Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

image

The Black Company Chronicles’ın ilk üçlemesinin son kitabı olan The White Rose’u geçen hafta okudum. İlk yarısı biraz tutuk geçse de ikinci yarısı gayet iyiydi.

Bu kitapta, önceki iki kitapta olan olayların geldiği son nokta çerçevesinde olaylar sonuçlanıyor. Aslında tam da beklediğim/hayal ettiğim gibi sonlandı bu üçleme. Farklı bir şey olsaydı büyük ihtimalle ufak bir rahatsızlık olurdu içimde, ama olmadı.

Bununla birlikte bu seriye grimdark deniyor ama pek de bir grimdark özelliği göremedim ben. Askeri fantastik (military fantasy) demek daha doğru olur ki askeri manevralar da öyle çok fazla değildi. Ayrıca koca birlikte hep aynı 3-5 kişi üstünden olayların ilerlemesi de çeşitliliği biraz azaltıyor gibi geldi.

Kitapta Croaker’ın birinci tekil şahıs olarak anlatılıp, diğer olayların üçüncü tekil şahıs olarak anlatılması güzel olmuş, ben beğendim. Ayrıca bazı karakterlerin derinliğine inme konusunda da Cook bence iyi iş başarmış.

Spoiler vermeden daha fazla ne yazılır bilemedim. Daha önce sanırım hiçbir inceleme ya da yorum yazmadığım için biraz zor geliyor bu iş ama elimden geleni yapıyorum. Bir de okuduklarımı unutma problemim var (bunun için başlık da açmıştım). Acaba yabancı yorumları okuyup, kendi düşüncelerime en yakın olanları Türkçe’ye mi çevirsem? Ben bunu bir düşüneyim :slight_smile:

Bu kitaptan sonra aslında Dune’a başlayacaktım hatta anket de yapmıştım bunun için. Ancak Kindle Unlimited üyeliğim sonlanmak üzere olduğundan ve üyeliğimi tekrar yenileyip yenilemeyeceğimi bilmediğimden ötürü, indirdiğim kitapları okumak istedim. Bu sebeple Paternus serisinin ikinci kitabı olan Wrath of Gods’ı okudum ancak size tüm seriyi anlatmak istiyorum. Özellikle mitoloji severlerin bayılacağı bir seri olduğuna şüphem yok.

Paternus 3 kitaptan oluşuyor, üçü de çıkmış durumda. Sonuncu kitap daha geçen haftalarda çıktı. Ben de şu anda 3. kitaba başlamış durumdayım.

Paternus, aklınıza gelebilecek neredeyse tüm mitolojik unsurları birleştirmeyi çok güzel başarabilmiş bir seri. Başlangıçta sanki yazar bilgileri üstünüze üstünüze atıyor gibi gelse de (information dump), zamanla stile ve isimlere alışınca hiçbir problem kalmıyor. İlk kitabın yüzde 25’lik kısmı bittikten sonra hiç bitmeyen bir aksiyon başlıyor. Taken filmi vardı Liam Neeson’ın, aynı o film gibi, konusu çok önemli/derin değil ama harika mitolojik ögeler ve aksiyon sahneleri ile çok keyifli vakit geçirtiyor bu seri. Bu kadar Tanrıyı bu kadar güzel ve akılda soru kalmayacak şekilde birbirine bağlamak gerçekten zor iş ve Dyrk Ashton bunu layıkıyla başarmış. Hatta goodread yorumlarından birisi şöyle:

If you like Greek mythology, read this book
If you like Indian Mythology, read this book
If you like Norse Mythology, read this book
In short, if you love mythology as I do, read this book because it is a mix of all mythologies!!!

Yukarıdaki Goodreads yorumunun tamamı ve görseller için Link

Kitabın bir başka güzelliği ise kitapta geçen Tanrılar’dan birisinin Türkiye’de olması :slight_smile: Spoiler olmasın, nerede ve hangi Tanrı olduğunu yazmayacağım ama yazar ülkemizi güzel araştırmış. Hatta bir yerde “yaprak sarmasi” yemeğini Türkçe olarak yazmış. Kendisiyle de konuştum, aklına Türkiye’nin nereden geldiğini sordum. O da araştırmaları sırasında ilgili yeri gördüğünü, görür görmez de Tanrılardan birisi için mükemmel bir yer olduğunu anladığını söyledi. Ben de ülkemle ilgili böyle şeyler okumak ve duymak çok güzel diyerek teşekkür ettim :slight_smile:

Bu kitabı Kindle Unlimited üzerinden bedava okuyabilirsiniz. Üyeliğiniz yoksa deneme üyeliğini 3 aylığına açabilirsiniz. Bu sayede 3 kitabı da okuma şansınız olur. Kitabınn İngilizce seviyesi de çok rahat okunabilir düzeyde. O konuda da hiçbir endişeniz olmasın, su gibi akıyor kitap.

Örnek olması açısından kitapta geçen Tanrıların bir kısmı şöyle :slight_smile:

• Zadkiel
  • Molossus
  • Ao Guang
  • Baphomet
  • Idimmu Mulla
  • Prathamaja Nandana
  • Matunos
  • Tanuki
  • Mokosh
  • Aterion
  • Arges