Howard Phillips Lovecraft Kitapları

Ben de Lovecraft’ı Edgar Allan Poe’dan daha çok seviyorum, İthaki’nin bastığı tüm kitapları okudum da çevirmedikleri yine çok var.

Dost’un da Alfa’nın da çevirileri aynı. Dost’un kitaplarını okumak küçük puntolar sebebiyle zor. Yıllar önce okumuştum ama çeviri ile ilgili bir sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum. Alışık olmayan okurlar, Lovecraft’ın tasvirleri konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Gerçi artık internet var dostlar. Zorluk çekerseniz; Azathoth, Nyarlathotep, Yog Sothoth, Great Old Ones filan yazıverirsiniz sayın Google’a.

Hazır resimlere bakarken Metallica’dan “Call of the Ktulu”, “The Thing That Should Not Be” ile Black Sabbath’dan “Behind The Wall of Sleep” dinlersiniz. Havanız yerine gelir, kendinizi elinizde Necronomicon’la R’lyeh yollarında buluverirsiniz tekrar.

5 Beğeni

Butun hikayeleri @ermanbulak in mesajinda belirttigi gibi dost tan 3 cilt halinde cikmisti.

Hocam konuya pek hakim değilim ama bir şey sormak istiyorum ben H.P. Lovecraft’ın Toplu Eserler serisini almak istiyordum ama internette satışta bulamadım bu eserleri çok da okumak istiyorum bildiğiniz bir site, kaynak vs. var mıdır? Toplu eserlerdeki kitapları okumak istediğim için soruyorum tek tek satılıyorsa hepsini de alabilirim ayrı ayrı.

Alfa Cthulhu’nun Çağrısının kapağını yenilemiş. Bir hafta kadar önce baskısı tükenmiş gözüküyordu. Büyük ihtimalle diğerlerini de tükendikçe yenileyecekler.

3 Beğeni

Yalnııız güzel olmuş kapak :blush:

Bende Lovecraft’ın Dost yayınlarından çıkan üç ciltlik toplu eserleri serisi var. Bu üç ciltin diğer yayınevlerindeki basımlara göre ne eksiği olduğunu bilen var mı ?

İçindekilerin fotograflarını çeker eklersen alfa baskılar ile karşılaştırma yaparım ya da 1-2 saate ben de eklerim alfa baskıların içindekileri

1 Beğeni

Harika olur. İlk fırsatta göndereceğim resimleri

1 Beğeni

Alfa’dan çıkanlarda toplam 70 tane hikaye var. Dost baskılarının içindekiler kısmından hikayeleri bir say istersen. Bakalım tutacak mı sayı?

İthaki, Dost ve Alfa diye karşılaştırsak aslında çok güzel olur.

Howard Phillips Lovecraft Alfa yayınları baskısı @oguzeren

1. Kitap : Delilik Dağlarında

2. Kitap: Charles Dexter Ward Vakası

3. Kitap: Bilinmeyen Kadath’a Düş Yolculuğu

4. Kitap: İki Novella

• innsmouth Üzerindeki Gölge
  • Zamanın Uçurumunda
  1. Kitap: Herbert West - Diriltici

2. Kitap: Cthulhu’nun Çağrısı

3. Kitap: Dunwich Dehşeti

4 Beğeni

H. P. Lovecraft İthaki Baskısı

1. Deliliğin Dağlarında
  2. Innsmouth’un Üzerindeki Gölge
  3. Karanlıkta Fısıldayan
  4. Cthulhu’nun Çağrısı
    -Randolph Carter’ın İfadesi
    -Yabancı
    -Erich Zann’ın Müziği
    -Herbert West: Diriltici
    -Duvarlardaki Fareler
    -Pickman’ın Modeli
    -Cthulhu’nun Çağrısı
    -Innsmouth Üzerindeki Gölge
1 Beğeni

Alfa soru cevap başlığında ciltli baskı gelecek dedi, kaç cilt veya ne zaman gelir bilmiyorum ama toplu eserleri alacak olanlar bence onu beklesinler

6 Beğeni

İlk 2 sayfayı ekliyorum aynı mı farklı mı fikir verir herhalde…

Zamandan Düşen Gölge / Zamanın Uçurumunda

Firavunlarla Birlikte Mahpus /Piramitlerin Altında

2 Beğeni

İki yayın evi arasındaki fark özetlerini ve detaylarını aşağıdaki gibi çıkardım. İki derlemenin çevirmeni aynı olsa da bazı öykülerin başlıklarında değişikliğe gidilmiş.

Alfa ve Dost’ un Örtüşen Metin Sayısı: 55

Alfa’ nın Dost Derlemesi’ nden Fazla Olan Metni: 15
Alfa Derlemesi’ ndeki Toplam Metin Sayısı: 70

Dost Derlemesi’ nin Alfa’ dan Fazla Olan Metni: 2
Dost Derlemesi’ ndeki Toplam Metin Sayısı: 57

Toplam Metin: 72 (İki derleme örtüşen ve örtüşmeyen metinlerin toplamıdır)

Dost Toplu Eserleri-1 Dost Toplu Eserleri-2: Hikayeler Dost Toplu Eserleri-2: İlk Dönem Öyküleri
1. Delilik Dağlarında (Alfa 1) 1. Dagon (Alfa 5) 1. Mağaradaki Canavar (Alfa 5)
2. Charles Dexter Ward Vakası (Alfa 2) 2. Mezar (Alfa 5) 2. Simyacı (Alfa 5)
3. Cadı Evindeki Düşler (Alfa 7) 3. Kutupyıldızı (Alfa 5) 3. Şiir Sanatı Ve Tanrılar
4. Randolp Carter’ın İfadesi (Alfa 5) 4. Uyku Duvarlarının Ötesi (Alfa 5) 4. O Sokak (Alfa 5)
5. Bilinmeyen Kadath’a Düş Yolculuğu (Alfa 3) 5. Sarnath’ın Ölüm Hükmü (Alfa 5) 5. Juan Romero’nun Değişimi (Alfa 5)
6. Gümüş Anahtar (Alfa 6) 6. Beyaz Gemi (Alfa 5)
7. Gümüş Anahtar’ın Açtığı Kapıların Ötesi (Alfa 7) 7. Arthur Jermyn (Alfa 5) Dost Toplu Eserleri-2: Dört Fragman
8. Ulthar’ın Kedileri (Alfa 5) 1. Azathoth (Alfa 5)
Dost Toplu Eserleri-3 9. Celephais (Alfa 5) 2. Torun (Alfa 6)
1. Yabancı (Alfa 5) 10. Öte Taraftan (Alfa 5) 3. Kitap (Alfa 7)
2. Duvarların İçindeki Sıçanlar (Alfa 6) 11. Tapınak (Alfa 5) 4. Ayışığındaki Şey
3. Pickman’ın Modeli (Alfa 6) 12. Ağaç (Alfa 5)
4. Cthulhu’nun Çağrısı (Alfa 6) 13. Ay Bataklığı (Alfa 5) Dost Derlemesi’nde Olmayıp Alfa’ da Eklenenler
5. Dunwich Dehşeti (Alfa 7) 14. Adsız Kent (Alfa 5) 1. Dr. Samuel Johnson’ la İle İlgili Bazı Anılar (Alfa 5)
6. Karanlıkta Fısıltıyla Konuşan Ada (Alfa 7) 15. Başka Tanrılar (Alfa 5) 2. Hafıza (Alfa 5)
7. Uzaydan Düşen Renk (Alfa 6) 16. Iranon’un Arayışı (Alfa 5) 3. Old Bugs (Alfa 5)
8. Karanlığın Hayaleti (Alfa 7) 17. Herbert West - Diriltici (Alfa 5) 4. Korkunç İhtiyar (Alfa 5)
9. Eşikteki Şey (Alfa 7) 18. Av Köpeği (Alfa 5) 5. Nyarlathotep (Alfa 5)
10. Erich Zann’ın Müziği (Alfa 5) 19. Hypnos (Alfa 5) 6. Tatlı Emangarde ya da Bir Köylü Kızın Gönlü (Alfa 5)
11. Pusudaki Dehşet (Alfa 6) 20. Festival (Alfa 6) 7. Ayın Getirdiği (Alfa 5)
12. Evdeki Resim (Alfa 5) 21. Adlandırılamayan (Alfa 6) 8. Ex Oblivione (Alfa 5)
13. Innsmouth Üzerindeki Gölge (Alfa 4) 22. Firavunlarla Birlikte Mahpus (Alfa 6) 9. Lanetli Ev (Alfa 6)
14. Zamandan Düşen Gölge (Alfa 4) 23. O Adam (Alfa 6) 10. Yer Altı Mezarlağında (Alfa 6)
24. Red Hook’da Dehşet (Alfa 6) 11. Serin Hava (Alfa 6)
25. Sisler İçinde Uçurumun Kıyısında Duran Tuhaf Ev (Alfa 6) 12. Necronominicon’ un Tarihi (Alfa 6)
26. Eryx’in Duvarları İçinde (Alfa 7) 13. Kadim Halk (Alfa 6)
27. Kötü Rahip (Alfa 7) 14. Ibid (Alfa 6)
15. Açılan Mezar (Alfa 7)
7 Beğeni
3 Beğeni

Bir tane eksik kalmış.

1 Beğeni

Acaba çeviriler Hasan Fehmi Nemli, Dost Körpe ve Barış Emre Alkım’ın çevirilerinin tadında mı? Ren Kitap hakkında pek olumlu konuşulmuyor…

Resmen araştırmaya üşendiğim bir konuya ışık oldunuz. @oguzeren ve @emrealper alkışlar size. :clap:t2::clap:t2::clap:t2::clap:t2:

3 Beğeni