Harry Potter Kitapları "Şeytan İşi" Oldukları İçin Bir Kilisede Yakıldı

Hristiyanlık tarihi böyle olaylarla doludur esasında. Hani bu salt bağnazlıkla veyahut yozlaşmışlıkla alakalı değil, Hristiyanlığın temelinde bu tarz eylemlere epey izin veren bir yapı var. Ha bir yozlaşmanın sonucu mudur, evet ancak o yozlaşma muhtemelen yüzyıllar öncesinde gerçekleşmişti.

1 Beğeni

O değil de kadın yine kazandı. Kitapları yok satıyor. Ne için kullanılırsa kullanılsın. :roll_eyes:

7 Beğeni

Pokemon için ‘hayvan zulmü özendiriliyor’ gibi bir eylem yapsalar hadi neyse diyeceğim. Sonuçta pokemonlar hayvan gibilerdi, hissedip düşünebiliyorlardı ve habire dövüştürülüp zulmediliyordu. Ama milletin kafayı taktığı noktalara bak.

4 Beğeni

Rowlingin kitaplarını yakmakla tehdit eden bir hayranına twitterdan yazdığı bir sözü vardır: ‘‘İstediğini yap paran hala bende’’ gibi bir söz. Gerçekten tüklerin kola satın alıp dökmesi gibi bir eylem olmuş. Bu bağnazlığı sadece hıristiyanlıkla özdeşleştirmek yanlış bence, her dinin manyakları var ve malesef islam bu konuda bayrak taşıyor hatta. İslamafobi de bu yüzden bu kadar yaygın ve açıkcası normal yaygın olması.

2 Beğeni

Şeytan işi olabilir. Şöyle ki 20. Yüzyılda insanların alternatif dünyalar araması kendi dünyalarından kaçmak istemesi westeros orta dünya ya da wizard world gibi fantastik yerlerin popüler olmasını sağladı. Bir kısım insanlar da süper kahraman dünyalarına yöneldi. Bu dünyalarda özellikle gerçek dinler değil zaten takipçinin de hayal kabul ettiği kurgu dinler var. Bu da bizim için ateist bir dünya oluyor. Bazılarında ise hiç din kavramı yok. Buna dair bir tez okumuştum. Ayrıca Seyit Hüseyin Nasr da bununla ilgili yorum yapıyor. Acaba bu fantastik kurgular dinlerle aynı amaca hizmet ediyor olabilir mi? Belki de atalarımız da başka dünyalara gitmek için dinlere inandı. Belki de insanlar hala bu yüzden mitolojiye meraklı. Dinin pratik boyutu ile ilgili.

3 Beğeni

Katılmıyorum. Bir kitabın, filmin vs okuyucusunu ya da izleyicisini başka alemlere sürükleyip hayal gücünü tetiklemesinin şeytanla ilişkilendirilmesi bana çok anlamsız ve zorlama geliyor. Bir şeyin “şetyan işi” olarak nitelendirilebilmesi için kişiyi kasıtlı olarak din karşıtı şeylere inanmaya ve dine aykırı hareket etmeye zorlaması gerekir. Tanrının varlığını reddetmeye hatta…

İnsanoğlu ezelden beri hikaye ve masalları seven bir varlık olmuştur. Binbir Gece Masalları, Oz Büyücüsü, Dede Korkut Hikayeleri, Alice Harikalar Diyarında… Daha bir sürü örnek sayılabilir. Bunların çoğu bize olağanüstü hikayeler anlatır ama hiçbirinde dinle kasti bir çatışma göremezsiniz. Büyük bölümü bizim dünyamızda geçer ama alternatif dünyalar, boyutlar ve canlılar olabileceği fikriyle oynar. Süper kahraman çizgi romanları da öyledir; bizim dünyamızda geçen, alternatif gerçekler sunar bizlere. Ateist kahramanlar, hatta Thor gibi tanrılar olsa da “tanrı yok, dinler yalan” mesajını özel olarak gütmezler.

Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde ve diğer fantastik romanlarda çok tanrılı sistemler olduğu doğru. Ama Tolkien koyu bir katoliktir ve sık sık demeçlerinde Eru’nun bizim bildiğimiz anlamıyla tek tanrı olduğunu söyler. Keza C.S Lewis de Narnia’da Aslan karakterini İsa Peygamber’den esinlenerek yazmıştır. Matrix başta olmak üzere saymakla bitmeyecek kadar kitap ve filmde dini metaforlar var. Yani özlerinde “şeytan işi” diyebileceğimiz bir şey yok. Ama şekil itibariyle bizleri başka alemlere sürüklüyor hepsi.

Harry Potter’da da dini öğeler vardır. Noel, Paskalya ve Cadılar Bayramı gibi günleri kutladıklarını biliyoruz. Ayrıca Harry doğduğunda vaftiz edilmiştir; Sirius Black onun vaftiz babasıdır. Bunlar hep Hıristiyan adetleri. O yüzden şeytan işi olarak görülmesini komik buluyorum.

Harry Potter’da büyü ve iksir unsurları olduğu için kitapları cadılıkla bağdaştırmak, orta çağda cadı avına çıkan bağnaz kafaların yapacağı türden bir iş sadece. Neden bahsettikleri, kitapta ne anlatıldığı konusunda hiçbir fikirleri yok. Körlemesine hepsini aynı kefeye koyuyorlar.

Fantastik bir kitap okuyup, orada Eru veya Thor’u görüp varlıklarını gerçek kabul etmek ve ilahi dinleri, yaşadığımız dünyayı reddetmek de eşit derecede hastalıklı bir kafa yapısına ve oturmamış bir kişiliğe işaret ediyor benim için.

İlahi dinlerse bizi başka dünyalara sürükleme gayesi içermez. Bizim dünyamızdan bahseder, iyi bir insan olmaya teşvik eder. Bunun karşılığında da dünyanın daha iyi bir yer olacağını ve cennetle mükafatlandırılmayı vadeder. Tüm kurallar dünyevidir, dünya hayatını şekillendirmeyi amaçlar. Dünyada nasıl yaşamamız gerektiği konusunda rehberlik eder. Hayali şeylerle ve alternatif boyutlarla alakası yoktur. O yüzden atalarımızın “başka dünyalara gitmek için dinlere inandığı” tezini mantıklı bulmuyorum.

12 Beğeni

Dertli’nin bir şiiri vardı: Şeytan bunun neresinde? nakaratıyla özdeşleşmiş. Tam ona uygun Aziz Nesin’lik olay. Bir kitap paganik metaforlar içerebilir, bu doğal. Bütün kitaplar sapına kadar Müslüman ya da Hristiyan olacak diye bir kaide yok. Ancak bu yüzden yakmak nedir. 15.yüzyılda mıyız? Aklıma Fin Kilisesi tarafından paganik bulunduğu için yakılan Fin halk edebiyatı eserleri geliyor, sonra o eserlerin hepsi daha güçlü bir şekilde geri döndü ve Fin kilisesi de bu eserleri desteklemek zorunda kaldı Rus işgaline karşı milliyetçi düşünce ekebilmek için.

6 Beğeni

Olayları 1500 yıl öncesi insanının cücük hayal dünyası ile çözmeye çalışırsak bizim de birçok masumu cadıdır diye, büyücüdür diye asıp kesmemiz, şu kitap şeytan işidir diye yakmamız, bilimin gerçeklerine de yüz çevirmemiz gerekir… Ama iyi ki böyle durumlar totaliter rejimler dışında görülmüyor… Dünyanın geneli bu tür aymazlıklara sırt çevirmiş durumda; biz öyle sanmasak da…

3 Beğeni

Ben kitap almaya, Ac/Dc albümü almaya para bulamiyorum adamlar para bulmayı bırak yakıyorlar.

Bu arada New Mexico Meksikanın başkenti degil miydi?

2 Beğeni

şeytan işi olarak görülmesi açıkçası çok garip nasıl bu düşünceye kapılmışlar anlamıyorum

3 Beğeni

Çok üzüldüm okuduğumda insan onları neden yaksın ki? Hani yazara saygı yok tabiata da mı saygı yok?! Bir keresinde de J.K.Rowlingin kitaplarını ve HP DVDlerini yakmışlardı ama sevimli yazarımız şöyle demişdi:"DVD dumanı zehirli ola biliyor.Hem zaten paran bende kitabı yakmak istiyorsan benim çakmağımı ödünç ala bilirsin.Bundan sonra kitaplarımızı 2-2 satıcaz.Büyüyü seven ama ahlaki mesajlardan hoşlanmayanlar için bir oku bir yak kampanyası"Kim ne derse desin hep yanındayız Rowling :heart: :heart_eyes:

2 Beğeni

Üzgünüm, sayın Kayıp Rıhtım üyeleri.
Ama ben de Harry Potter’ı şeytani buluyorum. BATLAMYUS’u da destekliyorum. Düşünün bir? Şeytan insanlar Hak yolundan yaptırmak için ne kullanır? Tabii ki elindeki en büyük koz sinemalar ve kitaplardır. Bu işi kendi yapamayacağından bir insana fısıldar. Güzel bir hikayedir bu. Böylece kitap basılır ve medyum parayı kazanmış olur. Gerçek hayatta buna pekçok kez rastlayabiliriz.

Zira örnek vereceksek, Yüzüklerin Efendisi’ndeki Sauron karakteri aslında Hz. Süleyman’a Davut Yıldızlı Mührü (hikayedeki Tek Yüzük’ü) veren bir melektir. Saruman da hayvanlarla konuşma ve isim açısından Hz. Süleyman’dır. Ancak bu iki karakter de kötü, karanlık, zülmeden yaratıklar olarak gösterilmiştir.

Harry Potter ise denildiği gibi hemen büyücülüğü aşılıyor. Oysa dinimiz sihri yoksaymamızı emretmiştir. Ayrıca romanlar Hz. Musa’nın firavunu tahttan indirebilecek tek kişi olmasından esinlenmiştir. Oysa gerçeğinin aksine pek çok saptırma var.

Şeytanın köleleri, her zaman onların ayaklarını ovan insanlar değildir. Ancak bu kitaplarıyla yazarlar kitabı okuyan ve yoldan sapan insanlara bedava cehennem bileti satmıştır.

Bunun bilinen ilk örneği Şeytan İncili’dir. Aslında bunu büyük harfle bile yazmak istemiyorum. Rahip şeytanın fısıltısı üzerine bu incili yazmıştır. İblis usanmaz ve planına devam eder. Yeni köleler bulur kendine, onlara hikaye anlatır ve onlar da anlatır. Kanan çoktur.

Mukaddes Ku’ran-ı Kerim’de şöyle der: Böylece, Biz her bir nebi için insan ve cin şeytanlarından bir düşman kıldık. Onların bazısı bazısına aldatıcı güzel sözlerle vahyeder(konuşur). Şayet senin Rabb’in dilemeseydi, bunu yapamazlardı. Onları, iftiralarıyla başbaşa bırak.

Ayrıca bana o serileri okumadın, bu yüzden böyle konuşuyorsun falan demeyin. Çünkü okudum ve başta cazibesine kapıldım hatta bir Potterhead oldum. Ama bana Allah kurtarıcılar vahyetti.

Saygılarımla…

Ayrıca Matrix için de bir yorum yapmak istedim. Makinelerin efendisi diye bahsedilen Allah’tır. Ayrıca Neo öbür hapı seçseydi, onun kölesi olacaktı ve zaten cinler, şeytanlar, melekler ve insanlar rahman ve rahime köledir ancak ona ibadet ettiklerinde özgürlükleri verilir. Neo kaf
rlere girer. Ayrıca kainat’ı Allah’ın yazdığı bilgisayar simülasyonu göstermek ve melekleri robot yapmak şeytanın parlak zekasıdır.

Ancak fantastik okumayın demiyorum, şeytanın imzası varsa uzak durun diyorum. Talihsiz Serüvenler Dizisi, Alaaddin, Alice Harikalar Diyarında hiçbir iblisin dine karşı gelme unsuru içermez.

Selametle

2 Beğeni

Polonya bu arada şaşılmaması gereken bi millet bu olay için.Resmen 21. yy ın Orta Çağını yaşıyor adamlar.

1 Beğeni

Kurgu olan bir eserden gerçek olarak nefret edip yakmak ilginç kafaymış. Oku geç işte yani reklam kokan hareketler bunlar Rowling’in işi olabilir bence değişik olaylarla gündem olmayı seviyor.

2 Beğeni

Başlığı görünce aklıma bu geldi :smiley: Dakika 4.00 ’ dan izleyebilirsiniz.

3 Beğeni

Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Bu adam da tuhaf masal olmuş.

2 Beğeni

Bir şey soracam başka bir siteye açılan link gönderebilir miyim.
Virüslü falan değil bunu ispatlamak için…
(not: kimse ölüm yadigarları değilde onun illüminati olduğu anlamıyor?)

Tabii ki gönderebilirsiniz, öyle bir kural yok, ki olması da komik olurdu:)

İlk gördüğümde ben de pyle düşünmüştüm ama filmde “Onun göz olduğunu sanmıştım” gibi bir cümle geçiyor yani göz olmadığını söylüyorlar ve biraz da illüminati sembolüyle birebir aynı değil.

1 Beğeni

İçinde her büyücülük kelimesi geçen fantastik eserleri şeytan işi mi saymamız gerekiyor? Ne düşünüyorsunuz bütün fantastik yazarların oturup hadi ben şunları dinden çıkarayım dediğini mi? Ben de inançları olan biriyim. Çocukluktan beri de hayranıyımdır bu serinin. Ama hiçbir zaman hadi cinlerle uğraşayım, birilerine gerçekten büyü yapmaya çalışayım vs gibi şeylerle uğraşmadım. Seriyi okuduktan ya da izledikten sonra uğraşan birini de görmedim. Ya da birden inançsız biri haline gelmedim. Hz. Musa ile bağlantısını ise zerre anlayamadım. Eğer bir kahramanın seçilmiş kişi olup kötü adamı öldürecek tek kişi olmasından bahsediyorsanız bu yüzlerce seride vardır. Kahramanın kötü karakter ile karşılaşarak çarpışmak kaderidir. Bu dinlerde de vardır, mitolojilerde de, edebiyat ve sinemada da.

Yüzüklerin efendisindeki Saruman’ı da Hz Süleyman ile bağdaştıran birini gerçekten ilk defa duydum. Seriyi henüz okumadım ama babam çok sever. O da inanclı biridir. He hangi inanç olduğu sizin için fark ediyorsa onu da belirteyim 5 vakit namazında bir müslümandır. Başka fantastik serilere pek saygı göstermese bile yüzüklerin efendisinin edebi olarak değerinin çok yüksek olduğunu savunur hep. Gençliğinde okumuş sanırım seriyi ama inanır mısınız o da ateist değil.

Son olarak belirtmek isterim ki sinema ve kitaplar da insanı geliştiren şeylerdir bir eğlence aracı olmaktan öte. Bunları kalkıp da şeytan işi olmakla suçlamak pek hoş değil kannımca. Hadi deseniz sinema dünyası cinselliğe ve uyuşturucuya çok fazla özendiriyor. Bu şeytan işidir. Yine derim ki şeytan işi çok ciddi ve hoş olmayan bir suçlama. Ama bu konuda biraz haklısınız. Özellikle de uyuşturucu konusunda. Kötü bunu yapmaları. Ama amaç şeytanlık değildir emin olabilirsiniz.

İlluminati konusunda: gerçekten gördüğünüz her gözü her sembolü her şarkıyı bu grup ile ilişkilendirmek normal mi? Diyelim ki böyle bir grup var. Ve bu grup bütün dünyayı yönetiyor gizliden. Allah aşkına neden kalkıp Lady Gaga’ya desin ki sen şimdi klibinde şöyle oyna tek elimle gözünü de kapa. Neden? Ya da neden Rowling’e bunu Harry Potter’a koysun diye para versin?

Bu illuminatinin de tamamen ünlülerin dikkat çekip konuşulmak için basta uydurup yaydığı bir şey olduğunu düşünüyorum. Asla ötesi değil.

5 Beğeni

İnanmak istemeyenler inanmayabilir size iki kanıt linki atacağım, ilkinden başlayın:
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2008_haberleri/haziran/haziran3.asp
http://www.yaklasansaat.com/cin-seytanlar/seytanlar/iblis_imzali_filmlerin_mesajlari.asp