Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Kesinlikle tavsiye ederim. Hikayelerin hangi sırayla okunacağı forumda paylaşılmıştı zaten.

1 Like

Teşekkür ederim, görmedim ben o yorumu :confused:

1 Like

WITCHER #4
WITCHER EFSANESI #2 NEFRET ÇAĞI

Sanırım şu ana dek en iyisiydi.

Özlemişim, ilk 120 sayfa su gibi aktı, gitti. İlk çeyrek olaylar olarak durağan, genellikle diyalog var. Sayfa çevirten akıcılık, sürükleyicilik ve heyecan mevcut.

Ben en çok Kader Kılıcı’nı beğenmiştim, Elflerin Kanı malumunuz olayların monoloğu gibiydi ve neredeyse hiçbir şey olmuyordu (neredeyse!). Nefret Çağı hepsinin önüne geçti. Seride okuyacak hala 3 kitap olması heyecanımı artırıyor.

12 Likes

Bazı öyküler öyle bazıları değil…

1 Like

Pusu Hikayeleri - Vedat Yenerer

Ölüm Dairesi ve belki Atom Bombası öyküleri hariç diğerleri gerçek yaşanmış olaylar.

33 askerimizin şehit edilmesi, Dönemin Genelkurmay başkanının bölücü terör örgütü tarafından zehirlenmek istenmesi, Teröristlere karşı mücadele yürüten ve şehit düşen isimsiz kahramanlarımızın hikayesi. Doğal yollarla ölen zengin bir iş insanının naaşının mezardan kaçırılması. Haydar Aliyev’in ölümünün gizlenmesi gibi gerçek olaylar bazı yerlerde öyküleştirilerek anlatılmış.

Atom Bombası anlatısı gerçek midir bilemedim ancak Ölüm Dairesi bir bilim kurgu öyküsü ve başarılı bir öykü.

13 Likes

Sissoylu: Benliğin Gölgeleri bitti. Kitap 4. kitaptan çok daha güzeldi ve olay örgüsü bakımından daha başarılıydı. 4. kitapta çoğu şey tahmin edilebiliyordu ama bu kitapta tahminlerimin hemen hepsi boş çıktı ve 4. kitapta geçen olayların rastgele olaylar olmadığını, büyük bir planın parçası olduğunu öğrendim.

Wayne ve Wax karakterlerini bu kitapta daha da sevdim, özellikle de Wayne’i. Steris ve Marasi arasından nedense Steris’e daha çok kanım ısındı yine de Marasi’ye de gıcık kapmıyorum. Ranette ileriki kitaplarda umarım biraz daha ön plana çıkar. İlk üçlemeden karakterlere rastlamak ve eski karakterlerle bu karakterlerin karşılaştırılması güzeldi.

1. kitaba hemen mi başlasam yoksa başka kitap mı okusam, kararsız kaldım.
8 Likes

Türk Amerikan Savaşı - Kanlı Deprem / E. Tümgeneral Alaettin Parmaksız

Kitabı yarım günde neredeyse hiç ara vermeden okudum. Türk Amerikan savaşını anlatan benzer birkaç kurguyu daha önceden de okumuştum ancak o kitaplar sanki kötü bir çeviri kitabı okuyor hissi vermiş ve hiç inandırıcı gelmemişti.

Kitabı bilgi yayınları kelepir kitaplar kampanyasından aldım, Yazarın E. Tümgeneral olduğunu görünce çok daha gerçekçi olacağını düşünmüştüm. Ve bence diğer okuduğum Türk Amerikan savaşı kurgularına göre hem hikaye, hem karakterler hem de savaşın ilerleyişi çok daha gerçekçi ve anlatım da çok başarılıydı.

Uluslararası siyasetle ilgilenenlerin hemen fark edeceği üzere yapılan göndermelerin gerçek olduğu, örneğin 2000’lerin başında ABD ordusunun yaptığı Türkiye’yi işgal tatbikatı, Kuzey Irak’ta ziyarete gelmiş gibi yapılarak Özel kuvvetler askerlerimize yapılan ihanet gibi Kılıç Ali ile Atatürk arasında geçen bir diyaloga göndermelerin olduğu kitabı deyim yerindeyse bir solukta okudum.

Kitabın konusu zaten isminden de anlaşılıyor, ABD Türkiye’ye savaş açıyor ve işgale başlıyor. Bu tarz kurguları seviyorsanız kitabı okumanızı tavsiye ederim.

9 Likes

ÜÇ CİSİM PROBLEMİ

Kitabın ince göründüğüne aldanmayın (400sayfa) kitap o kadar doyurucuydu ki 2 günden kısa sürede bitirdim. Gece uyku kaçırtacak cinsten bir seri başlangıcı.

Tarih, kurgu, bilim her şeyi çok güzel işlenmiş. Kitap kısa bir yakın Çin tarihinden başlıyor. Oradan işlenerek günümüzde geçen bir kurguya bürünüyor. VR evreninde oyun oynayıp heyecanını yaşıyorsunuz, tarih ve bilim kitaplarından fırlamış bölümlerle karşılaşıyorsunuz, ağır bir dramda işleniyor karakterlerin nasıl kötü konuma düştüğüne neredeyse hak verebiliyorsunuz.

Kitap çok yoğundu benim için o yüzden 2. kitabı okumadan araya bir kitap koymaya karar verdim. Eğer bu kitabı okumadıysanız okuma listenizi güncelleyin derim. Pişman olmayacaksanız.

5/5

10 Likes

6 önceki ikisinden kat kat güzel.

1 Like

3 cisim cohoştur. Bencede okumayan kalmasın. Tek sorun çince isimlerdi.

2 Likes

Ayrı bir hava katıyor, hoşuma gitti benim :smiley:

Üç Cisim Problemi ve Karanlık Orman’ı ben de almıştım ama henüz okumaya fırsat olmadı. En kısa zamanda okumayı düşünüyorum

1 Like

image

Namık Kemal Külliyatı’na Vatan Yahut Silistre ile giriş yaptım. Daha önce defalarca filmini izlediğim için olay örgüsünün tamamını bilmeme rağmen kitabı yine de etkileyici buldum. Namık Kemal’in bu eser sahnelendikten sonra neden sürgüne yollandığını daha iyi anladım çünkü eser sahnelendiğinde geniş halk kitlelerini kolayca coşturma potansiyelini taşıyor.

Yazılış tarihi olarak Şinasi’nin Şair Evlenmesi’nden 12 yıl sonra yazılmış ama iki eserin kalite olarak aralarında dağlar kadar fark var, Türk Tiyatrosu çok hızlı gelişmiş.

4 Likes

7’yi beklemesi var bir de belki onun için tereddüt ediliyordur

Dune kitabını okuyorum. Bu gidişle en sevdiğim 10 kitap arasıma yükselecek. Muazam bir dünyası var. Serinin ilahi dinlerlede alakası var mesela kitapta zansunni gibi kavramlar var. Sanırım bu tarz şeyler kitabın felsefi boyutunu oluşturuyor. Çünkü kitapta felsefede var diye duymuştum. Neyse 100. Sayfayı daha yeni geçtim. Kitap delevere çevirmek üzerine kurulu gibi duruyor.

7 Likes

Siz bide binlerce yıl sonrasını görün…

1 Like

Gece gece Dune aşerdim. 5 ve 6 bir an önce çevrilse de okusam.

5 Likes

Neler olacak neler. Hatırlatınca heyecanlandım. İlk üçe bile yükselebilir haberiniz olsun :wink:

1 Like

ACADEM’S FURY(CODEX ALERA 2)

Yapı olarak ilk kitaba benziyordu, konu olarak ise beklemediğim yerlere gitti. Yine heyecanlı, yine aksiyon dolu. Ek olarak üçgensiz ve dramasız ilişkiler var(umarım öyle kalır).

10 Likes

Yavaş ama emin adımlarla ilerliyorum :slight_smile:

Logen’ın bölümleri Mecuslar’ın İlki fiziken olaya dahil olunca ilgi çekici bir hale geldi.

Evrende aynı anda pek çok şey oluyor. Savaş patlak vermek üzere, iç işler iç politika ile sallantıda ve bu sırada dünyadaki büyü ölüyor. Her birinin içinde 3 ana karakterden biri var. Güzel gidiyor :slight_smile:

Şu ana dek sadece Jezal gibi bir çapkının, şımarık adamın bu kadar kısa sürede kadınlar hakkında daha mantıklı düşünür hale gelmesini yadırgadım. Elbette nedeni başka bir kadın. Onun dışında mantıksal açıdan beni rahatsız eden bir şey olmadı.

Favorim halen Sand dan Glokta :heart: Adam zaten 2 sene cehennemi yaşamış. Bu adamı ne korkutabilir? Buna rağmen bu kadar kibar olması da onu ayrıca ilgi çekici yapıyor.

Bunu neden yapıyorum?

13 Likes