Harper Lee Bülbülü Öldürmek Sonrasında Ne Yaptı?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/liste/harper-lee-bulbulu-oldurmek-sonrasi-ne-yapti/

Harper Lee, Bülbülü Öldürmek sonrası hayatının neredeyse tamamında başka eser yayımlamadı. Peki bu kıymetli yazar, onca zaman başka neler yaptı? (DEVAMI…)

Bülbülü mü öldürmüş ne yapmış? :d

1 Beğeni

Okuduğum bir yazar değil ama hikayesi ilgimi çekti. İlk kitabı Bülbülü Öldürmek 1960 yılında yayınlanmış ve ödüller almış, çok satmış, çok okunmuş. İkinci kitabı 2015 yılında yayınlanmış. Yani ilk kitabından 54 yıl sonra; o da ilk kitabın devamı. Bu 54 yıl boyunca boş durmamış iddiasındaki yukarıdaki linki tıkladım. Yani hepsi buysa yazarlık anlamında gerçekten hiçbir şey yapmamış.

1 Beğeni

o 54 sonra yayınlanan kitap bülbülü öldürmek’den önce yazılmış. Lee Tesbih Ağacını yazdıktan sonra editörü. bu olmamış sen bunun çocukluğunu yaz diyor ve kitap tutuyor.

1 Beğeni

Hımm, o zaman belli bir dönem dışında hiç yazmamış. Böyle bir kaç yazar daha olduğunu hatırlıyorum. Yine de istisnadır herhalde. Neden yazmamış, çok ilginç.

Ben yazmanın Harper Lee için anlık bir heves olduğunu düşünüyorum. Hatta doğum günü hediyesi 1 yıl izin bu kitabı yazabilmesi için. Bir de yazsa muhtemelen ilk kitabını geçemeyeceğini düşündü. Tek kitap ile şarkı ile vs hit olmak o alanda kişiyi iyi yapmaz bence. Önemli olan istikrardır. 1 eserde başarı sadece tesadüf.

Bana göre övüldüğü kadar muhteşem bir kitap değil Bülbülü öldürmek. Dönemine göre seçtiği konu alışılmışın dışında ve cesurca ama o kadar.

2 Beğeni

Bazı kitaplar yazıldığı dönem itibariyle önemlidir, kabul. Çocukluk yıllarımda okumuş ve etkilenmiştim. Ancak kısa bir süre önce tekrar okuduğumda pek fazla da etkileyici bulmadım. İkinci kitabı ise çok daha keyifsiz geldi bana. Bir şeyleri vurgulamaya, dikkat çekmeye çalışmış ancak ırkçılık konusunda çok daha etkili kitaplar okuduğum da Lee’nin mesajı biraz zayıf kalmış diyebilirim. Fazla cesur ve çarpıcı değil.Yani bir “Tom Amca’nın kulübesi” -Beecher Stowe- düzeyinde bile değil, kanımca.