Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Burada o zaman eleştiriler yazara yöneltilmeli ve ona göre yazar hakkında kişi kafasında bir profil oluşturulmalı.

@Ishamael Dün de konuştuğumuz gibi bilimkurgu severim ama hepsini sevdiğim söylenemez.

Genel olarak bir mekik içinde geçen, tek kişinin olduğu ve benim için artık klişeleşmiş şeylerden daralıyorum. Nedir bunlar? Mekiğe bir sey saplanması, rotadan çıkması, bir yürek yemiş insan evladının uzayın derin mi derin boşluğunda ben tamir ederim demesi, tamir ederken bağlı olduğu ipin kopması vs. bunlar bana sıradan görünüyor. Ben bilimkurguda sanırım kurgu yönünü daha fazla seviyorum. Kahramanca hareketler yapan (Bkz: Matt Damon’un eldiveni delip uzayda yönünü bulması.) şeylerden haz etmiyorum. Tamamen kurgu olsaydı bunu kabul edebilirdim ama bu şartlarda kabul edemiyorum. Gerçeklik algısı olacak ise ben sanırım yapay zeka ve mekanik biliminden hoşlanıyorum. Uzaydaki sürüklenmeler bana çok bayat geliyor. Biraz daha farklı bir tını arıyorum. Belki Lovecraft veya Howard vari bir yaklaşımla uzay filmleri gelse daha çok sevebilirdim.

@wifhty_zet Yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı ben beğenmedim. Uzay dendiğinde ben farklı bir seyler bekliyorum. Uzay Yolcuları diye bir film vardı. En azından farklı bir konu sunuyordu ama bazı sahneler var ki yine abartılmış. Valerian hepsine göre daha iyiydi. Farklı dünyalar ve bir sürü ırk vardı. İnsanın hayal gücünü kamçılayan bir yanı vardı. Tamam belki uzayda sürüklenme değildi ama güzeldi.

1 Beğeni

İvan İlyiç’in Ölümü - Tolstoy

“Yoksulluk korkusuyla ömrü servet peşinde harcayanda gördüm fakirliğin özünü.”

4 Beğeni

Yeryüzü Müzesi - Bilimkurgu Kulübü
İlk defa yerli yazarlardan bilimkurgu hikayeleri okudum. Tanıdık mekanlar, isimler, detaylar görmek güzeldi. Bu eserin meydana gelmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum. Ülkemizde bilimkurgunun gelişimi ve bilinirliği açısından önemli kilometre taşlarından birisi oldu. Arka kapak yazısında Ursula Le Guin cümlelerinin olması da ayrı bir anlam katıyor.
En beğendiğim öykü İlk Temas’tı. Angyra:Geleceğin Ütopyası, Q.I.A.P, Robomorfoz, Selfie, Gaita ve Akıllı Kapı öyküleri de etkileyiciydi.
Kapak da çok hoş, Hamdi Akçay’ın eline sağlık.

7 Beğeni

Son 2 günde İş Kültür Türkçe klasikler serisinden yayınlanan Mai ve Siyah kitabıyla Fatma Aliye’nin Refet kitabını okudum.

Birkaç söz iş kültür için yazayım. Tüm seriyi toplamaktayım ve okumaktayım iş kültür baskıları sadeleştirilmiş baskılar okunması ve anlaşılmasında sıkıntı olmuyor.

Mai ve Siyah – Halit Ziya Uşaklıgil

“İnsanlar tuhaftır, kötü bir şey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa, mutlaka vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar.” (Kitaptan)

Mai ve Siyah Uşaklıgil’in ustalık döneminin ilk kitabı olarak kabul ediliyor. Dönemin basın dünyası çevresinde geçen olayların anlatıldığı roman akıcı bir şekilde okunuyor. Kitabın ana karakteri Ahmet Cemil’in üç farklı döneminin anlatıldığı roman da Ahmet Cemil’in mai umutları yaşam da siyah karşılıklar buluyor.
Kitabı okurken Ahmet Cemil’in Vehbi’ye nakşettiği tokatı kendim nakşetmiş kadar içim ferahladı. :grinning:

Refet – Fatma Aliye

Galiba Fatma Aliye bilinen ilk kadın romancılarımızdan.

Roman genç bir kadının yoksulluk ve zorluklar içerisinde kendi ayakları üzerinde durma mücadelesini anlatıyor. Bir solukta okuyabileceğiniz okurken yer yer öfkelenip yer yer hüzünleneceğiniz biz hikâye.

Her iki kitabı da henüz okumamış olanlara öneririm…

11 Beğeni

Ömer’in Çocukluğu Muallim Naci’nin çocukluğunu anlattığı 40 sayfadan oluşan ve akıcı üslubu ile kısa sürede okunan hatıratı.

Öğretici, sorgulayıcı ve akıcı üslubuyla Ömer’in yer yer gülünç yer yer üzüntü verici, kimi yerlerde yetişkinleri eleştiren, okulda falakanın yerini sorgulayan ve eleştiren kitap bir solukta okunuyor.

7 Beğeni

İngiliz Hasta. Bugün başladım okumaya. Alfa kitaplarının boyutunun küçük olmasına canı sıkılan bir tek ben değilimdir umarım… Boyut küçük olunca, haliyle yazılar da küçücük olmuş…

7 Beğeni

Alfa’nın kitap boyutunu ben de sevmiyorum. Keşke daha büyük olsa.

3 Beğeni

Ben de hem kitap boyutlarını hem yazı fonlarını sevmiyorum. Keşke değiştirseler.

3 Beğeni

Ben de komple Alfa’yı sevmiyorum keşke kapatsalar.

3 Beğeni

Bazı iyi işleri var yahu. Böyle topyekun gömmemek lazım.

1 Beğeni

Yok ben seriyi devam ettirmek için yazdım. Alfa iyidir yoksa.

4 Beğeni

Ciddisin sanıp birkaç link hazırlamıştım :joy:

2 Beğeni

Ama kitap boyutu ve yazı fontu ile ilgili olarak haklıyız. Keşke düzeltilse

1 Beğeni

Katılıyorum. Boyutu beni de rahatsız ediyor, özellikle PKD dizisi bu boyutta olmaz diye umuyordum.

1 Beğeni

Az önce Alfa’nın soru hattına yazdım durumu. Ben de Pkd’nin bir kitabını aldım, ama bu sorundan dolayı diğerlerini almak içimden gelmedi

Bu şekilde bir cevap gelmiş.

En son da yazacağımı başta yazayım bu kitap bilim kurgu değil, daha çok psikolojik ve sosyolojik saptamalarda bulunan bir kurgu.
Kitap 5 ana karakterin çevresinde gelişen olaylarla ilerliyor.
Kendi gerçekliğinde yaşayan psikolojik sorunları olan abi. Onun, her istediğini elde edebilen, insanları yönlendiren, manipüle eden kız kardeşi, şiddete eğilimli ve bunu karısı üzerinde uygulamaktan çekinmeyen yıllık hatırı sayılır bir para kazanan koca, kadının yeni sevgilisi ve Dünyanın birkaç ay sonra yok olacağına inanan bir topluluk…

Bu kitapta bilim kurgu yok ama okurken birçok kez katıldığım psikolojik ve sosyolojik tespitler var. PKD’den sadece bilim kurgu okumak istiyorsanız bu kitaptan uzak durabilirsiniz ama 1950’ler ABD’sine PKD’nin felsefi, psikolojik ve sosyolojik tespitleriyle beslenen bir kurgu okumak isterseniz kitabı tavsiye ederim.

Kitapla ilgisi yok ama;
Önceki mesajlarda kitap boyutlarıyla ilgili yazılanlar olmuş ben kendi adıma Alfa’nın bastığı PKD, Jules Verne, Felsefe v.d kitaplarının tasarımlarını, boyutlarını seviyorum. Ötüken’in Cengiz Aytmatov kitapları da bu boyda, İş Kültür HAY, modern klasikler, Türk klasikleri bu boyuttan çok az da uzun ve geniş, Ayrıntı aynı boy çok küçük birazcık geniş… neyse uzatmayayım cebinde kitap taşıyan, yollarda,toplu taşımalarda, cafe vb yerlerde birilerini beklerken kitap okuyan birisi olarak bu boyutlu kitaplardan ben memnunum…

9 Beğeni

Fantastik Işık - Terry Pratchett

Bu sefer Disk çok büyük tehlike altındadır. Kıyamet alameti olan kızıl yıldız DiskDünya’ya doğru ilerlemektedir. Geri kalanı kitapta :grin:. Sonu süprizli, eğlence dolu fantastik macera. Ben çok eğlendim yine. DiskDünya sevgim giderek artmakta.

13 Beğeni

Bu konuda aynen katılıyorum. Bu ve yakın boyutlu kitaplar cebe atıp serviste, otobüste okumak için çok iyi geliyor bana. Kitaplıkta da kötü durmuyor bence.

2 Beğeni

Her kitabın olmasa da, bazı kitapların cep boy olanları var. Keşke her kitabın öyle olsa. Tabi biz, Kitaplar Jean Christophe Grange’ın kitapları gibi büyük boy olsun demiyoruz. 13.5x21 iyidir bence. Sonuçta herkesin gözü gençler gibi iyi görmüyor :slight_smile:

3 Beğeni