Herkesin Merak Ettiği O Soru: Evrenin Sonunda Ne Var?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/evrenin-sonunda-ne-var/

Evrenin sonu veya ötesi var mı? Milliways Restoranı, evet. Evrenin sonunda bir restoran var ve “Öğlen yemeğini nerede yiyelim?” sorusunun en ideal cevabına sahip. Douglas Adams, Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinde bunu yıllar öncesinden anlatmış olsa da geleneksel bilim onun yıllar önce cevaplandırdığı soruları sormayı daha yeni akıl etti. Daha önce kara deliklerin içini anlattığı yazısını… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Miliways girişimciliğe ait Restoran var. :slight_smile:

8 Beğeni

Evrenin bittiği yerde yeni bir paralel evren olduğu ortaya çıksa mesela nasıl şok yaşarız kimbilir :sweat_smile:

2 Beğeni

Başlangıç ve Son… İnsan aklının ihtiyaç duyduğu -olmazsa olmaz- nirengi noktalarıdır. İnsan beyni bu kavramlara ihtiyaç duyar. Beynimiz her şeyin bir başlangıç ve bir sonu olması kavramına alışıktır. Ezel -Ebed ve “sonsuzluk” kavramları insan aklını zorlar ve rahatsız eder. Her şeyin bir sonu olduğu fikrini kabul etmek isteriz. Ama “sondan sonra” ne var sorusunu da sormak istemeyiz. Karışık yani. Bu evrenden hemen sonra farklı fizik kurallarının geçerli olduğu başka evrenler var, sanırım.

1 Beğeni

Ben küçükken, evrenin sonunda duvar olduğunu düşünürdüm.

1 Beğeni

İlgili ve meraklısına kitap önereyim o zaman.

Brian Greene - Saklı Gerçeklik. Türkçe baskı 2000’lerin başında yapılmıştı. CERN ile ilgili 1-2 deney bilgisi eskimiştir ama evrenin sonu, ışığın hızından daha hızlı genişleyen evren, evreni izleme/görme ufkumuz, paralel evren vs. hakkında kolay anlaşılır bir anlatımı var kitabın.

3 Beğeni

1 Beğeni

Benimde aklımda iki soru var birincisi evrenin sonunda ne olduğunu bilsek şu şartlarda bir insan ömrü yeter mi? İkincisi ve en önemlisi bunu ölünce buluyor olabilir miyiz? Yani zaten bu evrenin bitişini ve sonraki kısmını bulmak için o yönde hareket ediyor olabilirmiyiz ? yaşayarak! Bir kısmı bir ucunu diğer kısmı ise diğer ucunu bulacak olabilir mi? Acaba

Evrenle ilgili düşünmeye çalışınca kafayı yiyecek gibi oluyorum, o kadar büyük ve sonsuz ki kim bilir neler neler var, ne sırlar saklı içinde.

resim

4 Beğeni