Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

İlk kitap Azazel için yorumlarımı paylaşmıştım.

9786051716305

Eylül ayına Türk Gambiti ile başladım ve 2 gün önce bitirebildim.

Azazel’de olayların büyük çaplı bir yapılanmayı işaret ettiğinden bahsetmiştim. Fandorin bu yapılanmanın peşinde polis hafiyeliğinden casusluğa ufak bir geçiş yapmıştı. Kendisini burada da casus olarak görev başında buluyoruz. Görev yerimiz Balkanlar, Plevne’nin savunuluşunu Rus gözünden okuyoruz. Zaten olayın buralara geleceğinin işaretleri Azazel’de veriliyordu. Plevne’de başarısız olan Rus taaruzlarının arka planındaki hamleleri, mimarının ve Fandorin’ in ağzından dinliyoruz. Kitabın ismi de buradan geliyor.

Enver Paşa, Mithat Paşa, Osman Paşa, Osmanlı isimleri bol bol geçmekte. Zaten bunlardan bazıları eserde büyük roller oynamakta. Bilmeyenler için Osman Paşa Plevne’yi zor şartlarda savunan paşadır. 3 kez Rus ve Rumen ordularının taaruzunu püskürtmüştür. Kitap da bu gerçeğin üzerine kurulmuş vaziyette.

Ayrıca olay örgüsü Varvara adlı bir kadının, sevdiğinin peşine savaş alanına gitmesi üzerine kurulu. Bu yolculuk esnasında yolları Fandorin ile kesişir ve yukarıda bahsettiğimiz olaylara Varvara da dahil olur.

Sanırım yeteri kadar özetledim. Türk Gambiti için çok heyecanlı gibi şeyler söyleyemesem de kendini okuttuğunu ve olayları keyifle takip ettiğinizi söyleyebilirim. Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

20 Beğeni