Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Umut K.) #1203

Benim de İthaki BK içindeki favori 2 kitabımdan biri. Umarım Bester’in farklı kitaplarını da yayınlarlar. Çünkü adam tam bir “BEST”.

(kimyager _ferhat gürdoğan) #1204

Ve sonunda Diskdünya serisine başladım ilk kitabımı bitirdim. Büyünün Rengi. Okurken çok eğlendim diyebilirim. Bir sihirbaz ve turistin başına gelen bir dizi olaylar. Güldüren, düşündüren, eğlence dolu bir fantastik macera. Her ay en az bi tane olumayı düşünüyorum. Ölüm romalarını çok merek ediyorum şuan. Ama sırası var. :smile:

(Mustafa Erdem) #1205

Mort’u yeni bitirdim, galiba ölüm kitaplarının ilkiydi. Yine hayal kırıklığı yaşatmadı. Eğlenceliydi okuması iki günde bitirdim. Fantastik kurgunun genelindeki o ciddi ve epik olaylardan farklı olarak hem güldürdü hem de yeri geldiğinde aksiyona doyurdu. Her ay olmasa da iki veya üç ayda bir yeni kitabını almaya çalışıyorum.

Yıkıma Giden Adam’ ı diyorsun herhalde? Evet okudum. Kaplan, Kaplan’ a göre daha durağan ama o da çok güzeldi. :slight_smile:

Nitekim öyle de oldu

(görkem) #1208

Fahrenheit 451 = Ray Bradbury

Şu kitabın gereğinden fazla değer gördüğünü düşünüyorum. Yaratılan dünyası olsun karakterlerin tepkileri olsun okurken hep bana tutarsız geldi.

Kitap bulunursa evi komple yakmalar falan… adam şiir okuyor, diğeri ağlama krizine giriyor…

Son derece sıkı bir şekilde yönetilen bir şehir ama ormana kaçanlara hiç bir şey yapılmıyor. Yanmaz evleri geliştirecek teknoloji var ama şehri bombalamadan koruyacak teknoloji yok.

Kitap kapağını açmak yasak, adam es kaza kitap kapağını açıyor, kendinden geçiyor. Kitaplar yasak diye fikirlerde yok oluyor en önemlisi de…( saçmalık burada başlıyor)

Kitap bir amaç gibi lanse edilmiş yani, halbuki kitaplar aslında fikirlerimizi yansıtmamızı ve gelecek kuşaklara aktarmamızı sağlayan bir araç…

Her neyse, bence bilimkurgunun 3 büyük distopyasını okuyan biri olarak (1984 , cesur yeni dünya, fahrenheit 451) içlerinden en zayıf kurgulusu olarak bu kitabı gösteriyorum.

Yazardan da hazetmedim, başka kitaplarını okumam sanırım.

Beni öldürüyor, bitiriyorsun Lovecraft be! Yine dehşetin içinde sürükledin ve yine uyumadan önce okudum. Harika rüyalar beni bekler. Gerçekten öyle özel bir yerdesin ki benim için. Büyük bir ümitle Alfa’nın tekrar toplu eserlerini basmasını bekliyorum artık.

(Wifhty Zet) #1210

Yüzbaşı Selahattin’in Romanı

1912’de Harp okulundan mezun olup kendini bitmek tükenmek bilmeyen savaşların yoksulluğun çaresizliğin içinde bulan bir subayın hatıratlarından oluşturulmuş bir kitap.

Trablusgarp savaşı sebebiyle adaları, Boğazları tehdit eden İtalyan Donanmasına karşı Çanakkale’de görevlendiriliyor. Balkan Savaşları patlak vermesiyle Trakya’ya tayini çıkıyor. Görevlendirildiği birliğe muharebenin ortasında katılıyor. Balkanlardan göçe tüm acımasızlığıyla tanık oluyor.

Birinci Dünya Savaşı başlamasıyla İran’a gönderiliyor. Irak’tan İngilizler’in, Kafkaslardan Rusların baskısıyla bu cephe kapatılıyor. Irak cephesine naklediliyor. Kutülamare’de bulunuyor. Irak’ta yerel alayların rezaletine, alaylı subayların eğitimsizliğine şok oldum. Muharebe alanını öyle bir betimlemiş ki bu yüzyılda bunlar nasıl yaşandı diye düşünüyor insan.

Yenilgiyle beraber Anadolu’ya Milli Mücadele’ye katılıyor. Hatta Ege’de örgütlenmeye ilk uğraşanlardan kendisi. Bursa’da çok etkin görev alıyor. Kurmaylık sınavı iptal edilince istifa ediyor ve Ankara’da borç alarak çiftlik açıyor. Eşine duyduğu saygı, sevgi ve hürmetten çok etkilendim. Son 40 sayfada mahvoldum.

Birinci kitap 1. Dünya Savaşı sonuna dek 400 sayfadır. 2. kitap Anadolu’ya Milli Mücadele için geçişiyle başlar, 325 sayfadır. Her vatandaşın mutlak okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

(Alper) #1211

Çok genç yaşta okumuştum, 15/16 yaşlarında … Her ne kadar adında roman geçse de Yüzbaşı Selahattin’in günlükleridir kitap…

Tekrar hatırlattınız bana yeniden okunmalı bu kitap.

(Hiçliğin bekçisi…) #1212

Türk Masalları

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellâl, pireler berber iken, ben anamın beşiğini sallar iken… Böyle başlardı çocukluğumda dinlediğim masallar. O günlerin özlemiyle aldığım ve pişman olmadığım bir kitap Türk Masalları.

Kitabın ilk 180 sayfası Türk Masalları, geriye kalan 50 sayfasında ise Romen Masalları var. Bazı masallar birbirine çok benziyor. Aralarında ufak tefek değişiklikler var tabi. Bazı masalları ise o kadar korkutucu ki ürperiyorsunuz. Eğer karanlıktan korkuyor ve bazen geceleri evde yürürken sizi birinin takip ettiği düşüncesine kapılan birisi iseniz gün ışığı varken okumanız tavsiye edilir.

Ben kitapta iki tane masalı pek beğenmedim. Geri kalanı çok güzeldi. Çocukluğumda tüm masalları babaannemden dilediğim için ister istemez onun anlatım tarzı ve sesiyle okudum. Bazı kelimeleri o kadar çok uzatırdı ki zaten uykunuz gelirdi ve masalların sonları hep kaçardı. En azından bu sefer uyuya kalsanız bile masalların sonu kaçmıyor. Ertesi gün rahatça okuyabiliyorsunuz.

Kitabın içerisinde yer yer resimler var. Bazıları biraz fazla gelişigüzel olsa da bazıları gerçekten çok hoş. Ayrıca kitapla birlikte gelen ayraçlar da gayet güzel. İçerisindeki masallar ise şöyle:

Türk Masalları:

• Geyik Prens
  • Üç Turunçlar
  • Gül Güzeli
  • Yarım Akıllı Mehmet
  • Altın Saçlı Kardeşler
  • At-Cin ile Cadı
  • Kül Oğlan
  • Bir Parça Ciğer İçin
  • Sihirli Sarık, Sihirli Kamçı ve Sihirli Halı
  • Rüzgar İblisi
  • Karga Peri
  • Kırk Şehzade ile Yedi Başlı Ejderha
  • Dünyanın En Güzel Kızı
  • Kırk Perinin Padişahı
  • Yılan Peri ile Sihirli Ayna
  • Sabır Taşı ile Sabır Bıçağı
  • Kuyu Hayaleti ve Acuze

Romen Masalları:

• Aksak Bir Atın Hasta Yarısına Binmiş Yarım Adamın Hikayesi
  • Efsunlu Domuz
  • Güzel Çocuk, Altın Elmalar ve Kurt
  • Yaşsız Gençlik ve Ölümsüz Hayat

Arka Kapak Yazısı:

Göçebe olan Türklerin kültüründe sözlü anlatım önemli bir yer tutmuştur. Masallar da bunun belli bir kısmını oluşturur.

Ünlü Macar Türkolog Ignác Kúnos’un derlediği bu 21 masal sözlü anlatı kültürünü yazıya döküyor.

Ağızdan ağıza, kuşaktan kuşağa anlatılarak günümüze kadar gelen bu Türk masallarında padişahlardan şehzadelere, sabır taşından sihirli aynaya, geyik prensten yedi başlı ejderhaya kadar pek çok figür yer almaktadır.

Geçmişle geleceği birbirine bağlayan bu masallar, masal seven herkesin kitaplığında bulunmalı.

(Ömer Faruk) #1213

Gülün Adı’nı ben de bi 22 yıl önce falan okudum. O dönem filmini izleyip öyle almıştım kitabı. Gayet güzel bir kitaptır

Üç Cisim Problemi -Liu Cixin

Kültür devriminin yıkıcı etkisinin insan psikolojisi üzerine etkisi ile günümüz bilim anlayışının birleştirilerek bizlere sunulduğu harika bir eser. Fizik konularına az da olsa hakimseniz alacağınız keyif daha iyi bir noktaya ulaşıyor.Her zamanki gibi isimleri bir yere not almam gerekti kimim kim olduğunu genelde karıştırıyorum.:slight_smile:

(Mustafa Güngören) #1215

Hızlı okunan güzel bir öykü. Yazar her ne kadar Buz ve Ateşin Şarkısı evreni ile ilgili olmadığını söylese de kitabın girişi kendini ele veriyor. Girişte kışın mı ejderhaları getirdiği yoksa ejderhaların mı kışı getirdiği ile ilgili cümleler bilin bakalım neyi hatırlatıyor. Aynı söylem Buz ve Ateşin Şarkısı’nda da geçiyordu Ak Gezenler için.

Kahramanın sonsuz yolculuğu, çeşitli mitlerden günümüze kadar ulaşmış olan hikayeleri psikanalitik açıdan irdeleyerek, bu hikayelerin arasındaki benzerlerliklere değiniyor. Çok farklı dönemlerde çok farklı şekillerde anlatılan bu mistik kahramanların yolculuklarının, Freud ve Jung gibi bilim insanlarının öğretileri çerçevesinden bakıldığında temelde aynı psikoloji üzerinden, aynı çember içinde ilerlediğini anlatmakta.

Bildiğimiz popüler bilim kitapları kadar anlaması kolay bir kitap kesinlikle değil. Kitabı okumadan önce farklı mitolojiler ve psikoloji konusunda iyi-kötü belli bir bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor. Yoksa benim gibi anlam bütünlüğünü yakalama konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Çünkü bu size mitolojiyi anlatan bir kitap değil, üst paragrafta bahsettiğim gibi farkı mitolojiler arasında psikanalitik açıdan bağ kuran bir kitap.

(Alper) #1217

Paylaşılan son 3 kitap benim de okuduğum kitaplar;

@Heisenberg81 Hawking’in korkularını doğrulayan bir kurgu, şu an 2.kitap " Karanlık Orman"ı okuyorum ve dediğiniz gibi isimleri okurken hatırlamak zor oluyor…

Bir şekilde Dünya dışı yaşama ilgi duyuyorsanız buna benzer şeyleri düşünmüşsünüzdür, ya gelirlerse / ya geliyorlarsa ve bize böcek muamelesi yaparlarsa. Hep bir klişe vardır yıldızlar arası seyahat yapabilen bir uygarlık kaynaklarımız için Dünyayı istila için gelirler. Yıldızlar arası seyahat edecek bir uygarlık neden Dünya’ya gelsin, göktaşı madenciliği daha verimli olur ama ya kaynaklar değil de yerleşmek için geliyorlarsa… 4 ışık yılı uzaklıkta bir uygarlığın sizi yok etmek için yola çıktığını ve bunu bildiğinizi düşünsenize, evet daha bir kaç asır zamanınız var ama geleceğe nasıl bakarsanız, iş, kariyer, mal, mülk edinme peşinde koşar mısınız. Kitap bu kısımları toplumu çok konu edinmiyor ama okurken bunları da düşündürüyor.

@valarrr Öykü güzeldi, çizimler ve baskı da güzeldi.Buz ve Ateşin şarkısı serisi kitaplarını 2’ye bölerek yayınlayan Epsilon’dan beklenmeyecek güzellikte bir baskıydı.

@Leingrad Kahramanın Sonsuz Yolculuğu , mitoloji, fantastik gibi kahramanlı kitaplar için alt metin okuma rehberi gibi… ben de okurken biraz zorlandım ve okumayı biraz uzun dilime yayma durumunda kalmıştım.

(Y. Ezgi Erdoğan) #1218

Lejyon - Brandon Sanderson

Bu seriye de başladık bakalım. İki gün falan oluyor bitireli ve ikinci kitap da elimde bir ay sonra -en az- okurum muhtemelen. Yazım dili gerçekten hafif, Sanderson’un yazdığı gerçekten çerezlik bir seri olmasına rağmen: halüsinasyon yaratan bir baş karakter ve geçmişin fotoğrafını çekme fikirleri o kadar yaratıcı ki hele kitapta olayın nerelere bağlandığını görünce yazarın zekasına şapka çıkarıyorum. Filipinler nereden aklına gelir araştırdığımızda oradaki örgütlerle ilgili çok az kaynak var - ingilizcede daha çok olabilir tabii.

Kendini ana karakterin yerine koyduğunda insan cidden o kadar hayali insanın arasında delirecek gibi oluyor yani ben öyle oldum kitabı okurken “Bir salın be şu Stephen’ı” diye bağırasım geldi :smiley: Ayrıca olay örgüsü hızlı ilerliyordu, bu benim için kötü bir şey çünkü ağır ilerleyen konuları tercih ederim iyi yanı ise halüsinasyon olayının yarattığı kafa karışıklığına odaklanacak haliniz olmuyor. Kim kimdi ne yapıyordu diye düşünene kadar sahne sonuca varıyor. En sevdiğim serilerden olmadı ama beğendim.

(Ufuk) #1220

ANGUS - Alexander McCall Smith

Kitap Alfa’nın mitoloji serisi içerisinden yakın zamanda çıkan iki kitaptan biri. Daha önce çıkmış ve tahminim çıkartacakları kitapları görselde paylaştım.

Angus Keltik düş tanrısının adıymış bende yeni öğrenmiş oldum. Yazar bu miti İskoçya’da yaşanan bazı birbiriyle bağlantılı öykülerle anlatmaya çalışmış.

Bölüm bölüm kitap, Angus’un doğum öncesinden başlayıp yaşadıklarını anlatıyor. Bir bölüm Angus’un hikayesine yer verilirken, bir bölüm gerçek hayattan Angus’la ilişkilendirilmiş öykü anlatılmış. Ve bence yazar mit ile olayları güzel bağlamış. Genel olarak beğendim zaten kolay ve çabuk okunan bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

Serinin diğer kitapları yukarıda görselde var fakat bu serinin bazı kitapları farklı yayınevleri tarafından basılmış. Bu durumdan daha önce bir yerde bahsedilmişti. Ben Sel’in bastığı “Atlas’ın Yükü” kitabınıda okuyup çok beğenmiştim. İthaki’de seriden bir kitap (Masum İsa Hain Mesih) basmış sanırım.

@Leingrad umarım faydalı olmuştur :slight_smile:

Teşekkür ederim. Bende bir sonraki sipariş listesine ekliyim :slight_smile:

(Hüseyin gök) #1222

İlk çıkmış beş kitabı okudum ve gerçekten anlatıldığı kadar varmış. İki ayrı ırkın hemde savaş döneminde bir kitaptan etkilenerek evlenmesini ve bu evlilikten bir çocugun olmasını konu ediniyor. Kitapta kıl olduğum sadece televizyon kafalı olan ırk heleki bir kral var 102"ekran full hd tv gibi :slight_smile:
images%20(15)

Kitap genel olarak güzel seri, 10 kitapta oluşuyor umarım yakın zamanda bu kaliteli cevirisi ile tekrar görürüz.

(Yasin) #1223

Rus Edebiyatının Açılımları-Birsen Karaca

Rus edebiyatı ve yazarları üzerine çeşitli makalelerden oluşuyor kitap. Birsen Karaca alanında uzman akademisyenlerden birisi. Makaleleri hem dolu dolu hem de dili itibariyle kuru ve tatsız değil. Tolstoy,Çehov,Gogol gibi yazarlar ve yapıtlarıyla ilgili makaleler kadar Yevgeni Zamyatin’in Biz kitabı üzerine olan makaleyi ve dahasını zevkle okudum.