Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Wulf Dorn’un kitapları polisiye mi, yoksa psikolojik gerilim mi?

Psikolojik gerilim. (Tıpkı yirmi karakteri dolduramama korkusu gibi.)

2 Beğeni

Ben daha çok polisiye tarzı seviyorum, o açıdan sordum aslında. Hani katil, ardında çözülmesi gereken ipuçları bırakır, polis veya dedektif o ipuçlarını çözmeye çalışır ya, o tarzda. Varsa bu tarzda yazar öneriniz, sevinirim

Maxime Chattam’ın Kötü Ruh ve Kara Büyü’sünü öneririm.

Michael Connely’nin kitaplarını deneyebilirsiniz.

Harlan Coben’in Orman’ına muhakkak bakın.

James Patterson’un Alex Cross serisi bu açıdan tam aradığınız şey aslında. Her kitabı bir Criminal Minds bölümü gibidir. Lakin Patterson yazarken çok dil oyunu kullandığından Türkçe’leri çok lezzetli olmuyor. Sanırım bu nedenle de bilmemkaç tane yayınevine dağılmış kitapları. Ama mesela Alex Cross serisinden olmayan Balayı isimli kitabını deneyebilirsiniz.

Bunlara bi’ bakın, tatmin olmazsanız tonla yazarım. Zira kimi bilimkurgu delisi olur, kimi fantastik. Ben cinayet seviyorum :)))))

6 Beğeni

Tess Gerritsen’in Rizzoli ve Isles serisini zaten biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız ilk gördüğünüz yerde Cerrah’ın ve Çırak’ın üstüne atlayın.

Üçüncü kitabının çevirisi bana ait olan Erika Foster serisini deneyebilirsiniz. Yalnız ana karakter kadın dedektiftir, bazı okurlar kadın dedektif okuyamıyormuş:)))

Daha fazla öneriye ihtiyacınız olursa sizi kütüphanemin bir tarafının fotoğrafını çekip atayım :slight_smile:

6 Beğeni

Evet, Chattam’ı daha önce de önermiştiniz, ben kitaplarını bulamadım. Bulsam alacağım.
Connely, şu an sepetimde bekleyen yazarlardan biri.
Tamam o zaman, öyleyse bu konuda sık sık sizi rahatsız edeceğim :slight_smile: çünkü ben de polisiyeye bayılırım.
Tess Gerritsen’leri, Jo Nesbo’ları, Glenn Meade’leri aldım, hala daha iyi şeyler bulabilir miyim diye araştırıyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Michael Connely’nin Kara Yankı’yla başlayan serisine girmeden önce (çünkü biraz yavaş başlar, Tünel Fareleri de biraz yavaştır ama Betondaki Sarışın harikadır) Kan Bağı’nı okumanızı öneririm. Yazara dair bir fikriniz olur. Bence çok iyiydi.

Sanırım Michael Palmer’ın Beşinci Tüp’ü de geldi şimdi aklıma Kan Bağı deyince:)

Ek: Chattam kitapları için: https://www.nadirkitap.com/kitapara_sonuc.php?kelime=maxime+chattam

2 Beğeni

Gerritsen’in Rizzoli-Isles (Doğan Kitap) serisini birkaç eksikle aldım.
Ama Foster serisini almadım henüz. Gerritsen’in tarzı güzel. Bu seriyi de alırım mutlaka, hele kitaplardan birinin çevirmeni sizseniz :slight_smile: bu seri Doğan Kitap’tan mı çıktı? Ve kitapların isimleri ne? Benim, kadın dedektif sevmeme gibi bir ön yargım yok doğrusu. Daha fazla öneriye ihtiyacım da var doğrusu. Resim iyi olur. Ordan bakar sorarım size.

Şimdiye kadar hiç ikinci el kitap almadım doğrusu. Nadir kitap nasıl, kitaplar sağlam mıdır?

Erika Foster serisi Yabancı Yayınları’ndan çıkıyor. Eğer takvimim izin verirse diğer Erika Foster kitaplarını da çevireceğim lakin biraz fazla doluyum, göreceğiz. Yazarı Robert Bryskjdfksjdf. Adamın soyadını hala yazamıyorum :slight_smile: Buzdaki Kız ilk kitabı. Gece Avı ikinci. Derin Sular üçüncü.

Ben Nadir Kitap’tan sürekli alışveriş yapıyorum. Nadiren sıfır kitap alıyorum. Çoğu sahaf kitabın altına kitabın durumunu doğru düzgün bir şekilde yazıyor. Fotoğraflarını da koyuyorlar. Şimdiye kadar “Tüh!” dediğim hiç olmadı. Şahsen “Kitabım pırıl pırıl parlasın, poşetler içinde tozlanmadan saklayayım” gibi bir takıntınız yoksa bence ikinci el tercih edebilirsiniz.

3 Beğeni

Aa bu yazarı duymuştum :slight_smile:
Buzdaki Kız’a da kitap araştırırken rast gelmiştim ama pek üzerinde durmadım. Tavsiye ediyorsanız mutlaka bakacağım.
Doğrusu aynen öyle biriyim, yani kitaplarım parıl parıl parıldasın istiyorum :slight_smile: ama sıfır bulmak imkansız ise mecburen ikinci el alınır :wink:

1 Beğeni

Tanrıların Tohumu - H. G. Wella

Kitap, 1900’lerin başındaki bilim kurgunun emeklemesini iyi gösteriyor. Sıkıcı biraz. Sanırım H. G. Wells olduğu için bilimkurgu klasiklerine eklenmiş. Eklenmese de olurmuş. Kadınlar Ülkesi, Yaban Diyarlarda Yabancı ve şu an okuduğum Andromeda Nebulası bu kitabın fersah fersah ötesinde.

2 Beğeni

Dune Çocukları - Frank Herbert

Açıkçası ikinci kitapla seriye ilgim birazcık azalmıştı. İkinci kitap birinci kitaba göre karakterin büyüyüp olgunlaşmasıyla daha felsefik bir yapıya sahip olmuştu. Karakterlerin düşünceleri çok fazla betimleniyordu ve bu ister istemez beni sıktı. Üçüncü kitaba da ikincisi gibi olmamasını umarak başladım ve doğrusunu söylemek gerekirse son 150 sayfaya kadar istemeyerek okudum ama sonlarda fark ettim ki kendimi kitabın bu az aksiyonlu felsefik yapısına kaptırmışım. Özellikle kitabın sonunu mükemmel buldum. Umarım kalan 3 kitapta bu sinerji bozulmamıștır. Bilimkurgu sevip de Dune okumayan herkese mutlaka okuyun diyorum efenim.

8 Beğeni

Haklısınız… Kitapları yazıldıkları döneme göre değerlendirmeliyiz…

Jules Verne, Herbert George Wells gibi öncü ustalar olmasaydı, bugünkü bilimkurgu çok farklı bir konumda olurdu…

3 Beğeni

Kyron okuyan var mı ya? Haha. Kitabı öylesine Akaşa Yayınları neymiş ki lan deyip aldım. Üç Tane kitap öyle kapakları tanıtım yazıları felan da hoşuma gitti. Ver baba spiritüeli deyip kutsal damacana gibi bir giriş yapayım dedim. Bir tane içine Kyron -Dünyanın uydu ayarlarını yapmaya gelmiş elektrikçi bir abimiz geçen bu bozmuş sinyalleri o yüzden 2012’de kıyamet kopacak haberini de bu yaymış. Sonra diğer arkadaşlarıyla gelip düzeltmişler.- girmiş amcamız konuşuyor başta Avustralyalı mühendismiş. Hep böyle zenginleri ve gelişmiş ülkelerdeki insanları buluyor zaten bu metafiziksel abilerimiz. Neyse ben de çekim yasasına epey inanırım, savunurum da kitabın başında da şey yazıyor: “Sen bu kitabı(öğretiyi) bulamazsın, zamanı gelince o seni bulur.” dedim beni bir yıldırım çarpar gibi oldu ama lan ben de 5 tl diye aldım yoksa almaz mıydım acaba diye düşündüm o sırada :d Neyse öyle işte ya. Okumuş olan var mı :d

1 Beğeni

Brandon Sanderson - Elantris
Sissoylu ile başladığım Cosmer evreni maceram Elantris ile devam ettim. Kitapta olaylar üç ana karakter üzerinden ilerliyor. Birinci kısım çok güzel bir şekilde akıp gitti. İkinci bölüm de biraz durağanlaştı ve üçüncü bölümde de biraz oldu bittiyse getirildi gibi oldu. Sissoylu dan sonra biraz sönük kaldı ama zaten daha fazlasını beklemiyordum. Kitabın ben tek tatmin etmeyen yönü bazı soruların cevapsız kalması oldu. Kitabın bitiminin de insan devam kitabı beklemiyor değil. Cosmer evrenine başlamak isteyenler bu eserle başlaması daha uygun olur.

8 Beğeni

Alita - Cehennem Meleği okuyorum;

Kitap filmin öncesi dönemi anlatıyor. İlk 50 sayfa epey ağır gidiyor. Filmi izlememiş olsam çok anlayamazdım bazı şeyleri. Bakalım ilerisi nasıl gidecek. Filmini sevdim bu arada.

1 Beğeni

Daha önce okuyan varsa yorumları alabilir miyim?
Yeni başladım fena gitmiyor, ilginç hikayeler ve resimler var.

Aynı zamanda da Ölüm Yadigarları’ını okuyorum, çoğunuz biliyorsunuz zaten konuyu. Rowling bütün heyecanı son 200 sayfaya koyuyor, insanı uyutmuyor.

5 Beğeni

Aslı hanım bir şey soracağım: Başlangıç için, Connelly’nin Kara Yankı kitabını mı önerirsiniz, yoksa Şair kitabını mı? Hangisi daha iyi?

Şair’i okumadım. Kara Yankı’yı üç yıl önce okumuştum ve ağır gittiğini anımsıyordum. Geçen hafta erkek arkadaşım okudu, ona da kitap biraz yavaş gidiyor gibi gelmiş. Ondan ben Kan Bağı’nı öneriyorum :slight_smile:

1 Beğeni