Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

image

Kör Bakış - Peter Watts

Okuduğum en ilginç ve orijinal konulardan birine sahip olan Blindsight, beni ciddi oranda zorlayan bir kitap oldu. Bunda kitabın extra-hard sci-fi olması, İngilizce’min yetersiz kalması, ve yazarın bilimsel terimleri yüzüme yüzüme fırlatması da etkiliydi elbette. Bahsi geçen her terime hakim değildim ve bunları araştıramayacak kadar da tembel olduğum için birçok kısmı anlamadan geçtiğimi itiraf edeyim.

Konusundan bahsedecek olursam, atmosferde birden belirip yanan 65 bin küsür cisimden bu zamana 2 ay geçmiştir. Bu cisimler Dünyanın fotoğrafını çekmiş ve bu verileri Güneş Sistemi’nin sonundaki bir yere göndermiştir. Gönderildiği yerde ne olduğunu araştırmak için 5 kişilik bir ekip oluşturulmuştur. Ekibin tamamı dışlanmış kişilerden oluşmaktadır: Beynindeki duygu işleme merkezleri ameliyatla birbirinden ayrılmış, çok kişilikli bir dil bilimci; X ışınlarını görebilecek kadar makinelerle kaynaşmış ama kendine yabancılaşmış bir biyolog; kendisine ihtiyaç duyulmayacağına ilişkin zayıf bir umudu olan barış yanlısı bir savaşçı; onlara kumanda etmesi için genetik bilimini kullanarak mezardan çıkardığınız vampir adı verilen soyu tükenmiş insansı bir yırtıcı ve son olarak da Dünyayla bağlantıyı sağlasın diye beyninin yarısını aldırıp bu bölgeye teknolojik cihazlar koydurmuş olan yarım akıllı bir Sentezci.

Kitap “ilk temas” amacıyla yazılmamış, aksine tamamen “bilinç” üzerine odaklanmış. Kendi bilincimizi evrimin son noktası olarak gördüğümüzü ancak Watts’ın bu nosyona sıkı bir darbe indirmeyi başarmış olduğunu söylemek mümkün.

Okuduktan sonra başkalarının yorumlarını araştırdım ve gördüm ki kitabı sevenler hayli fazlayken, “ne okudum ben ya” diyenler de az değil. Yani “divisive” bir kitap. Tabi bunda yazarın bence “info dump” olayını abartması hatta suyunu çıkartmasının etkisi büyük, zaten kitabın zayıf halkası olarak da bu görülüyor ve ben de buna katılıyorum. İnsanların zırt pırt kitaba ara verip araştırma yapması olaydan kopmasına yol açıyor, sırf bu yüzden birçok şeyi anlamadan geçmek zorunda kaldım. Bu yüzden de kitabın tam olarak hakkını veremediğimi düşünüyorum ve her ne kadar çevirisinin çok kötü olduğunu varsaysam da Türkçe baskısını alıp tekrar okumayı planlıyorum.

Kitaba notum 7.5 ama kimseye tavsiye edemiyorum. Dibine kadar hard sci-fi okumak isteyen ve bunu yaparken varoluş ile bilinç arasındaki ilişkiyi sorgulamak isteyen varsa okuyabilir, diğer türlü pas geçin derim.

19 Beğeni