Howard Phillips Lovecraft Kitaplığı

(Bahri Doğukan Şahin) #22

Dost’un çevirilerini yapan Hasan Fehmi Nemli var Alfa’nın çevirilerinde de. Bu konuda yetkin biri değilim ama Nemli’nin çevirileri hakkında övgüler duymak mümkün.

Bazı Lovecraft öykülerini İthaki’den, bazılarını 6:45 baskılarından okumuştum. Alfa’dan da okudum bir şeyler ve gayet güzel akıcı. Öneririm yani. Ren’in çevirmeni kim olur bilmiyorum ama Alfa ve İthaki varken şu an gidip de oradan almam.

Bu arada Lovecraft’ı, Poe’dan daha çok seviyorum. Var mı benimle aynı fikirde olanlar? Cthulhu’nun Çağrısı ve Innsmouth Üzerindeki Gölge isimli öykülerini bir gece yarısı ürpererek okumuştum. Hala zaman zaman aklıma gelir ürperirim. Ama Poe’nun şu ana kadar okuduğum hiçbir öyküsünde bu durumu yaşamadım.

(Hüseyin gök) #23

Alfanın çogu kitabı tükenmiş🙄

(İbrahim Şahin) #24

Ben de Lovecraft’ı Edgar Allan Poe’dan daha çok seviyorum, İthaki’nin bastığı tüm kitapları okudum da çevirmedikleri yine çok var.

Dost’un da Alfa’nın da çevirileri aynı. Dost’un kitaplarını okumak küçük puntolar sebebiyle zor. Yıllar önce okumuştum ama çeviri ile ilgili bir sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum. Alışık olmayan okurlar, Lovecraft’ın tasvirleri konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Gerçi artık internet var dostlar. Zorluk çekerseniz; Azathoth, Nyarlathotep, Yog Sothoth, Great Old Ones filan yazıverirsiniz sayın Google’a.

Hazır resimlere bakarken Metallica’dan “Call of the Ktulu”, “The Thing That Should Not Be” ile Black Sabbath’dan “Behind The Wall of Sleep” dinlersiniz. Havanız yerine gelir, kendinizi elinizde Necronomicon’la R’lyeh yollarında buluverirsiniz tekrar.

Butun hikayeleri @ermanbulak in mesajinda belirttigi gibi dost tan 3 cilt halinde cikmisti.

(Abdülkadir Akpınar) #27

Hocam konuya pek hakim değilim ama bir şey sormak istiyorum ben H.P. Lovecraft’ın Toplu Eserler serisini almak istiyordum ama internette satışta bulamadım bu eserleri çok da okumak istiyorum bildiğiniz bir site, kaynak vs. var mıdır? Toplu eserlerdeki kitapları okumak istediğim için soruyorum tek tek satılıyorsa hepsini de alabilirim ayrı ayrı.