Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Yok sadece bu kitabı sipariş ettim. Bir de mail değil, sms atmışlar; bir anda n’oluyor dedim. Umarım kitabı yollarlar.

2 Beğeni

Aynı durum var bende de

1 Beğeni

Yok sıkıntı olmaz diğer haftaya kadar bekle zaten haftaya’da tedarik edilmezse umudunu kes o siteden. :slight_smile:

1 Beğeni

Zaten fiyatı da güncellemişler. Bakalım n’olacak. Bekleyip göreceğiz.

O klasik mesaj,depo kısmını açıp tedarik edilenleri görebiliyorsun. Aynı zamanda tedarik edilenleri hemen gönder diyebiliyosun. Aslında tüm sitelerde olması gereken uygulama. Ama tabi kitapseç nasıl uyguluyor onu denemek lazım

1 Beğeni

Zaman Çarkı III, Yenidendoğan Ejder -Robert Jordan

Dün bitirdim. İlk iki kitaba göre biraz durağan buldum ama sonlara yaklaşırken heyecan unsuru arttı. Karakterler, onlara daha bir ısındım.

Rand bu kitapta çok az yer alıyor. Onu daha çok görmeyi isterdim. İç dünyasını ve düşüncelerini okumayı özellikle çok çok isterdim. Deli gibi merak etmiştim…Bu kitapla birlikte Mat Cauthon, benim ikinci favori karakterim oldu diyebilirim sanırım. Onunla olan bölümler, Egwene’nin rüyaları, Perrin’in kurt düşleri bana göre enfesti. Son kısımdaki Lanfear’in mektubu da güldürdü. :smile:

Dün Gölge Yükseliyor’a, IV. Kitaba başladım. Min’li bölümle güzel bir giriş oldu. Merakla heyecan daha ilk kısımda sardı insanı.

1 Beğeni

Şu kitap hakkında bilgiye ihtiyacım var. Tanıtım bülteninde yazanlarla bizim ilk-ortaokul-lisede öğrendiğimiz bilgiler çakışmıyor biraz. Kazım Karabekir hakkında da çok okuma yapmadım ama bu ilgimi çekti. Alıp okumak istiyorum. Daha önce bu kitabın varyasyonlarından okuyan veya bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.

Yayınevi çok şüpheli yalnız. Biraz araştırırsanız kitaplarının büyük kısmının Osmanlı hayranı olduğunu görebilirsiniz.

Yayınevinin bastığı diğer kitaplardan örnek:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bağımsız bir devlet olarak mı kuruldu, yoksa?
Birinci Dünya Savaşı’nın galibi İngiltere, Türkiye’yi nasıl ve kimler aracılığıyla yönetiyordu?

Ve bugün; Türk’le Kürt’ü, Türk’le Fars’ı savaştırmak isteyen Kaos Düzeni’nin mimarları, hesap etmedikleri bir gerçekle yüzleşmeye başladı: Teşkilat’ın askerleri, yeni bir düzen için geri dönüyorlardı…

Milli yapı, Karar Odası’na ne zaman ve nasıl bir darbe vurdu? Millî yapıya uyanma emri ne zaman, kim tarafından verildi?

Yerli ve milli bir yayınevi gördüğüm kadarıyla.

Ben ciddiye alamadım. Okursanız ya da okuyan varsa yorumlarınızı bekliyorum.

9 Beğeni

1990 yılında Uğur Mumcu tarafından hazırlanmış bir yazı dizisi buldum. Bahsettiğiniz kitaptan alıntılar yapmış.
Maalesef görüntülenecek şekilde bir link bulamadım. Tıklayınca indiriyor pdf’i.
http://earsiv.sehir.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11498/35001/001518998006.pdf
Devamı: http://earsiv.sehir.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11498/35001/001518999006.pdf

4 Beğeni

Karabekir Paşa, Nutuk’un okunması sonrasında bir takım itirazlarda bulunuyor. Bunları da bir yazı dizisi olarak o dönem bir gazeteye gönderiyor Karabekir’e cevapları önce Falih Rıfkı veriyor… mesele büyüyor.

Karabekir ileri sürdüklerinde belgeden çok İkili konuşmalardan bahsediyor çoğunlukla Örneğin Atatürk’ü bolşevik prensipleri uygulamakla itham ediyor ancak meclis kayıtları tam tersi yönde bir çok kez Karabekir’in bolşevik olduğu yönünde verilen önergeler ve Atatürk’ün Karabekir için Bolşevik olmadığı yönünde kürsüden konuşmaları var.

Neyse; aslında doğru olan bence okuma merakınız varsa Karabekir paşanın bu kitaplarını okuyun… Cevapları Nutuk’da bulacaksanız, yanıt arıyorsanız Nutuk okumanız da gerekecek.

Uğur Mumcu Kazım Karabekir anlatıyor kitabında Karabekir paşanın savlarına Atatürk’ün cevaplarına yer veriyor. İleri okuma yapmak yerine Mumcu’nun kitabı da okunabilir veya ileri okuma yapacaksanız Mumcu’nun kitabı size nerelere hangi kitaplara bakmanız gerektiği konusunda rehber olabilir.

Ekleme:
Nutuk için YKY(Delta) veya Kaynak Yay. ( ATABE Yayın kurulu hazırladı) tercih etmek daha doğru olur.

8 Beğeni

Teşekkür ederim hepinize. Kitapyurdu hesabımda sepette görünce ilgimi çekti, alacak arkadaş artık kendi kararlarını kendisi verir. Burda da kitapevlerinde bulamadım bu kitabı okumak için. @enlied sizin attığınız pdf’ten eve geçince okuyacağım. Okumadan fikirlerimi belirtmemek için özen gösterdim bu sefer.

2 Beğeni

Kurt Vonnegut - Mezbaha 5
Daha başlayalı çok olmadı ama dili, anlatımı sevdim. Bitmeye yakın bir fikrim oluşur yazarım yine.

1 Beğeni

Bugün bu kitabı bitirdim, eleştirisi var mı diye ararken gördüm, yazmak istediğim her şeyi yazmışsın bana gerek kalmadı :smiley: Ah, bir daha Nihan Kaya ne zaman okurum kim bilir, diğer kitaplarını… :pensive:

100 sayfa kadar okudum. İlk 100 sayfada nerden baksanız 20’ye yakın farklı karekter var. Hatta bazı karekterler iki farklı isimle anılıyor. Buna rağmen anlatım dili oldukça açıklayıcı ve sade olduğundan hiçbiri birbirine karışmadı. Tabiki karekter isimlerinin Meryem, Hasan, Süleyman, Yusuf, Zeynep, Halime, Avni vs… gibi bizden olmasının da katkısı vardır elbet. Bir rus romanının ilk 100 sayfasında bu kadar farklı karekter olsa hepsi birbirine girerdi :face_with_hand_over_mouth:

4 Beğeni

Yıllar önce Yurt kitap baskısını okumuştum, Hassan Sabbah ve fedaileri için yaratılan çeşitli yanlış kanılardan beslenen bir roman…

Sabbah’ın sapkın bir tarikat kurduğu, afyon içen tarikat üyelerinin intihar eylemlerine gönderildiği dönemin egemen İslam ideolojisinin uydurmalarından ve morco Polo’nun görmeden yazdığı rivayetlerden öte bir şey değil. Haşşaşi denilerken ( Suikastçı- Assassin) kelimeye Afyon içenler anlamı yüklenerek Sabbah ve fedaileri üzerinde kafa karışıklığı yaratılıyor…

Sabbah ve onunla simgeleşen Alamut kalesi hem dönemin eğemen islam ideolojis Selçuklular hem de Haçlılarla mücadele etmiş, baskı ve terörü kırmak için suikastçılarıyla Selçuklu ve Haçlılar üzerinde büyük korku salmıştır.

• Yurt Kitap Alamut Efsaneleri
  • Doruk yayınları - İsmaililer-Tarihleri ve Öğretileri,
  • Hasan Sabbah ve Alamut
  • Son olarak da Faik Buılut’un Hassan Sabbah gerçeği( Eşitlikçi Dervişan Cumhuriyeti) kitaplarını öneririm…
5 Beğeni

Elric: Uyuyan Büyücü
Elric: Dük Elric
Elric: Rüya Diyarlarında

Michael Moorcock’un İthaki’den çıkan serisini okudum. Kitaplardaki Elric hikayeleri gayet güzel ve okuması da zevkli. Ama derleme olarak bakarsam çok kötü diyebilirim. Hikayelerin diziliş sıralaması Moorcock bu sıra ile okursanız en büyük zevki alırsınız dediği sıralamanın tam tersi. Dük Elric ve Rüya Diyarlarında kitaplarının yarısı okuması pek de keyifli olmayan çizgi roman senaryosundan oluşuyor. Yani ne hikaye okuma zevki var ne de çizgi roman zevki var, resimlerde anlatılması istenilenin kaba bir açılmaması ve dialoglardan oluşuyor. Yeşim Adamın Gözleri ile Geleceğe Yelken Açmak %95 oranında aynı, bu iki hikayeyi de seriye dahil etmişler. İthaki neden bu derlemeyi basmış gerçekten merak ettim?

2 Beğeni

Charlotte Perkins Gilman’ın Kadınlar Ülkesi kitabını okudum.

Daha önce Gotik Öyküler kitabından Sarı Duvar Kağıdı adlı öyküsünü okuduğum bir yazardı. Orada da kendi psikolojisi ve kadın haklarıyla ilgili güzel fikirleri vardı burada da aynı şekilde. Tamamen Kadınlar Ülkesi ilk başta bana garip geldi. Bazı olayları nasıl aktaracağını merak etmiştim. Beklentilerimi çok üstünde karşıladı. Çok beğendiğim bir eser oldu. Hemcinslerimin yaptığı rezaletler olmadan bir ülke nasıl çiçek gibi olur çok güzel aktarmış yazar. Ayrıca bazı yerleri okurken Amazon kadınlarını anımsadım. Özellikleri çok andırıyordu.

3 Beğeni

Otonom Yayınları’ndan çıkan devam kitabı Bizim Ülkemiz’i de okumanızı tavsiye ederim.

4 Beğeni

Daha önce verilen cevap olumsuzdu maalesef.

3 Beğeni

Sayfa 318. İnat ettim bitireceğim, şu aşçı tanrı sağolsun okutuyor yoksa başka bir tadı yok kitabın. Yazar evrenini bildiğimizi farz ederek yazmış, yaptığı sistem için hiç bir açıklama veya altyapı oluşturmamış kupkuru bir kitap olup çıkmış. Yeni nesil yazarlar sadece akranlarının kitaplarını okuyup sosyal medya online kitap platformları comic con gibi etkenleri arkalarına alıp dünyada başarılı oluyorlar galiba.

3 Beğeni