyküsüne kadar muazzam öyküler okudum. Fakat Kristal Mezar bitirmekte en çok zorlandığım öykü oldu. Umarım başka cıkmaz bu şekilde.

(kimyager _ferhat gürdoğan) #355

Çeviri nasıl acaba Alfadan çıkanı mı okudunuz yoksa büyülü fenerden çıkanı mı?

(Y. Ezgi Erdoğan) #356

Üç Cisim Problemi-Cixin Liu

3 yıl önce alıp anca şimdi okuyabildiğim kitaplardan biri. Ama buna pişman değilim çünkü 2015 yılında aldıktan sonra hemen okusam kitabı beğenmezdim muhtemelen. İlk kez Çinli bir yazar okuyorum ve isimler de çince falan kafa karıştırıcı olmasının yanı sıra kurgu da sofistike ilk yüz sayfayı geçmek için baya azmettim inanıyorum bomba bir yere çıkacak bunlar diye.

Bomba yerlere çıktı çıkmasına ama astrofizik matematik falan bilimle baya içli dışlı bir kitap haliyle alakası olmayan benim gibi biri için anlaması biraz zor yavaş gidiyor. Onun dışında Çin’in yakın tarihiyle ilgili baya birşey öğrendim gibi kitap kültür devrimi zamanına baya değiniyor ve başka küçük tarihi referanslar da var kitabı daha enfes hale getiren küçük ayrıntılar. İlk defa okurken zorlandığım bir kitabı bu kadar seviyorum umarım sonu hayal kırıklığına uğratmaz.

(Ahmet Boyraz) #357

Alfadan çıkan ciltli baskısını okuyorum. Ufak tefek hatalar var ama genel anlamda sizi yoracak ve can sıkacak bir çeviri yok ortada.

Joe Hill (Owen King) - Kadife Kutudaki Hayalet’i (Heart Shaped Box) okuyorum. Çok iyi bulmadım ama güzel ilerliyor. Kendini okutturuyor.

(Bahri Doğukan Şahin) #359

Bence yerin dibine sokulacak bir öykü değildi ama herkesin beğenisi farklı tabii. Ben onu beğenmiştim fakat nispeten daha az beğendiğim öyküler de yok değildi. Genel olarak okuması keyifliydi ama.

(kimyager _ferhat gürdoğan) #360

Teşekkürler en kısa zamanda vereceğim siparişi.

(Ahmet Boyraz) #361

Yerin dibine sokma değil de bilemedim diğer öykülerin uzunluğu olsun ya da olmasın çok güzeldi. Lakin bu öykü kısa olmasına rağmen çok ağır ilerledi ve sıktı. Konu güzeldi ama pek sevmedim. Belki karakterlerindendir. :slight_smile:

(Ahmet Boyraz) #362

Ben teşekkür ederim.

(Stormfather) #363

Vallaha kardeş kitap okumaya biraz ara vermek istiyorum çok kitap okumaktan artık kitaplardan zevk alamaz oldum . Kralları yolunun son 100 sayfası mükemelken ben hiç heycanlanmadım sadece bol bol şaşirdım. Birtek en sonunda şaşırmadım çunkü o kısmı önceden azıcık okumuştum.

(Kerem Keskin) #364

Yeni bitirdim İnkaların Sırrı diye bir kitabı. Yazarı Ann Nolan Clark . İnkalarla ilgili çok güzel şeyler öğreniyorsunuz ve kitabın mistik bir havası var. Mesela İnkalar her sabah gündoğumu çağrısı yapıyorlar güneşe. Kitapta da Perunun and dağlarında gizli bir vadide yaşayan bir dağ çobanını anlatıyor. Şimdiki zamanımızda geçiyor kitap ve inkaların sayısı az. Kitapta kendi yolunu bulmaya çalışıyor çocuk ve bu yolunda atalarını öğreniyor gelenekleri öğreniyor. Sürükleyici bir kitap. Öneririm. :slight_smile:

Metis’in çevirisi iyi değil bence. Akıcılık yok, ruh yok, sevemedim, zor okuyorum. 2 öykü kaldı ama tekrar okuma isteğimin gelmeyeceği kitaplardan biri oldu. Umarım Yüzyılın en iyi bk öyküleri böyle değildir.

John Scalzi -Son Koloni

Yaşlı Adamın Savaşı Serisinin üçüncü kitabı. İkinci kitap gibi Spin-off ayarında değil. Hikaye John Perry’nin ağzından anlatılarak devam ediyor ve evren dahada genişliyor.

İlk kitap kadar dolu dolu olmasa da, faklı insan toplumlarından bir araya getirilmiş 2500 kişilik bir kolonici gurubunun, John Perry ve Jane Sagan önderliğinde bilinmeyen bir gezene koloni kurma amacı ile gitmesini ve arka planda dönen siyasi dalaverelerin farkına varmaları ile kendilerinden gizlenen gerçeklerin ne kadar acımasız olduğunu fark etmelerini anlatıyor.

Güzel bir devam kitabıydı.

(Yiğithan) #367

İnce Memed 1 - Yaşar Kemal
İnanılmaz güzel bir kitap. Herkese tavsiye ediyorum. İlk sayfalarda bir n’oluyor havasına girebilirsiniz fakat sonrasında kitap harikulade gelişiyor. Nasıl hızlıca bittiğine şaşıyorsunuz. Aynı zamanda bu kitapta işlenen olayların da günümüzde hala sürmesi Yaşar Kemal’in ne kadar büyük bir yazar olduğunu ortaya koyuyor.

(fatih çetin) #368

askerde nöbet tutmadığım ve iş güç olmadığı zaman okuyordum bu kitabı. kitaplıkta 4 kitabı da vardı. 1. kitabın 200. sayfasına gelmiştim ama bitirmek kısmet olmadı. okuyacak fırsatım çok yoktu tabiki nöbet filan derken o yorgunlukla bu kadar oluyordu. bu aralar tekrar heveslendim bakalım alıp okurum belli olmaz.

not: kısa dönem askerlik yaptım. uzun dönem yapsaydım ilk kitabı bitirirdim belki :slight_smile:

(Yiğithan) #369

Okuyun bence de kesinlikle ama derseniz ki okuyamam. İsterseniz spoiler verebilirim :smiley:

(fatih çetin) #370

yok yok spoiler vermeyin okurum ben :slight_smile:

H.G Wells Kızıl Oda Ve diğer öyküler

Elma-Körler Ülkesi ve Elmas Yapıcı güzel öykülerdi. Genel olarak sıkıldım. 4 yıl önce başlayıp 30 sayfa falan okuyup rafa kaldırmıştım. Basımı yok diye arkadaşa hediye etmeye söz verdim bahsi geçince. O yüzden alıp tekrar okudum ama yine sıkıldım. Öyle işte.

(kimyager _ferhat gürdoğan) #372

Sonunda Elantris kitabıyla Brandon Sanderson ile tanıştım.Kitap baya bir kalın, büyük ve küçük puntolu yazılmış.Ama tek bir sayfasında dahi sıkılmıyorsunuz.Su gibi akıp gidiyor sayfalar.Sürekli bir hareketlilik ve aksiyon var.Kitap üç ana karakter üzerinden anlatılıyor.Gizem, entika, öfke, vatanseverlik, ihanet ve fazlası var kitapta.Kısaca giriş süper, gelişme muhteşem, final ise olağanüstü bir kitaptı.Fantastik severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken incelikle işlenmiş, kurgusuyla muhteşem bir kitap.

(Fatih Ataç) #373

Stephen King - Ceset. Bu kitapta King’in The Body (Ceset) isimli öyküsü ve Rage (Hiddet) isimli romanı bulunuyor. Şu an ilk öyküdeyim ve bekleneni bulamadım. Bence yazar fazla uzatmış ki öykü de o kadar ilgi çekici değil zaten. King hayranıyım ama bu kitapta istediğimi bulamadım diyebilirim. Ama yinede King’in işi belli olmaz öldürücü darbeyi sonunda yapabilir bakacağız bakalım :joy: