Hiç Kitap Okumamış Birine Ne Önerirsiniz?

Merhaba Rıhtım ailesi. Bir gün öyle biriyle karşılaşıyorsunuz ki, daha önce cin ali serisi bile okumamış… Ve size şunu diyor: “Bana öyle bir kitap söyle okumaya aşık olayım, bir daha elimden kitap düşmesin” Bunu diyen birine hangi kitabı veya seriyi önerirsiniz?

Bence yanlış bir tavsiye istiyorsunuz. Çünkü her insanın beğenisi farklıdır. Sizin için neyin uygun olduğunu en iyi siz bilebilirsiniz. Kaldı ki insana kitap okumayı sevdiren şey yaptığı başlangıç değildir. İlk okuyacağınız kitabı severseniz kitap okumaya âşık olacağınız varsayımı bence iyi bir varsayım değil. Okuma sevgisinde belirleyici olan şey tek tek kitaplar değildir. Kimi kitapları çok seveceksiniz ve kimini de yarıda bırakacaksınız. “Okumaya bir başlayayım, okumaya âşık olursam hiçbir kitabı yarıda bırakmam” diye bir düşünceniz varsa -bence- yanılıyorsunuz.

1 Beğeni

Ayşegül tatilde hgjkgkg

4 Beğeni

https://1000kitap.com/kitap/kagit-ev--28071/alintilar

3 Beğeni

Hiç duymamışım bu kitabı, ilgimi çekti, hemen sepete ekliyorum.

1 Beğeni

Yani tanımladığınız özelliğe yakın kişilerle karşılaştığım oldu. Tabii Cin Ali bile okumamış derecede değillerdi. Kişisel deneyimimden edindiğim tecrübeler, bir kitabı severek okuyacak veya okumuş olsalar bile, bunun kitap okuma aşkına dönüşmediğini gösterdi. Senede iki üç kitabı bulacak kadar okuyanı vardır. Belli konularda yazılmış, kitap okuma alışkanlığı olmayanların bile dilini dolanan işler ya da “Bunun kitapları iyidir.” denilerek okunan yazarlar olabiliyor. Ama okuma aşkı? En azından, ben etrafımda gözlemlemedim.

Bir de, kurgu okuma deneyimi sıfıra yakın kişinin, okuduğu metinde hayat görüşlerine aykırı şeylerle karşılaşınca takınacağı tavır var. Kitabın adına bile kıl kapıp, okumamazlık edebilir.

Tavsiye üzerine okunan kitapların, “Kesin seveceğim,” beklentisiyle okunmanın yaratacağı “kafamı yormadan beğeneceğim” algısı var. Bazı hikâyeler, okurununda anlaması için biraz daha özel çaba gerektirebiliyorken, “Okur okumaz, beni içine çekecek.” beklentisi hatalı olacaktır.

Bir de, ilgili başlıktaki gibi okuma alışkanlığı edinmişlerin bile mütabakata varamaması söz konusu:

https://forum.kayiprihtim.com/t/abartildigini-dusundugunuz-kitaplar/

Hal böyleyken, kitap okumamışa tutkunu olacağı kitap önersininde bulunmak, daha da zor.

Elbette bu saydıklarımın hepsi yetişkinler kapsamında.

8 Beğeni

Denemeler önerirdim deneme amaçlı :sweat_smile: sonuçta hiç kitap okumamış olsa da kendince savunduğu bazı fikirleri düşünceleri vardır. İstediğini de daha kapsamlı öğrenmesi için bırakırdım kendi okusun.

Denemeleri sevemezse de kısa öyküler okuturdum. Hangi türden hoşlandıysa yine aynı şekilde kendisi devamını getirebilir.

Eğer çocuk yaşta biriyse benim de okumamı sağlayan yazarın, Gülten Dayıoğlu’nun kitaplarını okusun derdim.

• Bence de bir kitaptan bu kadar fazla beklentisi olmamalı o kişinin.
2 Beğeni

yani büyük ihtimalle banane seveceksen kendin sev derdim

Gözlerini ihtiyacı olan birine nakil ettirmesini önerirdim😋

3 Beğeni

Biraz ağır olmamış mı?

1 Beğeni

Yoksa o siz miydiniz?

1 Beğeni

Şaka yaptım öyle bir şey yaptırmasın :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Beğeni

@Elif şaka yaptığınızın farkındayım da pek hoş olmamış. Neyse iyi günler dilerim size.

3 Beğeni

Mutlaka yerli öyküden başla, derim.

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury.

1 Beğeni

En kısa zamanda alacağım bir kitap . :grinning:

1 Beğeni

Bence bu soruya kesin bir şekilde yanıt vermek mümkün değil. Bunun nedeni insanların kültürel, sosyal ve karakteristik özelliklerinin bütünüyle farklılık göstermesi. Örneğin; başta Halide Edip, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Kemal Tahir ve Cengiz Aytmatov olmak üzere kendime roman noktasında pek çok yakın bulduğum isim var. Bu yazarların kitapları içerisinde Vurun Kahpeye, Esir Şehrin İnsanları ve Gün Olur Asra Bedel kitaplarını keşke daha erken okusaymışım dedim kendi kendime. Belki bu kitapları daha erken okusaydım, belki de hiç okumamışken okusaydım yaşantımı daha farklı yönlendirecekti bilemem. Burada verilecek öneriyi dil bilgisi açısından değerlendirmiyorum. Elbette ilkokul çağındaki bir çocuğun farkındalık düzeyi ile lisedeki bir gencin farkındalık düzeyi bir değildir. Gerçi günümüz Türkiyesi’nde embesil nesiller yetiştirmek için herkes elinden geleni yapıyor fakat bu başka bir forumun konusu :slight_smile:

1 Beğeni

Ya sen nerenin manyağısın :smiley:

Kitap okumayı

202020

3 Beğeni

Bu güzeldi :smile: :laughing: