Hugh Howey'nin Bilimkurgu ve Fantazi Öyküleri "Makine Öğrenmesi"nde Bir Araya Geliyor

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/makine-ogrenmesi-hugh-howey/

image

Makine Öğrenmesi raflardaki yerini aldı. İthaki Yayınları etiketiyle çıkan eser, WOOL serisiyle tanınan yazar Hugh Howey’in kaleme aldığı bilimkurgu ve fantazi öykülerini içeriyor. Kendisiyle video söyleşi de gerçekleştirdiğimiz Hugh Howey, özellikle Wool (Silo) serisiyle adından söz ettirmeyi başarmış bir isim. Dilimize daha önce MonoKL tarafından kazandırılan eser, sonrasında İthaki etiketiyle yeni baskılarına kavuştu. Yazar, Silo’nun… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Bugün okumaya başlıyorum.

Bilimkurgu sayesinde köşenin ardında ne olduğunu hayal edebiliriz. Bu türü bir uyarı ya da zamanı, uzayı ve ilerlemeyi keşfetmenin bir yolu olarak kullanırız. Geçmiş dönemlerde denizleri aşan ya da vahşi batıda yük arabaları süren veya aya çıkan insanların aynısı artık Mars’a ve ötesine insan göndermenin hayalini kuruyor. Bu insanlarla muhtemelen mızrakların uçlarını sivrilten ya da dikiş dikmeyi ve ateş yakmayı öğrenen meraklılarla da aynıydı. Bundan sonra ne olacak? Orada ne var? Bu sorular aklımdan çıkmıyor.

Okumak üzere olduğunuz öyküler aslında bu soruları yanıtlama girişimlerimdir. (Kitabın Giriş bölümünden)

Ben sayfa 100’e kadar geldim. Şimdilik en iyi öyküsü kitaba ismini veren öykü oldu. Tabii diğer öyküleri de kötü değildi. Genellikle kendi yaşantılarını bilimkurguya uyarlamış buraya kadar.

1 Beğeni

Ben de ilk bölüm olan “Uzaylılar ve Yabancı Dünyalar” da olan 4 öyküsünü okudum. “Yapay Zekalar” da olan öyküleri de bu gece okurum gibi.

Şimdilik ilk 4 öykü için ben de kötü diyemem ama beni bu 4 öykü çok etkilemedi.

1 Beğeni

Ben hala bu öyküleri okuyorum. Çünkü öyküler arası başka kitaplar okuyayım dediğim için Makine Öğrenmesi okuma zamanı uzuyor.

Silo öykülerini çok beğendim ama seriyi pek hatırlamadığımı daha doğrusu olayları vs az çok hatırlıyorum da serinin karakterlerini hiç hatırlamadığımı farkettim.

2 Beğeni

Eh sonunda bitti… :slight_smile:

Silo öyküleri dışında kalan öyküleri pek beğenmedim. Daha fazla Silo mu yazmalı acaba diye aklımdan geçiyor.

Hugh Howey kitaplarına Silo serisi ile başlayan hayranlığım “Kum” ile azalmıştı, “Makine Öğrenmesi” ile biraz daha azaldı.

3 Beğeni