Hangi seriye başlamalı?

Merhaba ; yıllardır sürekli kitap ala ala elimde korkunç bir seri birikimi oldu.
(10 kitap alıyorsam 6 sını okuyorum 4 ü kalıyor… böyle böyle arttı.)

Şimdi elimdeki serilerden yeni birine bşalamayı düşünüyorum ama hangisi arada kaldım.

Okumadığım ama kütüphanemde bekleyen seriler

• Farseer serisi — robin hobb – 3 kitap
  • Gormenghast — Mervyn Peake --3 kitap
  • the Demon Cycle — peter v. brett – 4 kitap
  • star wars thrawn üçlemesi — timothy zann – 3 kitap
  • fırtına ışığı arşivi – brandon sanderson – 2 kitap
  • Sissoylu – brandon sanderson – 5 kitap
  • imperial radch (adalet , kudret, mehamet) — ann leckie – 3 kitap
  • yerdeniz büyücüsü — ursula k. leguin – 5 kitap
  • kızıl gölge — r.a.salvatore – 3 kitap
  • ramses — christian jacq – 5 kitap olması lazım
  • Vahşi kartlar – George r.r. Martin – 2 kitap

Hangisine başlamalıyız, değerli fikirleriniz çok hoş olu.

Sissoylu iyi bir başlangıç olur. :wink:

2 Beğeni

Bence de Sissoylu serisi daha sonra Fırtına Işığı Arşivi derim

4 Beğeni

Ben çocuk kitaplarını seviyorum ya, sanki çocuklar için yazılmamış gibi olanları.
Mesela Talihsiz Serüvenler Dizisi harikaydı. Kısmet olursa bir ara Ulysses Moore’a da başlarım diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Çoğunda seçilmiş ve beklenen kahraman teması var anti kahraman ve çok farklı bir yazar okumak isterseniz Gormenghast derim.

1 Beğeni

Ramses 2. kitabın ortalarından sonra sıkan bir seri. Okurken firavun bile olsw tek bir adamın hayatından 5 kitap çıkmayacağını anlıyorsunuz.

Sisoyludan başlamayı öneririm. 5 kitap olduğu için severseniz hepsini birden okuma şansınız var. Daha sonra oradaki daha az tanınmış bir eseri okuyabilirsiniz. Bütün iyi oldukları belli olanları tek seferde okumayın bence karıştırıp okuyun. Ben mesela gormenghast ve farseer serilerini duymamistim.

1 Beğeni

Herkes sissoylu diyor sanırım.
Forumda ne çok sissoylu sever varmış böyle :slight_smile:

fırtına ışığı arşivi mi yoksa sissoylu mu daha güzel peki ikisini okuyan bir arkadaş varsa mukayesede bulunabilir mi

Karşılaştırması zor. Biri epik distopya ve postapokaliptik hatta Türkçe yazayım kıyamet sonrası, diğeri high fantasy denilen tür. Tür olarak çok benzemiyorlar bence.

Fırtınaışığı arşivi Brandon Sanderson gibi bir yazarın “hayatımın kitabı” dediği hep gönlünde yatan bir seri. Kaldı ki ona verdiği emek gözle görülüyor. Hikayenin derinliği de daha fazla. O yüzden Fırtına ışığı bana göre daha iyi ama onun bitmesine daha çok var. Sissoylunun ana serisi bitti. Yan serisinin de 2 kitabı çıktı diğerleri de yakında gelir. O yüzden Sissoylu dedim ben.

4 Beğeni

Sissoylu’dan başla, İblis Döngüsü’nden devam et. 5. kitabın çevirisi bu yıl çıkacak, o zamana kadar diğer kitapları da bitirirsin.

1 Beğeni

Ben de farklı bir tane önereyim bari Vahşi kartlar cok çeşitli yazarlardan kisa hikayeler kolay bitirmeni sağlar. Yakında çıkacak olan üçüncü kitabı da fazla beklememiş olursun

1 Beğeni

Ben oyumu Yerdeniz’den yana kullanıyorum.

1 Beğeni

Yerdeniz ve Farseer diyorum ben de.

1 Beğeni

Gormenghast benim de merak ettiğim ama hiç başlayamadığım serilerdendir. Çok fazla bileni yok ve biraz riskli olabilir ama bana göre Brandon Sanderson okumadan önce yerdeniz okunmasını öneririm. Brandon gerçekten okuma çıtasını yukarı çeken bir yazar. Yine de ikisini kıyaslayamam ama yerdenizin dili, anlatımı gerçekten çok hoş.

4 Beğeni

Forumda ki arkadaşlarımızın tavsiyesi ile 20 gün kadar önce Sissoylu’ya başlamıştım. Gerçekten güzel bir seri , okumakta olduğunuz kitaplar başlığında kısa bir inceleme de yaptım hatta.

Le Guin’e gelince… Yazarın tek okuduğum kitabı Sürgün Gezegeni ve onu da okuduğumdan beri açıkçası kendisine biraz mesafem oluştu. Le Guin’e başlamak için Sürgün Gezegeni iyi bir seçim değil diyorlar. Sanırım öyle…

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Yerdeniz’le sanırım bu önyargıyı kırabilirim.

Şu farseer i acayip merak ediyorum

Bir Ursula Le Guin hayranı olarak nacizane fikrim Ursula okumaya Yerdeniz Serisi’nden başlamanız ve evet Sürgün Gezegeni okunacak ilk Ursula kitabı için iyi bir seçim olmamış. Ama olsun eğer bilim-kurgu ve fantastik seviyorsanız Ursula sizi bir şekilde bir yerden yakalar. İyi okumalar. :blush:

1 Beğeni

Firtinaişığı arşivine hemen başlayın dün ilk 40 sayfasını okudum, hayran kaldım .Òzellikle Sissoylu serisini okuğunuz için o evrene gönderme yapan şeylerde farkedeceksiniz.

Fırtına >sissoylu

1 Beğeni