Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Kara Kule 6 kitap 848 sayfa boyunca süründüğün, fakat en bitmemesi gerektiğini düşündüğün ama en doğru olan şekilde biten son 2 sayfası için onlarca kere okunabilecek bir seridir bence.
Bu arada Susan Delgado gibi bir şaheser barındırırken, 4. kitap nasıl sevilmez bilmiyorum ama ben okuduğuma hiç pişman olmamıştım. Flagg, Susan Delgado, Jack, Oy ve Ted Brautigan efsanevi karakterlerdi bence, yinede zevkler ve renkler tartışılmayacaktır.

Ve götürdüm boruyu dudaklarıma korkusuzca,
Söylesinler Childe Roland Kara Kuleye geldi.

(Yasin) #1042

Serinin 4 kitabını okudum şimdiye kadar. Ve en sevdiğim de 4. kitap oldu. Evet seri içinde serinin genel konusuyla en alakasız kitap. Neticede Roland’ın gençliğini anlatıyor. Ama okuduğum en iyi kitaplardan birisi de aynı zamanda. Müthiş bir aşk, müthiş bir anlatım… Tabi zevkler ve renkler meselesi…

Bende ardı ardına okumuş ve serinin sonunda beynimden vurulmuşa dönmüştüm. Hiç beklemediğim bir sürprizle bitmişti. Kitapların genelinde çeviri kaynaklı sorunlar bulunsa da severek okumuştum. 2. kez tekrar okumayı düşünüyorum :slight_smile:

Omega sana laflar hazırladım. 4. Baskıda İ’nin üzerindeki şapka G’nin üzerine kaymış, HOLOĞRAFIK olmuş. :rofl: :joy:

Bazı kısımlar fazla uç, ütopik ve akıldışı olsa da genel itibarı ile anlatılanlar hayli mantıksal ve kolayca kavranabiliyor. Büyük ilgi ile okuyorum.

(Hüseyin gök) #1045

En son haçlı seferleri adlı üç ciltlik bir çizgi roman serisini okudum. Hikaye Hristiyan ve Müslümanların deccal’e karşı mücadelesini anlatıyor. Kutsal nesneler, cinler, büyüler, hz. İsa falan filan. Bol fantastik ögenin bulunduğu bir kitaptı. Çizimler enfesti diyebilirim.

(Y. Ezgi Erdoğan) #1046

Yıldız Gemisi Askerleri - Robert A. Heinlein

İki gün önce başladım ve kitap tek kelimeyle akıyor. Askerlikle ilgili bir romanda bu kadar keyif alacağımı hiç tahmin etmemiştim ve bunun yanısıra Heinlein’ın düşüncelerinde katılmadığım nokta bulmakta zorlanıyorum. Hipnoz oldum ve bir hafta kadar Heinlein Heinlein diye ağzımın suyu akarak dolaşabilirim beklenmedik şekilde kötü bitmediği sürece.

H.P Lovecraft - Deliliğin Dağlarında’ yı okuyorum şu an. Ortamı zihninizde canlandırdığınızda o soğuk ıssızlık içinize işliyor. Altı bölümdür okuyorum ve tek sıkıldığım nokta ORAYI çok fazla betimlemiş ve biraz daha betimlerse uçağa binip döneceğim. :slight_smile: Belki de bana öyle geliyor. Neyse bir fısıltı duydum sanki. :smiley:

Kitab-ı Mukaddes’e başladım… Uzun süredir başlayıp okumak istiyordum ve ileride yazmayı planladığım bir hikaye için tüm kutsal kitapları bitirmek istiyorum. Tevrat-Zebur-İncil den oluşan Eski ve Yeni Ahit toplam 1200 sayfa. Eski Ahit farklı farklı kitapların bir araya gelmesinden oluşuyor. Bunların içerisinde yaklaşık 200 sayfalık olan Yasa kitapları; Yaratılış, Mısırdan Çıkış, Leviler, Çölde Sayım,Yasanın Tekrarı bitti. Genel olarak özetlersek Yaradıştan, Musa’nın hayatının sonuna kadar geldik. Şunu anladım, bugün kitaplarda yaşadığımız metin- ekrana yansıma uyuşmazlığı bire bir kutsal kitap için de geçerliymiş. Yani ekrandan izlediklerimiz + anlatılar hiç tutmuyor. Spoiler gibi olmasın ama Mısır firavunu hiçte öyle ben tanrıyım diye ortalarda kasılan biri değil ya da bütün büyük mucizeleri Musa kardeşi Harun ile birlikte gerçekleştiriyor, öyle ki bırakın uyarlamalarda Musa’yı tek göstermeyi neredeyse Harun ondan daha çok ön planda. Bu ara Musevi adetleri ile müslüman adetleri arasında da benzerlik olduğunu biliyordum ama çok çok daha ötesi var.

Sonuç; Aslında her bir kitabı ayrı bir başlık açıp, güzel çizimlerle birlikte değerlendirmek isterdim. Ama konu burası için bile tehlikeli diye düşünüyorum, zira kimse yazının altında “höbeleee höbele” savaşına tutuşsun istemem. Editörlerin canı sıkılsın da istemem. Başlayacaktım, düşünüyordum diyen arkadaşlar varsa ilginç bir tecrübe oldu başlamalarını öneririm. Ayrıca tarihi kurgu ve fantastik kurgu için beyinde pek çok ışık yakıyor.
Bir süre kafa dağıtmak için farklı bir kitaba döneceğim. Sonrasında Eski Ahi Tarihsel kitaplarla devam etmek istiyorum.

(Tansel Diplikaya) #1049

Hangi baskıları okuyorsunuz acaba? Hepsi tek bir kitap mı?

Abi internette kutsal kitap org. Var bura farkli basimlari birarada sunuyor. Baski demeyelim de ceviri diyelim. Ben en son ceviriden okuyorum. Ama ara ara kuskulandigim baska cevirilere ve hatta ingilizcesine baktigim oluyor bire bir ayni. Birde ibranice bilseydim daha net olacakti…

(Hüseyin gök) #1051

En son Batman ölümcül tasarımı okudum bu sefer batman rant peşinde gözünü kırpmadan insanları veya rakipleri öldürmeye, oyun dışı bırakmaya çalışan bir müteahhit’e karşı olan dedektiflik öyküsünü anlatıyor. Hikayenin gerçek bir olaydan esinlenmesi çok güzel olmuş. İşin içine bide joker dahil olunca nedense her batman çizgi romanı güzel oluyor. Çizimler idare eder.

Holografik Evren’i bitirdim.

Üç bölümden oluşan kitap, ilk bölümde daha bilime yakın giderken 2. bölümden sonra tamamen paranormal olaylara geçiş yapıyor. Şifacılar, geçmişe gidenler, geleceği görenler, ruh ile bedeni birbirinden ayıranlar, yoktan madde var edenler, aynı anda iki yerde birden olanlar, havada asılı kalanlar, auralar, çakralar vs. vs. vs. gibi bilimin açıklayamadığı paranormal olaylar holografik evren teorisi ile eşleştirilip, teori desteklenmeye çalışılmış.

Bazı kısımlar yukarda bahsettiğim gibi çok çok absürd olsa da eğer bu tür paranormal olaylara açık iseniz seveceğiniz bir kitap olacaktır. Bu tür eliyle tüm hastalıları iyileştiren, yoktan madde var edebilen, zamanda yolculuk yapabilen, dokunduğu kişinin geçmişini görebilen vs gibi insanların hikayelerine gerçek dışı hurafe gözüyle bakıyorsanız ilk bölümde anlatılmak isteteni kavradıktan sonrası çok sıkıcı gelecektir.

(emre) #1053

Kan Yemini 142. sayfa
Kitabın bölümleri dizi özeti gibi. Çok olay yaşanıyor gibi ama hızlıca birbirine bağlanıyor. Gizem yaratılmaya çalışılmış, bunun için bir teknik yaratmış ama olmuyor. Dizisi çıksa zevkle izlenir. Edebi yönden pek bir şey almadım. Bir de büyüsü orijinal deniyordu. Bildiğin Brandon Sanderson bu. Kitabın gidişatı da onunla paralel gibi şu ana kadar. Bir de bu büyü olayını süper güçleri olan kahramanlara çevirdiler bundan haz etmiyorum. Sanderson yapsın ama.

Tanrının geldiği bölüm? İlginçti. Diskdünya’nın Küçük Tanrılarına benzettim.

(Emre ) #1054

Hobbit

Maalesef fantastik kitap okuyucusu değilim sanırım ben. Hayalgücümde bir türlü canlandırma yapıp olayları bağlayamıyorum.

(Hazal Çamur) #1055

Çok şükür aynı düşünceleri paylaştığım biri çıktı. Atanamamış Sanderson gözümde.

(emre) #1056

Zaten bu yazarın kursuna gidip etkilenmiş.

(Mustafa Güngören) #1057

Tolkien kitaplarında ben de bu sorunu yaşıyorum doğrusu. Hobbit’te olmamıştı çokça ama Yüzüklerin Efendisi’nde zorlanmıştım hayal ederken. Hobbit’te güçlü tasvirler yoktu kanımca, filmleri izlemesem kafamda kuramazdım karakterleri ve mekanları. Keza Yüzüklerin Efendisi’nde de tam tersi tasvirlerin yoğunluğu had safhada idi, edebi olarak da yüksek kalitedeydi. Ama yine de tahayyül ederken zorlanıyordum.
Okuduğum diğer fantastik eserlerde bu sorunu pek yaşamadım. (Incarceron diye bir kitap vardı onda da yaşamıştım gerçi hatta devamını okumamıştım). Siz deyince benim de aynı şeyleri hissettiğim aklıma geldi. :slight_smile:

(Muhammet Topcu) #1058

Ravenloft Serisi #1 - Sislerin Vampiri - Christie Golden

Uzun süre okumak istediklerim arasındaydı Ravenloft Serisi. Bu sayede girişi yapmış oldum. Kitap sizleri Ravenloft adlı Gotik bir malikâneye sokuyor ve bu malikânenin efendisi Kont Strahd von Zarovich ile tanışıyoruz. Kendisi Barovia’nın efendisi, sahibi, Barovia’nın kendisi, bir vampir, bir komutan, kibar olduğu kadar ölümcül şerefsiz bir beyefendidir.

Jander Sunstar ise (Ana karakterimiz) Ravenloft diyarına sevdiği kadını kaybettikten sonra işlediği büyük günah ve ettiği büyük lanet neticesinde sisler tarafınca getirilmiş, Elf bir Vampir’dir. Bir Vampir olan kendisi, bir Elf’in olmadığı her şeydir. Bu kadar çarpık bir varoluşun etkilerini Jander’de kitap boyunca görüyoruz. Varoluşuna lanet eden, olduğu her şeyden, elde edemediklerinden tiksinen, ölümlülerin her nefesini kıskanan Jander’in amacı, sevdiği kadına büyü yapan ve onu delirten kişiyi bulmak, sevgilisinin intikamını almaktır.

Kitap beni tatmin etti, o karamsar gotik hava insanın içine işliyor, Ravenloft diyarının insanlarının umutsuzluğunu ve korkularını hissediyorsunuz. İlgilenenlere tavsiye ederim.

Sırada Ben Strahd, Bir Vampirin Anıları ve Ben Strahd, Azalin’le Savaş var. Ancak Ravenloft kitaplarının hepsinin çok da iyi olmadığını duydum. Okuyan, bilen varsa, önerilerini bekliyorum. Vasat kitaplarla vakit kaybetmeyeyim ^^

Tamda yüzüklerin efendisinin artık sırası geldiğini düşünüp sipariş vermiştim.Uzun zaman gecmesini bekledim filimlerin etkisi hafizamda azalsın diye düşünüyorum derken yorumunuzu gördüm.Umarım kitap çok zorlamaz.Çünkü beklentim o kadar fazla ki avatarımdanda anlaşılacağı üzere lotr benim en sevdiğim filim.

(Hüseyin gök) #1060

Ben sayamadığım kadar lort serisini izledim üstünede çok rahat tek cilti okudum çeviri harika, kitabın kendisi zaten harika herkesin anlayacağı şekilde yazıldı bence zorlanmassın.