Howard Phillips Lovecraft Kitaplığı

(Bahri Doğukan Şahin) #2

Ellerine sağlık.

Baskısı olmayan kitapları arasına Gotik Öyküler’i de ekleyebilirsin aslında. Bir de Dost Kitabevi’nden çıkmış olan 3 ciltlik toplu eserleri var.

(Serhat) #3

Dost Kitapevi’nin baskılarını bilerek eklemedim. o seriyi Alfa 7 kitaba bölüp bastığı için. Kitaplar çok karışıktı aslında. Toparlamak bayağı uğraştırdı. Türkiye’de çok baskı yapılmamış. Ancak yurt dışında çok baskısı mevcut.

(emre) #4

Alfa muhteşem gidiyor.

(Yakup Alioğlu) #5

Alfa kitaplari beklentilerimi karşıladı. Biraz sırası karışık ama Harbert West: Diriltici ile başlamıştım okumaya. Yazarın ilk dönem öyküleri ile başlıyor. Kimden etkilenmiş, temel düşünce yapısı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Zamanla kafasında yaratığı korkunç dünya sekillenmeye başlıyor. Hafif kırılma anlarını sezinliyorsunuz, biraz kırık olduğunu düşünüyorsunuz. Normal insanın bugün death metal (genel olarak yazarın bu kültüre etkisi azimsanamaz ) şarkı sözlerinde duyacağı o anormal ruh halini o dönem yazılarıyla dışarı dökmesi rahatsız edebiliyor.
Ayrica yine alfa yayinlarinin Delilik dağlarının içinde isimli biyografi kitabida seriyi okurken faydalı olabilir.

(Bahri Doğukan Şahin) #6

Bir yorum daha eklemeye geldim.

Laneti Uyandırma ve Lanetin Uyanışı isimli kitaplar saçma bir yayınevi tarafından saçma ismlerle basılan ama aslında bire bir aynı öykülerden oluşan kitaplar.

Bir de Üç Öykü, İthaki’den çıktı, onu bir üst sıraya kaydırmak gerek.

(Serhat) #8

Yazarımızın 2 yeni kitabı İthaki Yayınları Karanlık Kitaplık Serisi içinde çıkıyor.

Cthulhu’nun Çağrısı - H.P. Lovecraft
Deliliğin Dağlarında - H.P. Lovecraft

Kitapları İthaki Yayınevi içerisine ekledim. Çıkış Tarihi güncel olduğu için listenin sonuna ekledim. Diğer kitaplar da güncellendikçe yeni kapakları ile ekleyeceğim.

7 8

(Emre ) #9

Yazarın felsefi konularda yazdığı kitapların(metinlerin) çevirisi var mı?

(İbrahim Şahin) #11

Alınır mı acaba, yayınevi nasıl?

(fatih çetin) #12

Yürüyen Ölüler kitap serisini çıkaran yayınevi kendileri. Ben Yürüyen Ölüler serisini kutulu bir şekilde bir kitap fuarında aldım ama pişman oldum. 1. kitabı okumaya başladım aynı gün ama çeviri bana berbat geldi bıraktım. Ren Kitap’dan başka kitap almadım, almayı düşünmem artık.

Çeviriyi bilemem ama İthaki’nin kapağı çok daha iyi bence.

(İbrahim Şahin) #14

İthaki’nin böyle bütün eserleri topladığı kitap var mı?

Deliliğin Dağlarında yazarın kısa bir romanı, 100 küsür sayfa. İthaki yakın zamanda kitabı yenileyerek Karanlık Kitaplara dahil etti. Tüm eserlerin toplandığı bir kitap yok, mümkün değil zaten böyle bir şey. Ren Kitap tanıtımda yazarın 12 kitabını da yayımlayacaklarını duyurmuş, ayrı ayrı kitaplar olacak.

(İbrahim Şahin) #16

Ben toplu eserler zannettim, gereksiz o zaman

(Erman Akman) #18

Arkadaşlar bilgilendirme olması için yazıyorum dost kitap evinden çıkmış toplu eserler 1-2-3 içerikleri

Toplu Eserler 1

Delilik Dağlarında
Charles Dexter Ward Vakası
Cadı Evindeki Düşler
Randolph Carter’ın İFadesi
Bilinmeyen Kadath’a Düş Yolculuğu
Gümüş Anahtar
Gümüş Anahtarın Açtığı Kapıların Ötesi

Toplu Eserler 2

Dagon
Mezar
Kutupyıldızı
Uyku Duvarının Ötesi
Sarnath’ın Ölüm Hükmü
Beyaz Gemi
Arthur Jermyn
Ulthar’ın Kedileri
Celephais
Öte Taraftan
Tapınak
Ağaç
Ay Bataklığı
Adsız Kent
Başka Tanrılar
Iranon’un Arayışı
Herbert West - Diriltici
Av Köpeği
Hypnos
Festival
Adlandırılmayan
Firavunlarla Birlikte Mahpus
O Adam
Red Hook’da Dehşet
Sisler İçinde Uçurumun Kıyısında Duran Tuhaf Ev
Eryx’in Duvarları İçinde
Kötü Rahip

ilk dönem öyküleri
Mağaradki Canavar
Simyacı
Şiir Sanatı Ve tanrılar
O sokak
Juan Romero’nun Değişimi

Dört Fragman
Azathoth
Torun
Kitap
Ayışığındaki Şey

Toplu Eserler 3

Yabancı
Duvarların İçindeki Sıçanlar
Pickman’in Modeli
Cthulhu’nun Çağrısı
Dunwich Dehşeti
Karanlıkta Fısıltıyla Konuşan Adam
Uzaydan Düşen Renk
Karalığın Hayaleti
Eşikteki Şey
Erich Zann’ın Müziği
Pusudaki Dehşet
Evdeki Resim
Innsmouth Üzerindeki Gölge
Zamandan Düşen Gölge

(Hüseyin gök) #19

Ben bulamadım h. P lovecraft ren kitabın olanı. Link varmı? Tek cilt mi olacak yoksa ayrı ayrı basımmı yapılacak kitapların.

(Bahri Doğukan Şahin) #20

Dost’un 3 ciltte, Alfa’nın 7 ciltte yaptığını Ren 12 ciltte yapacak olay bu. Dost ve Alfa ne bastıysa Ren’de de onlar olacak, fazlası değil. İsteyen tercihini yapar.

İthaki’yi katmamamın nedeni şimdiye dek yazarın her yazdığını basmamış olmaları. Karanlık Kitaplık’a da hepsi eklenmez muhtemelen. Koleksiyon yapanlar İthaki’den de almaya devam edebilir ama şu an piyasadaki en iyi Lovecraft seti Alfa’da. Hepsi var en azından. Dost’u bulmak zor zaten.

(İbrahim Şahin) #21

Peki hocam Alfa baskısı okunur mu? Koleksiyon yapılır mı, kaliteli midir? Alfa’nın bastığı 7 kitap tam set midir?

(Bahri Doğukan Şahin) #22

Dost’un çevirilerini yapan Hasan Fehmi Nemli var Alfa’nın çevirilerinde de. Bu konuda yetkin biri değilim ama Nemli’nin çevirileri hakkında övgüler duymak mümkün.

Bazı Lovecraft öykülerini İthaki’den, bazılarını 6:45 baskılarından okumuştum. Alfa’dan da okudum bir şeyler ve gayet güzel akıcı. Öneririm yani. Ren’in çevirmeni kim olur bilmiyorum ama Alfa ve İthaki varken şu an gidip de oradan almam.

Bu arada Lovecraft’ı, Poe’dan daha çok seviyorum. Var mı benimle aynı fikirde olanlar? Cthulhu’nun Çağrısı ve Innsmouth Üzerindeki Gölge isimli öykülerini bir gece yarısı ürpererek okumuştum. Hala zaman zaman aklıma gelir ürperirim. Ama Poe’nun şu ana kadar okuduğum hiçbir öyküsünde bu durumu yaşamadım.

(Hüseyin gök) #23

Alfanın çogu kitabı tükenmiş🙄