Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi

(Harun Pekdemir) #46

@Leingrad Resim ve yanıtınız için teşekkür ederim. Gerçekten de şömiz(tamamen aklımdan çıkmış bu kelime) olmadan daha da güzel gözüküyor.
@alper Söylediğiniz gibi çok az sayıdaymış ciltli kitaplar. Aydınlattığınız için teşekkür ederim.

(Emre ) #47

Çok güzel gözüküyor. Alsam mı diye düşünüyorum şuan.

(Serhat) #48

Yeni kitap ön siparişte

Kazaklar

Kazaklar - Ciltli (Babil)

Kazaklar - Karton Kapak (Babil)

Kazaklar - Ciltli (Kitapyurdu)

Kazaklar - Karton Kapak (Kitapyurdu)

İş bankası keşke yazarın; Çocukluk, İlkgençlik ve Gençlik kitaplarını, İletişim gibi birleştirip öyle bassa.

(Serhat) #50

Yeni kitap çıkıyor.

Kitapyurdu Ön Sipariş (Ciltli)

Kitapyurdu Ön Sipariş (Karton Kapak)

(Serhat) #51

Yeni kitap

Argonautika

Argonautika (Ciltli) (Kitapyurdu)

Argonautika (Karton Kapak) (Kitapyurdu)

Argonautika (Ciltli) (Babil)

Argonautika (Karton Kapak) (Babil)

(Umut K.) #52

Bir de Charles Dickens bassalar, tadından yenmeyecek.

(Serhat) #53

Gerçekten tüm klasik yazarları bastılar bir o yok. Belki ilerde gelir.

(İlhan Mete) #54

Yıllardır bu dizinin ciltlilerini almaktayım. Bu sayfaya emeği geçen arkadaşımıza teşekkür ederim. Bulması zor bir seri. Ancak İş Kültürün şubelerine telefon açtığınızda ellerinde varsa yardımcı oluyorlar. Hangi şehirde yaşadığınız bir önemi yok.

(Serhat) #55

Yeni kitaba bandrol alınmış.

(Hüseyin gök) #56

Kapitalist bir bankanın sol kitap basması ne komik bir hareket. :joy:

(Alper) #57

Benim bildiğim 2 çevirisi var satışta olan. Sol ve ınter yayınları. Umarım yetkin bir çeviridir.

(Alper) #58

Neden komik olsun…
Bu seride felsefe ve düşünce akımları içerisinde olan önemli eserler basıldı…
Engels veya Marks da eserleriyle özellikle 19 YY düşünce hayatında önem teşkil ediyorlar.

(Kenan Ulusoy) #59

Bankaların zaten kapitalist bir sistem yürütmleri gerekir. Aksi halde batarlar. Ama öyle kapitalist(!) bir banka ki bu kadar güzel baskısı ve dizgisi olan kitapları ucuza okumamızı sağlıyor.

(Hüseyin gök) #60

Eee okadar da olsun yani her ay kafadan 10-20tl keyfi para kesiyorlar. Bunlar ucuza vermiyecekte başka kim versin.

(Hüseyin gök) #61

Mark ve engelse lafım yok. İş Bankası gibi bir kurumun ne amaçla böyle önemli şahşiyetleri basmaya yüzü gidiyor onu demek istedim.

(Alper) #62

Yanlış düşünüyorsun bence, senin söylediğin anlam da sonuçta yayıncılık da kapitalist bir faaliyet.

Günümüz dünyasında ha finansal Oligarşik bir yapının parçası olan yayın evi basmış ha ideolojik çizgisi olan yayın evi. Bence ayırt edici durum yetkin bir çeviri yapılmış mı, çeviren kitap içerisinde ki düşünceye hakim mi, Yayın evi kitabı sansürlemiş mi…

Nazım’ın Sabahattin Ali’nin kitaplarını YKY basıyor, Attila İlhan İş Kültür’de… İthaki Yalçın Küçük basmıştı… İthaki Forumun en sevilen yayın evi, Bilim kurgu ve Fantastik kitaplarıyla tanınıp seviliyor ama kurgu dışı kitapları da çok iyi. Hemen aklıma gelenler Noam Chomsky, Fredric Jameson, ian Parker… Ne demeli “ey ithaki sen bilim kurgu bas Chomsky bulaşma” mı

Kim basarsa bassın yeter ki iyi çeviri, tam metin ( 5 yıl sonra asıl tam metin bu demesinler :slight_smile: ) sansürsüz içerik ve erişilebilir bir fiyat olsun…

Forum yöneticilerinden MİT’in blogundan bir baglantı ekleyeyim demek istediğimin daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

(Hüseyin gök) #63

:joy::joy::joy: Hocam iş Bankası Kültür bassın basmasın demiyorum ama sadece düz bir kitap gibi basar ve o kitapları gerçek amacı dışına çıkar. Sol yayınları bu kitabı çıkardı zaten ceviri çok iyiydi. Bana göre okunması zor olan anti-duhring kitabını bile orjinal ve başarılı bir çeviri ile okuyucuya sundular. İş Bankası bu kitaba yapacağı tek katkı odun kapaklı çıkarması
:joy:

Engels, 19. Yüzyılın en büyük düşünürlerinden biridir. Hasan Ali Yücel serisinde eski Yunan’dan günümüze bir çok düşünürün eserleri okurla buluştu. Engels’in de kitabının çıkmasının yayın politikasına aykırı bir yanı yok. Niye yüzleri olmasın ki? Hoşnut ol ya da olma günümüz dünyası şu anki kapitalist sistemde. Napsınlar Engels’in kitabını basıyoruz ama ayıp ettik bankayı kapatalım mı desinler? Daha önce yayımlamış yayınevinin ismi Sol diye onlar mı hak ediyor bu kitabı basmayı?
Açıkçası sizin basmalarına itiraz ettiğiniz sebebe rağmen bu kitabı yayımlamaları beni memnun etti.

(Alper) #65

Konu başlık amacından sapıyor bu nedenle başka da bu kitapla ilgili yazmayacağım ama Hüsey’e ve Sol Yayınlarına da haksızlık etmeyin… Diğer yayıncılar parmaklarını oynatmazken sol basıyordu bu kitapları…
Sol yayınları bu ülkenin en çok bedel ödemiş yayın evlerinden birisidir. Kurucularından İlhan Erdost 12 Eylül darbesinin karanlık günlerinde askeri ceza evine götürülürken dövülerek öldürülmüş… Mahkemeler, hapisler, para cezaları yazmıyorum bile…

Hüsey’in itiraz noktasını anlıyorum bu tarz kitapları dünya da komünist partilerin yayın evleri veya Marksizme yakın yayın evleri basıyor… İtiraz ettiği nokta bu… kısmen haklı…

Benim itirazım ise sol’un kitapların da çeviri sorunu var ve kitabın yazıldığı dil yerine çeviriden çeviriliyor oluşu. Kitabın basıldığı dilden çevrilecek ve iyi yetkin bir çeviri gelecekse, bassınlar itiraz etmeyelim diye…