Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Ben de Zaman Çarkı 2 - Buyük Av ile başladım 2019 okuma serüvenime. Henüz başlardayım. Bakalım neler olacak. ^^ Herkese iyi okumalar, bol keyifler.

5 Beğeni

O zaman bu seneye özel, okuduğum kitaplar için ben de bir liste tutayım. Kitap için konuşmak gerekirse de şimdilik süratle akıp gidiyor. Kendi kendime, keşke bu kitabı okuyacağıma yarınki sınavlarıma çalışsam diyorum, ama insan başlayınca da bırakamıyor işte.

Not: Klasik, yeni yıla girince tarih kısmına 2018 mi, yoksa 2019 mu yazacağım karmaşası da başladı.

10 Beğeni

Zaman Çarkına bu ay başlayacağım inşallah. Keyifli okumalar dilerim :vulcan_salute:

2 Beğeni

Bu kitabı ben de çok merak ediyorum. Bitince yorumlarınızı esirgemeyin. Bu sene içinde okuyacaklarımdan bir tanesi ama ne zaman okunur bilinmez. :smiley:

1 Beğeni

Yeni yılın ilk kitabı Umberto Eco - Gülün Adı oldu.

Bildiğimiz beyaz kapaklı olan daha eski basımlarını bilmemekle birlikte, şu an piyasada bulunan son edisyonda bulunan yazarın ve çevirmenin notları, önsözleri ve sondaki bir ekleme ile güzel bir edisyon hazırlamışlar.

Hristiyan ruhban sınıfının hiyerarşik sistemi ve kilise cemaatleri hakkında pek bilgim olmadığı için okumaya başlamadan önce bunlara bir göz gezdirmenin yararlı olcağını düşündüm. Bugün biraz bunlar hakkında bilgi toplayıp akşam ilk bölümden hikayeye giriş yapacağım :slight_smile:

4 Beğeni

2018 bitmeden Jim Butcher - Dresden Serisi 'nin ilk kitabı Fırtına Büyücüsü’ne başladım ve 40 sayfaya yakın okudum. Enteresan başladı kitap, sevebilirim gibi duruyor.
Şuraya da Harry Dresden’in gazetelerin sarı sayfalarindaki kartvizitini bırakıp öyle gideyim.

HARRY DRESDEN-BÜYÜCÜ
Kayıp Eşyalar Bulunur. Paranormal Soruşturmalar. Danışma. Tavsiye. Makul Fiyatlar.
Aşk iksirleri, Bitmez Tükenmez Servetler, Partiler ya da Diğer Eğlenceler iş Kapsamı Dışındadır.

3 Beğeni

2019 ilk kitabını çok merak ettiğim seri olan Diskdünya serisi Büyünün Rengi kitabıyla açtım. Şuan için güzel gidiyor bakalım ilerleyen bölümleri merak içindeyim. :smile::+1:t6:

4 Beğeni

PKD Toplu Öyküleri’nin 3. Cildini dün bitirdim. Çok nadir karşılaştığım harf ve kelime hatalarının dışında okumakta zorlanmadığım 600 sayfalık bir eser. 23 öyküden oluşan ciltte öne çıkan birkaç öykü vardı. Bunlardan bir tanesi olan Savaş Gazisi benim en beğendim öykü oldu. Muhteşemdi… İnanılmazdı…

Sıradaki kitap ise Isaac Asimov-Jüpiteri Satıyorum. Şimdiden mükemmel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Sonuçta Asimov bu. :smiley: :smiley:

4 Beğeni

Eskisi Gibi – Alfred

2019 senesinin siftahını bu çizgi romanla yaptım. Yıllardır birbirini görmeyen 2 kardeşin babalarının ölmesi vesilesi ile birbirlerini bulup, külüstür bir Fiat 500 ile Paris’ten İtalya’ya gidişlerini anlatan bir yolculuk kitabı. Yaklaşık 2-3 saatlik bir okuma süresi var. İçinde herhangi bir fantastik öge yok.

Yolculuk esnasında iki kardeşin geçmişlerini öğrenmek, birbirleri ile olan ilişkilerini gözlemek son derece keyifli bir okuma deneyimi sundu. Çizimlere de değinmemek olmaz. Okurken kendiniz gerçekten de o arabanın içinde yolculuk yaparken hissediyorsunuz.

Gerçekçi ve atmosferik bir çizgi roman okumak isteyen herkese şiddetle tavsiye olunur.

Iskandinav Mitolojisi’ni yılın ilk kitabı olarak seçtim. Kısa hikayelerle mitolojiye ait karakterleri anlatıyor. Kararında bir anlatımı var kesinlikle sıkmıyor. Suç ve Ceza’dan sonra böylesine hızlı okunan bir kitap ilaç gibi geldi :sweat_smile:. Filmlerin de etkisinin olduğu kafamdaki Thor imajını biraz yıksa da severek okudum kitabı :blush:

Dediğiniz gibi,okuması hem çok kolay,hem de keyifli.Özellikle Loki’li bölümler.

Kesinlikle!
Loki’yle ilgili mesele de bu zaten. Ona en minnettar olduğunuz zamanlarda bile ondan hoşlanmazdınız, ondan en çok nefret ettiğinizde dahi ona minnettar kalırdınız.

2 Beğeni

Uyku tutmadığı için gün doğarken okumaya başlamıştım şimdi bitti. Aslında okul yıllarında okumaya yeltenip de okumadığıma sevindim. Şimdi bile tüyler ürpertici, gerçek bir deneyimdi benim için. (açık denizlerden korkuyorum maalesef) Daha başka sözlere de gerek duymuyorum ki zaten herkes biliyor Yaşlı Adam ve Deniz’i.

5 Beğeni

2019’da daha fazla yerli yazar okumaya dair kendime verdiğim sözü gerçekleştirmek için ilk adım olarak, reklamını zamanında Rıhtım’da görüp de edindiğim, Mehmet Sağbaş’ın Barbar Yeni Dünya’sını okuyorum.

Kitabın şu sıralar yarısındayım. Diline alışmam biraz zaman aldı, zira birinci tekil şahsın ağzından yazıları, genelde öykülerde gördüğüm / alışık olduğum için ön yargıya sahip olmadığımı iddia edemem. Kitabın konusu ve ortalama bir ilk on sayfasında bulunan diyaloglar, ilk başta bir çeviri okuyormuşum hissine kapılmama sebep olsa da, ilerlediğimde bu ön yargılarımı kırmayı tamamen başardı. Özellikle ana karakterini iç dünyasına, düşüncelerine ait olan tasvirler, yazarın kelime dağarcığı ve genel anlamda betimlemelerini beğendim. Daha yabancı başlayan tonu ve konusuna, ortalarına doğru oryantal temalar eklendi. Şimdilik, kitabın, daha önce çok anlatılmamış bir hikayeye sahip olduğunu düşünmüyorum, ama güzel bir şekilde anlatıyor. Özellikle arada bir sadece bir kaç sayfa gördüğümüz ikinci karakteri, ana hikayeye ne zaman, nasıl, nerede bağlayacağını merak ediyorum.

Yazar ayrıca ressammış. Kapak tasarımını da kendisi hazırlamış. Google’dan diğer çalışmalarına göz attım, bir gün fırsatım olursa sergisine gitmek de kısmet olur umarım.

1 Beğeni
  1. kitap sıkıcı gelebilir ama sonrası akıp gidiyor, ne olursa olsun yeri bende ayrıdır serinin :grinning:
1 Beğeni

Batman:Kara şovalye dönüyor

3 günde ancak bitirebildiğim biraz karmaşık olsada gerçekten harika bir çizgi roman. Konusuna gelirsek Batmanın yaşlılık dönemini ele alıyor. Joker, two face, mutantlar, polis teşkilatının düşmanca tavrı, 3 dünya savaşı gibi sorunlarla ugraşıyor batman. Sonu herkesi benim saşırdığım kadar saşırtmıştır galiba :slight_smile: çizimler güzel, çeviride çok iyiydi. Ben okurken zorlandım çevirmenin neler çektiğini düşünemiyorum bile:-) kesinlikle okunması gereken bir batman hikayesidir herkese tavsiye ederim.

3 Beğeni

Küçük Öfkeli Gezegene Yolculuk
Macera,gizem,entrika … arayıp da bulamadığım şeylerdi.Uzay gemisindeki mürettebat ve birbirleriyle ilişkilerinden bolca bahsedilmiş.Kitap kendisini güzel bir şekilde okuttursada beklentilerimi karşıladığı söylenemez.

4 Beğeni

Bende okuyorum ve araya şiir kitapları da girdiğinden biraz yavaş okuyorum.

Bir kaç farklı neden daha sayabilirim ama özellikle farklı türler arası ilişkiler ve yazarın bunu iyi aktarması nedeniye kitabı ben de sevdim.

3 Beğeni

Kick-ass 1-2

Mark millar ve john romita ikilisinden muhteşem bir seri çizgi roman. Konusu lise yıllarındaki bir genç’in çizgi romanlara olan tutkusu ve bunlardan yola çıkarak süper kahraman olmaya karar vermesiyle ilgili ama bu süper kahramamız hiç bir güçü, yeteneği veya muhteşem ekipmanları olmayan çanı sıkıldığı için bu işe girişen bir çocuk :slight_smile: kahramanımızın ana düşmanı mafya üyeleri ve kahramanımızın en büyük yardımcısı 11 yaşındaki bir kız çocugu tabi ki kız çocugu demişsem bilginiz o şirin kız çocuklarından değil elinde pala ile kafa bacak kesen(kill bill’in çakması:-)) her türlü ateşli silahlarda uzman, her türlü taktiği bilen savaş makinesi. Şuan iki kitap olarak gerekli Şeyler tarafından türkçeye çıkmış ve devam kitaplarının 2020den önce çıkmayacagını bildiğim güzel bir çizgi roman serisi.Çizimler efsane, espirisi bol +16 ve üzerinin benim kanaatimce okuması gereken bir kitap. Bulabilirseniz 1-2 kesinlikle okuyun.

4 Beğeni

Stanislaw Lem’ in Yenilmez’ ini bitirdim. Gerektiği gibi övecek kadar edebi değilim ama kısaca, kitabın bir yerine kadar bilinmez bir gerilimin içindesiniz bir yerden sonra acaba sonu nasıl olacak gerilimindesiniz. Başka gezegenlere yolculuk yapmayı ve keşfetmeyi sevenler için biçilmiş kaftan. Koruma kalkanlarınızı aktifleştirip öyle çıkın yola. :smiley: :smiley:

4 Beğeni