Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Umarım tüm o kitapları bir gün ben de okuyabilirim. Vakıf altı kitaplık bir seri öyle ilk kitaptan kolayca vazgeçmem elbette devam edeceğim.

4 Beğeni

Resimli Adam bitti .Her biri birbirinden bağımsız 18 öykü.Çok güzel öyküler okurken hiç sıkmıyor su gibi akıp gidiyor.Haftasonu hemen bitti.Eleştiren,sorgulatan,düşündüren ve korkutan öyküler. En çok Gün Gelir Devran Döner,Ateş Balonları ,Tilki ve Orman öykülerini beğendim.

7 Beğeni

Vish Puri- Kayıp Hizmetçi Vakası

Romanı yarıladım. Hindistan’ın En Özel Dedektifi diye kendini tanıtıyor. Hatta aynı adla bir şirketi de var. :bender:

Çok eğlenceli buldum. Misal kendisine 6 suikast girişimi yapılmış. Bunlar:

-2’si zehirleme.
-Biri kiralık katil arabasının frenlerine zarar vermiş ve onu uçuruma doğru sürüklemeye çalışmış.
-En yaratıcı olanı ise: Birinin safari giysilerine gergedanı çeken feromon spreyi sıkmasıymış :kudur:
-En etkili olanıysa: Dedektif ara sokakta yürürken üzerine tuğla blokları devirmeye çalışmalarıymış.
-Bir de silahlı saldırı var. :no_mouth:

Özlü sözüyse: “Bir yaşamdan diğerine sadece bir nefes uzaktayız” :thinking:

Bonus: Ülkede trafikte yol vermek kendini küçük düşürmek anlamına geliyormuş :zipper_mouth_face:

8 Beğeni

Bak buna inanırım.
Ayrıca…Sanki bizde de aynı gibi :neutral_face:

6 Beğeni

Geliş-Tad Chiang

Yazarın dili oldukça güzel, akıcı ve detaylı. Çeviri temiz. Öykülerde üzerine düşünülecek çok şey var. Mükemmel diyemem fakat okumaya değer.

6 Beğeni

Sissoylu 2 : Kuşatma - Brandon Sanderson

İlk kitap için ne yazmışsam bu kitap içinde geçerli. Sıkmadan , merak ettirerek maceramız devam ediyor. İkinci kitapta ilerlememle birlikte serinin genelinin kalitesinin çok yüksek olduğu sonucuna yavaş yavaş varmaya başladım.

5 Beğeni

Rüzgarın adı ,dövmeli adam ve silmarlionu okuyorum .
eleştiri olarak da silmarlionu okumak gerçektende zor sakin bir yerde dikkatli bir şekilde okuyun zaten kitap 60 . Sayfadan sonra açılıyor

4 Beğeni

Eski Mars ve Eski Venüs kitaplarını okuyan var mi ?Yorum alabilirmiyim okuyan arkadaşlardan.

4 Beğeni

o kitapları öyle bir fiyat etiketiyle çıkarmışki yayınevi şu anki hali gerçek bir para israfı
(içeriği okumadım ama almamda)

4 Beğeni

Çok okumak istiyorum Eski Mars , Eski Venüs ve Düzenleyiciler derlemelerini fakat arkadaşın da dediği gibi cok yüksek fiyatları. Daha alamadım.

4 Beğeni

@annihilator @crusherma iki kitap %40 indirimde şuan set olarak 44 ₺ bana normal geldi.Mars öykülerini severim genellikle ama pek yorum bulamadım kitaplar hakkında.En son resimli adamı okumuştum çok güzeldi öyküler vardı gerçi Ray Bradbury farkı vardı😄. Merak ettiğim öyküler akıcı mı ? Düşündüren, sorgulatan, eleştiren tazda mı ?

4 Beğeni

H.P. Lovecraft Toplu Eserleri = Cthulhu’nun çağrısı

Lovecraft geceleri okumaktan en çok keyif aldığım yazarlardan birisi , Tasvirlerini çok beğeniyorum ve tekinsiz dehşeti insanın hayal gücünde iyi yarattığını düşünüyorum.
Daha önce her ne kadar okumuş olsam da toplu eserlerinin olduğu bu kitabı da hikaye hikaye tekrar tüketme kararı aldım.
Lovecraft için şunu söylemeliyim. Kitap okuma alışkanlığı olmayan , kafasında okuduğunu canlandıramayan , tasvir sevmeyen okuyucu için gerçek bir zulümdür kendisi.
Bu arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmiyorum o yüzden.
Tasvir seven ve hayalgücü yüksek bünyeye ise hiç bir yazarın sunamadığı enfeslikte bir şölen sunuyor. Betimlemeleri ile tekinsiz ortamı kafanızda net bir şekilde canlandırırken , ortaya çıkan dehşetin görüntüsünün yorumunu okuyucuya bırakarak kişinin bilinç altında ki en iğrenç , en korkunç görüntülerle yüzleşmesini sağlıyor.
Bu konsept bence dahice bir fikir ve lovecarft kadar becerikli bir şekilde başarabilen de yok.
Eksi olarak söyleyebileceğim nokta ise Lord Dunsany etkisinde yazdığı öykülerdir. Onları fazla beğenmiyorum ve biraz uçarı buluyorum .

6 Beğeni

Boşluğa Gülümsemek - Onat Bahadır

Deliliği Beklerken ve Yaklaşan Dip kitaplarının yazarı Onat Bahadır’ın ilk kitabı.

Ortalardayım. Şimdiye kadar okuduklarım, tuhaf kurgu ile tekinsizlik karışımı. Öyküler, birazcık kendi içlerine kapanıklarmış gibime geldi. Bu da onları birazcık taslak ile hikaye arasında bir formdaymışlar gibi algılatıyor. Sanırım ilk kitaba has bazı noktalarda takılı kaldım.

Neyse, okumaya devam. Daha bundan sonra DB ve YD’i okuyacağım.

7 Beğeni

Ölümsüz - Catherynne Valente

70.sayfaya geldim ve ne okuduğuma dair bir fikrim yok. Okumuş olan var mı?

6 Beğeni

Hangi öyküleri Lord Dunsany etkisinde yazmış? Ben de şuan Cthulhu’nun Çağrısı’nı okuyorum da merak ettim.

5 Beğeni

Sisler içinde Uçurumun Kıyısında Duran Tuhaf Ev mesela. Toplu Eserler 6’da ilk gözüme çarpan o oldu.(sayfa 373) .
Dunsany ile ilgili daha çok örneği ise Toplu Eserler 5 Herbert West - Diriltici’de görebilirsin. Orada bol bol var. Alfa Yayınları’ndan bahsediyorum.

Bu arada en beğendiğim öyküyü de söyleyeyim; Toplu eserler 6 için konuşuyorum. (Sayfa 91) Festival bence müthişti. Resmen ortamın içine ışınladı beni ve kendimi orada hissettim.
Meraklı arkadaşlar bu öyküyü internette de araştırıp bulabilirler. Karanlıkta, ıssız bir noktada, atmosferik bir yolculuk hoşunuza gidecektir.

5 Beğeni

Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler’e başladım, seri gerçekten çok güzel ilerliyor. :buyucu:

7 Beğeni

Sisler İçinde Uçurumun Kıyısında Duran Tuhaf Ev beni de çok şaşırttı. Kitaptaki hikayelerin tarzına çok uzak geldi gerçekten ve gotik değildi de. Bir de Gümüş Anahtar o tarzdan uzaktı.

6 Beğeni

Ann Leckie - Merhamet’i okuyorum. İlk iki kitap gibi akıp gidiyor da serinin son kitabı 200lerdeyim ve olay örgüsüyle ilgili kafama oturmayan birşeyler var Sfen karakteriyle alakalı da olabilir. Kısacası çok güzel kitap ama beklentimi karşılamadı şu ana kadar umarım bu söylediklerime pişman olacağım kadar çarpıcı bir sonu vardır.

7 Beğeni

Kayıp Hayaller Kitabı - Hasan Ali Toptaş 60 sayfa okuyabildim daha ama ilk kez bir Hasan Ali eserinin içine girmekte bu kadar zorlandım. Sebebinin işlenen hikayeyle ilgili olduğuna eminim ya, neyse nihayetinde kapıldım hızla okuyorum elimdeki bir diğer kitap biraz dışlanmış olabilir ama onun geri kalanını tek nefeste okuyacağım. Hasan Ali okuduktan sonra bende yazma isteği uyandıran farklı farklı bir çok şey keşfettiğim iki üç yazardan biri, ilhama ya da motivasyona ihtiyaç duyduğum zaman okuyorum.

Kaiken - Jean-Christophe Grange Üç kısımlık romanın ilk iki kısmı bitti. Siyah Kan gibi katille kitabın başında tanışıyoruz ama sanırım sürpriz bir yedek oyuncu ihtimalini sürdü ortaya kitap. Bu da eğer tahmin ettiğim sonla bitmeyecekse ya çok şaşıracağım ya da ilk iki kısmın biraz ziyan edileceği anlamına geliyor.

7 Beğeni