Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Piedra Irmagının Kıyısında Oturdum Ağladım- Paulo Coelho
İsmi gibi uzun olmayan. ama alıp götüren bir kitap. Bir süre okumaya ara vermiş yeniden düzene girmek isteyenler için iyi bir başlangıç olabilir mesela.

4 Beğeni

Puslu Kıtalar Atlası -İhsan Oktay Anar

Gerçekten ne yazacağımı bilemiyorum, bu kitabı yeni okuduğum için çok büyük bir utanç içerisindeyim. Kitaba yapılan bütün övgüleri hakkediyor. Roman hakkında ne yazsam spoiler olacakmış gibi hissettiğim için yazmıyorum ama sonu gerçekten beni çok şaşırttı. Özellikle sondaki paragraf beni saatlerce kitledi. Bu eserin Türkçe yazıldığı için bence çok şanslıyız, eğer bu eser başka bir dilde yazılsaydı okurken çok büyük bir işkence çekerdik. Eğer hala aramızda bu kitabı okumayan varsa kesinlikle okumalı, bu kitap asla kaçmaz.

İhsan Oktay Anar’ın İzmir/Karşıyaka’da oturduğunu öğrenince daha da bir mutlu oldum, memleketlim benim.

15 Beğeni

Peri Gazozu Ercan Kesal

Kitap, Ercan Kesal’ın hayatını bilinç akışı yöntemine yakın bir şekilde, bölüm bölüm anlatıyor. Her bölümün sonunda bir sesleniş var. Anı defteri gibi, edebiyat olarak bilemiyorum ama kendini okutacak kadar iyi. Bunun temel nedeni Ercan Kesal’ın hayatı. Hep bilinen ama hiç konuşulmayan şeyleri birinci ağızdan anlatabiliyor.

Tavsiye eder miyim? Okuyacak bir şeyiniz yoksa, hızla bitsin, beni bir Anadolu ve yakın geçmişe götürsün diyorsanız okunabilir.

2 Beğeni

aynı konuya, benzer olaylara çocukluğu ilk gençliği ve zorunlu meslek döneminden anılarla bahsediyor.
Kendisini yakın sayılabilecek konumdan tanıyıp pek çok kez konuşma fırsatım oldu.
Yazılarındaki samimi hava konuşmalarına da hakim, sahte bir insan değil. belki bundandır kitapları benim içimi ısıtır.
Oldukça hafif dediğin gibi kısa zamanda yahut her bir hikayeyi başka zamanlarda sıkıldıkça okuyabilirsiniz.
Ben bu kitaba kefilim…

1 Beğeni

Tam olarak ilk cümledeki gibi, ortak noktalara sahip durum ve olayların, çocukluk, gençlik ve meslek hayatındaki örneklerini bölüm bölüm anlatıyor. Net olarak böyle bir kitap. Ama daha samimi, içten şekilde. Böyle bahsettiğimiz gibi mekanik olarak değil. Hayatı gördüğü yer güzel.

Ercan Kesal’ı Beyond24’te biraz dinleyebildim. Gerçekten samimi biri gibi duruyor. Sizi de kıskandım hafif yalan olmasın.

İlyada’ya bu ay başında başladım. Bir süre keyifliydi. Sonra çok zorlanmaya başlayınca ara verip okuyayım dedim. Ama olmadı uzun bir süre ara verdim sonra döneceğim :slight_smile:

2 Beğeni

Çizgi romanı da var duygular çok iyi aktarılmış.

1 Beğeni

Sipariş çoktan geçildi bile hocam, öğrenir öğrenmez aldım

1 Beğeni

Goodreads te de incelemiştim. Beni biraz arada bıraktı.

5 Beğeni

Stephen Zweig - Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
İlk okuduğum Zweig kitabı bu oldu. Bir kadının takıntılı bir şekilde aşık olduğu bir adama yazdığı mektuptan oluşuyor kitap. Diğer kitapları gibi öykü bu da. Anlatım tarzı güzel ama korkudan kıpırdayamayan ya da hareket edemeyen insanların öyküsü ben de olumsuz etki bıraktığından herhalde pek sevemedim hikayeyi. Benim için olsa da olur olmasa da kıvamında. Diğer kitaplarına muhtemelen kısa oldukları için bir bakabilirim.

James Tiptree - Uzaktan Kumandalı Kız
Gerçekten çok farklı bir anlatım tarzı var. Sanki yazar karşınızda oturup size olan biteni görüntüler eşliğinde anlatıyor gibi. Bu açıdan farklı bir deneyim. Öyküsü de yine beklediğim farklı şekilde ilerledi. Sonunda şaşırtıyor ama öykünün kendisi fazla yüzeysel geldi bana. Sırf anlatış tarzından dolayı başka kitaprına bakmak isteği oluşturdu bende. Hİkayenin içinde günümüzde de halen gerçerli olan bazı toplumsal sorunlarada parmak basıyor.

6 Beğeni

Bu arkadaşı da hararetle okuyorum. Sürükleyici. İyi bir hikaye. 4 veya 5 yıldız alır benden sonuna göre.

6 Beğeni

Bilinmeyen Bir Kadının Mektupu kitabı bana çok overrated geliyor. Gerçekten öyle bir aşkla seven varsa çok korkunç değil mi? Bana çok gerçekçi gelmemişti, Zweig kitapları arasında en az sevdiğim ve önerdiğim kitap.

2 Beğeni

Açıkçası ben de bunalmıştım okurken. Güzeldi ama nedense fazla boğucuydu. Benim de sevmeme sebebim sanırım karakterimden ötürü olabilir. Bu tip kitapları okurken çıldırıyorum ben kendi içimde. Bin takla atıyorum okurken. Üstelik kitaplarla konuşma huyum da var. Yani kadına az söylenmedim. Hatta bu kitaptan sonra uzun zamandır Zweig okumuyorum. :sweat_smile: Yanaşmıyorum bile…

4 Beğeni

Ben de belki yanlış kitaptan giriş yapmışımdır diye düşündüm. 400-500 sayfalık kitaplar olsa pek yanaşmayabilirim ama 70-80 sayfa olunca iş değişiyor.

Mecburiyet, Satranç, O Muydu? Bu hikayeleri çok daha güzel. Bunlara bir bakın. Diğerleri çok aşklı meşkli onlar çekmiyor beni :sweat_smile:

Elantris Brandon Sanderson

Yaklaşık 6 yıllık fantastik edebiyata verdiğim aradan sonra tekrar dönüş yapma kararı aldım :slight_smile: Kralların yolu kitabıyla Brandon Sanderson hayranlığımın başlamasıyla beraber diğer kitaplarını tavsiye edilen sıra ile okumaya başladım. Kitaba başlamadan önce yaptığım ön araştırmada, Elantris’in yazarın ilk kitabı olduğunu öğrenmemle beraber beklentimi oldukça düşürdüm. Fakat kitap beni oldukça şaşırttı ve beklentimin üstünde çıktı. Brandon Sanderson kitaplarında izleyiciyi o dünyaya sokmayı oldukça iyi beceriyor.

Fırtınaışığı Arşivi 3. kitabı çıkana kadar 2. kitabını okumama kararı aldım.Şimdi sırada Sissoylu serisi, Belgariad ve Disk dünya serisi var. Sevgili Agape’nin tavsiyeleriyle bu gece Disk dünya serisine dalıyorum. Bakalım umarım herkesin dediği kadar sever ve eğlenirim.

14 Beğeni

MAUS:HAYATTA KALANIN ÖYKÜSÜ

Art spiegelman’ın yazıp çizdiği essiz bir çizgi roman.Kitap Art spiegelman’ın babası olan Vladek spiegelman’ın auschwitz’de geçirdiği anıların’dan oluşuyor.Kitabın konusu 2.Dünya savaşı sırasında Almanyanın Polanya’yı işgal etmesi ve oradaki Yahudileri auschwitz kampına taşımasını ve açımasız Nazi katliamlarını anlatıyor.Kitapta yaşı ilerlemiş vladek’in Kamp zorlukları yüzünden kişiliğinde aşırı ve tamir edilmez değişiklikler edindiği çarpıcı bir şekilde ele alınmış okuyunca bunu çok iyi göreceksiniz.Kitabın eleştirilecek yanı yok ama bir bölümde Yahudilerin ırkçılık görmesine rağmen hala bir ırkın başka bir Irktan üstünmüş gibi davranması heleki o halk senin ki olmasına rağmen siyahi bir insana Irkçı davranması Vladek’in beni düşündürdü.

Edit:https://tr.scribd.com/document/281028197/MetaMaus-de-Art-Spiegelman

Bu sitede Metamaus adlı kitabın farklı bir yapımı var içinde orjinal görsellerde bulunuyor.

9 Beğeni

Haftasonlarını kısa kitaplar okuyarak geçiriyorum.Uzun zamandır bu kitabı okumak istiyorumdum ve sonunda fırsatını buldum.

Kitabı çok beğendim her ne kadar sayfa sayısı az olsa da derinliğini oldukça beğendim.Kitapta anlatılan konular bana İsa’yı ve Budha’yı düşündürdü.Özgürlüğü, insanlarının içindeki güzellikleri görmeyi öğütleyen insanların öğretilerinin dogmalara, ibadet ve ritüellere dönüşmesini harikulade bir şekilde anlatmış.

12 Beğeni

Düzenli olarak döndüğüm nadir kitaplardan.

2 Beğeni

İletişim’in tekrar baskısını bekliyordum. Kontrol etmeyi unutmuştum bir zamandır. Sen alınca haberim oldu, teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni