Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

İthakiden çıkan kitabı yakın zamanda okudum.
Üç Sahtekar ile beraber okunmalı keza kitabın arkasında Arthur Machen’in bu kitaptan esinlendiği açıkça yazıyor.

4 Beğeni

Önsöz yok zaten. Giriş başlıklı ilk bölüm

1 Beğeni

Vücudu hareket halindeki dövmelerle kaplı olan bir Adam, uzun bir zaman kalıcı bir iş bulamaz. Bunun nedeniyse bedenindeki lanetli resimler bu resimler geleceği gösterir ve Resimli Adamın yanında belli bir süre geçiren kişinin kaderi de Resimli Adamın vücudunda görünmeye başlar. Kitaptaki her öykü de insanın psikolojisine, içsel dünyasına ve teknolojinin getirdiği yeniliklerle teknolojinin karanlık yönlerini okuyoruz.

Kitap 18 öyküden oluşuyor, öykülerin her biri farklı hisler uyandırıyor. Resimli Adam kitabında yer alan öykülerin bazıları insanlık adına umut veriyor bazı öyküler ise dehşet ve umutsuzluk.

Bu arada Karanlık kitaplardan " Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana" kitabını okuduysanız biliyorsunuzdur okumadıysanız Resimli Adam’la o kitapta da karşılaşacaksınız.

9786051715964

Ayrıca yaklaşık 3 haftadır ara ara okumakta olduğum Binbir Gece Masallarının ilk cildini de okudum. Adının masal olmasına bakıp da belirli bir yaşın altında ki çocuklarınıza okutmamanızı öneririm ( istismar, cinsel taciz, tecavüz, ensest, entrika, çocuk istismarı, kadının değersizliği vb )

Belki 2. kitabı da okuduktan sonra daha detayları olarak düşüncelerimi yazarım. Şimdilik şu kadar yazayım, masal içinde masal içinde masal içinde masal bir süre sonra sıkıyor. Okuyacaksınız zamana yayarak okuyun.

12 Beğeni

Kısa anlatıları sizin de yazdığınız gibi zamana yayarak okurum kısa anlatılar iç içe hikayeler olmadıklarından karışmasınlar.

Ama Binbir Gece masallarında durum bundan biraz daha karışık masal içindeki masal anlatan kişinin anlattığı masalın içindeki masal anlatan kişinin masalını okuyorsunuz. Kim kime masal anlatıyordu bazen karışıyor :slight_smile:

5 Beğeni

Zaman Çarkı 5 Göğün Ateşleri’ni okuyorum eleştirim ise kitaptaki (genel olarak Zaman Çarkı serisindeki) yazım ve noktalama yanlışları. Ayrıca şaka gibi orjinal kitap alıyoruz o kadar para veriyoruz ama kitabımın 1024. Sayfası ile 1033. Sayfaları arası yok. Allah’tan sözlük kısmı ve o kısım öbür kitaplarda da var. Kitabın içinden olsaydı aşırı sinir bozucu olurdu hiç mi kontrol etmiyorlar ne?

Umarım gözüküyordur #ithaki

4 Beğeni

Eksik sayfalar rahatsız edici bir durum, Yayınevine sosyal medyadan ya da mail adreslerinden yazın isterseniz.
İmla, yazım yanlışları az ya da çok her kitapta karşımıza çıkabiliyor ama bununla ilgili bir lig yapılsa İthaki her sene şampiyonluğa oynar.

5 Beğeni

Ah keşke sosyal medyadan yazdığım şeyleri taksalar, hiç tenezzül de bulunmuyorlar. Maalesef ki güzel serilerin hakları da hep onlarda. Evet haklısınız başka kitaplarında da hatalar mevcut ama bu bir de uzun bir seri olunca ve o kadar çok karakter içerince o virgül hatalarından falan cümlenin anlamı o kadar çok değişiyor ki…

1 Beğeni

Yayineviyle iletişime geçerseniz yeni bir kitap ile değiştirirler.

2 Beğeni

Zaman Çarkı-Kılıçtan Taç’ı okuyorum. Seri genel açıdan çok güzel. Lakin bazı kitapları fazla sıkıcı, monoton ve olaysız geçiyor. 7. kitap da bunlardan biri. Ayrıca olaylar genel olarak üç ana karakterin ağzından anlatılmıyor maalesef. Diğer karakterlerin hikayeleri anlatılıyor. Fazlaca. Ama yinede okunması gereken bir seri. Yazar 3 kitap olarak planladığı seriyi 13 kitap olarak yazmış ve zaman zaman insanı sıkıyor olsa da yalnızca yazarın hatırına dahi okunmalı. Hikaye örgüleri, olaylar, hikayedeki dünya, karakterlerin nitelikleri ve okuyucuyla bağdaşması çok iyi bir şekilde kurgulanmış. Kişi okuyunca kitapta kayboluyor. Ve bu kayboluş okuyucuya daha çok heyecan katıyor. Fantastik edebiyat severlerin alması gereken bir seri.

5 Beğeni

İthakiye ve İlknoktaya mail attım İlknokta’dan almıştım kitabı :slight_smile: bakalım ne olacak :smiley:

2 Beğeni

John Scalzi - Yaşlı Adamın Savaşı 1
Kitabı bugün bitirdim. Yukarıda da dediğim gibi, kötü bir kitap değil. Ama Goodreads’dan 4.24 puanı hakedecek bir kitapda değil.
Yazarın adı John Scalzi, kitaptaki ana karakterin ismi John Perry. İlk defa kitaptaki ana karaktere kendi ismini veren bir yazar ile karşılaşıyorum. İlginç bir durum.

Kitap ile ilgili ise; ana karakter çok basit. Hiçbir özelliği yok, dışarıdaki herhangi bir isansandan bir farkı yok. Bu tür kitaplarda karakterin bazı özellikleri, kendine çeken bazı değişik yanları bulunmalı bana göre. Bir konu hakkında fikir ortaya atıyor, diğerleri biz zaten bunu biliyorduk diyor (direk böyle söylenmiyor ama çıkan sonuç bu). Bulunduğu bazı konuşmalar, aldığı bilgiler zorlamayla ona söyleniyor. Karakter bilsin diye, hakketttiğinden dolayı değil. Kısaca vasat bir ana karakter.
Kişiler arasında geçen konuşmalarda kötü, anlamsız, boş. Sadece konuşuyorlar, konuşmalarda his yok. Bu kitaptaki konu yüzünden değilde, yazarın kaleminden kaynaklanıyor bu durum.
Geçişler çok hızılı. Olayın içi daha güzel kelimelerle, daha güzel durumlarla doldurulabilirdi. Daha heyecanlı anlar yerleştirilebilirdi. Ama yazar hızlıca bitiriyor. Beklentin havada kalıyor.

Aklımda birkaç şey daha var beğenmediğim ama sıkmadan güzel yanından da bahsetmek lazım (bu kısım çok kısa ne yazık ki).
Kitapta beğendiğim tek kısım ise konu. Anlatılışı değil, konunun kendisi. İnsanoğlu uzaya açıldığı zaman, yeni gezegenlere yerleşmek istediği zaman, o gezegenlere yerleşmek isteyen uzaylılar ile geçen mücadele. Bu konu ileriki yıllarda (belki yüzyıllar sonra) olabilme ihtamili olduğu için ilgimi çekti. Bu yüzden sonuna kadar okudum.

Sonuç olarak; konu ilgi çekiyor, ama yazarın bunu anlatması kötü.
İkincisine de hemen başlarım. Genelde serilerin 2.kitapları daha iyi olur. Umarım yanılmam.

8 Beğeni

Yalnız 13 değil 14+1 kitap olarak yazmış. Biraz daha sıkıcı olan kitaplar daha çok karakter gelişimine katkı sağlıyor gibi geliyot bana.

Ben 13 olarak hatırlıyorum. Benim hatam. Ama 14+1 de yüreğime pek su serpmedi. Söylediğine katılıyorum ama bu sıkılmamı engellemiyor maalesef. :blush:

1 Beğeni

Ve ek olarak yazının sonunda bir hatam olmuş. Fantastik edebiyat severlerin alması gereken bir kitap olduğunu belirtmek isterken telefon düzeltmesinin azizliğine uğramışım.

1 Beğeni

Düzenleme yapabiliyorsunuz. Alamamasını alması olarak düzeltebilirsiniz. :slight_smile:

1 Beğeni

Keşke bunu daha önce bilseydim. Teşekkür ederim.:blush:

2 Beğeni

Teşekkür ederim …

Seri ve ilk kitapla ilgili sizinle aynı düşüncede değilim, ben hem ilk kitabı hem de seriyi sevdim ( hatta serinin sevilmeyen kitabı Zoe’nin Öyküsünden dahi şikayetçi değilim :slight_smile: ) Yeni serilerle daha az uğraşıp Yaşlı Adam serisine yeni kitaplar yazmasını tercih ederim.

Tabi ki bunlar öznel düşüncelerdir, her insan da öyküler, kitaplar farklı etkiler oluşmasını sağlar hatta aynı insan da bile farklı dönemlerinde daha az ya da daha fazla tesirli etkiler yaratır.

Scalzi Heinlein değil bu nedenle Yıldız Gemisi Askerlerinde yapılacak hiç bir alt okumayı Scalzi’de yapamıyoruz ancak hayal ettirdikleri ve düşündürdükleriyle Scalzi’nin hikayelerini seviyorum.

Kurgu kitaplarında benim aradığım şeyler benim iyi vakit geçirmemi sağlaması, hiç görmediğim, göremeyeceğim şeyleri hayal ettirmesi ve bazı detayların üzerinde düşünme ve hayal etmemi sağlaması oluyor. Bilim kurgu ve Fantastik kitaplar da yaratılan karakterlerden çok hikayenin akışı ve o hikaye için yaratılan mekan ve olay ilgimii çekiyor, Belki Scalzi çok orjinal şeyler yazmıyor ama okumaktan ve okurken hayal ettirip düşündürdüklerinden zevk aldım.

7 Beğeni

Benim için kitap kötü değildi, sadece yazarın anlatışı biraz sıradan, ruhsuz geldi. Ama yine de konu ilginç. Bu konuda aynı düşünüyoruz. :slight_smile:
Kitapta aklımda kalacak tek şey uzaylı bir ırkın insanları koyun gibi yetiştirip sonra yemesi oldu. Bu gerçekten farklı bir yaklaşım. Hep tüketen olarak düşündük kendimizi. Besin piramidinin en üstlerinde. Bir kafeste beslenip uygun bir anda yenme fikri çok ilginç geldi (umarım ileriki yüz yıllarda hiçbir devirde böyle birşey gerçek olmaz).
Kitabın başlangıcında biraz Ender’in Oyunu başlangıcını gördüm. Farkı; Ender’in Oyunu’nda uzaya göndermek için çocukları seçerken bu kitapta yaşlıları seçiyorlardı. Bu yüzden biraz da olsa Ender gibi John’un da zeki bir karakter olmasını beklerdim.
Sizin de dediğiniz her insanda öyküler farklı etkiler yaratır.

2 Beğeni

Kitabı az önce bitirdim. Kitap muazzamdı, o kadar kötü hissediyorum ki ne diyeceğimi bilemiyorum. :pensive: Yorumun harika abi, tebrikler. @mit

13 Beğeni