Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Benimde en merak ettiğim kitaplardan yakında okuycam. Okuyan arkadaşlarımın en sevdiği bilimkurgu kitabı olmayı bile başardı.

1 Beğeni

Dostoyevski’den Kubarmaz’ı bitirdim. Bilmiyorum ama pek sevemedim kitabı. Açıkçası başta kitabın bu kadar kumar üzerine olmasını beklemiyordum, oynanan oyunu detaylıca anlatırken ilgilenmeyen birisi olarak sıkıcı geçti o kısamlar. Diğer bir yandan aradığım derinliği de bulamadım. O yüzden biraz buruk ayrıldım kitaptan.

Biraz araştırınca Dostoyevski’nin kitabı mecburiyetten 25 günde yazdığını gördüm. Belki çok sevmememin sebeplerinden biri de budur. Ama başkası için daha iyi yapmış da olabilir. Çünkü kendi hayatında yaşadıklarını aktarma konusunda daha doğal olmasını sağlamıştır belki de.

2 Beğeni

Bu Ölümsüz - Roger Zelazny

Bu Ölümsüz için kısaca post apokaliptik bir dünya turu diyebilirim. Nükleer felaketler sonrası dünya artık Vegalılar için bir turizm merkezi haline gelmiştir. İnsanların çoğu dünyadan ayrılıp farklı gezegenlere gitmiş ve geriye çok az insan ve mutasyona uğramış canavarlar kalmıştır. Conrad Nomikos ve grubu Vega gezegeninden gelen bir turisti dünya turuna çıkartır ve kitabın aksiyonu da bu noktada başlar. Gezi boyunca birçok defa ölümle yüz yüze gelirler.

Kitap oldukça sürükleyici, akıcı bir konusu var. Fakat zeminin çok da sağlam olmaması, belirsizlikler çok canımı sıktı. Conrad’ın ölümsüzlüğünün belirsizliği bir yana kurulan distopyanın ardında da koca bir sis perdesi var. Genelde bilimkurgu hikayelerinde arka plan diyaloglarla, kullanılan teknolojik aletlerle falan okuyucuya çok güzel hissettirilir fakat Bu Ölümsüz maalesef bu konuda yetersiz kalıyor. Kitapta politik ve ekonomik sorunlar, dünyanın Vegalılar tarafın hem kurtarılıp hem sömürülmesi, karakterlerin geçmişleri çok ama çok yüzeysel kalmış bana göre. Oysaki her karakterin ilgi çekici yanları, yazarın değindiği çok parlak düşünceler var fakat bunlar hikayeyi aydınlatmaya yetmiyor. Bir an parlayıp sönüyorlar. Bunda yazarın tercih ettiği anlatım tarzı da etkili. Her şey çok hızlı gerçekleşiyor ve bu hareketliliği takip etmek bir yerden sonra yoruyor.

İyi bir şeyler söylemeyecek miyim? Dediğim gibi kurulan distopya, dünyanın sömürü haline gelmesi, Vega gezegeniyle olan politik ilişkiler, her geçen gün kaybettiğimiz dünyaya ve bıraktıklarımıza şöyle bir bakış, Yunan mitolojisinin bilimkurguyla birlikte iyi bir tat vermesi benim açımdan kitabın kayda değer tarafları.

Fanteziye gönül verenler olarak mutlaka okumanızı öneriyorum. Hiç değilse Işık Tanrısı’na girişmeden önce Zelazny tarzını görmek iyi olacaktır.

3 Beğeni

Epeydir gözümü korkutan Usta ile Margarita’ya başladım. Daha önce yazarın Ölümcül Yumurtalar ve Köpek Kalbi kitaplarını okumuştum ve çok hoşuma gitmişti. Kitap ağır başlamadı aksine sanki mizahi bir havası var ama daha ikinci bölümdeyim.

5 Beğeni

Genç Bir Doktorun Anıları kitabını da mutlaka okuyun. O da diğerleri kadar güzel diyebilirim.

Dostoyevski-Ölüler Evinden Anılar’a başladım. Henüz başlardayım, çok fazla okuma fırsatım olmadı ama güzel başladı diyebilirim. Bildiğim kadarıyla Dostoyevski bu kitabı kendi sürgün anılarından esinlenip yazmış. O yüzden daha da ilgi çekici geldi gözüme.

4 Beğeni

Hayvan Mezarlığı – Stephen King

King’in korku gerilim romanlarını okumamış, Kubbenin altında ve Kara Kule serisini beğenmeyen birisi olarak önyargı ile başladığım bu kitabı soluksuz okudum.

King’in kaza yapmadan önceki kitapları ayrı bir kafanın ürünü derlerdi, nedenini bitirince daha iyi anlamış bulunuyorum. Korku-gerilim , Lovecraft sevenlerin düşünmeden okuması gereken bir eser.

7 Beğeni

Yürek Burgusu - Henry James

İthaki karanlık kitaplar serisi vesilesi ile tanışmış olduğum kitap. Açıkçası beğenemedim.

Konusu hızlıca özetlemek gerekirse 2 çocuğa özel öğretmenlik yapmak amacıyla bir köşkte bulunan kadın ve ona dadanan hayaletler…

Öncelikle çeviri başarısızdı bence. Uzun devrik cümleler, bu cümlelerin sonunu okurken başını unutuyorsunuz, bir olmamışlık vardı. (hasan ali yücel serisinde nasıldır bilemem)

Karakterler arasında ki duygular, karakterlerin kendi aralarında konuşmaları çok fazla belirsizliklerle dolu idi. Yani şöyle söyleyeyim nasıl anlarsanız öyle gelişiyordu kitap. Olayları baş karakterin sanrısı gibi yorumlayarak da okuyabilirsiniz, dadanan hayaletler millete huzur vermiyor şeklinde de okuyabilirsiniz. Zaten sona doğru tam herşeyi çözdüm derken aslında pek fazla birşeyi çözemediğiniz görüyorsunuz ve bu belirsizlikle kitabı noktalıyorsunuz. Bu durumda okuyucuda bir doygunluk yaratmıyor ama.

Karakterlerin olaylara karşı tepkileri ve davranışları, birbirleri ile dialogları fazlası ile sürrealdi. Sorulması gereken soruları soran yok. sorulsa yanıtlayan yok. Hep bir belirsizlik, hep bir boşluk hakim metinde. Netice itibari ile 2018 için çağın gerisinde kalmış, güncelliğini kaybetmiş bir kitap diyorum, ama yazıldığı yıllarda yaşayıp okumuş olsam…

O zaman da beğenmezdim diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Sineklerin Tanrısı’nı okuyorum.

Literature and Language Teaching dersim için İngilizce okuyorum ancak kitaplığıma da ekledim Türkçesini. William Golding abimiz öyle kalıplar kullanmış ki sözlükte bazen bulunmuyor, biraz karmaşık olmuş.

Politik açısını bir kenara koyarsak, kitaptan gördüğüm kadarıyla çocukların içinde bile belli koşullar altında çıkabilen vahşi davranışlar var ve etrafa zarar verebiliyorlar, en sonda da sonuç yıkım oluyor.

3 Beğeni

Kimse karanlık kitaplar dizisinin çevirisini beğenmiyor .

3 Beğeni

Uykulu Kuytu Söylencesi – Washington Irwing

İthaki’den okuduğum karanlık kitaplar serisinin bir diğer üyesi. Uykulu kuytu söylencesi aslında 40 sayfalık bir hikaye, kitap 117 sayfa ve içinde 6-7 tane irili ufaklı hikaye barındırıyor.

Washington Irving hikayecilik tarzı bana uymadı. Hikayeler genelde aynı seyirde ilerliyor çok uzun bir giriş, detaylı karakter tasvirleri , detaylı mekan tasvirleri, derken kısa bir gelişme ve özet tadında sonuç bölümlü ürkütmeyen hayalet hikayeleri…

Türün meraklıları için bu hikayeleri kısaca ilgi çekicilikten uzak diye özetleyebilirim. Okurken herhangi bir gerilimde uyandırmamakta. Edebi olmaya çalışan yavan, ilkel gotik Amerikan öyküleri diye tanımlayabilirim.

İthaki’nin karanlık kitaplar serisini de genel olarak beğenmediğimi farkettim. Edgar Allen Poe’nun Arthur Pym hikayesi mesela, Poe’nun birkaç hikayesini okuyup evreninin içine dalmadan tadı çıkarılacak solo bir hikaye değil bana kalırsa. Aynı şey Lovecraft Deliliğin Dağlarında için de geçerli. Cthulhu mitosuna başlamak için uygun yer değil. (2 hikayeyi de çok severim bu arada) Yürek Burgusu - Henry James 'i de yeni okumuş ve sevmemiştim. Dracula karanlık kitaplık için her ne kadar çok iyi bir seçim olsa da hali hazırda zaten ithaki satıyordu bu kitabı. Karanlık kitaplık serisi sayesinde kavuşmadık yani.

Genel olarak Karanlık Kitaplık serisi türün meraklılarına yeni birşeyler söylemiyor ve türe yeni başlayacaklara ise yanlış başlangıç noktaları gösteriyor diyebilirim.

2 Beğeni

Bende 5 kitap okudum seriden nedense sevemedim bi türlü bu seriyi. Çeviri bide sanırım ben bu türe karşı pek ilgi duymuyorum. İtfaiyeci ve dokudünya var elimde aslında onları okuyacaktım. Fakat sevemezsem diye 800küsür sayfalık kitaplara başlamak istemiyorum hiç. Aynı durumu yaşayan ama bu iki kitabı okuyup seven varsa bilgi verirse referans olur banada.

1 Beğeni

Atlas’ın Yükü - Jeanette Winterson

Fuarda görüp merak edip aldığım bir kitaptı. İskandinav mitolojisinden sonra mitolojik konusu olan kitaplarla ilgilenmeye başladım. Bu kitapta yunan mitolojisi ve atlas ile ilgili adından da anlaşılacağı üzere. Fakat daha önce okuduğum bir kısmı barındırmasına rağmen kitapta yazarın kendi üslubu anlatımı ve bazı yerlerdeki hikayeyi değişik yerlere götüren yazıları beni baya etkiledi. Mizahi bi yanıda var ayrıca. İlgisi olan varsa tavsiye ederim.

3 Beğeni

Belki de adına layık bir şekilde bu seri lanetlidir. :smiley:

2 Beğeni

İyi Hissetmek - Dr. David Burns

Bu kitabı benim gibi orta seviye depresyon yaşayanların cidden okumasını tavsiye ederim. Kitabı okurken hem sinirimi atmış oluyorum, hem de Aaron Beck’in yıllar önce oluşturduğu bu hala yeni sayılan Psikolojik Terapi yöntemini öğrenmiş ve kendimde uygulamış oluyorum. Bu yöntem cidden yıllardır üzerinde çok fazla araştırma ve deney yapılmış en iyi yöntemlerden biri sayılıyor, ben her şeye karşı olan mentalimle kitabı cidden anlamaya başladım. Belki bu düşünce yapımı değiştirebilir ya da faydalı bir şekilde kullanabilirim. Kitap cidden önsözünde yazıldığı gibi antidepresan etkisi gösterebiliyor. Gerçek hayatta yaşadığım çoğu şeyi kitapta bulamam diye düşünüyordum ama sadece ben değilmişim ve örnekleri de var. Kitaptaki şeylere uygulamaya başladıkça özellikle otomatik düşüncelerle baş etme yöntemi gerçekten etkili. Buraya da en can alıcı olan “rol yapma” terapisi şeklinin sayfasını atıyorum.

6 Beğeni

Hak veriyorum onlara ,uzun süredir elimdeydi ancak okumaya hep çekiniyordum. Önyargıya hiç gerek yokmuş.
Bir şey daha eklemek istiyorum; öyle tuhaf olaylar oluyor ve karakterler bu olaylara o kadar kayıtsız ki :grin: bu okurken daha çok eğlendiriyor beni :grin:

1 Beğeni

Şu anda dune serisinin ilk kitabını okuyorum ve 380 sayfa okumuş nasıl okuduğumu anlamadım çok seri ve bir sonraki bölüm " acaba ne olacak " diye düşünmekten kendini alamıyor insan.
Özünde bilimkurgu olsada ana karekter paul’un geleceği görme yetisinin olması fantastik öğlerde barındırıyor sanırım

Bakalım kitabın sonu nasıl bitecek :slight_smile: merak içinde okumaya devam ediyorum

1 Beğeni

En son bu 6 çizgi romanı okudum içinden bi tanemi kötü yazılmış olmaz. Tek tek biraz bahsedim. Batman noel çok sevilen öykü olan bir noel şarkısından uyarlanmış bir hikaye batmanın karamsarlıgını yıkmasını konu alıyor. Pelerinli süvariye ne oldu kitabında ise batman’in öldürülmesini ve bunu herkesin kendi üzerine alarak anlatılması konu alınmış. Batman Avrupa batman ve jokerin ilk defa birlikte başka bir düşmana karşı yaptıgı bir mücadele olmuş ve çok komik ve keyifli bir kitaptı. Batman gülen adam jokerin açımasız bir hikayesini konu alıyor. Harley quinn kitabı birbirinden farklı harley hikayelerini anlatıyor ve bana göre efsane olmuş. Batman arkham tımarhanesi ise o tımarhanenin geçmişini konu alıyor. Bütün çizgi romanları Tavsiye ederim.

5 Beğeni

Yoksa Zaman Çarkı serim tam mesajı mı? :joy::joy::joy::joy:

3 Beğeni

:joy::joy: Yok ya onu çok önceleri yapmıştım. Ama batmana dair her çizgi roman cidden harika ya.

1 Beğeni

Daha önce bu tarz serileri okumamıştım, kronolojik sıraya göre mi gitmek gerekiyor yoksa istediğim yerden başlamam fark eder mi?

2 Beğeni