Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

image

Will Wight’ın Cradle isimli serisinin ilk kitabı olan Unsouled’u, zevklerimizin benzeştiği bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumaya başladım. Çin fantastik türlerinden biri olan Xianxia türünde yazılmış bu seri şu anda 7 kitaptan oluşuyor ve devamı da geliyor. Tavsiye eden arkadaşım 1 haftada 7 kitabı da okuduğunu söylemişti. Forumdan @M3rett0 da 2 haftada tüm seriyi okuduğunu yazmıştı. Ben onlar kadar hızlı değilim maalesef, 1 haftayı geçti ilk kitabı bitirmem :slight_smile:

Kitabın konusu şöyle özetlenmiş:

Sacred artists follow a thousand Paths to power, using their souls to control the forces of the natural world.

Lindon is Unsouled, forbidden to learn the sacred arts of his clan.

When faced with a looming fate he cannot ignore, he must rise beyond anything he’s ever known…and forge his own Path.

Kitap Sacred Valley isimli bir köyde başlıyor. Burada yaşayan herkesin hayalı Sacred Artist olmak, yani 4 farklı türden hangisine yatkın ise bunu belirlemek ve bu türde kademeleri aşmak. Bu türler Enforcer, Striker , Forger, Ruler olarak sıralanıyor. Başlangıçta herkes Foundation level, sonra Copper, sonra Iron, sonra da Jade geliyor. Efsane Gold’a ulaşmak ise imkansıza yakın ve yok denecek kadar az.

Kahramanımız Lindon hangi türe yatkın olduğunu öğrenmek için bir teste tabi tutuluyor. Bu test de Harry Potter’daki seçmen şapka gibi çalışıyor. Ancak, Lindon’ın maalesef hiçbir türe yatkınlığı çıkmıyor ve Unsouled (Ruhsuz) olarak etiketleniyor. Unsouled’lara Sacred Arts teknikleri öğretilmiyor ve hor görülüyorlar. Bundan sonrası ise Lindon’ın önüne gelen engelleri aşmaya çalışması şeklinde ilerliyor.

Kitabın ilk yüzde 30-40’lık kısmını okurken “harika, süper” diyordum sürekli. Hatta şuna benziyordum biraz da.

Ama sonradan benim zevkime göre biraz düşüşe geçti. @M3rett0 ise ikinci kısmı daha çok sevdiğini söylemişti. Kişisel zevklere göre değişiyor sanırım. Sonunu ise sevdim, o yüzden mutlaka devam ederim seriye.

Edit: Detay meran eden varsa şurada çok güzel bir inceleme buldum.

12 Beğeni