House of the Dragon Yorumlar─▒ ­čÉë

Bir olaylar─▒ m─▒ var ben konulara pek hakim de─čilim a├ž─▒k├žas─▒ Turgut U├žÔÇÖun baz─▒ videolar─▒ ho┼čuma gidiyor geri kalan elemanlar─▒ tan─▒m─▒yorum.

Ta Game of Thrones zamanlar─▒ndan beri bigboned nickÔÇÖli ek┼či yazar─▒n─▒n yaz─▒lar─▒n─▒ takip ederim, son sezon ve ├Ânceki sezon, genel teori takipleri vs baya─č─▒ iyiydi o zamanlar.

┼×imdi de yaz─▒yor ve ekstra olarak videolu sohbet de yap─▒yorlar ama videolar─▒n─▒ hi├ž izlemedim, merak eden varsa bakabilir. Yaz─▒lar─▒n sonuna linkini koyuyor.

Fragmandan g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla bu k─▒z evlenmeyi yine beceremeyecek! Zaten evlense taht i├žin kocas─▒n─▒ kesin ├Âld├╝r├╝r. :rofl:

1 Be─čeni

─░yi bir b├Âl├╝md├╝. Rhaenyra guzum, bir b├Âl├╝me ne kadar ┼čey s─▒─čd─▒rd─▒n helal olsun :smiley: DaemonÔÇÖdan Otto HightowerÔÇÖa kadar herkes nasibini ald─▒ diyebilir miyiz?
Yeni b├Âl├╝m fragman─▒ beni daha ├žok heyecanland─▒rd─▒ as─▒l taht kavgas─▒ i├žin ortal─▒k k─▒z─▒┼čacak. Bu b├Âl├╝m├╝ ve fragman─▒ izlerken AlicentÔÇÖ─▒n ne kadar yaln─▒z ve kapana k─▒s─▒lm─▒┼č oldu─čunu g├Ârd├╝k. GoTÔÇÖu izlerken Sansa i├žin de ayn─▒ b├Âyle hissetmi┼čtim.

Bir de Rhaenyra ile Daemon neden evlenmiyor?

yazm─▒┼čt─▒m ├Ânceden, yak─▒n zamanda de─čli belki ama olacak san─▒r─▒m.

3 Be─čeni

Gen├ž Rhaenyra ─▒ izlemek isteyen bir ben miyim komple ya?Yani o yeti┼čkin halini cidden istemiyorum.

1 Be─čeni

Okuyunca fark ettim, cidden ├žok do─čru. @SJackÔÇÖin de tespitleri baya do─čru zira Game of ThronesÔÇÖun ilk b├Âl├╝m├╝n├╝n ilk sahnesi direkt akgezenlerle a├ž─▒lm─▒┼čt─▒, asl─▒nda d├╝┼č├╝n├╝nce ilk sezonlarda o kadar da yer etmeyen bir durum olsa bile izlerken hep akl─▒m─▒z─▒n bir yan─▒nda olmas─▒n─▒ sa─člad─▒lar. ─░zlerken hem b├Âyle gizemlerle hem de d├╝nyan─▒n d├Ârt bir yan─▒ndaki karakterlerin hikayeleriyle ├žok geni┼č bir anlat─▒ vard─▒

Bu dizide bu tarz ┼čeylerin olaca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum, taraflar belli ve bunlar─▒n istekleri belli ileride de ├žat─▒┼čmalar─▒n─▒ izleyece─čiz. ─░leride dedi─čim zaten ┼čuan da izliyoruz bunun gibi devam eder. Game of ThronesÔÇÖu ana bunu da yan hikaye olarak d├╝┼č├╝n├╝rsek asl─▒nda ├žok da ├Âyle bir beklentim yok

3 Be─čeni

2 Be─čeni

Dizi ├žok varsay─▒msal ilerliyor diyece─čim san─▒r─▒m. Bir s├╝r├╝ referans, krall─▒ktan bahsediliyor ama hi├ž g├Âsterilmiyor. Bu tarz baz─▒ farkl─▒l─▒klar var ve ben al─▒┼čamad─▒m san─▒r─▒m ama oyunculuklar ve diyaloglar gayet g├╝zel bence. Kost├╝mler falan m├╝thi┼č. Biraz daha ilerlesin bakal─▒m. Bir tek san─▒r─▒n ┼ču Valeyrial─▒lar m─▒yd─▒, onlar biÔÇÖ e─čreti duruyor. Fazla fictional, kesme-yap─▒┼čt─▒rma bir fenotipe sahipler gibi geldi bana. Sa├žlar─▒ bir garip duruyor ekranda falan. Al─▒┼čamad─▒m. Onun harici hen├╝z nereye koyaca─č─▒m─▒ bilemedim. ┼×imdilik izliyorum ara ara s─▒k─▒lsam da.

2 Be─čeni

Velaryonlar─▒n kitap tasvirleri ├Âyle de─čil zaten :smile: O y├╝zden o kadar e─čreti duruyorlar. Sea Snake kitaplardan tasvirle fan made vs dizi versiyon ┼č├Âyle;

Diziye genel d├╝┼č├╝ncem pek pozitif de─čil benim ve as─▒l olaylar ( yani b├╝y├╝meleri ve ejderhalar─▒n dans─▒ ) ba┼člayana kadar n├Âtr de tutarak sab─▒rl─▒ ┼čekilde izliyorum ┼čimdilik. Bu kadar hype ─▒n da t├╝m temeli ge├žmi┼čten kalplere kaz─▒nan GoT a┼čk─▒ diye d├╝┼č├╝n├╝yorum hala. ─░lk 4 b├Âl├╝m itibariyle eksi─či de ├žok, kitaptan farkl─▒ yorumu da. Ama fazla okuyan─▒ olmad─▒─č─▒ndan b├╝y├╝k lin├žler olmuyor diye d├╝┼č├╝n├╝yorum :smile: .

3 Be─čeni

Kitaplarda o hane beyaz sa├žl─▒ de─čil miymi┼č? Zenci olmas─▒na tak─▒lmad─▒ dabuna tak─▒l─▒yorum :slight_smile:

Tam hat─▒rlamamakla beraber de─čildi diye kalm─▒┼č akl─▒mda. Zaten bu sa├ž renginin Targaryen lara ├Âzg├╝ oldu─ču hep vurgulan─▒yor ama t├╝m Valyria da b├Âyle de─čil ( Celtigar lar da a├ž─▒k renk sa├žl─▒yd─▒ galiba ama Targaryen evlilikleri de vard─▒ san─▒r─▒m ). Sonu├žta Targaryenlar da sadece k├╝├ž├╝k bir haneydi ValyriaÔÇÖda :smile: . Yani ValyriaÔÇÖn─▒n t├╝m eski haneleri b├Âyle bir spesifik sa├ž betimlemesine sahip de─čil, dizide eski Valyria kan─▒ndan geldiklerini TargaryenÔÇÖlarla o ba─ča sahip olduklar─▒n─▒ peki┼čtirmek i├žin sa├ž─▒ b├Âyle se├žmi┼čler muhtemelen.

1 Be─čeni

Bende kitapta CorlysÔÇÖin ve di─čer VelaryonÔÇÖlar─▒n Valyrian soyuna ├Âzg├╝ g├╝m├╝┼č / sar─▒ sa├ž ve eflatun g├Âzlere sahip olduklar─▒n─▒ hat─▒rl─▒yorum. Kan ve Ate┼čÔÇÖi dizi ba┼člamadan tekrar okumu┼čtum da.
G├╝m├╝┼č sa├ž olay─▒n─▒n da kitaplarda ValyriaÔÇÖa ├Âzg├╝ ─▒rksal bir ├Âzellik olarak ge├žiyordu.

1 Be─čeni

Valla zorlamaya ├žal─▒┼čt─▒m ama hat─▒rlayam─▒yorum pek ben de, okuyal─▒ bir s├╝re ge├žti. Zaten martin bu tarihi anlat─▒r gibi yazd─▒─č─▒ gibi kitapta hep kafas─▒na esti─či gibi detay veriyor. Bazen bir karakterin ├Âzelliklerini anlat─▒yor, bazen hi├ž anlatmadan ge├žiyor. Bir s├╝r├╝ isim, bir s├╝r├╝ gereksiz soylu falan derken okurken birbirine giriyor :smiley: Benim akl─▒mda kumral ama valyria gibi g├Âz├╝ken gibi kalm─▒┼čt─▒ ama ├žocuklar─▒ targaryen sar─▒-beyaz─▒yd─▒ gibi kalm─▒┼č. Yanl─▒┼č hat─▒rlama ihtimalim daha y├╝ksek :smiley:

┼×u prenses ve krali├že e-book u vard─▒ onu okuyay─▒m bari ben belki biraz hat─▒rlat─▒r bilgilerimi tazeletir :smiley: .

1 Be─čeni

ValyriaÔÇÖlara ├Âzg├╝r bir g├Âr├╝n├╝┼č bu, bu g├Âr├╝n├╝┼č├╝ ben MartinÔÇÖin onlar─▒n b├╝y├╝l├╝ olduklar─▒n─▒ vurgulamak i├žin oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. Keza ValyriaÔÇÖl─▒lar─▒n kurdu─ču LYS ┼čehrindeki insanlar─▒nda Mor g├Âzl├╝ falan olduklar─▒ ge├žiyordu. Dizide ise bu durumu ben Targaryen ve Velaryonlar─▒n fark─▒n─▒ belirtmek ve ufak da olsa Sjwleri memnun etmek i├žin yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.

1 Be─čeni

Aynen burada konu┼čtuktan sonra tekrar bakt─▒m ben kitaplara, ben iki farkl─▒ ailelerin ├žocuklar─▒n─▒ kar─▒┼čt─▒rm─▒┼č─▒m :smiley: Zaten ┼ču Ate┼č ve KanÔÇÖ─▒ zaman─▒nda zorlaya zorlaya okudu─čum i├žin ( ciltlinin rezalet ├ževiri ve edit├Ârl├╝─č├╝ saolsun ), hem akl─▒mda kalmam─▒┼č hem de kalanlar birbirine girmi┼č :smiley: .

Ate┼č ve Kan, Rhaenyra ve Velaryon ailesi spoiler ( dizide daha buralar gelmedi ) ;

Rhaenyra ve Laenor Velaryon evlendikten sonra olan ├žocuklar kumral olunca benim akl─▒mda Corlys Velaryon da kumral kalm─▒┼č. Ge├žen g├╝n tekrar okuyunca bu ├žocuklar─▒n Harwin Strong dan olma pi├ž ├žocuklar oldu─ču ┼č├╝phesini tekrar hat─▒rlam─▒┼č oldum :smile: . Velaryonlar da sar─▒-beyaz sa├ž ve menek┼če g├Âzleriyle tarif ediliyor valyria kan─▒ ├Âzelli─či olarak.

1 Be─čeni
  1. b├Âl├╝m son 5 dakika neler oldu ├Âyle yahu! Her b├Âl├╝m sonunda daha aksiyonlu olacak diyoruz ama daha bir dura─čanla┼č─▒yor dizi. O y├╝zden 6. b├Âl├╝m sakin ge├žecek diyorum.
1 Be─čeni
2 Be─čeni

Yeni oyuncular a┼č─▒r─▒ e─čreti duruyor ya, asl─▒nda oyuncular─▒n de─či┼čmesine gerek yoktu zaten k├╝├ž├╝k durmuyorlard─▒

1x5 ile dizi enstr├╝man telleri gibi gerildi ve ┼čova haz─▒rland─▒. ├ço─čumuz stratejilerin, politikan─▒n GoTÔÇÖa g├Âre yavan olmas─▒ndan yak─▒n─▒yoruz. Fakat bu sorunlar─▒ GoTÔÇÖu yazm─▒┼č ve okuyup hatmetmi┼č adamlar─▒n fark etmedi─čini sanm─▒yorum, bilerek b├Âyle b─▒rakt─▒klar─▒n─▒ bu b├Âl├╝m iyice hissettim. Kitaplar─▒ bilmiyorum ama zaman atlamas─▒ndan sonra dizinin level atlayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum, bu diziyi neden yapt─▒klar─▒n─▒ 6.b├Âl├╝mle anlamaya ba┼člayaca─č─▒z gibi.

4 Be─čeni

Boylar─▒ kadar ├žocuklar─▒ olaca─č─▒ i├žin mecburi bir durumdu asl─▒nda :smile: Burada dizinin ve yap─▒mc─▒lar─▒n─▒n stratejik hatas─▒ gen├žlik k─▒s─▒mlar─▒n─▒n anlat─▒s─▒n─▒n 5 b├Âl├╝m s├╝rmesi oldu diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. G├Âzler fazla al─▒┼čt─▒ ve sizin gibi ├žo─ču ki┼činin de tak─▒laca─č─▒ bir durum olacakt─▒r k─▒zlar─▒n b├╝y├╝mesi.

Ben en fazla iki b├Âl├╝m ge├žmi┼č i┼člerler sonra ejderhalar─▒n dans─▒na ge├ži┼če ba┼člar─▒z diye d├╝┼č├╝n├╝yordum, be┼č b├Âl├╝m s├╝rd├╝ :sweat_smile: .

3 Be─čeni