Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Mehmet Berk Yaltırık’tan Yedikuleli Mansur kitabını okudum.

Istrancalı Abdülharis Paşa kitabından sonra ara vermeden yazarın elimde bulunan diğer kitabına devam ettim. İyi ki devam etmişim diyorum. 2-3 gün gibi kısa bir sürede okudum. Yazar zaten akıcı bir dil kullanıyor, bunun yanına bir de editörlük anlamında neredeyse hatasız bir kitap eklenince okuma zevki artıyor insanın. İçeriğe geçmeden önce kapak tasarımını yapan kişiyi de kutlarım. İçerikle alakalı minyatür benzeri bir kapak tercih edilmesi hoş olmuş.

Kitabın detaylı incelemesine gelecek olursam; kitabın başındaki uyarıda bahsedilen “Kanlı Pençe” adlı öyküyü -bu kitaba ilham veren öykü denilebilir- maalesef okumadım. Basılı bir kaynak olmadığı ve telefon/tablet üzerinden okumayı sevmediğim için okumadım. Bunu okumasanız bile olur bence. Okursanız belki biraz daha zevk alırsınız. Kitap 290 sayfa olmasına rağmen olay örgüsü olarak sadece 2 gün içinde oluyor bütün olaylar. Bir orada bir burada, cadılı/vampirli/gulyabanili ve bu olaylara da Ezel dizisindeki Ramiz Karaeski ve Kenan Birkan hesaplaşması gibi kabadayı alemi de eklenince müthiş bir eser çıkmış ortaya.

Kitap; Ases (bekçi) Ahmed’in ustasından ders alıp şehri savunması ile başlıyor. Bu sırada şehri istila eden gulyabaniler Ases Ahmed’i öldürüyor. Bu olaya şahit olan Mansur (Yedikuleli Tatar) Kara Şaban Ağa’ya sığınıp aleme girmek ister. Zaten olaylar burada patlak verir. Ortalık birden karışır ve Gaddar Siyavuş Karagümrüklü bir kabadayıyı öldürtüp suçu Şaban’a atar. Bir yandan ecinniler bir yandan bu alem hesaplaşması ile uğraşan Kara Şaban ve Yedikuleli Mansur, ecinnileri def ederler ama Siyavuş’un tuzağından Kara Şaban kurtulamaz. Bu olay üzerine Mansur, raconu kesip Siyavuş’un defterini dürer..

Okunmasını kesinlikle öneririm. Puanım 10/10.

Buraya bazı kaynaklar da ekleyeceğim. Belki bu konuya ilgi duyanlar okumak ister.

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/19/1348/15617.pdf

@Son_Gulyabani Mehmet Berk Bey (hangi ismi daha çok kullanıyorsunuz bilmiyorum :slight_smile: ) bu kitap ve ilerisi için bazı sorularım var. Uygun anınızda cevaplarsanız sevinirim.

Öncelikle son eserlerinizi okudum ve bu eserleri bizlere kazandırdığınız için teşekkür ederim.

1. sorum; Mansur ve Sarı Azeb’in Silistre macerası ileride bir roman gibi gelir mi?
  2. sorum; Kara Emre karakterinin bu kitap sonundaki durumundan sonrasını veya öncesini anlatacağınız bir eseriniz olur mu? Karakterin insanları satışı 10 numara olmuş bence. Tam kaypak bir kabadayı.
  3. sorum; Yedikuleli Mansur ve Istrancalı Abdülharis Paşa kitaplarına benzer yayınlamayı düşündüğünüz başka çalışmalarınız var mı?
9 Beğeni