Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

(Y. Ezgi Erdoğan) #1248

Bugün bu kitabı bitirdim, eleştirisi var mı diye ararken gördüm, yazmak istediğim her şeyi yazmışsın bana gerek kalmadı :smiley: Ah, bir daha Nihan Kaya ne zaman okurum kim bilir, diğer kitaplarını… :pensive:

100 sayfa kadar okudum. İlk 100 sayfada nerden baksanız 20’ye yakın farklı karekter var. Hatta bazı karekterler iki farklı isimle anılıyor. Buna rağmen anlatım dili oldukça açıklayıcı ve sade olduğundan hiçbiri birbirine karışmadı. Tabiki karekter isimlerinin Meryem, Hasan, Süleyman, Yusuf, Zeynep, Halime, Avni vs… gibi bizden olmasının da katkısı vardır elbet. Bir rus romanının ilk 100 sayfasında bu kadar farklı karekter olsa hepsi birbirine girerdi :face_with_hand_over_mouth:

Yıllar önce Yurt kitap baskısını okumuştum, Hassan Sabbah ve fedaileri için yaratılan çeşitli yanlış kanılardan beslenen bir roman…

Sabbah’ın sapkın bir tarikat kurduğu, afyon içen tarikat üyelerinin intihar eylemlerine gönderildiği dönemin egemen İslam ideolojisinin uydurmalarından ve morco Polo’nun görmeden yazdığı rivayetlerden öte bir şey değil. Haşşaşi denilerken ( Suikastçı- Assassin) kelimeye Afyon içenler anlamı yüklenerek Sabbah ve fedaileri üzerinde kafa karışıklığı yaratılıyor…

Sabbah ve onunla simgeleşen Alamut kalesi hem dönemin eğemen islam ideolojis Selçuklular hem de Haçlılarla mücadele etmiş, baskı ve terörü kırmak için suikastçılarıyla Selçuklu ve Haçlılar üzerinde büyük korku salmıştır.

• Yurt Kitap Alamut Efsaneleri
  • Doruk yayınları - İsmaililer-Tarihleri ve Öğretileri,
  • Hasan Sabbah ve Alamut
  • Son olarak da Faik Buılut’un Hassan Sabbah gerçeği( Eşitlikçi Dervişan Cumhuriyeti) kitaplarını öneririm…

(Tansel Diplikaya) #1251

Elric: Uyuyan Büyücü
Elric: Dük Elric
Elric: Rüya Diyarlarında

Michael Moorcock’un İthaki’den çıkan serisini okudum. Kitaplardaki Elric hikayeleri gayet güzel ve okuması da zevkli. Ama derleme olarak bakarsam çok kötü diyebilirim. Hikayelerin diziliş sıralaması Moorcock bu sıra ile okursanız en büyük zevki alırsınız dediği sıralamanın tam tersi. Dük Elric ve Rüya Diyarlarında kitaplarının yarısı okuması pek de keyifli olmayan çizgi roman senaryosundan oluşuyor. Yani ne hikaye okuma zevki var ne de çizgi roman zevki var, resimlerde anlatılması istenilenin kaba bir açılmaması ve dialoglardan oluşuyor. Yeşim Adamın Gözleri ile Geleceğe Yelken Açmak %95 oranında aynı, bu iki hikayeyi de seriye dahil etmişler. İthaki neden bu derlemeyi basmış gerçekten merak ettim?

(fatih çetin) #1252

Charlotte Perkins Gilman’ın Kadınlar Ülkesi kitabını okudum.

Daha önce Gotik Öyküler kitabından Sarı Duvar Kağıdı adlı öyküsünü okuduğum bir yazardı. Orada da kendi psikolojisi ve kadın haklarıyla ilgili güzel fikirleri vardı burada da aynı şekilde. Tamamen Kadınlar Ülkesi ilk başta bana garip geldi. Bazı olayları nasıl aktaracağını merak etmiştim. Beklentilerimi çok üstünde karşıladı. Çok beğendiğim bir eser oldu. Hemcinslerimin yaptığı rezaletler olmadan bir ülke nasıl çiçek gibi olur çok güzel aktarmış yazar. Ayrıca bazı yerleri okurken Amazon kadınlarını anımsadım. Özellikleri çok andırıyordu.

Otonom Yayınları’ndan çıkan devam kitabı Bizim Ülkemiz’i de okumanızı tavsiye ederim.

(fatih çetin) #1254

Bulabilirsem okurum. Belki İthaki çevirir. Değil mi @irbis Emre Bey?

Daha önce verilen cevap olumsuzdu maalesef.

(fatih çetin) #1256

O zaman denk getirebilirsem dediğiniz yayından okurum. Teşekkürler.

(emre) #1257

Sayfa 318. İnat ettim bitireceğim, şu aşçı tanrı sağolsun okutuyor yoksa başka bir tadı yok kitabın. Yazar evrenini bildiğimizi farz ederek yazmış, yaptığı sistem için hiç bir açıklama veya altyapı oluşturmamış kupkuru bir kitap olup çıkmış. Yeni nesil yazarlar sadece akranlarının kitaplarını okuyup sosyal medya online kitap platformları comic con gibi etkenleri arkalarına alıp dünyada başarılı oluyorlar galiba.

(Hazal Çamur) #1258

Sanderson’dan ders almış olmasının gözümde hiçbir hükmü yok. Ders almıştır, ama uygulayamamış.

Tatsız tuzsuz bir kitap, katılıyorum. Olaylar ışık hızıyla oluyor bitiyor. Aksiyon bile hop diye bitiveriyor. Ona da ayrı gıcık olmuştum.

Valla buna katılmadan edemedim.

(Metal Storm) #1259

Fransız ihtilaline benzediği için ve Tarihi çok sevdiğim için ben severek okumuştum. Buyu sisteminin orjinal olduğunu ise nereden duyduğunuzu hiç bilmiyorum genellikle Alomansiye benzemesi yönüyle çok eleştirilmişti.

Birde bu kitap yazarın ilk kitabı olsun o kadar değilmi yani :slight_smile:

Dizi konusunda ise aynı fikirdeyim az bütçeyle çok iyi bir aksiyon dizisi çıkabilir.

(kimyager_ferhat gürdoğan) #1260

Kadınlar Ülkesi - Charlotte Perkins Gilman

Kitap 3 amerikalı kaşifin kimsenin uğramadığı bir ücra yerde tamamı kadınlardan oluşan bir topluluğu keşfetmesi anlatıyor. Bu 3 kişi uzun süreliğine bu topluma misafir oluyor. Ve toplumun her şeyini karşıklı çoğunlukla onların dünyasını öğrenmekle geçiyor. Kitap baya akıcı ama aksiyon, macera bekleyenlere tavsiye etmem. Bir ütopyayı anlatıyor. Annelik duygusu içermektedir. :+1:t6: Verdiği güzel mesaj ve düşünceler var.

(fatih çetin) #1261

Takas için söz verdiğim Bu Ölümsüz kitabını okuyorum ama çeviriden mi konudan mı bilmiyorum 100 sayfa oldu çok zorlandım. Bir türlü konuya giremedim. Sizce devam etmeli miyim?

Not: Bilgisayar tamirde, telefondan yazıyorum. Bir yazım yanlışlığı varsa kusura bakmayın.

(Ufuk) #1262

Son kısımlarında sarıyor devam et :+1:t2: Başlarda bende zorlanmıştım. Zelazny biraz okuması zor yazar.

Kralların Yolu / Brandon Sanderson

Mükemmeldi. Brandon Sanderson bütün serilerinin en iyi yanlarını bu kitapta toplayıp kusursuzu ortaya çıkarmış gibi. Gerçekten aklım almıyor bir insan bu kadar farklı tarzlarda bu kadar başarılı işleri nasıl ortaya çıkarır.

Sanderson bütün serilerinde olduğu gibi bunda da sizi karakterlerle bütünleştirmeyi başarıyor ve son 200 sayfasında aksiyona fazlasıyla doyuruyor. Diğerlerinden farklı olarak destansı anlatımıyla ve verdiği detaylarla da sizi evrenin içine çekiyor.

Kesinlikle okuduğum en iyi fantastik kitaplardan biri, biter bitmez ikinci kitaba başladım bile. Üçüncü kitabıysa şimdiden merakla bekliyorum.

(Emre ) #1265

Dördüncü denememin sonunda Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin 60. sayfasını geçebildim. Bunu yapmak için bunun bir radyo programından yola çıkaram hazırlanmış bir kitap olduğuna kendimi hazırlamam gerekiyormuş sanırım. Bu kadar hızlı atlamalara/geçişlere bir nebze dayanabildim ve sonunda bağlayabildim. Zaten radyo dinlermişim gibi ilerledi bir süre. Neyse sonunda başardım.

(galeme) #1266

İlk kitapta böyle olduysa ileride bırakırsın. Baltalı ilah karikatürü gibi olacak ama maalesef ilk iki kitaptan sonra felaket bir düşüşe geçiyor. Ben son kitapta kaldım ve iki aydır kitap yüzü açmadım bunun yüzünden.

(Emre ) #1267

Sırf bu kitap için hap alıyorum bak öyle deme bir türlü okuyamadım sonunda bir şeyler kapmaya başlamışken motivasyonum düştü bak yine :d

(galeme) #1268

Motivasyonun düşmesin okumaya devam et. Ne de olsa bitirince bana hak vereceksin. :smiling_imp:

Şaka bir yana bana bakma sen boşver. Zevksiz biriyim ben. :sweat_smile: