Hangi Kitabı Okuyorsunuz? (Detaylı İnceleme)

Ben de 1 günde bitirmiştim. Gerçekten çok akıcı ve zekice kurgulanmıştı.

2 Beğeni

Uzaktan Kumandalı Kız
İthaki BK klasikleri içinde yer alan ve hacim olarak en hafif olan kitap… Kitap çerez olarak yarım saat içinde tüketilebilir önsözü atladığınız zaman (ki Ursula K. Le Guin yazmış, okumazsanız çarpılabilirsiniz) geriye 55 sf gibi bir şey kalıyor, ama ben 3 günde bitirdim orası ayrı. Yakın geleceği konu alan kitapta reklamların yasak olduğu bir dünyaya gidiyoruz, çıkarlar söz konusu olduğunda insanoğlu yine zekasını konuşturuyor ve topluma mal olacak kişiler yaratılarak bunlar üzerinden subliminal reklamlar yapılıyor (günümüzden çok uzak değil gördüğünüz gibi) Ve ikoncanımızı uzaktan kumanda eden kişi robotumuz aracılığıyla birine aşık oluyor. Peki karşısındaki kişi ona mı yoksa robota mı aşık? İşte bütün mesele bu…

Beren ile Lúthien
Kitabın ilk 35 sayfasını çok şükür atlattım, Christopher’ ın suyunu çıkardığı bir giriş olmuş neyse ki artık asıl hikayeye vardım şimdi onu okumaya başlayacağım, bitirdiğimde fikrimi buraya iliştiririm.

18 Beğeni

Martin Eden

Fakir bir genç olan Martin Eden, Ruth isimli burjuvazi sınıfından bir kıza aşık olur. Hayatının dönüm noktası olacak bu olay yüzünden kendisini değiştirmeye karar verir ve olaylar gelişir.
Toplumdaki mevki farklarını, fakirler ve zenginlerin para ve mevkiye karşı gösterdiği tutumu eleştiren kitap beni farklı farklı isimleri ve ideolojileri araştırmaya sevk etti, bu yüzden çok hoşuma gitti. Herbert Spancer’ın eserlerini listeme aldım.
Kitabın arka kısmındaki notlar çok başarılı, imla hatası da bulunmuyordu kitapta fakat tek sıkıntısı arka kapak yazısı. Kitabın belkemiğini oluşturan olayı arka kapağa yazmak çok kötü olmuş, arka kapak yazısını SAKIN OKUMAYIN.

17 Beğeni

0001804572001-1
Yıkıcı bir dünya savaşının sonucunda radyasyonun etkisinin tüm dünyaya yayılmasıyla başlayan bu kitap, savaşın etkilerinin “henüz” ulaşmadığı Avusturalya’daki insanların yaşayışlarını, bekleyişlerini ve çaresizliğini ele alıyor.

Aslında konusu ilgi çekici olsa da okurken galiba denizcilik tabirlerine uzak olmamdan dolayı birazcık konu sıktı diyebilirim. sakın keyif almadan okuduğum anlaşılmasın fakat eğer benim gibi deniz, denizaltı, denizcilik olaylarına uzak bir insansanız birazcık sıkılabilirsiniz. onun haricinde yaklaşık 290 sayfalık bu kitabı iki günde okuyup bitirdim ve son yaklaşırken insanların nasıl bunu karşılayabileceklerini anlayabilmiş oldum.

bu "son"la alakalı kitabın arkasındaki söz de çok hoşuma gitti: “Dünyanın sonu değil ki bu. Yalnızca bizim sonumuz. Dünya eskiden nasılsa yine öyle devam edecek.”

21 Beğeni

Disko Topu - Ayça Güçlüten

Hikayenin kendisi yüreğimi parçalasa da anlatımı o kadar farklı ki… Üzerine düşünmezseniz sizi asla olayların tüm çıplaklığıyla anlatılması kadar etkilemeyecek bir yapısı var. Yeri geldiğinde şiddete teşekkür eden, dışlanmaya ve hor görülmeye minnet duyan bir karaktere sahip. Ve yaşadıkları o denli korkunç olmasına rağmen karakterin bunu anlatışı bir o kadar flu. Ayrıca hayatta tek bir amacı var. Geri kalan tüm kötülükler artık sıradanlaşmış şeyler.

Ayça Güçlüten’in benim okuduğum ilk, kendisinin üçüncü kitabı. 142 sayfalık kitabın 100 sayfasını tek oturuşta okudum.

Kitap yer yer Alice Harikalar Diyarı’nda tadı alıyor. Çünkü başkarakter her eşyayla konuşuyor. Hepsinin bir dili var, hepsinin uyaracağı ya da teşvik edeceği bir şeyler var. Bir de hikayenin merkezindeki Küçük var tabii. Başkarakterin bir disko topu bulmaktan bile daha büyük amacı olan Küçük. Dünyaya geliş şekli oldukça nahoş, kafası hayaller aleminde olan bir annenin gerçeklikle tek bağlantısı.

Ayça Güçlüten karakterini “rağmen” olarak tanımlıyor. Görmezden geldiğimiz, hikayelerini pek de duymak istemediğimiz bir karakteri ustaca ve farklı bir dille anlatıyor.

16 Beğeni

Geçen aylarda çıkan Bıçağın Kendisi’ni okuyorum ve inanılmaz hoşuma gitti. Yazarın Çolak Kral kitabını okuyup çok sevmiştim bu serinin çevrilmesini de epeydir bekliyordum. Tam aradığım gibi bir kitap çıktı karanlık, olaylar sürünmeden ilerliyor, karakterler ve evren çok iyi. Öylesine okuduğum saçma sapan genç yetişkin kitaplarından sonra çok iyi geldi.

17 Beğeni

Devam kitapları yanlış hatırlamıyorsam Tüyap kitap fuarına kadar basılacaktı. Merak ettiğim bir seri, ilk kitabını aldım ama başlamak için serinin tamamlanmasını bekliyorum.

2 Beğeni

Okuyanlar hep beğendi gibi bir izlenim oluştu kafamda. Halbuki hiç dikkatimi çekmemişti. Fuar zamanı basılırsa sanırım inceleyip değerlendireceğim.

2 Beğeni

@Paul-Atreides Ben de 300lerdeyim şimdi , 6 kitap 1.5-2 ay götürür beni.

@Agape Batıda en popüler ve en övülen serilerden birisi. Goodreads’de oylayan sayısına bakınca LOTR, HP, ASOIAF, Wheel of Time, Mistborn gibi serilerden sonra bu geliyor.

3 Beğeni

Popüler olmasıyla pek ilgilendiğim söylenemez aslında. Bana keyif veren kitabı beğenirim. Benim için daha çok bana hitap etmesi önemli. Diğer açıdan farklı eserlere göre değerlendirmelere de pek güvenmiyorum. Benim kendi kriterlerime uygun olması benim için daha önemli. :slight_smile: Mesela Earthsea 205 bin oylama almış, The Blade Itself ise 138 bin. 138 bin bana kalırsa çok da yukarı sayılmaz ama benim çok sevdiğim Belgariad da 86 bin oy almış. Kaldı ki bazen 5 bin oy alan bir kitap da çok şahane olabiliyor. Bilgi vermek amaçlı yazdığınızı biliyorum. Ben de düşüncelerimi yazmak istedim. Şimdi siz oylama diyince sevdiğim serilerin oylamalarını merak ettim. :joy: Bu arada Belgariad’ı 86 bin oya mahküm edenlere teessüf ediyorum. :sweat_smile:

6 Beğeni

Filmi, dizisi veya oyunu olmadan 100 bini geçen çok az fantastik seri var. Grimdark olmasını da hesaba katarsak aldığı oy sayısı etkileyici.

5 Beğeni

İlk kitapta olmama rağmen aşırı derecede bağladı beni hatta Asoiaf’dan bile daha güzel geldi bana. Olayların sürünmeden ilerlediği bir seri okumayı özlemişim. Evren çok ilgi çekici. (Şu Shankaların olayı ne anlamadım umarım açıklanır ileride) Keşke haritalı bassalarmış çünkü ülkeler ve şehirler karışıyor okurken.
Bir de çizgiromanı var kitabın ama sanırım sadece 4 bölüm çünkü devamını bulamadım internette.

3 Beğeni

Bıçağın kendisi mi bu anlattığınız? :thinking:

1 Beğeni

Aynen, Bıçağın Kendisi

2 Beğeni
Harita

7 Beğeni

Çok büyükmüş haritası.

1 Beğeni

Büyük olmasını bırak altta Gürk İmparatorluğu var!

Gurkish Empayır.

2 Beğeni

Kafamda " We are Gurkish Airlines, we are globally yours" cıngılı çalıyor.

4 Beğeni

Suljuk(Selçuk) var asıl.

1 Beğeni

Kadir amca, Serkant abi ve favorim Alubat(Ulubat)!

Sokakta Türk bayrağına sarılı koşan adam gibi hissediyorum.

1 Beğeni