Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Yarım saattir aradığımı sonunda buldum. Öhöm…

9 Beğeni

ahaha çok severim bunu. :smiley: Kesin sana da ben atmışımdır. :smiley:

4 Beğeni

Korkuyu Beklerken

Bitirdim. Oğuz Atay’ın bütün öykülerini içeren kitap. Yazarın okuduğum ilk kitabı. 2 öyküsü dışında diğerlerini tekrar okudum.Bazı cümleler insanın zihnini allak bullak ediyor, tekrar tekrar okuyorum bu cümleleri. Öykülerin kahramanları Dostoyevskinin gelgitli kahramanlarını aratmıyor. Hepsi birbirinden ilginç.
Sanki her öyküyü farklı bir yazar yazmış gibi, anlatım da farklı. Hayranlığımı nasıl belirtsem bilemedim, cümlelerim de kopuk kopuk oldu :slight_smile: Kısaca, okuma listemde bulunan Tutunamayanları baya bir ön sıraya çektim bu kitaptan sonra.

10 Beğeni

Kesinlikle dedigin gibi, en cok kafami bulandiran o tablolardan gelen birimler sanki havadan inme getiriyolar. Akiskanlarda hocamiz zorlamiyo allahtan bolumce hocanin takik oldugu konulara yukleniyoruz bakalim finallerde ne yapar :smile:

4 Beğeni

Nihayet şimdilik türkçeye çevrilen tüm Sissoylu serisini bitirmiş bulunuyorum. Vatana millete hayırlı olsun.
işte seri hakkındaki düşüncelerim:

Sissoylu 1 Son imparatorluk:

Sissoylu 2 Kuşatma

image

Sissoylu 3 Çağların kahramanı

Sissoylu 4 Kanun Alaşımı

Sissoylu 5 Benliğin Gölgeleri

Şimdi Sissoylu 6 geliyor önsiparişe açıldı galiba. Yeni kitap için beklentim:

image

13 Beğeni

Üüüü ben 3 . Kitabın sonu hakkında spoiler yemiştim ta 1 . Kitabın başlarında sizi çok kıskandım keşke bende sizin gibi oýle tepkiler verebilseydim.

Karınızla boşanmanıza içkiye, kumara başlamanız sebep olabilecek spoiler !!!:confounded:

sazedin kitabın sonunda çağların kahramanı öldüğünü öğrendim

Artık siz düşünün 2 . Kitabın sonunu nasıl bir psikoloji ile okuduğumü.

4 Beğeni

“David Hume : An Enquiry Concerning Human Understanding” okuyorum şuanda. Öncelikle septisizm üzerine bir ön fikrim olsun istiyorsanız kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Phyrrhon okumadım ancak şüphecilerin öncüsüdür diye biliyorum. Bu eseri eğer Bertrand Russell ve sığ determinizm karşıtıysanız okumanızı öneririm. Şöyleki bilim felsefecilerinin bana göre şahı Karl Popper bile kuşkucudur bana göre. Eleştirel akılcıysanız ve her haltı sorgulamaya varan bir yapınız varsa bu insanın usunda oluşan fikirlerin kökenine inen bu eser ufkunuzu açacaktır. Kamu spotu: Eleştirel akılcılık ve şüphecilikten vaz geçmeyin arkadaşlar.

5 Beğeni
  1. kitabın sonu bence aralarında ki en büyük şoktu.

Uyarı : okumayan açmasın

Paalm’ın (Bleeder) Lessie çıkması

3 Beğeni

Dune Çocukları’nı bitirdim de biraz üzüldüm açıkçası. İlk iki kitabı bayıla bayıla okumuş birisi olarak üçüncü kitap bende büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Hikaye açısından ahım şahım bir problemim yok, bir şekilde kabullenip devam edilebilir fakat fazla sevemememdeki en büyük neden bu kitapta kullanılan anlatım şekli oldu.

İlk iki kitapta hiç görmediğim bir şekilde üçüncü kitapta herkes bir anda filozof olmuştu. Bütün konuşmalar felsefi, muhtemelen anlamadığım alt metinler içeren, tabiri caizse karman çorman konuşmalardı. Gerek karakterlerin birbirleriyle konuşması olsun gerekse kendi iç konuşmaları olsun çoğu yerde ne denilmek istendiğini anlamadım. Bazen öyle sıkıldım ki bitse de gitsek moduna girip yirmi sayfa okuyup kapatmak zorunda kaldım.

Hikaye açısından spoilersız bir şekilde şunu diyebilirim. Herkesin bir planı var ve bu planlar bizlere biraz da olsa detaylı bir şekilde açıklanmadığı için, her şey havada kaldı gibi oldu. Yani kimin planının ne olduğunu biraz olsun anlatsalardı da kendime bir dayanak noktası belirleyerek en azından hikayenin gidişatına göre üzerinde biraz yorum yapabilseydim keşke. İlk iki kitapta neyin ne olduğu, kimin ne iş peşinde olduğu belliydi. Ama bunda sanki gökyüzünde bulutların üstünde seke seke ilerledik ve en sonda planını gerçekleştirenin dahi tam olarak ne yapacağını anlamadık.

Ve de belki devamını okumadan bunu söylemem doğru değil ama Leto’nun Altın Yolu sonunda olacakların yanında, Muaddib’in cihadı devede kulak gibi kalacaksa, bu plandaki mantık nerede acaba? Milyarlarca insan ölecekse dört bin yıllık barış getirsen ne olur getirmesen ne olur?

6 Beğeni

Onu da yedim efendim onu da yedim hiç eksik kalırmy sü sissoylu üzerinde bir lanet var galiba çözemedim .

Buz ve ateşin şarkısı nda bile bu kada spoiler yemedim ki onun dizisi de çekildi .

3 Beğeni

Gökteki Bütün Kuşlar kitabını okudum.Çok sıkıldım okurken.Kitaba bir türlü giremedim.Beklentimin altında kaldı.

3 Beğeni

şu an Atlantis Yayınlarından Arsen Lupen Altın Üçgen kitabını okuyorum. Sırf hikayeyi merak ettiğim için okuyorum çevirisi berbat ötesi berbat ve çok fazla yazım hatası , imla hatası mevcut her hatada beni daha fazla soğutuyor. Muhtemelen kitabın sonunu göremeden sinirden yırtıp atacağım kitabı.

4 Beğeni

Afrikalı Leo’yu yeni bitirdim.Çok güzel bir kitaptı.Özellikle Leo karakteri.Kitabın en güzel özelliği ise tarihi olaylara farklı bir açıdan bakmamızı sağlamasıydı. Mesela Reform hareketlerine Vatikan’ın gözünden bakmak çok farklı oldu benim için.Leo’nun bir yere bağlı olamayışı sürekli yer,aile,isim değiştirmesi… Arapların Gözünden Haçlı Seferlerini okumaya başlamış ama o kadar sıkılmıştım ki bitirememiştim ama bu kitap tek kelimeyle harikaydı.

6 Beğeni

1984 bitti. Ne diyebilirim ki? Hem geçmişi hem günümüzü hem de geleceği aydınlatan bir kitap. Düşünce şuçunun ülkemizde de yaşanışını, dünyanın aslında özgürlüğümüzün kısıtlandığı bir geleceğe doğru gidişini, kişisel ve özel hayatın yok edilmesini bu distopya ile daha iyi kavrıyorum. Başından sonuna kadar olmak üzere özellikle 3. Kısımda yaşananların yaşandığı bir dünyaya adım atmak çok korkutucu gözüküyor.

10 Beğeni

Fahrenheit 451 yeni baskıyı okudum.Bir gün sürmeden bitti.Eski baskıyı okumadığım için karşılaştıramam.Ama bi sıkıntı görmedim akıcıydı.Kitabı daha öncelerden çok duymuştum ve ilk defa okuduğum için çok beğendim.Korkutucu ve karanlık bir distopya.Kendinizi etrafınızdakileri ülkenizi sorgulatacak bir kitap kesinlikle okuyun. :fire::+1:t6::books:

10 Beğeni

Sürgün Gezegeni’ni bitirdim. Açıkçası sırf ince diye okumaya başladım. Önyargıları kırmanın, ortak değerleri unutmayıp beraber hareket etmenin nelere sebep olacağını anlatan, biraz da cinsiyet ve otorite kavramlarına güzel bir şekilde değinen hoş bir kitaptı ama nedense kitaba bir türlü bağlanamadım, çok sıkıldım yer yer. Kitabın son sayfalarına gelmeme rağmen içimde hiç bitirme isteği yoktu. Ha pişman mıyım? Değilim ve okumayanlara da tavsiye ederim.

5 Beğeni

Okuduğum İthaki klasikleri içinde benim de en çok sıkıldığım Sürgün Gezegeni idi.

5 Beğeni

Çok büyük şaşkınlık yaşıyorum. Ben o kitaba aşık olmuştum gece 11 de falan okumaya başladım ve sabah 6 da kalkıp okula gidecek olmama rağmen sabah 4’e kadar okudum. Ve o kitap serinin en iyi kitabı olmakla beraber, okuduğum en iyi 3 kitap arasına girdi. Gerçekten çok hayret verici :slight_smile: sevdiğiniz kitapları söyler misiniz acaba bunu beğenmeyen bir insanın beğendiği bir kitap efsane olur heralde iyi günler.

6 Beğeni

Yok estağfurullah. Bu kitaptan daha çok sevdiğim kitapların daha efsanevi olduğunu kesinlikle savunamam. Sadece bu kitabı yanlış bir zamanda okuduğumu düşünüyorum. Sizin ne zaman okuduğunuzu sorabilir miyim bu arada? =)

3 Beğeni

Geçen ocak civarı okumuştum. Herhangi bir art niyetim olmadan soruyorum merak ettim sadece. Aslında zaman da önemli ruh halim berbat bir halde iken bende suç ve ceza okumuştum ve beni daha kötü bir hale sokmuştu 1-2 hafta boyunca öyle zombi gibi gezdim valla :smiley:

4 Beğeni