Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

BÜYÜNÜN RENGİ - BİR DİSKDÜNYA ROMANI - I - TERRY PRATCHETT
Özgün Adı: The Color of Magic
Çevirmen: Niran Elçi

Diskdünya evrenine geç olsa da giriş yaptım. Kitabı okumaya başlamadan önce yazar hakkında bilgi verilen kısımda “kitabı raflardan en çok araklanan yazarlar listesinde başı çekiyor” yazılmış.

Kendi halinde takılan, sihirbaz olmasını beceremeyen sihirbaz Rincewind, başka bir imparatorluktan, gezme, ilginç şeyler görme ve bir sürü kahramanla tanışma beklentisiyle gemiyle Morpork şehrine gelen bela mıknatısı turist İkiçiçek’le karşılaşıyor ve bütün hikaye bundan sonra başlıyor. Sürekli aksiyon ve heyecan var. Sandık var (sandığa bayıldım), konuşan kılıç var, var da var… Dümdüz okusam hayatta aklıma gelmeyecek göndermeler var fakat atıf yapılan yerler dipnotlarla açıklanmış, çok da iyi olmuş.

Bazı ifadeler, duygular ve diyalogların çok iyi aktarıldığını düşünüyorum. Neden bunu belirtme ihtiyacı hissettim peki?
Okurken “ya bunlar imla hatası mı?”, “bu ünlem ( ! ) işaretinin burada ne işi var?” gibi düşüncelere kapıldığım yerler oldu ama mevzu öyle değilmiş aslında. Durumu anladıktan sonra yapılan bu tarz harf ve işaret oyunları, kelime bozuklukları çok hoşuma gitti.

Terry Pratchett Kitaplığı (Diskdünya)

19 Beğeni