Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Otoyomegatari (Young Bride’s Story) - Kaoru Mori

Bu eseri Favori Manganız başlığında gördüm, beğendim ve okumaya karar verdim. (Demek ki böyle başlıklar çok faydalı olabiliyor.) Dün gece serinin 6. kitabı bitti, okunacak iki kitap daha var ve bildiğim kadarıyla devamı da gelecek.

Eser, 19.yy’da Hazar Denizi yakınlarında küçük köy ve şehirlerde yaşayan sıradan insanların gündelik yaşamlarını anlatıyor. Çiftlerin tanışması, evlilik, düğün, yeni gelinin hayatı gibi temalar ön planda olsa da boy çekişmeleri, savaşları gibi kaçınılmaz bazı durumlara da yer veriliyor.

Benim ilgimi çeken asıl nokta ise dönemin atmosferinin ve geleneksel sanatın aktarılabilmesi için gösterilen çaba oldu. Kaoru Mori belli ki ciddi bir araştırma yapmış ve edindiği bilgileri okurla paylaşabilmeyi hikayenin önünde tutmuş. Öğretici yanı çok güçlü, tam olarak gençlere hediye etmelik bir seri diyebilirim.

Hikaye, 20 yaşındaki Amira’nın 12 yaşındaki Karluk’un evine gelin olarak gelişiyle başlıyor. Günümüz bakış açısıyla bunun son derece rahatsız edici olduğunu biliyorum ama o dönemin şartlarına göre değerlendirmek gerekir. Bebek ölüm oranı yüksek olduğu için kadınların mümkün olduğunca erken evlenmeleri ve fazla sayıda çocuk sahibi olmaları beklenirmiş eskiden. Dolayısıyla evlilikler genelde 12, 13 yaşlarındaki gençler(?) arasında olurmuş.

Amira evlilik için biraz geç kalmış bir gelin aslında. Buna karşın damadın ailesi tarafından son derece seviliyor ve benimseniyor. İyi yürekli olmasının yanında becerikli ve bu becerilerini ailesinin kültürel farklılıklarına borçlu. Çok iyi bir binici, ok ve yay kullanmasını iyi biliyor, iyi bir avcı… Aynı zamanda öğrenmeye ve öğretmeye hevesli, çalışkan, çevik, sıcakkanlı…

Karluk’un geniş bir ailesi var. Yanlarında bir de Mr Smith adında İngiliz bir gezgin kalıyor. İlk kitapta karakterler genel olarak tanıtılıyor, sonraki kitaplarda ise Amira ve Karluk’un aileleri arasındaki çekişme ile Ankara’ya doğru yola çıkan Mr Smith’in başından geçenler anlatılıyor. 7. kitaba geldim ama Smith hala Ankara’ya ulaşamadı, büyük bir coşkuyla Ankara sahnelerini beklemekteyim.

Daha fazla fikir sahibi olmak isteyenler için kitapların içeriğinin özeti:

1. Kitap

• Amira’nın yeni evindeki hayatı
  • Okçuluk, ahşap oymacılığı ve mimari, göçebe hayatı gibi konularda bilgi

2. Kitap

• Gelin ve damadın aileleri arasındaki sorunlar
  • Ekmek pişirme/süsleme, dikiş nakış gibi konularda bilgi

3. Kitap

• Mr Smith’in yaşadığı aşk
  • Şehir pazarı ve yemek kültürü hakkında bilgi

4. Kitap

• Mr Smith’in yolculuğu sırasında tanıştığı ikizler
  • Balıkçılık, çeyiz hazırlama konularında bilgi

5. Kitap

• İkizlerin düğünü
  • Düğün seremonisi ve yemek kültürüne dair bilgi

6. Kitap

• Politik çekişmeler ve silahlı çatışma

Devamını okudukça güncelleyeceğim burayı.

Serinin 4. ve 5. kitabı bana hiç tat vermedi, diğer kitaplara ise bayıldım. Türk ve İran kültürüne ilgi duyanlara mutlaka tavsiye ederim.

10 Beğeni