Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Yeni Tabular’ı okudum.

Ayrıntı bilimkurgu dizisinde şu ana kadar okuduğum 4. ve son kitap oldu. Kitapta Tutsaklık Hali, Yeni Tabular, Kırk Yıllık Cehennem Neden Gerekli ve diziyi hayata geçiren Terry Bisson’un yazar ile yaptığı söyleşi bulunmaktadır. Diğer 3 kitaba göre daha çok beğendiğim bir kitap oldu.

Tutsaklık Hali; hapishanede farklı aylarda gerçekleşen 4 olayın anlatıldığı bir öykü serisi olmuş. Yeni düzende hapishaneler özelleştirilmiş, robotik gardiyanların olduğu ve tüm eyaletin hapishaneye döndürüldüğü, milyonlarca mahkumun olduğu bir işe dönüşmüştür.

Yeni Tabular; yasaların engelleyemediği olaylarda nasıl davranılması gerektiği anlatılmıştır.

Kırk Yıllık Cehennem Neden Gerekli ise yeni teknolojik gelişmelerin sonuçlarının nasıl olabileceğine dair öngörülerde bulunulan bir makaledir.

6 Beğeni

Otostopçunun Galaksi Rehberi 3. kitap

Gerçekten baydı artık. Ne güzel kitap okuma maratonu yakalamıştım ama araya beş kitaplık bir seri almak çok kötü bir karar oldu sanırım. Yani bir türlü sadede gelmeyen adam gibi bir kitap resmen. En son Marvin ile şiltenin konuştuğu bölümü okudum. Eh birader Marvin nasıl kurtuldu bana bunu anlat. Aynı şakayı defalarca durup durup yapma. Bir sözlük muhabbeti aldı başını gitti ama yaşanan olaylar hakkında sadece bir paragraf vardı ve hiçbir şey anlaşılmıyor bu paragraftan.

Kitapla ilgili en büyük sorunum da başlarda ilginç geldiği için eheheh deyip güldüğümüz galaksi hakkında hikâyeye hiçbir katkısı olmayan bilgilerin artık sıkar hale gelmeye başlaması. Tamam güldük eğlendik yeter biraz da işimize bakalım. Aynı tarz şakalar sürekli yapılınca sıkmaya başladı.

Bir diğer büyük şikayetim de kasıntı şekilde bilim kurgu terimleri kullanılması. En son okuduğum bölümlerden birisinde misal “karşıcinsdışındalık” diye bir terim geçti. Hadi bu gerçekten hiçbir önemi olmayan bir detaydı fakat uzay gemileri veya galaksi ile alakalı şeyler söylenirken de sırf hayal edemeyelim diye oluşturulmuş gibi görünen terimler var. Bilim kurgu kitaplarındaki bu zorlama terimlerden nefret ediyorum.

1 Beğeni

Elçilik Kenti - China Mieville

Son dönem değil, bütün zamanlar içinde fantastik-bilim kurgu türü anlamında bu yazar kadar yaratıcı çok azı vardır. Daha 100 sayfa okudum ama beynim yandı ve bundan çok keyif alıyorum. Uzay sanki canlı bir şeymiş gibi hissettiriyor, dil ise varlığımızın en büyük dayanağı, insanların açgözlülüğü ise nereye gidersen git seni bulan bir lanet. Yalnız bu kitabı detayına kadar tek seferde anlayacağımı sanmıyorum, bir okuma daha gerekiyor sanırım.

Kayıp rıhtımda kitap ile ilgili harika bir yazı mevcut.

Bu adamın kitaplarını okumalı okutmalı. Yordam yayın evini tebrik ediyorum, neredeyse bütün kitaplarını çevirdiler. Umarım gerisi de gelir.

5 Beğeni

Marvin Harris - İnekler Domuzlar Şavaşlar ve Cadılar’ı bitirdim.

Güzel bir genel kültür/antropoloji kitabıydı. Bilmediğim bir çok şey öğrendim. Birkaç roman okuduktan sonra araya bu tür kitapları sıkıştırmayı çok seviyorum :slight_smile:

Bu akşam Aldous Huxley Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret yada Vladimir Bartol - Alamut’a başlamayı düşünüyorum.

7 Beğeni

Merakimdan Gedik Savaşlarının 1. Kitabına başladım ,abi ya diyolglar filan bayağı basit ( ceviriden dolayda olabilir ) . Hikayede bildigin Su anda tesadüfler üzerinden ilerliyor . Pug in buyucuyle filan karşılaşması onu hemen kuryeler test etmesi bunu ya nin sıra olayları önceden tahmin de edebiliyorsunuz . Yani öyle çok kaliteli bir seri değil gibi ama yinede bitireceğim .

1 Beğeni

PKD - Kader Ajanları’nı bitirdim. Sürpriz sonları ve PKD’nin ele aldığı konularla öyküler birbirlerine benzer olsa da birbirinden güzel 27 öykü okudum. Ayrıca kitabın ismini alan, Matt abimizin de oyuncu olduğu Kader Ajanları diye film de varmış. :smiley: İzlemedim ama en kısa sürede izleyeceğim.

3 Beğeni
  1. Maymun okuyorum.

Epeydir polisiye okumuyordum. Özlemişim. Yazar olayları oya gibi işlemiş çok güzel akıp giden bir kurgusu var kitabın.

1 Beğeni

Sırf Emily Blunt isimli Evrim’in şaheseri için 4 defa izlemişliğim var.

1 Beğeni

İzleme merakım daha da arttı. :slight_smile:

1 Beğeni

Bugün git-gel 2 saatlik kısa bi otobüs yolculuğu yapmam gerekti. Otobüste okuyup bitirmek için kısa bir kitap olarak yanıma Arthur Machen - Yüce Tantı Pan’ı aldım.

Çok beğendiğim bir korku hikayesi oldu. Tam bir 19.yy korku klasiği.

6 Beğeni

İskandinav Mitolojisi’ne başladım. Hemen bitecek gibi. Keşke daha kalın bir kitap olsaydı.

Loki tam bir çakal halk deyimiyle. : D

4 Beğeni

Bugun sandman bebek evi geldi ve geldigi gibi bitti :joy: sandman harika bir kitap herkesin mutlaka okuması lazım.

1 Beğeni

Bana göre de tanrılar daha çok çakal geldi.

1 Beğeni

Sonunda be reis.Kendim okumuş kadar oldum.:slight_smile:
Watchmenin akıbetine noldu sen onu söyle.

3 Beğeni

Oda geldi, yarın onada başlarım

2 Beğeni

engin türkgeldi’den orada bir yerde okuyorum. su ana dek oldukca keyifli cok beğendim.

1 Beğeni

Sur mevzusunda ve Lokinin oğlunda da dediğin gibi. :smiley:

2 Beğeni

Sevincini Bulmak - Mustafa Kutlu

Önyargılarımın kurbanı olup mühim addedilen bir öykücüyü es geçmemek için, en çok da hediye olduğu için okudum bu kitabı. Okumaz olaydım.

O kadar sığ bir roman ki anlatamam. Başından sonuna vaaz. Ne hikaye var ne takip edilesi bir dil. Gereksiz ayrıntılar, berbat şakalar, kötü göndermeler. Her sayfaya serpiştirilmiş sığ bir tüketim toplumu eleştirisi, maneviyat güzellemesi; hikayeye hizmet etmeyen turist broşürü bilgileri, gereksiz malumatfuruş ayrıntılar.

Mustafa Kutlu en temel hikaye anlatma düsturundan habersiz: Anlatma, göster!

Sürekli anlatıyor, vaaz veriyor. Sen bana olayları naklet, hikayeyi sun; ben oradan alacağımı alırım.

Umarım sadece bu kitabı böyledir. Yoksa yazık…

3 Beğeni

Sissoylu Kanun Alaşımı
Orijinal seri kadar iyi bulmadım Belki de ilk üçlemenin etkisinden çıkamadığımdan olabilir :slight_smile:

1 Beğeni

Orada Bir Yerde - Engin Türkgeldi
Hayalindeki dünyadan sizi de ikna eden öyküler. Son öykü bitişe yakışır derecede mükemmeldi.

3 Beğeni