Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

İthaki yayınları ve bilimkurgu kulübü ortaklığında yayımlanan İLK – Bilimkurgu seçkisi kitabından tanıştığım ve kitaplarını / öykülerini okumak istediğim yazarlardan birisi Arzu Uçar’dı

Arzu Uçar’ın 2015 Yaşar Nabi Nayır Öykü ödüllü ilk kitabı “Dış Kapının Mandalı” kitabında 9 öykü var. Kitabın ilk öyküsü olan Perihan yine kitap içerisinde olan 3 öykü ile bağlantılı, birbirini tamamlar nitelikte öyküler.

“Perihan” –“Nokta” ve “Dış Kapının Mandalı” öyküleri birbirini tamamlayan öyküler. Ayrıca “Perihan” öyküsünün yan karakterlerinden birisi olan Hasan “Soba” öyküsünde farklı bir zaman ve farklı bir mekanda tekrar karşımıza çıkıyor.

Birbirini tamamlayan üç öykü “Perihan” –“Nokta” ve “Dış Kapının Mandalı” öykülerini kitabın öne çıkan öyküleri olduğunu söyleyebilirim.

Arzu Uçar’ın öykülerini, anlatım biçimini, kalemini ve anlattıklarını beğendim. İLK -BK seçkisinde olan öyküsünü de beğenmiştim ama bu kitapta olan öyküleri özellikle yukarıda yazdığım birbirini tamamlayan 4 öykü aynı zamanda birbiri ile bağlantılı olması nedeniyle daha çok beğendiğim öyküleri oldu.

13 öyküden oluşan İkinci kitabı “Bir Küçük Delilik” isimli kitabını da aldım yakın zaman da okumayı düşünüyorum.

10 Beğeni