Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Umut K.) #1122

Biyografi olarak değerlendirilmesi için de, yine kaynakça gerekir. Sonuçta 100 yıl önce yaşamış bir kişiden söz ediyoruz, yazarın asker arkadaşından değil.

Kısacası nereden tutsak elimizde kalıyor.

Atatürk’ü bilenler için değil de yeni yetişen gençler için yazıldığını düşünüyorum. Evet hafif bir kitap ve rahat okunuyor. Ama bu kitap bu forum da üye arkadaşlar gibi okumayı sevenler için hafif gelebilir. Boş Kitap demek de hoş durmuyor. Ve ben ce en güzel tarafı gelirinin Darüşşafaka gibi köklü bir eğitim kurumuna bağışlanmış olması. Sırf bu yüzden bile satın alınabilir…
Bu arada yeri geldiği için söyleyeyim neden ülkemizde basılan ve satılan kitapların sinemalardaki box ofis benzeri bir envanteri tutulmuyor. Hala afaki rakamlarla uğraşıyoruz.

(Erdal) #1124

Ayşe Erbulak - Anne Bak Kim Geldi

Katili baştan belli olan, sonunu 60. Sayfadan sonra tahmin ettiğim ama yinede kendini okutan akıcı bir polisiyeydi. Sonunda yine de şaşırtmayı başardı.

Daha önce okumadım ama çok sayıda güzel kitabı varmış yazarın. Arada kafa dağıtmalık seviyorum bu tür kitapları.

(Damla) #1125

İlyada’ya başlamadan önce düz yazıya dökülmüş halini okudum. Hikayeyi bilmeme rağmen Akhilleus ve Patroklos’un öldükleri bölümlerde yine epey üzüldüm. Akhilleus pek ideal bir karakter olmasa bile anlamsızca sempati duyuyorum.

(Emre ) #1126

Arkadaşlar hep kitap okumayın biraz da böyle şeyleri izleyin:

(Cemalettin Sipahioğlu) #1127

Sırf destek olayım diye -o da ne kadar etki etmişse artık- Youtube’ta takip ettiğim kanallar için yeterince reklamına maruz kaldım. Kendi adıma, ben almayıvereyim; yeni kurbanlar, önden buyurun :sweat_smile:

(Yakup Alioğlu) #1128

Bu insanlarin amacı bilinçli saçmalıkmı, yoksa güzel seyler yapalım derken ortaya böyle garip seylermi çıkıyor?

(Hüseyin gök) #1130

Kitap_20181121185500_61849_11

En son logicomix adlı çizgi romanı okudum okumadan önce ismi bana çok garip gelmişti ama kitabı bitirince anladım ki Bertrand Russell oluşturduğu bir araştırma sonucu onun yanında eğitim alan öğrencisi Ludwig Wittgenstein herkesin anlamasını sağladığı Tractatus Logico-Philosophicus kitabını açıklayıcı bir şekilde yazmasını konu alıyor. Logicomix ismine gelirsek 4-5 tane yazar ve çizerin bir araya gelerek Russell’in başından geçenleri çizgiroman olarak anlatmadan geliyor. Konusu çok iyi, içinde bir çok bilim insanın bulunduğu, savaşın mı barışın mı gerekli olduğunu bu kitapta çok muhteşem anlatmışlar. Herkesin okuması gerek bir çizgi roman ama baskısı maalesef olmadığı için denk gelirseniz düşünmeden almanız gerektiğini düşüyorum.

(Can) #1131

Elimdeki kitap bitince Ben, Robot kitabına başlamayı düşünüyorum. Sonra ise Sonsuzluğun Sonuna mı başlasam yoksa Vakıf serisine mi karar veremedim listelerin hepsinde önce Sonsuzluğun Sonu deniyor ama sevgili @Firtinakiran videoda önce herhangi bir Vakıf kitabının okunmasının Sonsuzluğun Sonunu okurken daha iyi olacağını söylüyor, bilemedim. Göndermelere, atıflara filan bayılırım. Özgür’e selam olsun ben de onun gibi göndermeee vaaarrrr, selam çakmışlaaaarrr diyenlerdenim.

(Hüseyin gök) #1132

Şöyle diyim vakıf serisi aşırı güzel ve beklentisi yüksek kitaplardan oluşuyor vakıftan sonraki asimovları okumak biraz yorucu olabilir yada bana öyle geldi önce sonsuzluğun sonunu, sonra toz gibi yıldızları ardından başka asimov’un yoksada vakıfa başla. Bu aynı silmarillon olayı gibi önce silmarillon okursan artık diğer Tolkien kitapları kesmiyor veya düşük kalıyor gibi. :slight_smile: başka birine önce vakıfları oku dedim ama bence böyle okumak sanki daha iyi.

(Can) #1133

Ama Toz gibi Yıldızlar Vakıftan sonra geçen bir kitap değil mi ben öyle okumuştum sonrasını anlatıyormuş ya da ben yanlış anladım. Dil konusunda ise ya senin gibi ağır bulmuş insanlar ya da çok iyi bulmuşlar ortası yok gibi. Silmarillon… Okuması öyle yorucu geldi ki hiçbir şey anlayamadım zor okunan şeyleri hiç sevmem. :smiley:

(Ozancan Demirışık) #1134

Hayır, İmparatorluk serisi Vakıf’ın öncesinde geçiyor.

(Hüseyin gök) #1135

Toz gibi yıldızlar imparatorluğun kuruluş zamanları anlatıyor yani vakıftan anlatılan olaylardan çok öncelerini. Silmarillon’un dilide çok basitti nasıl millet zorlanmış anlamadım :slight_smile: ben 2-3 defa zevkle okudum maksat o dünyayı tekrar tatmak için.

(Demet ) #1136

Ben, Robot çok iyiydi. Ben de sizin gibi kararsızdım ama Sonsuzluğun Sonu’na karar verdim en son. Tekil kitap olduğu için daha rahat okurum, Asimov’a iyice alışırım diye düşündüm iki seriden önce.

(Demet ) #1137

O başka biri benim sanırım, bana önce Vakıf oku demiştiniz :joy:

(Can) #1138

Teşekkür ederim ben karıştırmışım.

@Husey Teşekkür ederim. Silmarillion bana ağır geldi dipnot filan çok diye hatırlıyorum yanlış mı hatırlıyorum yoksa bilemedim ama Orijinal üçlemeden başka orta dünya kitabı okumadığım için yabancı olmaktan kaynaklı mı oldu bilemedim. Gerçi Eru kim Maia ne, Melkor veya Morgoth kim biliyorum hatta daha da fazlasını da biliyorum ama yine de zorlandım ya özellikle elflerle ilgili kısımlarda zorlanmıştım diye hatırlıyorum.

@raispecial aslında size yazılanlara istinaden buraya yazdım bu mesajı yoksa birilerine özel mesajla soracaktım. Sizin mesajınızı okuyana kadar Sonsuzluğun Sonuna başlayacaktım elimdeki kitap bitince ama sizin Ben, Robot ile ilgili övgülerinizi görünce onu öne çektim. Teşekkürler bu arada size de. :slight_smile:

Bkm kitaptan yaptığım alışverişte 5 lira ve hem de Pulitzer ödüllü bir yazarmış diyerek aldığım kitap bir oturuşta bitti. 175 sayfa da olsa, çok boşluklu ve büyük puntolu ve çok akıcı. İsminden de anlaşılacağı üzere Lucy Barton isimli kadının iç dünyasını, yaşadıklarını anlatıyor ama bunu daha çok kendinin olmak üzere anne kız ilişkileri üzerinden işliyor. Kitapta işlenen ve oldukça güzel anlatılan bir başka şey de yoksulluk ve getirdiği dışlanmışlık, taşralılık. Lucy, ikiz kulelerin olayında bir on yıl önce falan apandisit ameliyatından sonra yaşadığı komplikasyonlar yüzünden 9 hafta hastanede kalıyor ve aslında orada yazmaya başlıyor bu kitabı. Sürekli olarak çocukluğu, evliliği, hastanedeki zamanı ve şu an kitabı yazarken geçen zaman arasında devirdaim yaparak insanın içine işleyen konuları çok akıcı anlatmış.
Sevdim. Harcanabilecek güzel bir 5 liraydı.

(Emre ) #1140

Özet olarak; 5 lira (:

Ahaha öyle gerçekten de :d

Sesler - Ursula K.Guin

Batı Sahili Yıllıkları serisinin ikinci kitabı. İlk kitap Marifetlerin devam kitabı. Bu sefer aynı dünyada farklı bir bölgedeyiz. Ansulların şehri Aldlar tarafından işgal edilmiştir. Aldlar şehir yönetimini elde tutmakta ancak şehir sorunları ve insanlarına yönelik hiç bir girişimleri yoktur. Şehir insanlarının bir kıvılcamla parlayacak isyan öncesi, ilk kitaptaki iki ana karakter şehre giriş yapar çok daha büyümüş ve olgunlaşmış olarak. Kitap hakkında tek yorumum: Klasik Ursula abla anlatımıyla güzel bir kitap şimdi sırada serinin son kitabı Güçler var. Yalnız, Metis’in kapaklarını çok sevsemde bu üçlemenin kapakları çok basit kalmış.

Yaşamak Hatırlamaktır - Ülkü Tamer

İç ısıtan anılarla dolu güzel bir anı kitabı. Zaman zaman kahkahalar bile attım kitabı okurken. İlk 100 sayfa Ülkü Tamer’in memleketi Gaziantep’te geçen çocukluk anıları sonra, bir 60-70 sayfa ortaokul ve lise öğrenimini aldığı Robert Koleji anıları geri kalansa yayıncılık anıları üzerine samimi, yalın ve içten bir dille çok hoşuma giden bir kitap oldu.

Kimsesizler Cumhuriyeti - İsmail Saymaz

Gazeteci İsmail Saymaz’ın son kitabı. İnce bir kitap ama okuması yürek dağlayıcı. Yazar bu sefer bu kitapta devletin yetersiz öğrenci yurtlarından dolayı tarikatlara terk edilmiş öğrenci yurtlarını ve burada yaşanan olayları inceliyor. Hepinizin bildiği gibi Aladağ, Ensar Vakfı… gibi. Mahkeme dosyalarındaki ifadelere, kararlara, bilirkişi raporlarına dayanarak olayları herkesİN içine dokunabilecek şekilde okuyucuya aktarıyor.