Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Bir Maskenin İtirafları - Yukio Mişima

KR Kitap Kulübü’nün yeni etkinliği için başladığım kitap; ancak yazardan okuduğum ilk kitap değil.

Yazarla ilk kez 2019’da Denizi Yitiren Denizci ile tanışmıştım. Rahatsız edici bir güzelliği vardı. Japonlar’ın animelerinde rastladığım hem insanı irkilten hem de gözünüzü ayıramama durumuna sahipti. Bir Maskenin İtirafları ise bu bakımdan Denizi Yitiren Denizci’yi geçiyor.

Bir büyüme hikayesini okuyoruz. Bir yandan kendi eşcinsel kimliğini keşfeden ve (henüz) onu nasıl yorumlayacağını bilemeyen bir çocuk büyüyor, diğer yanda aşk ve cinsellik her defasında ölümle yüceltiliyor.

Kitabı okuyacaklara burada durup bir tavsiyede bulunmak isterim: yazarın nasıl öldüğünü etraflıca okuyun derim. Çünkü yazarın hayatını okuyunca benim 2 kitabında da karşılaştığım ve söylenene göre diğer kitaplarında da belli bir yer tutan ölümün her çeşidi ve ona yapılan güzelleme başka bir anlam kazanıyor.

Özellikle başkarakter üzerine derin düşüncelere sürükleyen, ölümün kıyısında bir büyüme hikayesi. Merakla okuyorum.

12 Beğeni